Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms gada plašu ievÄ“rÄ«bu izpelnÄ«jās valstiskā SabiedrÄ«bas integrācijas fonda izsludinātais konkurss uz amata vietu „konsultants dzimuma aspekta integrÄ“šanai budžeta veidošanas procesā”. Šodien bez plašÄkiem komentāriem publicÄ“jam fonda oficiālo skaidrojumu – ko tad par aptuveni 500 eiro mÄ“nesÄ« ir paveikusi šajā amatā pieņemtā Aija RÅ«se.

Kas ir Sabiedrības integrācijas fonds (SIF)

SabiedrÄ«bas integrācijas fonds (SIF) ir publisks nodibinājums, kas izveidots 2001.gadā saskaņā ar likumu “SabiedrÄ«bas integrācijas fonda likums”.

SIF Ä«steno valsts budžeta, Eiropas SavienÄ«bas politiku instrumentu un ārvalstu finanšu palÄ«dzÄ«bas finansÄ“tās programmas. Desmit gadu darbÄ«bas laikā SIF ir vairākkārtÄ«gi akreditÄ“ts un uzkrājis pieredzi Eiropas SavienÄ«bas finanšu instrumentu PHARE un Pārejas programmas, Eiropas Sociālā fonda (2004.-2006.g., 2007.-2013.g.), Eiropas Ekonomikas zonas (2004.-2009.g.) un (2009.-2014.g.), NorvÄ“Ä£ijas valdÄ«bas divpusÄ“jā finanšu instrumenta, Latvijas un Šveices sadarbÄ«bas programmas, u.c. Ä«stenošanā.

SIF lÄ“mumus pieņem padome. Padomes sastāvā ir ārlietu ministrs, izglÄ«tÄ«bas un zinātnes ministrs, kultÅ«ras ministrs, labklājÄ«bas ministrs, vides aizsardzÄ«bas un reÄ£ionālās attÄ«stÄ«bas ministrs, tieslietu ministrs, Valsts prezidenta pārstāvis, pa vienam pārstāvim no Kurzemes, Latgales, RÄ«gas, Vidzemes, Zemgales plānošanas reÄ£ioniem un seši nevalstisko organizāciju pārstāvji.

Konsultantes pamatpienākumi:

Nodrošināt “Dzimuma aspekta integrÄ“šana budžeta veidošanas procesā” Ä«stenošanas” (turpmāk tekstā – programma) koordinÄ“šanu:

- nodrošināt programmas darbÄ«bas koordinÄ“šanu un ieviešanu atbilstoši iekšÄ“jo un ārÄ“jo normatÄ«vo aktu prasÄ«bām;

- nodrošināt programmas ietvaros plānoto atbalstāmo pasākumu iepirkumu dokumentācijas (kvalifikācijas prasÄ«bas pretendentiem, saimnieciski izdevÄ«gākā piedāvājuma kvalitātes vÄ“rtÄ“šanas un tehniskās specifikācijas prasÄ«bas) sagatavošanu;

- koordinÄ“t un uzraudzÄ«t programmas atbalstāmo pasākumu Ä«stenošanā piesaistÄ«to pakalpojumu sniedzÄ“ju lÄ«gumu izpildi;

- nodrošināt programmas informācijas un publicitātes aktivitātes;

- u.c.

Programmas ietvaros tika noslÄ“gts lÄ«gums ar personu apvienÄ«bu: SIA “Oxford Research Baltics” un “Oxford Research AB”. Pakalpojuma ietvaros tika  analizÄ“ts Aizkraukles novada pašvaldÄ«bas budžeta kategoriju 08.000 “AtpÅ«ta, kultÅ«ra, reliÄ£ija” un LabklājÄ«bas ministrijas budžeta apakšprogrammas 63.0700 “Eiropas Sociālā fonda Ä«stenotie projekti labklājÄ«bas nozarÄ“ (2014-2020)” Ä«stenots aktÄ«vais nodarbinātÄ«bas pasākums “Profesionālā apmācÄ«ba, pārkvalifikācija un kvalifikācijas paaugstināšana”, analizÄ“jot budžeta pieņemšanas procesu, plānoto un faktisko finanšu lÄ«dzekļu izlietojumu, plānotās un faktiski Ä«stenotās aktivitātes, plānotos un faktiski sasniegtos rezultātus un šo procesu ietekmi uz sieviešu un vÄ«riešu situāciju.

Pamatojoties uz šÄ«s analÄ«zes rezultātiem, pÄ“tnieki izstrādāja rekomendācijas par nepieciešamajām izmaiņām un pilnveidojumiem, kas veicami budžeta veidošanas procesos sieviešu un vÄ«riešu nevienlÄ«dzÄ«gas situācijas mazināšanai, kā arÄ« sagatavoja rokasgrāmatu par dzimuma aspekta pieejas integrÄ“šanas budžeta veidošanas procesā (Gender budgeting) izmantošanas priekšrocÄ«bām.

Papildus tika apskatÄ«ta Somijas, Zviedrijas, NÄ«derlandes, NorvÄ“Ä£ijas un Ukrainas prakse šÄ«s pieejas izmantošanā un to pieredzes  izmantošanas un adaptÄ“šanas iespÄ“jām Latvijā. PÄ“tÄ«juma noslÄ“gumā, 2017.gada decembrÄ«, ar programmas rezultātiem tika iepazÄ«stināta Saeimas CilvÄ“ktiesÄ«bu un sabiedrisko lietu komisija, LabklājÄ«bas ministrijas, NodarbinātÄ«bas valsts aÄ£entÅ«ras un Aizkraukles novada domes darbinieki, kā arÄ« citi interesenti.

Dzimuma aspekta integrÄ“šana budžeta veidošanas procesā

Kādēļ?

Latvijā pastāv strukturāli, kultÅ«ras un sociālie ierobežojumi sieviešu un vÄ«riešu vienlÄ«dzÄ«gai nodarbinātÄ«bai. Šie ierobežojumi, piemÄ“ram, stereotipi, diskriminācija pret vientuļajiem vecākiem un personām pÄ“c bÄ“rna kopšanas atvaļinājumiem un citi, ir apzināti pÄ“tÄ«jumos un ir iekļauti diskriminācijas novÄ“ršanas vadlÄ«nijās. Taču ir pieejami papildus mehānismi, piemÄ“ram, Eiropas Padomes izstrādātā rokasgrāmata "Gender budgeting: practical implementation" un citas vadlÄ«nijas, diskriminācijas dzimuma dēļ novÄ“ršanai, kas šobrÄ«d netiek izmantoti ne valsts un pašvaldÄ«bu iestādÄ“s, ne citu darba devÄ“ju vidÅ«. Dzimuma aspekta integrÄ“šana budžeta veidošanas procesos (gender budgeting) pieeja lÄ«dz šim Latvijā nav piemÄ“rota un analizÄ“ta.

KāpÄ“c ir aktuāla dzimuma aspekta integrÄ“šana budžeta veidošanas procesos:

- šÄ« ir viena no dzimumu lÄ«dztiesÄ«bas integrÄ“tās pieejas metodÄ“m, kas tiek izmantota ne tikai Eiropā, bet arÄ« citās pasaules valstÄ«s, lai novÄ“rtÄ“tu, cik taisnÄ«gi vai lÄ«dztiesÄ«gi tiek sadalÄ«ti publiskie resursi. Ar resursiem šeit galvenokārt tiek saprasta – nauda, laiks, kā arÄ« apmaksātais un/vai neapmaksātais darbs;

- dzimumu aspekta integrÄ“šana budžeta veidošanas procesos mÄ“rÄ·is ir panākt vienlÄ«dzÄ«gu publisko resursu sadalÄ«jumu starp sievietÄ“m un vÄ«riešiem. ŠÄ« metodes pamatā ir sistemātiska analÄ«ze valsts budžeta izstrādÄ“, kuras mÄ“rÄ·is ir novÄ“rtÄ“t un koncentrÄ“ties uz to, kā ir sadalÄ«ti publiskie resursi, un vai šis sadalÄ«jums atbilst esošajai sieviešu un vÄ«riešu situācijai dažādās jomās/nozarÄ“s, un kā šie pieejamie resursi uzlabo, ietekmÄ“, maina sieviešu un vÄ«riešu situāciju. Publiskās finanses un to pieejas noteikumi jeb ietvars var bÅ«tiski ietekmÄ“t indivÄ«da lÄ“mumus.

Budžeta analÄ«ze un lÄ«dz ar to arÄ« budžeta veidošana, ņemot vÄ“rā dzimuma aspektu:

- ļauj labāk izprast kritērijus, kas tiek ņemti vērā veidojot budžetu;

- veicina lielāku precizitāti un ilgtspējību, jo līdzekļi precīzāk ir pielāgoti dažādu sociālo grupu reālajām vajadzībām;

- ļauj analizÄ“t lÄ“mumu sekas, kas ir atstājusi ietekmi uz kādu no sociālajām grupām, kā arÄ« norāda uz nepieciešamÄ«bu veikt resursu pārplānošanu vai pārstrukturÄ“šanu.

Aktivitātes mērķis:

Lai pilnveidotu nacionālās politikas novÄ“rtÄ“šanas instrumentus un vÄ“rstu uzmanÄ«bu uz budžeta veidošanas ietekmi uz sieviešu un vÄ«riešu situācijas izmaiņām, izmÄ“Ä£inājumprojekta laikā tika analizÄ“ta dzimuma aspekta integrÄ“šanas pieeja budžeta veidošanas procesos. Aktivitātes ietvaros tika identificÄ“tas jomas un nozares, kurās sievietes un vÄ«rieši atrodas nevienlÄ«dzÄ«gā situācijā, sagatavotas rekomendācijas procesa pilnveidošanai, apmācÄ«ti valsts un pašvaldÄ«bas iestāžu darbinieki. ŠÄda kompleksa pieeja dzimuma aspekta integrÄ“šanai budžeta veidošanas procesā ļaus novÄ“rst dzimuma kā diskriminācijas pamata ietekmi uz valsts un pašvaldÄ«bas iestāžu darbu ilgtermiņā.

Dzimuma aspekta integrÄ“šanas budžeta veidošanas procesā veicināšanas pasākumi:

Lai piemÄ“rotu un analizÄ“tu dzimuma aspekta integrÄ“šanu budžeta veidošanas procesā, 2017.gadā tika Ä«stenots izmÄ“Ä£inājumprojekts, proti, veikts pÄ“tÄ«jums "Dzimuma aspekta ietekmes analÄ«ze valsts un pašvaldÄ«bu budžeta procesos", lai novÄ“rtÄ“tu lÄ«dz šim Ä«stenotos pasākumus sieviešu un vÄ«riešu nevienlÄ«dzÄ«gās situācijas mazināšanai budžeta veidošanas procesā.

IzmÄ“Ä£inājumprojekta Ä«stenošanā SIF sadarbojās ar Aizkraukles novada pašvaldÄ«bu un NodarbinātÄ«bas valsts aÄ£entÅ«ru. PÄ“tÄ«juma gaitā tika analizÄ“ta Aizkraukles novada pašvaldÄ«bas budžeta kategorija 08.000 "AtpÅ«ta, kultÅ«ra, reliÄ£ija", kā arÄ« LabklājÄ«bas ministrijas budžeta apakšprogrammas 63.0700 "Eiropas Sociālā fonda (ESF) Ä«stenotie projekti labklājÄ«bas nozarÄ“ (2014-2020)" Ä«stenotais aktÄ«vās nodarbinātÄ«bas pasākums "Profesionālā apmācÄ«ba, pārkvalifikācija un kvalifikācijas paaugstināšana", kas Ä«stenots divu savstarpÄ“ji secÄ«gu projektu ietvaros: Eiropas Sociālā fonda projekta "Bezdarbnieku un darba meklÄ“tāju apmācÄ«ba Latvijā – 2" Nr.1DP/1.3.1.1.3/09/IPIA/NVA/001 ietvaros no 2014.gada lÄ«dz 2015.gada 30.jÅ«nijam un Eiropas Sociālā fonda projekta „Atbalsts bezdarbnieku izglÄ«tÄ«bai" Nr. 7.1.1.0/15/I/001 ietvaros no 2015.gada lÄ«dz 2016.gadam pasākuma "Profesionālā apmācÄ«ba, pārkvalifikācija un kvalifikācijas paaugstināšana" ietvaros.

PÄ“tÄ«juma noslÄ“gumā, 2017.gada decembrÄ«, ar izmÄ“Ä£inājumprojekta rezultātiem tika iepazÄ«stināta LabklājÄ«bas ministrijas izveidotā projekta uzraudzÄ«bas padome, Saeimas CilvÄ“ktiesÄ«bu un sabiedrisko lietu komisija, LabklājÄ«bas ministrijas, NodarbinātÄ«bas valsts aÄ£entÅ«ras un Aizkraukles novada domes darbinieki. Kā arÄ« 19.decembrÄ« tika organizÄ“ts atvÄ“rtais seminārs, kur dažādu valsts un pašvaldÄ«bas iestāžu darba devÄ“ji un darbinieki, kuru ikdienas darba pienākumi ir saistÄ«ti ar budžeta plānošanu, kā arÄ« citi interesenti, varÄ“ja uzzināt par dzimuma aspekta integrÄ“šanu budžeta veidošanas procesos jeb Gender budgeting lietderÄ«bu.

Izmēģinājumprojekta laikā secināts:

- ņemot vÄ“rā to, ka lÄ«dz šim budžetu plānošanas procesos dzimuma aspekts nav iekļauts, budžeta ietekmes analÄ«zei bieži vien trÅ«kst kvalitatÄ«vu datu dzimumu griezumā.

- Zināšanas un interese par dzimumu lÄ«dztiesÄ«bas aspektu iekļaušanu plānošanas dokumentos, stratÄ“Ä£ijās un budžetos ir salÄ«dzinoši ierobežota - formālas barjeras dzimumu lÄ«dztiesÄ«bas aspektu iekļaušanai plānošanas dokumentos nepastāv, bet tas arÄ« netiek pieprasÄ«ts no uzraugošo institÅ«ciju puses.

- Citu valstu pieredze, kā arī izmēģinājumprojekta rezultāti apliecina, ka budžeta analīze dzimumu griezumā sniedz vērtīgu informāciju, kas citkārt netiek pamanīta.

Gender budgeting pieejas izmantošanas veicināšanai pÄ“tnieki rekomendÄ“ uzlabot datu vākšanas un apkopošanas statistikas sistÄ“mu, iekļaujot dzimumu lÄ«dztiesÄ«bas aspektu visos iespÄ“jamajos datu vākšanas lÄ«meņos, kā arÄ« aktÄ«vi veicināt publiskās pārvaldes dalÄ«bnieku, kā arÄ« sabiedrÄ«bas izpratni par dzimuma aspekta ietekmes analÄ«zes nozÄ«mi gan valsts un pašvaldÄ«bu finanšu lÄ«dzekļu efektÄ«vākai izmantošanai, gan dzimumu lÄ«dztiesÄ«bas veicināšanai.

Pieejamie resursi:

PÄ“tÄ«jums “Dzimuma aspekta ietekmes analÄ«ze valsts un pašvaldÄ«bu budžeta procesos” (2017) (latviešu valodā)

PÄ“tÄ«juma "Dzimuma aspekta ietekmes analÄ«ze valsts un pašvaldÄ«bu budžeta procesos" KOPSAVILKUMS (latviešu valodā)

The study on Gender Impact Aspect implementation in the State and Municipal Budgetary Processes" (angļu valodā)

Summary of the study on Gender Impact Aspect implementation in the State and Municipal Budgetary Processes" (angļu valodā)

ROKASGRÄ€MATA par dzimuma aspekta pieejas integrÄ“šanas budžeta veidošanas procesā (Gender budgeting) izmantošanas priekšrocÄ«bām (2017)

VIDEO no atvÄ“rtā semināra 2017.gada 19.decembrÄ« par izmÄ“Ä£inājumprojekta rezultātiem un dzimuma aspekta pieejas integrÄ“šanas budžeta veidošanas procesā (Gender budgeting) izmantošanas priekšrocÄ«bām

Aktivitātes norises laiks: 2017.gads

Kas to dara?

FinansÄ“juma saņēmÄ“js – SabiedrÄ«bas integrācijas fonds

Publisko iepirkumu likuma kārtÄ«bā izraudzÄ«ti pakalpojuma sniedzÄ“ji - personu apvienÄ«ba SIA "Oxford Research Baltics" un "Oxford Research AB", kas Ä«stenoja pasākumus dzimuma aspekta integrÄ“šanai budžeta veidošanas procesā laika posmā no 2017.gada 11.jÅ«lija lÄ«dz 19.decembrim (23 kalendārās nedēļas).

Kas paveikts 2017.gadā gender budgeting ietvaros?

- Veikts izmÄ“Ä£inājumprojekts par dzimuma aspekta integrÄ“šanu budžeta veidošanas procesā, analizÄ“jot vienu valsts un vienu pašvaldÄ«bu budžeta programmu. Budžeta programmas vÄ“rtÄ“tas trÄ«s gadu griezumā no 2014.-2016.gadam - analizÄ“jot budžeta pieņemšanas procesu, plānoto un faktisko finanšu lÄ«dzekļu izlietojumu, plānotās un faktiski Ä«stenotās aktivitātes, plānotos un faktiski sasniegtos rezultātus un šo procesu ietekmi uz sieviešu un vÄ«riešu situāciju. Pamatojoties uz šÄ«s analÄ«zes rezultātiem, izstrādātas rekomendācijas par nepieciešamajām izmaiņām un pilnveidojumiem, kas veicami budžeta veidošanas procesos sieviešu un vÄ«riešu nevienlÄ«dzÄ«gas situācijas mazināšanai, kā arÄ« sagatavoti metodoloÄ£iski ieteikumi nacionālās politikas novÄ“rtÄ“šanas instrumentu pilnveidošanai. PÄ“tÄ«jums "Dzimuma aspekta ietekmes analÄ«ze valsts un pašvaldÄ«bu budžeta procesos" pieejams latviešu un angļu valodā.

- Apkopota citu valstu (Somijas, Zviedrijas, NorvÄ“Ä£ijas, NÄ«derlandes un Ukrainas) prakse gender budgeting pieejas izmantošanā, sniegti priekšlikumi ārvalstu pieredzes izmantošanai Latvijā.

- PÄ“tÄ«juma noslÄ“guma posmā, š.g. decembrÄ«, organizÄ“tas vairākas tikšanās un semināri ar valsts, pašvaldÄ«bu un NVO speciālistiem par dzimuma aspekta integrÄ“šanas budžeta veidošanas procesā pieeju. Kopumā šajos semināros par izmÄ“Ä£inājumprojekta rezultātiem tika informÄ“ti 99 interesenti.

- Sagatavota rokasgrāmata par dzimuma aspekta pieejas integrÄ“šanas budžeta veidošanas procesā (Gender budgeting) izmantošanas priekšrocÄ«bām, kā arÄ« ar pÄ“tÄ«juma rezultātiem un rekomendācijām par dzimuma aspekta pieejas izmantošanas metodÄ“m un lietderÄ«bu valsts un pašvaldÄ«bu iestādÄ“s.

Novērtē šo rakstu:

0
0