Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Saeimas un valdības pamatuzdevums ir uzņēmējdarbības vides veidošana ar attiecīgiem regulējošiem tiesību aktiem. Mūsu likumdevēji un izpildvara faktiski nosaka, kādā nozarēs investēt ir izdevīgi, kādās – ne īpaši. Vairāk nekā 10 gadus šajā ziņā nākas rūpīgi ieklausīties arī Eiropas Komisijas (EK) viedoklī.

Izstrādājot enerģētikas sektora attīstības plānus, pēdējo 10 gadu laikā Eiropas Savienība (ES) ir nepārprotami izdarījusi izvēli par labu vietējiem un ekoloģiski nekaitīgākiem elektroenerģijas iegūšanas veidiem, un šādā virzienā EK cenšas stimulēt ES dalībvalstis. ES enerģētiskā atkarība no resursiem ko piegādā valstis, kas atrodas ārpus alianses, un investīcijas vietējo energoresursu apgūšanā ir divas no problēmām, kas pastāvīgi atrodas EK uzmanības fokusā. Īpaši aktuāli tas ir Ukrainas notikumu iespaidā.

Tāpēc biedrība „Mazās hidroenerģētikas asociācija” (MHEA) ir nepatīkami pārsteigta par valsts attieksmi pret Latvijas upju tecējuma izmantošanu elektroenerģijas ražošanai. Patlaban Latvijā darbojas 147 mazās hidroelektrostacijas (HES), kuras ar atsevišķiem izņēmumiem visas atjaunotas veco ūdens dzirnavu vietās. Lai gan tās pagaidām saražo līdz 1% no valsts tautsaimniecībai un iedzīvotājiem nepieciešamās elektroenerģijas, taču dod ievērojamu ieguldījumu reģionu attīstībā.

Zinātnieku 10 gados veiktie pētījumi un aprēķini liecina, ka mazo HES kopējo elektroenerģijas izstrādi, atjaunojot vēsturiskos dzirnavu aizsprostus, iespējams, būtiski palielināt (neizmantojot Daugavu, Ventu, Lielupi un Gaujas vidus un lejas posmus) – teorētiski līdz pat 900 GWh gadā, praktiski vismaz līdz 300 GWh gadā, kas būtu jau ievērojams devums Latvijas enerģētiskās patstāvības nodrošināšanā.

Tas dotu arī ievērojamu pienesumu citām tautsaimniecības nozarēm, līdz pat vairākiem simtiem miljonu latu, īpaši būvniecībā, transportā, iekārtu ražošanā. Taču, lai tā notiktu, likumdevējam un valdībai jāpalīdz veidot investīcijām labvēlīgu vidi, jāstimulē jaunu, efektīvu un vidi saudzējošu HES būvniecība, un esošo modernizācija.

Ekoloģiskajā aspektā modernās tehnoloģijas izmantojošas mazās HES ir viens no „zaļākajiem”, bet izmaksu ziņā mazo upju tecējuma izmantošana ir viens no lētākajiem enerģijas iegūšanas veidiem. Liktos – kas gan būtu vienkāršāk, kā novākt birokrātiskos un finansiālos šķēršļus mazo HES attīstībai?

Taču notiek pilnīgi pretējs process. Pēdējos gados Latvijas likumdevējs ir izdarījis virkni grozījumu likumos, mazo HES darbību padarot arvien nerentablāku. Jaunākais „sitiens zem jostasvietas” mazajiem HES ir grozījumi nodokļu likumdošanā, kuru rezultātā no 2014. gada 1. janvāra blakus Subsidētās enerģijas nodoklim- 10% no bruto ieņēmumiem par saražoto elektroenerģiju mazie HES tika aplikti vēl arī ar Dabas resursu nodokli, kas tiek piemērots arī tiem, kas elektroenerģiju pārdod brīvajā tirgū .

Tajā paša laikā Dabas resursu nodoklis ir milzu slogs šiem nebūt ne lielajiem uzņēmumiem. Mazajam HES, kas visu saražoto enerģiju pārdod valsts obligātajā iepirkumā, Dabas resursu nodoklis sastāda 10-15% no uzņēmuma bruto ienākumiem, bet tiem HES, kas saražoto elektroenerģiju pārdod tikai brīvajā elektroenerģijas tirgū – no 43 līdz pat 70% no bruto ienākumiem. Papildu nodoklis lielāko daļu mazo HES darbību padara pagalam nerentablu.

Turklāt pašlaik spēkā esoši valdības noteikumi paredz, ka no 2017. gada mazajiem HES elektroenerģijas iepirkuma tarifs tiks samazināts par 20%! Vēl vairāk – Saeimā ir iesniegti Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumi, kas paredz no 2015. gada vispār atcelt obligāto iepirkumu, tādējādi mazajām HES faktiski liekot konkurēt ar elektroenerģijas ražošanas gigantiem.

Un šī konkurence jau patlaban nav nekāda godīgā! Mazie HES maksā atbilstoši MK 08.05.2001. noteikumiem Nr. 188 „Saimnieciskās darbības rezultātā zivju resursiem nodarītā zaudējuma noteikšanas un kompensācijas kārtība” (lai gan šāda kaitējuma lielākoties nemaz nav), un šīs maksas kopsumma (rēķinot pret saražoto elektroenerģiju un upju stratēģisko lomu) ir vairākkārt lielāka nekā VAS „Latvenergo” maksājumi par tās nodarīto kaitējumu.

Mazie HES maksā arī par ūdens resursu lietošanu – faktiski par to, ka upes tek uz jūru, un šī maksa ir līdz 3 centiem par kilovatstundu – arī tie, kas savu elektroenerģiju pārdod brīvajā tirgū par 4,3 centiem/kWh. Rezultātā, ja salīdzinām kopējās nodokļu summas, par saražotās enerģijas vienību mazie HES no jaunā gada maksā 60 reižu vairāk nekā VAS „Latvenergo” lielie HESi – un tas vēl, neskaitot Subsidētās enerģijas nodokli!

Ja nodokļu grozījumi netiek atcelti līdz gada beigām, maksātnespējas situācijā var nonākt un pārtraukt ražošanu līdz 50% no mazajiem HES. Sekas būs darbinieku atlaišana – bezdarbnieku pabalsti, neieņemti nodokļi valstij un pamestas ūdenskrātuves, kas radīs bīstamību videi un sabiedrībai, problēmas pašvaldībām.

Šādos apstākļos ir grūti runāt par mazo HES perspektīvām Latvijas tautsaimniecībā un par Latvijas enerģētiskās atkarības mazināšanu vispār. Pēdējos gados pieņemto „Elektroenerģijas tirgus likuma” un MK noteikumu grozījumu iespaidā, kā arī, nespējot beidzot pieņemt „Atjaunojamās enerģijas likumu”, valsts ir radījusi neticību investīciju drošībai gan vietējiem, gan ārvalstu uzņēmējiem un investoriem.

Aicinām Latvijas Republikas Valsts prezidentu, Saeimu un valdību rosināt atcelt nepārdomāti un kļūdaini pieņemtos Dabas resursu nodokļa un Ūdens apsaimniekošanas likuma grozījumus. Un vēlreiz aicinām sākt aktīvas sarunas ar Atjaunojamo energoresursu nozari, lai tik tiešām tuvinātu Latvijas enerģētisko neatkarību un rastu risinājumu nozares izdzīvošanas un attīstības jautājumu sakārtošanai likumu un citu normatīvo aktu līmenī. Investīcijas enerģētikas nozarē ir ārkārtīgi naudas ietilpīgas un realizācijas termiņos laikietilpīgas, tāpēc jautājumu risināšanas atlikšana rada milzu grūtības to piesaistīšanai nākotnē.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...