Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

KamÄ“r Valsts prezidenta Raimonda VÄ“joņa kanceleja, Edgara RinkÄ“viča vadÄ«tā Ä€rlietu ministrija un citas valsts iestādes lauza galvas, ar kādu vÄ“l pamatojumu neatklāt nodokļu maksātāju lÄ«dzekļu izlietojumu šo iestāžu darbinieku prÄ“mijām, piemaksām un naudas balvām, Valsts kontrole sniedz piemÄ“ru – kā ne tikai bez iebildumiem šo informāciju atklāt, bet arÄ« piemaksas un prÄ“mijas piešÄ·irt nevis „vienkārši tāpat”, bet ar konkrÄ“tu un skaidru pamatojumu katrā konkrÄ“tā gadÄ«jumā. Pietiek šodien pilnā apmÄ“rā publicÄ“ Valsts kontroles sniegto informāciju.

„Par informācijās sniegšanu

Valsts kontrolÄ“ šÄ gada 10.oktobrÄ« ir saņemts JÅ«su 6.oktobra informācijas pieprasÄ«jums par Valsts kontroles amatpersonām un darbiniekiem izmaksātajām prÄ“mijām, naudas balvām un piemaksām laika periodā no 2016.gada 1.janvāra lÄ«dz 31.decembrim un laika periodā no 2017.gada 1. janvāra lÄ«dz 30.septembrim.

Å…emot vÄ“rā informācijas pieprasÄ«juma pamatojumu, proti - vÄ“lmi veicināt tiesiskumu un labas pārvaldÄ«bas principus valsts pārvaldÄ“, JÅ«su vajadzÄ«bām sagatavotos un pielikumos iekļautos datus esam papildinājuši ar Valsts kontroles viedokli par to, ko Valsts kontrole uzskata par labu pārvaldÄ«bu publiskā sektora cilvÄ“kresursu vadÄ«bā, tajā skaitā - materiālajā motivÄ“šanā. LÅ«dzam minÄ“to viedokli ņemt vÄ“rā, turpmāk izmantojot Valsts kontroles sagatavotos un Jums iesniegtos datus.

Lai pārrunātu sniegto informāciju, esmu gatava tikties ar Jums. Par tikšanās laiku lÅ«dzu sazināties ar valsts kontroliera palÄ«dzi Zani Švāģeri pa tālruni 67017500.

Valsts kontrole vÄ“las uzsvÄ“rt, ka atlÄ«dzÄ«bas izmaksās “ārpus” darba lÄ«gumā noteiktā jāizšÄ·ir papildu atlÄ«dzÄ«bas obligātā daļa - tas ir, piemaksas par aizvietošanu, virsstundām utml., kura iestādei atbilstoši likumiem ir iāmaksā, un mainÄ«gā daļa, kuru iestāde var maksāt par sasniegtajiem rezultātiem vai citiem nopelniem.

Valsts kontrole uzskata, ka atlÄ«dzÄ«bas mainÄ«gā daļa ir atbalstāms darbinieku, tajā skaitā - publiskajā sektorā nodarbināto motivācijas instruments. TomÄ“r šÄ« instrumenta finansÄ“šana no valsts, pašvaldÄ«bu un to kapitālsabiedrÄ«bu budžetu lÄ«dzekļiem ir attaisnojama vienÄ«gi gadÄ«jumā, ja ir izveidota loÄ£iska, caurspÄ«dÄ«ga un samÄ“rÄ«ga atlÄ«dzÄ«bas mainÄ«gās daļas piešÄ·iršanas sistÄ“ma, kas nodrošina pārliecÄ«bu, ka atlÄ«dzÄ«bas mainÄ«gā daļa tiek izmaksāta par Ä«pašu un bÅ«tisku ieguldÄ«jumu noteiktu mÄ“rÄ·u sasniegšanā, nekļūstot par atlÄ«dzÄ«bas “garantÄ“tu” sastāvdaļu.

Å…emot vÄ“rā iepriekšminÄ“to, pašreizÄ“jā situācijā, kad gadiem nav bijis politiskās gribas sakārtot vienotās atlÄ«dzÄ«bas sistÄ“mu publiskajā sektorā tā, lai par lÄ«dzÄ«gu darbu tiktu saņemta lÄ«dzÄ«ga atlÄ«dzÄ«ba un atlÄ«dzÄ«ba bÅ«tu atkarÄ«ga no darba sarežģītÄ«bas un atbildÄ«bas lÄ«meņa, darbinieku atlÄ«dzÄ«bas apmÄ“rs publiskajās institÅ«cijās ir ļoti atšÄ·irÄ«gs.

Lemjot par Valsts kontroles darbinieku materiālās motivācijas sistēmu, Valsts kontroles padome ir rūpīgi izvērtējusi vairākas iespējas.

Valsts kontrole varÄ“tu neizmantot likumā noteiktās iespÄ“jas un atlÄ«dzÄ«bas mainÄ«go daļu labākajiem darbiniekiem nemaksāt, tādÄ“jādi demonstrÄ“jot protestu pret necaurskatāmo un sadrumstaloto sistÄ“mu un vienlaikus kļūstot par nekonkurÄ“tspÄ“jÄ«gu darba devÄ“ju jeb pieļaujot, ka spÄ“jÄ«gi un profesionāli revidenti, kuru sniegtie revÄ«ziju ieteikumi spÄ“tu nodrošināt valstij papildu ieņēmumus vai izdevumu samazinājumu, kļūst par, piemÄ“ram, algu grāmatvežiem publiskā sektora institÅ«cijās, kas ir visnotaļ cienÄ«jama, bet tomÄ“r standarta procesus nodrošinoša profesija.

AlternatÄ«va iespÄ“ja ir kļūt par iestādi, kas demonstrÄ“ labu pārvaldÄ«bu publiskā sektora cilvÄ“kresursu vadÄ«bā, “atdzÄ«vinot” atlÄ«dzÄ«bas mainÄ«gās daļas jÄ“gu - maksājot nevis par darba procesu, bet par konkrÄ“tu sasniegumu un izmÄ“rāmu rezultātu.

Valsts kontrole ir apzināti izvÄ“lÄ“jusies otro iespÄ“ju un pamatoti cer, ka tās piemÄ“rs, atlÄ«dzÄ«bas mainÄ«gās daļas izmaksai nosakot saprotamus kritÄ“rijus un nodrošinot caurskatāmÄ«bu un pamatotÄ«bu atlÄ«dzÄ«bas piešÄ·iršanā, ne tikai kļūs par paraugu citām publiskā sektora institÅ«cijām, bet arÄ« tiks ņemts vÄ“rā, modificÄ“jot vienotās atlÄ«dzÄ«bas sistÄ“mas nosacÄ«jumus, ko Valsts kanceleja ir apņēmusies izdarÄ«t lÄ«dz šÄ« gada beigām.

Lai gan revīzijās ir nācies konstatēt, ka publiskā sektora iestādes atkarībā no to individuālās rocības izmanto visus likumā ietvertos atlīdzības mainīgās daļas elementus, Valsts kontrolē darbinieku materiālā motivācija par konkrētiem darba rezultātiem ietver tikai divus no četriem likumā noteiktajiem instrumentiem -

1) vienreizÄ“ja prÄ“mija atbilstoši gada novÄ“rtÄ“šanas rezultātiem un

2) piemaksa kompetentākajiem darbiniekiem par personÄ«go ieguldÄ«jumu un darba kvalitāti pÄ“c Ä«pašiem kritÄ“rijiem.

Valsts kontrolÄ“ 2016. un 2017.gadā nav maksātas likumā noteiktās naudas balvas sakarā ar darbiniekam/iestādei svarÄ«gu sasniegumu/notikumu, ņemot vÄ“rā ieguldÄ«jumu iestādes mÄ“rÄ·u sasniegšanā, vai speciālās piemaksas par valsts vai pašvaldÄ«bas institÅ«cijai bÅ«tisko funkciju nodrošināšanu vai stratÄ“Ä£iski svarÄ«gu mÄ“rÄ·u Ä«stenošanu.

Valsts kontrolē atlīdzības mainīgā daļa par darba izpildes rezultātiem veidoja 194,5 tūkst, eiro jeb 4.36 % no kopējā atlīdzības fonda 2016. gadā, savukārt valsts pārvaldē tā bija 9 % no kopējā atlīdzības fonda.

Aicinu skatīt zemāk izklāstu par atlīdzības mainīgās daļas par darba rezultātiem izmaksām Valsts kontrolē Jūsu norādītajos periodos.

1. Prēmijas

Likums nosaka: amatpersonai (darbiniekam) saskaņā ar ikgadÄ“jo darbÄ«bas un tās rezultātu novÄ“rtÄ“jumu reizi gadā var izmaksāt prÄ“miju, kuras apmÄ“rs nedrÄ«kst pārsniegt 75 procentus no mÄ“nešalgas. Valsts tiešÄs pārvaldes iestādÄ“m prÄ“mijas apmÄ“ru un izmaksas kārtÄ«bu nosaka Ministru kabinets, bet citām valsts vai pašvaldÄ«bas institÅ«cijām — šo institÅ«ciju darbÄ«bu regulÄ“jošos normatÄ«vajos aktos noteiktās amatpersonas (institÅ«cijas).

Valsts kontroles amatpersonu un darbinieku atlÄ«dzÄ«bu nosaka Valsts kontroles padome. Valsts kontrolÄ“ prÄ“mija tiek izmaksāta reizi gadā un tikai atbilstoši darbinieku ikgadÄ“jās darba izpildes un rezultātu novÄ“rtÄ“juma rezultātiem.

Darba izpildes un rezultātu novÄ“rtÄ“šanas sistÄ“ma ir balstÄ«ta uz Valsts kontroles darbÄ«bas stratÄ“Ä£iju, tajā noteiktajiem iestādes stratÄ“Ä£iskajiem mÄ“rÄ·iem, sasniedzamajiem rezultātiem un rezultatÄ«vajiem rādÄ«tājiem. DarbÄ«bas stratÄ“Ä£iju uz četriem gadiem apstiprina Valsts kontroles padome, tādÄ“jādi augstākajā lÄ«menÄ« ir noteikti stratÄ“Ä£iskie uzstādÄ«jumi, kas izpildāmi noteiktā laika periodā. VÄ“lamies uzsvÄ“rt, ka pašlaik Valsts kontrole ir izvirzÄ«jusi stratÄ“Ä£iskās prioritātes, kas ir uzskatāmas par ambiciozām pat Eiropas SavienÄ«bas lÄ«menÄ«, tajā skaitā - kļūt par starptautisku publiskā sektora revÄ«ziju kompetences centru.

StratÄ“Ä£ijas ieviešanai ir apstiprināts ieviešanas plāns, kas ietver bÅ«tiskākās konkrÄ“tā stratÄ“Ä£ijas darbÄ«bas gadā veicamās aktivitātes un atbildÄ«gās struktÅ«rvienÄ«bas. Savukārt, ikgadÄ“jais darba plāns pret stratÄ“Ä£iskajiem mÄ“rÄ·iem un sasniedzamajiem rezultātiem nosaka jau konkrÄ“tas attiecÄ«gajā gadā veicamās aktivitātes, to izpildes termiņus un aktivitāšu veicÄ“jus, kā arÄ« plānoto resursu ieguldÄ«juma apmÄ“ru (cilvÄ“kstundas un budžetu).

Valsts kontrolÄ“ katram darbiniekam tiek noteikti individuālie uzdevumi, paredzot konkrÄ“tus noteiktā periodā veicamos uzdevumus, izpildes termiņus un, bÅ«tiskākais, sasniedzamos rezultātus. Sasniedzamie rezultāti izriet no Valsts kontroles darbÄ«bas stratÄ“Ä£ijā noteiktajiem mÄ“rÄ·iem, un tie ir arÄ« objektÄ«vi (ne tikai kvantitatÄ«vi, bet arÄ« kvalitatÄ«vi) novÄ“rtÄ“jami un pierādāmi. ŠÄds aktivitāšu kopums palÄ«dz veidot loÄ£isku, argumentÄ“tu saistÄ«bu starp mÄ“rÄ·iem struktÅ«rvienÄ«bu lÄ«menÄ« un palÄ«dz izvairÄ«ties no iespÄ“jamiem mÄ“rÄ·u konfliktiem vai neskaidriem mÄ“rÄ·u formulÄ“jumiem. Izmantojot individuālo uzdevumu noteikšanas principu, tiek sekmÄ“ts, ka organizācijas mÄ“rÄ·i tiek kaskādÄ“ti (novadÄ«ti) lÄ«dz katra darbinieka individuālajam lÄ«menim.

Valsts kontroles stratÄ“Ä£isko mÄ“rÄ·u, sasniedzamo rezultātu izpilde un katra darbinieka darba rezultātu un individuālā ieguldÄ«juma iestādes stratÄ“Ä£isko mÄ“rÄ·u sasniegšanā novÄ“rtÄ“šana tiek Ä«stenota vairāku lÄ«meņu sistÄ“mā.

Katru ceturksni tiek analizÄ“ta ikgadÄ“jā darba plāna izpilde - paveiktās aktivitātes, to izpildes termiņi, faktiskais resursu ieguldÄ«jums aktivitātes izpildÄ“, novirzes no plānotāja tādas ir, un to iemesli un nepieciešamÄ«ba veikt izmaiņas, lai sasniegtu stratÄ“Ä£ijā noteiktos mÄ“rÄ·us un rezultātus.

Reizi pusgadā tiek veikts Valsts kontroles darbības stratēģijas novērtējums, mērīti un izvērtēti sasniegtie rezultāti. Stratēģijas novērtējums tiek izskatīts Valsts kontroles padomē.

Reizi gadā tiek organizÄ“ta darbinieku darba izpildes un rezultātu novÄ“rtÄ“šana, lai noteiktu katra darbinieka individuālo ieguldÄ«jumu kopÄ“jo mÄ“rÄ·u sasniegšanā. NovÄ“rtÄ“šanas procesa ietvaros tiek analizÄ“ta un fiksÄ“ta darbiniekam iepriekš noteikto individuālo uzdevumu izpilde un konkrÄ“ti sasniegtie rezultāti, piemÄ“ram, revidentu darba izpildÄ“ Ä«paša uzmanÄ«ba tiek pievÄ“rsta izstrādātajai revÄ«zijas pieejai, revÄ«zijās piemÄ“rotajām metodÄ“m (vai tikai standarta, vai arÄ« ieviestas jaunas), revÄ«zijas mÄ“rÄ·u sasniegšanai, revÄ«ziju rezultātā sniegtajiem ieteikumiem (to bÅ«tiskumam un ietekmei uz jomas sakārtošanu un sabiedrÄ«bas interešu ievÄ“rošanu, iespÄ“jai noteikt finanšu ietekmi). Tāpat tiek vÄ“rtÄ“ts arÄ« apjomÄ«gs kompetenču kopums, ko darbinieks demonstrÄ“jis novÄ“rtÄ“šanas periodā (pieredze, intelektuālā piepÅ«le, darba plānošana un organizācija, radoša pieeja un stratÄ“Ä£iska domāšana, personÄ«bas Ä«pašÄ«bas un vadÄ«tājiem - darbinieku vadÄ«šana).

ŠÄda darba izpildes novÄ“rtÄ“šanas sistÄ“ma darbiniekus motivÄ“ bÅ«t iesaistÄ«tiem un ļauj apzināties savu personisko ieguldÄ«jumu iestādes kopÄ“jo mÄ“rÄ·u sasniegšanā, kā arÄ« veicina darbinieka individuālo izaugsmi un pilnveidošanos profesionālajā lÄ«menÄ«.

NovÄ“rtÄ“juma rezultātā darbiniekam tiek noteikta vÄ“rtÄ“šanas kategorija. Katrs darbinieks tiek vÄ“rtÄ“ts piecās vÄ“rtÄ“juma kategorijās “A”, “A/B”, “B”, “C” un “D”:

“A” - amata pienākumu izpilde visās jomās pārsniedz amatam izvirzÄ«tās prasÄ«bas: veicis Ä«paši sarežģītus un izaicinošus vai atbildÄ«gus uzdevumus un vadÄ«bas noteiktās prioritātes, izpildÄ«jis individuālos uzdevumus ari gadÄ«jumā, ja to kavÄ“juši no darbinieka neatkarÄ«gi ārÄ“ji apstākļi, sniedzis bÅ«tisku ieguldÄ«jumu gan komandas darbā, gan konkrÄ“tās struktÅ«rvienÄ«bas un Valsts kontroles uzdevumu Ä«stenošanā;

“A/B” - amata pienākumu izpilde atsevišÄ·Äs jomās pārsniedz amatam izvirzÄ«tās prasÄ«bas: veicis sarežģītus, izaicinošus vai atbildÄ«gus uzdevumus un vadÄ«bas noteiktās prioritātes, izpildÄ«jis individuālos uzdevumus arÄ« gadÄ«jumā, ja to kavÄ“juši no darbinieka neatkarÄ«gi ārÄ“ji apstākļi;

“B” - amata pienākumu izpildes rezultāti atbilst amatam izvirzÄ«tajām prasÄ«bām: veicis darbu atbilstoši noteiktajām darba kvalitātes prasÄ«bām, pilnÄ«bā izpildÄ«jis individuālos uzdevumus, arÄ« gadÄ«jumos, ja to izpildi kavÄ“juši ārÄ“ji apstākļi, sniedzis savu ieguldÄ«jumu kopÄ“jā Valsts kontroles darba izpildÄ“;

“C” - amata pienākumu izpildes rezultāti daļēji atbilst amatam izvirzÄ«tajām prasÄ«bām: atsevišÄ·u vÄ“rtÄ“šanas kritÄ“riju ietvaros veicis darbu atbilstoši noteiktajām prasÄ«bām un izpildes termiņiem, atsevišÄ·us darba izpildes aspektus nav Ä«stenojis regulāri, darba izpilde kopumā bijusi mazāk veiksmÄ«ga;

“D” - amata pienākumu izpildes rezultāti neatbilst amatam izvirzÄ«tajām prasÄ«bām: uzdevumus regulāri izpildÄ«jis neapmierinošÄ kvalitātÄ“ un darba rezultātu ticamÄ«bas pakāpe nav pietiekoša, individuālos uzdevumus Ä«stenojis nepietiekamā apjomā, darba izpildes procesā bijis nepieciešams bÅ«tisks vadÄ«tāja atbalsts un papildus apmācÄ«ba.

KopÄ“jo vÄ“rtÄ“juma kategoriju darbiniekiem (par 5 kompetencÄ“m) nosaka: “A” - ja “A” ir visās vai 4 kompetencÄ“s, “A/B” - ja “A” ir 3 kompetencÄ“s, “B” - ja “A” ir 2 vai 1 kompetencÄ“. VadÄ«tājiem (par 6 kompetencÄ“m): “A” - ja “A” ir visās vai 5 kompetencÄ“s, “A/B” - ja “A” ir 4 kompetencÄ“s, “B” -ja “A” ir 3, 2 vai 1 kompetencÄ“.

Valsts kontroles padomes apstiprinātā atlÄ«dzÄ«bas sistÄ“ma paredz diferencÄ“tu prÄ“mijas apmÄ“ru atkarÄ«bā no darba izpildes novÄ“rtÄ“šanas rezultātiem - lÄ«dz 75 % par vÄ“rtÄ“juma kategoriju “A”, lÄ«dz 70 % - par “A/B” un lÄ«dz 65 % - par “B”.

Par vÄ“rtÄ“jumu “C” un “D” ikgadÄ“jā prÄ“mija netiek piešÄ·irta.

2016.gadā darbinieku ikgadÄ“jās darbÄ«bas un tās rezultātu novÄ“rtÄ“juma rezultātā 31 darbinieks saņēma prÄ“miju 75 % apmÄ“rā par vÄ“rtÄ“juma kategoriju “A”, 46 darbinieki -70 % apmÄ“rā par vÄ“rtÄ“juma kategoriju “A/B” un 45 darbinieki - 65 % apmÄ“rā par vÄ“rtÄ“juma kategoriju “B”. Kopā prÄ“miju saņēma 71 % darbinieku no kopÄ“jā darbinieku skaita.

Laika posmā no 2017.gada 1.janvāra lÄ«dz 30 septembrim darba izpildes novÄ“rtÄ“juma rezultātā 34 darbinieki saņēma prÄ“miju 75 % apmÄ“rā par vÄ“rtÄ“juma kategoriju “A”, 42 darbinieki - 70 % apmÄ“rā par vÄ“rtÄ“juma kategoriju “A/B” un 51 darbinieks - 65 % apmÄ“rā par vÄ“rtÄ“juma kategoriju “B”. Kopā prÄ“miju saņēma 73 % darbinieku no kopÄ“jā darbinieku skaita.

Detalizētu informāciju par Valsts kontroles darbiniekiem izmaksāto ikgadējo prēmiju aicinām skatīt 1. pielikumā.

2. Naudas balvas

Informācijas pieprasījumā norādītajos laika periodos naudas balvas Valsts kontrolē nav maksātas.

Valsts kontroles finanšu revÄ«zijās konstatÄ“ts, ka no pārbaudÄ«tajām 13 ministrijām 2016.gadā naudas balvas izmaksātas visos centrālajos aparātos - naudas balvas saņēmušo darbinieku Ä«patsvars svārstās no 6 % lÄ«dz pat 98 %.

3. Piemaksa par personisko darba ieguldījumu un darba kvalitāti

Likums nosaka, ka valsts un pašvaldÄ«bu institÅ«ciju vadÄ«tāji nolÅ«kā nodrošināt kompetentāko amatpersonu (darbinieku) motivÄ“šanu un ņemot vÄ“rā konkrÄ“tās amatpersonas (darbinieka) ieguldÄ«jumu attiecÄ«gās institÅ«cijas mÄ“rÄ·u sasniegšanā var šai amatpersonai (darbiniekam) noteikt piemaksu par personisko darba ieguldÄ«jumu un darba kvalitāti. Piemaksas apmÄ“rs mÄ“nesÄ« nedrÄ«kst pārsniegt 40 % no amatpersonai (darbiniekam) noteiktās mÄ“nešalgas.

Kā jau minÄ“ts iepriekš, Valsts kontroles amatpersonu un darbinieku atlÄ«dzÄ«bas sistÄ“mu nosaka Valsts kontroles padome. Valsts kontroles padome ir noteikusi, ka piemaksas par personisko darba ieguldÄ«jumu un darba kvalitāti apmÄ“rs mÄ“nesÄ« nepārsniedz 30 % no noteiktās mÄ“nešalgas. LÄ“mums par piemaksas piešÄ·iršanu tiek pieņemts, izvÄ“rtÄ“jot darbinieka sniegumu iepriekšÄ“jā revÄ«ziju cikla laikā (viens kalendārais gads) atbilstoši ar Valsts kontroles padomes lÄ“mumu apstiprinātiem kritÄ“rijiem, un piešÄ·irot piemaksu laika periodam, kas sakrÄ«t ar nākamo revÄ«ziju ciklu.

Par šÄdu piemaksu izmaksu Valsts kontroles padome lemj reizi gadā, ņemot vÄ“rā šÄdus apsvÄ“rumus:

- lemjot par piemaksu, pamatā tiek vÄ“rtÄ“ts darbinieku ieguldÄ«jums lietderÄ«bas revÄ«ziju veikšanā. LietderÄ«bas revÄ«zijas visā pasaulÄ“ tiek uzskatÄ«tas par komplicÄ“tāko un visgrÅ«tāk veicamo revÄ«zijas veidu (salÄ«dzinājumā ar finanšu un atbilstÄ«bas revÄ«zijām), kas prasa Ä«pašu profesionalitāti un spÄ“ju nodrošināt kvalitatÄ«vu iznākumu, jo šÄ«s revÄ«zijas tiek veiktas nozÄ«mÄ«gās rÄ«cÄ«bpolitikas jomās par kompleksiem sistÄ“miskiem jautājumiem. LietderÄ«bas revÄ«ziju ieteikumi ir virzÄ«ti uz sarežģītu nozaru pārvaldÄ«bas sakārtošanu, kas nodrošina bÅ«tisku ilgtermiņa finanšu efektu un politiku ilgtspÄ“ju. Kompleksu lietderÄ«bas revÄ«ziju veikšanas periods vidÄ“ji ir viens gads. Å…emot vÄ“rā, ka revÄ«ziju partnerÄ«bā, bet katrs savas kompetences ietvaros vada gan sektora vadÄ«tājs, gan revÄ«zijas grupas vadÄ«tājs (parasti - vecākais valsts revidents), piemaksas par personisko ieguldÄ«jumu un darba kvalitāti gadÄ«jumos, ja revÄ«zijas tiek augstu novÄ“rtÄ“tas, tiek piešÄ·irtas gan sektora vadÄ«tājam, gan revÄ«zijas grupas vadÄ«tājam;

lai noteiktu revidentus - piemaksu saņēmÄ“jus (atbalsta personālam un Valsts kontroles vadÄ«bai šÄ«s piemaksas piešÄ·irtas netiek), tiek izmantota detalizÄ“ta kritÄ“riju sistÄ“ma, kura palÄ«dz noteikt revÄ«zijas ar vislielāko ietekmi, turklāt revÄ«zijas un tās veikušie revidenti konkurÄ“ savā starpā, jo piemaksas tiek izmaksātas tikai lÄ«dz 7% darbinieku no kopÄ“jā darbinieku skaita.

Tā, piemÄ“ram, 2016.gadā piemaksu saņemšanai kvalificÄ“jās revidenti, kuri bija veikuši tādas bÅ«tiskas un sistÄ“miskas lietderÄ«bas revÄ«zijas kā, piemÄ“ram, “Vai projekts e-veselÄ«ba ir solis pareizajā virzienā”, “Vai personām ar invaliditāti paredzÄ“tais asistenta pakalpojums nodrošina tā izveidošanas mÄ“rÄ·u sasniegšanu?”, “Vai valstÄ« Ä«stenotie ugunsdrošÄ«bas pasākumi ir pietiekami?”. 2017.gadā - “Vai valsts politika pensiju sistÄ“mas ilgtspÄ“jas nodrošināšanai ir efektÄ«va?”, “Valsts budžeta lÄ«dzekļu izlietojuma likumÄ«ba DrošÄ«bas policijā”, “Vai pašvaldÄ«bu rÄ«cÄ«ba ar mantu un finanšu lÄ«dzekļiem, nodrošinot savām funkcijām atbilstošus maksas pakalpojumus iedzÄ«votājiem, ir efektÄ«va un ekonomiska?”, “Vai ambulatorā veselÄ«bas aprÅ«pes sistÄ“ma Latvijā ir pilnveidojama?”.

Valsts kontroles veiktajās finanšu revÄ«zijās, savukārt, konstatÄ“ts, ka piemaksu par personisko darba ieguldÄ«jumu un darba kvalitāti piešÄ·iršanas process ministrijās bieži ir formāls - pamatojumi ir vispārÄ«gi, neietver konkrÄ“tus apsvÄ“rumus šÄdas piemaksas piešÄ·iršanai, nav skaidri nošÄ·irami no citu piemaksu, piemÄ“ram, piemaksas par papildu darbu, piešÄ·iršanas pamatojuma.

Valsts kontrolÄ“ piemaksa par personisko darba ieguldÄ«jumu un kvalitāti 2016.gadā lÄ«dz 1.martam bija noteikta 16 darbiniekiem, no 1.aprīļa - 12 darbiniekiem. 2017.gadā minÄ“tā piemaksa noteikta 12 darbiniekiem, kas ir 7 % no kopÄ“ja darbinieku skaita, izmaksājot piemaksu 10-25 % apmÄ“rā no mÄ“nešalgas.

Ministriju centrālajos aparātos šo piemaksas veidu saņēmušo darbinieku Ä«patsvars 2016. gadā bija šÄds: ZemkopÄ«bas ministrija 100%, Finanšu ministrija 94%, Ekonomikas ministrija 79%, Vides un reÄ£ionālās attÄ«stÄ«bas ministrija 71%, IzglÄ«tÄ«bas un zinātnes ministrija 56%, Satiksmes ministrija 53%, AizsardzÄ«bas ministrija 46%, Iekšlietu ministrija 37%, KultÅ«ras ministrija 36%, Tieslietu ministrija 29%, VeselÄ«bas ministrija 28%, LabklājÄ«bas ministrija 23%, Ä€rlietu ministrija 1%.

Detalizētu informāciju par Valsts kontroles darbiniekiem izmaksātajām piemaksām par personisko darba ieguldījumu un darba kvalitāti aicinām skatīt 2. pielikumā.

4. Darbiniekiem izmaksātās likumā noteiktās obligāti maksājamās piemaksas

Zemāk pievienojam arÄ« informāciju par Valsts un pašvaldÄ«bu institÅ«ciju amatpersonu un darbinieku atlÄ«dzÄ«bas likumā noteikto obligāti maksājamo piemaksu izmaksām JÅ«su norādÄ«tajos periodos.

Darba devÄ“jam ir obligāts pienākums maksāt piemaksas par aizvietošanu vai vakanta amata pienākumu pildÄ«šanu, par papildu pienākumu pildÄ«šanu, par nakts darbu, virsstundu darbu un darbu svÄ“tku dienās. Darba devÄ“js nedrÄ«kst paredzÄ“t noteikumu, ka par minÄ“to darbu piemaksa netiek aprÄ“Ä·ināta. Turklāt likumā ir noteikts konkrÄ“ts izmaksājamās piemaksas par nakts darbu, virsstundu darbu un darbu svÄ“tku dienās apmÄ“rs un kompensācijas kārtÄ«ba.

Piemaksa par aizvietošanu vai vakanta amata pienākumu pildÄ«šanu Valsts kontrolÄ“ tiek maksāta atkarÄ«bā no darba apjoma, veicamā darba ilguma, intensitātes - 5%: 10% vai 15% apmÄ“rā (likumā noteiktais piemaksas maksimālais apmÄ“rs - 30%). Piemaksas konkrÄ“tais apmÄ“rs tiek noteikts, pamatojoties uz darbinieka struktÅ«rvienÄ«bas un tiešÄ darba vadÄ«tāja sniegtajiem priekšlikumiem. Tiek vÄ“rtÄ“ta prombÅ«tnÄ“ esošÄ darbinieka aizvietošanas nepieciešamÄ«ba, atbildÄ«ba, pienākumu izpildes laiks un intensitāte. Piemaksa 15% apmÄ“rā tiek noteikta tikai tad, ja veicams liela apjoma darbs, darbs ar augstu intensitāti vai ilglaicÄ«gi veicams vidÄ“ja vai liela apjoma darbs.

Piemaksa par papildu pienākumu pildÄ«šanu tiek noteikta, vÄ“rtÄ“jot veicamā papildu darba apjomu, intensitāti, veicamā darba izpildes termiņu - tās apmÄ“rs nepārsniedz 20% (likumā noteiktais piemaksas maksimālais apmÄ“rs - 30%). Piemaksas par papildu darbu tiek noteiktas Ä«pašos gadÄ«jumos, kad uzdevumu izpilde ir obligāta un neatliekama.

Valsts kontrolÄ“ piemaksas par prombÅ«tnÄ“ esoša darbinieka pienākumu pildÄ«šanu, vakanta amata pienākumu pildÄ«šanu vai pienākumu pildÄ«šanu papildus amata aprakstā noteiktajam 2016.gadā izmaksātas 9% darbinieku. Lielākajā daļā no revÄ«zijā pārbaudÄ«tajām 13 ministrijām minÄ“tās piemaksas ir izmaksātas vismaz ceturtajai daļai darbinieku.

Valsts kontrolÄ“ minÄ“tās piemaksas ir maksātas darbiniekiem, kuri ilgstoši ir pildÄ«juši pienākumus par vakantām amata vietām vai aizstājuši prombÅ«tnÄ“ esošus darbiniekus. Noteiktā periodā vairāki vadÄ«tāji papildus saviem tiešajiem pienākumiem nodrošināja citu revÄ«zijas departamentu un sektoru tiešo vadÄ«bu un veicamo uzdevumu izpildes kontroli revÄ«ziju darba nepārtrauktÄ«bai sakarā ar to, ka atsevišÄ·as vadošÄs amatpersonas atradās ilgstošÄ prombÅ«tnÄ“, kā arÄ« problÄ“mām nokomplektÄ“t nepieciešamo personālu. AtsevišÄ·os gadÄ«jumos saistÄ«bā ar nenokomplektÄ“tu personālu arÄ« revidenti tiek piesaistÄ«ti citu departamentu revÄ«ziju veikšanā, lai sasniegtu revÄ«zijas mÄ“rÄ·i. Par prombÅ«tnÄ“ esošo darbinieku pienākumu izpildi izmaksājot piemaksas, samazinās izdevumi, kas paredzÄ“ti aizvietojamai amata vienÄ«bai noteiktajai pamatalgai.

Piemaksa par virsstundu darbu 2016.gadā atsevišÄ·os gadÄ«jumos izmaksāta 2 darbiniekiem. piemaksa par nakts darbu un svÄ“tku dienās - 1 darbiniekam. 2017.gadā 9 mÄ“nešos atsevišÄ·os

gadījumos piemaksa par virsstundu darbu izmaksata 3 darbiniekiem, piemaksa par nakts darbu un svētku dienās - 1 darbiniekam.

No revÄ«zijā pārbaudÄ«tajām 13 ministrijām praktiski visos centrālajos aparātos, izņemot Vides aizsardzÄ«bas un reÄ£ionālās attÄ«stÄ«bas ministriju, 2016.gadā darbiniekiem ir maksāts par virsstundu darbu vai darbu svÄ“tku dienās. Sešos centrālajos aparātos šÄ« piemaksa ir maksāta no 5 % lÄ«dz 36 % darbinieku.

Detalizētu informāciju par Valsts kontroles darbiniekiem izmaksātajām likumā noteiktajām obligāti maksājamām piemaksām skatīt 3. pielikumā.

5. AtlÄ«dzÄ«bas piešÄ·iršana

Atbildot uz jautājumu par personu, kura piešÄ·Ä«rusi attiecÄ«go prÄ“miju, naudas balvu vai piemaksu, informÄ“jam, ka saskaņā ar Valsts kontroles likuma 11.panta 13.punktu Valsts kontroles amatpersonu un darbinieku atlÄ«dzÄ«bu atbilstoši Valsts un pašvaldÄ«bu institÅ«ciju amatpersonu un darbinieku atlÄ«dzÄ«bas likumam nosaka Valsts kontroles padome.

Valsts kontroles padome nosaka kārtību un kritērijus atlīdzības izmaksai, kā arī izmaksājamās atlīdzības daļas apmēru vai robežas, ja konkrētais apmērs un kārtība konkrētās atlīdzības daļas izmaksai nav noteikta likumā, piemēram piemaksa par naksts darbu, piemaksa par virsstundu darbu, darbu svētku dienās.

VÄ“ršam uzmanÄ«bu, ka Valsts kontrolierim un Valsts kontroles padomes locekļiem netiek maksātas ikgadÄ“jās prÄ“mijas, piemaksas par personÄ«go ieguldÄ«jumu un darba kvalitāti, naudas balvas sakarā ar darbiniekam/iestādei svarÄ«gu sasniegumu/notikumu, ņemot vÄ“rā ieguldÄ«jumu iestādes mÄ“rÄ·u sasniegšanā vai speciālās piemaksas par valsts vai pašvaldÄ«bas institÅ«cijai bÅ«tisko funkciju nodrošināšanu vai stratÄ“Ä£iski svarÄ«gu mÄ“rÄ·u Ä«stenošanu.

Atbilstoši Valsts kontroles iekšÄ“jos normatÄ«vajos aktos ir noteiktajam konkrÄ“to atlÄ«dzÄ«bas daļu konkrÄ“tiem darbiniekiem/amatpersonām nosaka/piešÄ·ir valsts kontrolieris, izdodot Valsts kontroles rÄ«kojumu. RÄ«kojums tiek izdots, ievÄ“rojot ārÄ“jos un iekšÄ“jos aktos noteiktos atlÄ«dzÄ«bas daļas izmaksas kritÄ“rijus, kārtÄ«bu un apmÄ“rus.

Tālāk sniedzam informāciju par konkrētiem darbiniekiem izmaksātām piemaksām un ikgadējo prēmiju.

Pielikumā:

Darbiniekiem izmaksāta ikgadēja prēmija.

Darbiniekiem izmaksātās piemaksas par personisko darba ieguldījumu un darba kvalitāti.

Darbiniekiem izmaksātās likumā noteiktās obligāti maksājamās piemaksas.

Dokumenti

Novērtē šo rakstu:

0
0