Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

”Lai Latvijas nacionālās spÄ“jas bÅ«tu piemÄ“rotas 21. gadsimta izaicinājumiem, koncepcija nosaka Nacionālo bruņoto spÄ“ku militārās spÄ“jas, kuras nepieciešams attÄ«stÄ«t. BÅ«tiskas ir agrās brÄ«dināšanas, draudu identificÄ“šanas un ātrās reaģēšanas spÄ“jas, lai nodrošinātu efektÄ«vu lÄ“mumu pieņemšanu un laicÄ«gi novÄ“rstu iespÄ“jamo apdraudÄ“juma avotu.” Valsts aizsardzÄ«bas koncepcija, 2016.gada 16. jÅ«nijs.

Tā dÄ«vānu karotāju un tiešsaistes ekspertu paaudze, kas nosaka toni Latvijas politikā, diemžēl ienākusi arÄ« armijas vidÄ“, kuru sen pametuši reālistiski domājoši un Ä«stu karadarbÄ«bu piedzÄ«vojuši virsnieki un militārie teorÄ“tiÄ·i. Jo tikai reāli domājoši ļaudis spÄ“j aizsardzÄ«bas koncepciju piepildÄ«t ar jÄ“gpilnu saturu un novÄ“rtÄ“t savas materiālās iespÄ“jas.

Iesākumā gribÄ“ju visus AizsardzÄ«bas ministrijas (AM) kalpotājus nomierināt un paskaidrot, ka WW2, Vjetnamas un Korejas karš ir sen beidzies un šie koncepti vairs neatkārtosies, neskatoties uz to, ka par iepirkumiem atbildÄ«gās personas joprojām atrodas stiprā filmas „MÅ«sdienu apokalipse” iespaidā. Nu, vismaz spriežot pÄ“c iepirkumu rakstura.

PapÄ“tÄ«sim šos iepirkumus, izejot no koncepcijas noteiktajām vadlÄ«nijām:

1) Agrā brÄ«dināšana,

2) Draudu identificÄ“šana,

3) Ä€trā reaģēšana.

Agrā brÄ«dināšana un draudu identificÄ“šana mÅ«sdienu kara apstākļos nozÄ«mÄ“ tikai vienu - ešelonizÄ“tu, izvÄ“rstu pretgaisa aizsardzÄ«bas sistÄ“mu, kuras sekmÄ«gs piemÄ“rs varÄ“tu bÅ«t IzraÄ“las „TÄ“rauda Kupols”, kas, patiesÄ«bu sakot, sargā labi tikai pret pagrabos metinātām palestÄ«niešu „Kassam” raÄ·etÄ“m. IzraÄ“lieši arÄ« varÄ“tu pastāstÄ«t, cik izmaksā tāds prieks, ieskaitot iekārtas, kaujas dežūras un personāla apmācÄ«šanu dārgās augstskolās, - tie ir miljardi.

Ä€trā reaģēšana - praktiski tas nozÄ«mÄ“ pretgaisa aizsardzÄ«bas sistÄ“mas aktÄ«vās komponentes - zenÄ«tsistÄ“mu un raÄ·ešu „zeme-gaiss” iedarbināšanu. ArÄ« tie ir miljardi, kurus augoša ārÄ“jā parāda apstākļos mÄ“s nevaram atļauties.

Turklāt ir apstāklis, kas šos miljardus pārsvÄ«tro ar treknu krustu. Ja mÄ“s par potenciālo draudu uzskatām Krieviju, nevis tapšanas stadijā esošo Malmes kalifātu, tad jebkurš eksperts apstiprinās, ka Krievija ir viens no lÄ«deriem reaktÄ«vās artilÄ“rijas sistÄ“mu izstrādÄ“, un mÅ«sdienÄ«gu, lÄ“tu taktisko raÄ·ešu Rietumu kara apgabalā ari netrÅ«kst.

Tur arÄ« ir vislielākā šo sistÄ“mu koncentrācija Eiropā, un jāatceras, ka ar masÄ«vu reaktÄ«vās artilÄ“rijas raÄ·ešu (šobrÄ«d 40 km sniedzamÄ«ba) triecienu, ko pastiprina tuvas darbÄ«bas taktiskās raÄ·etes (darbÄ«bas rādiuss 500 km), netiek galā neviena pretgaisa aizsardzÄ«bas sistÄ“ma.

Apskatam hipotÄ“tisku konfliktu 21.gs stilā. NosacÄ«tais iemesls - LV izvieto NATO ieroču sistÄ“mas „Patriot”, kuru platformas der arÄ« spārnoto raÄ·ešu palaišanai un izprovocÄ“ Krieviju.

Scenārijs 1.

Pierobežā tiek iedarbinātas REK (Radioelektroniskā kara) sistÄ“mas, kas paralizÄ“ sakarus, GPS signālus un rada traucÄ“jumus šÄ·idro kristālu ekrānos, bloÄ·Ä“jot jebkādas koordinācijas iespÄ“jas.

Seko Ä«ss kombinÄ“tais spārnoto un tuvas darbÄ«bas ballistisko raÄ·ešu trieciens pa svarÄ«gākajiem objektiem - spārnotās pa vadÄ«bas un sakaru centriem, skrejceļiem un ostu termināliem, ballistiskās – pa angāriem, noliktavām un bāzÄ“m.

Pasākumu noslÄ“dz aviācija - pielidošanas laiks apm. 15 minÅ«tes. MIG tipa iznÄ«cinātāji piesaista NATO gaisa spÄ“kus un ļauj frontes bumbvedÄ“jiem S24 tuvumā „pielabot „ mÄ“rÄ·us. Pusstundā viss ir beidzies.

Scenārijs 2. (Latvijai patiešÄm nopietni ir izdevies sakaitināt Krieviju.)

Sk. scenāriju Nr. 1 plus vēl 3 stundas, kamēr ierodas tanki un motostrēlnieki.

Nu, lÅ«k. Šeit arÄ« rodas jautājums - kurā brÄ«dÄ« iedarbojas haubices un bruņumašÄ«nas?

Kritušos un ievainotos drošÄk ir izvest kravas mašÄ«nās ar lielu, sarkanu krustu uz sāniem. Šie iepirkumi ir bezjÄ“dzÄ«gi un liek domāt par korupcijas, nevis lietderÄ«bas komponenti tajos. Šie iepirkumi vienkārši neatbilst pašu noteiktajām prioritātÄ“m.

Kā dzīvot tālāk?

Ar skaidru domu, ka NEKAD mūsu naudas daudzums nebūs tāds, lai varētu tehnoloģiski pretoties hipotētiskajam Austrumu draudu avotam.

Tātad jāsaprot, ka tikai koncepcijas maiņa ļaus nodrošināt mÅ«su valsts aizsardzÄ«bu rÅ«koša budžeta (depopulizācija etc., etc.) apstākļos.

Tātad akcents jāliek uz Zemessardzes, nevis regulārās armijas attÄ«stÄ«bu, kā ļaunu joku atceroties politiÄ·u solÄ«jumus, ka dalÄ«ba NATO ļaus samazināt izdevumus par bruņošanos (Tramps nesen minÄ“ja 4% kā viņam vÄ“lamo „jumta naudas” apjomu).

Un šo domu ir ļoti viegli pamatot, izejot no modernā, augsti tehnoloÄ£iskā kara koncepta, kas paredz precÄ«zus triecienus pa karaspÄ“ka koncentrācijas vietām, satelÄ«tnovÄ“rošanu, dronus un augsti efektÄ«vu aviācijas pielietojumu (sk. SÄ«rijas failus).

Tikai Zemessardze spÄ“j ilgstoši pretoties, izklÄ«st mazās grupās, nodarboties ar diversijām un novÄ“rst armijas ieņemtas teritorijas administratÄ«vo kontroli.

Neviena pasaules armija šobrÄ«d nav spÄ“jÄ«ga atstāt 100 000 vÄ«rus iekarotas teritorijas kontrolei, ja mežus kontrolÄ“ Zemessardzes grupas, - neviens nevÄ“las jaunu Afganistānu Eiropā.

Zemessardzei ir daudz priekšrocÄ«bu - tiem nav, uz kurieni bÄ“gt, viņu mājas ir šeit. Viņiem nav vajadzÄ«gas pat kazarmas. Turklāt Zemessardzes apgāde ar portatÄ«vajām „zeme-gaiss” un prettanku sistÄ“mām izmaksās daudz, daudz lÄ“tāk nekā bezjÄ“dzÄ«gā un uzturÄ“šanā dārgā bruņutehnika vai tie neesošie miljardi, kas bÅ«tu jāiegulda pretgaisa aizsardzÄ«bas sistÄ“mās.

Turklāt tikai grÅ«tgalvji vÄ“l nav sapratuši, ka ES projektu gaida nopietnas pārmaiņas un situācija, kad Zemessardzei var nākties nodarboties ar robežu apsardzi un muitas kontroli, ir viegli iedomājama tuvāko 10 gadu laikā, jo valstÄ« naudas vairāk nekļūs.

Tātad labi apgādāta Zemessardze ir visu mÅ«su interesÄ“s, un nākotnes militārie iepirkumi nedrÄ«kst tikt realizÄ“ti tā veidā, kā to dara nervozas blondÄ«nes „Zaras” izpārdošanās.

Novērtē šo rakstu:

0
0