Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Civilizētā pasaulē ir divi akciju veidi – privileģētās un parastās akcijas. Privileģētajām akcijām dividenžu izmaksu un likviditātes gadījumā ir priekšrocība attiecībā pret parastām akcijām. Tas nozīmē, ka privileģētās akcijas ir vērtīgākas, un tās pieder lielākajiem investoriem. Šo akciju kopējo daudzumu, dividenžu un likviditātes tiesības nosaka likumā ierakstītais skaitlis, kurš parasti ir starp 10 līdz 20 procentiem.

Jaunattīstības valstīs ir priekšrocību un parastās akcijas. Priekšrocību akciju jēga paskaidrota Latvijas Republikas Komerclikuma 231. pantā. Šajā likumā priekšrocību akcijām ir īpašas tiesības, tām nav tiesiska ierobežojuma, un to izmantošanas veidu nosaka akciju sabiedrības statūti.

Civilizētā pasaulē ir akciju tirgus. Tajā pārdod galvenokārt parastās akcijas, reizēm parādās arī privileģētās akcijas. Parasto akciju pircēji zina, ka preces vērtība ir aizsargāta ar likumā ierakstītu skaitli, un tas parasti ir starp 80 līdz 90 procentiem.

Jaunattīstības valstīs faktiski nav akciju tirgus. Parastajām akcijām pirkšanas un pārdošanas vērtība nav zināma, jo neviens nezina šo akciju vērtību. Tā var būt gan puse, gan simtā daļa no akciju sabiedrības vērtības. Priekšrocību akcijas Latvijā pēdējo reizi teorētiski parādījās tirgū, kad uzraudzības iestāde arestēja valsts akciju sabiedrības valdes priekšsēdētāju.

Priekšrocību akcijas nav nodrošinātas ar uzņēmuma aktīviem, līdz ar to tās neinteresē investoru. Priekšrocību akcijām nav balsstiesību, tāpēc tās neietekmē akciju sabiedrības ekonomiskos procesus, un tās turētājam nav atbildības. Priekšrocību akcijām ir tikai politiskā atbildība, un tā izpaužas gadījumos, kad akciju sabiedrībai ir finanšu līdzekļi, kas jāsadala caur valdi. Valdes loceklim no politiskās partijas puses ir jābūt inkasatoram, un šo darbu var paveikt jebkurš.

Reizēm arī Latvijā parādās kāds civilizētas valsts pārstāvis, kurš vēlas nodarboties ar uzņēmējdarbību. Diemžēl, iegādājies slavenu valsts zīmolu, viņš var izveidot akciju sabiedrību tikai no parastajām akcijām. Lai varētu konkurēt starptautiskajā mērogā, viņam būtu vajadzīgas privileģētās akcijas, taču šādas akcijas valsts likumdošanā nav paredzētas.

Priekšrocību akciju pastāvēšana jaunattīstītās valstīs ir cieši saistīta ar pašas valstiskās sistēmas pastāvēšanu. Jebkura pret tām vērsta kritika nozīmē vēršanos pret partiju sponsoriem. Partijas vairs nevarētu iegūt līdzekļus uzvarai vēlēšanās, un jaunievēlētie deputāti neuzzinātu, kādas summas viņi ir parādā saviem sponsoriem.

Izveidojoties jaunai valstij, kurai ir bijusi cita ekonomiskā sistēma, tā savu attīstības ceļu sāk kā jaunattīstības valsts. To izvēlas nevis tautas ievēlēti deputāti, bet gan padomdevēji. Valsts saimniecības pamatos ir ielikts minimālais izdzīvošanas līmenis, un to nodrošina brīva preču caurplūde. Tirgū bagāti cilvēki nav sastopami, taču no bada arī neviens nemirst.

Mainoties likumiem un to nosaukumiem, līdzi būtu jāmainās arī jaunattīstības valstij. Soli pa solim, uzlabojot likumdošanu, tā varētu tuvoties civilizētas valsts statusam. Taču, ja reformas ilgstoši tiek veiktas tikai pašu reformu pēc, cilvēkos rodas nedrošības sajūta. Dzīve nepārtraukti mainīgā vidē nav stabila, un reformas vārds iegūst negatīvu nozīmi. Sabiedrība, iespējams, neapzināti sāk izvirzīt prasības pēc miera, ko pastāvošie sabiedriskie uzskati nespēj nodrošināt.

Šķiet, ka valsts saimnieciskās attīstības jautājums Latvijā pašlaik nav pats svarīgākais. Attīstoties uzņēmējdarbības videi, radīsies vajadzība pēc lielāka darbaspēka daudzuma, ko pamattautība nespēs nodrošināt. Par galveno kļūst jautājums, kurš saistās ar pamatnācijas ilgstošu pastāvēšanu nākotnē.

Šī jautājuma apspriešanu būtu ļoti vieglprātīgi uzticēt tikai politiķiem. Politika uzliek ļoti stingrus ierobežojumus – rāmi, ārpus kura beidzas politikas ietekme. Politiķi nedrīkst būt subjektīvi, bet šis ir tieši tāds gadījums, kur bez subjektivitātes ir grūti iztikt.

Atjaunojot neatkarīgu Latvijas valsti, jautājums par latviešu tautas pastāvēšanu nebija aktuāls. Tieši pretēji, bijušajā padomju telpā latviešu kā tautības statuss bija ļoti augsts. Padomju varas sistēmā latviešiem bija atdots trešais pēc nozīmes svarīgākais valsts postenis – Tautību padomes priekšsēdētāja amats. Latvieši bija vienīgā tautība, kurus varas piramīdā esošie ierēdņi uzskatīja par ārpus sistēmas pastāvošu vērtību.

Atrodoties ārpus Latvijas, vietējo iedzīvotāju attieksme pret latvieti mainījās uzreiz, tiklīdz viņi uzzināja, kāda ir cilvēka tautība. Ja no diviem dažādu tautību cilvēkiem abi, piemēram, nezaga, tad attiecībā pret latvieti to uztvēra kā pašsaprotamu parādību. Vietējo iedzīvotāju atmiņā latviešu strēlnieki bija palikuši kā bagātu cilvēku dēli, kurus nevarēja uzpirkt un kuri cīnījās idejas dēļ. No vēsturnieku viedokļa tas ir mīts, taču šis mīts ļoti palīdzēja latviešu tēla veidošanā.

Sabiedrībā jau bija izveidojies priekšstats par latvieti, un tas bija nevis konkrēta cilvēka, bet gan to paaudžu nopelns, kuri bija dzīvojuši pirms tam. Ja jaunākajai paaudzei vairs nav šādas pašpietiekamības, lai lepotos ar to, ka viņi ir latvieši, tad acīmredzot atbildīga ir tā paaudze, kuras laikā šādas pārmaiņas ir notikušas.

Kristīgajā sabiedrībā uzskata, ka cilvēkam no sākuma jādod iespēja apmierināt viņa primitīvākās, fiziskās vajadzības, tad jārūpējas par drošību. Tikai pēc tam cilvēkā rodas vajadzība pēc piederības izjūtas, kura vēlāk pārtop rūpēs par visiem. Kā pretstats šim uzskatam ir pārliecība, ka viena sabiedrības grupa ir pārāka pār citām, kas noved pie sistēmām, kuras raksturīgas boļševismam.

Iespējams, ka par latvietību ir jārūpējas nevis šaurākajā tā izpratnē, bet gan plašākajā. Ja cilvēks sevi vēlēsies uzskatīt par latvieti ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās robežām, tad nākotnē šis jautājums vairs nebūs aktuāls.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...