Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas Centrālcietumam būtu jānodrošina, ka likumpārkāpēji izcieš sodu un saņem iespēju rehabilitēties. Tomēr korupcija vadības līmenī, ieslodzīto piespiešana sniegt melīgas liecības un solījumu nepildīšana grauj sabiedrības uzticību sistēmai. Piemēram, kāds ieslodzītais liecināja, ka viņam tika solīta priekšlaicīga atbrīvošana, ja viņš sniegs melīgu liecību pret citu ieslodzīto, taču pēc liecības sniegšanas solījums netika izpildīts, radot viņam vēl lielāku vilšanos un nedrošību.

Aiz Centrālcietuma durvīm bieži notiek noziegumi, kas izriet no korupcijas un spēka ļaunprātīgas izmantošanas. Šī vide, kur cietuma vadībai ir gandrīz neierobežota vara, veicina ieslodzīto iebiedēšanu un manipulāciju. Kurš uzrauga uzraugus? Vai cietuma vadība patiešām kalpo likuma un taisnīguma vārdā, vai arī pati kļūst par nelikumīgu darbību īstenotāju? Šie jautājumi ir būtiski, lai saglabātu uzticību tiesību aizsardzības sistēmai un nodrošinātu, ka ieslodzījuma iestādes darbojas sabiedrības interesēs.

Solījumi un meli: cietuma vadības taktika

Vairāki Centrālcietuma ieslodzītie liecina par vadības izplatītu praksi izteikt piedāvājumus sadarboties apmaiņā pret labvēlīgākiem apstākļiem, piemēram, iespēju tikt pārvietotiem uz mazāk pārpildītām kamerām, labāku ēdināšanu vai pieeju izglītības programmām. Šādi piedāvājumi bieži nozīmē iespēju strādāt vieglākos darbos vai saņemt vairāk apmeklējumu no tuviniekiem, taču tie nereti tiek izmantoti ļaunprātīgi un rada vēl lielāku atkarību no vadības. Materiālās atlīdzības var ietvert cigaretes, pārtikas produktus vai naudu. Šāda sadarbība bieži nozīmē melīgu liecību sniegšanu pret cietuma vadībai nevēlamiem darbiniekiem vai citiem ieslodzītajiem.

Piemēram, kāds ieslodzītais ziņoja, ka cietuma Drošības daļas priekšnieks viņam solījis vairākus simtus eiro par apmelojošu liecību pret konkrētu ieslodzīto, kurš centies uzlabot ieslodzīto dzīves apstākļus un samazināt korupciju. Pēc liecības sniegšanas ieslodzītajam tika izmaksāta tikai neliela daļa (50 eiro) no solītā, norādot, ka "vairāk viņš nav pelnījis". Tas redzams no pievienotā (pielikumā) maksājuma uzdevuma, kas apliecina faktisko izmaksu apmēru.

Šādi manipulācijas gadījumi parāda, kā cietuma vadība ieslodzītos izmanto kā varas instrumentus, piemēram, liedzot pieeju medicīniskajai aprūpei vai kontrolējot viņu ikdienas aktivitātes. Šīs manipulācijas rada pastāvīgu stresu un nenoteiktību, kā arī liedz iespēju piedalīties resocializācijas programmās, kas varētu palīdzēt viņu atgriešanai sabiedrībā.

Tā vietā, lai nodrošinātu taisnīgu vidi un veicinātu pozitīvas pārmaiņas, cietuma vadība uztur necaurspīdīgu sistēmu, kas balstās uz melu un korupcijas pamatiem. Manipulācija ar liecībām padara ieslodzītos par viegli kontrolējamu resursu, kuram netiek dota iespēja lemt par savu nākotni. Viņi kļūst par upuriem sistēmā, kas neparedz taisnīgu attieksmi un respektu pret cilvēka tiesībām.

Personīgie nolūki: ieslodzīto izmantošana privātos darbos

Cietuma vadības pienākums ir rūpēties par sabiedrības drošību un ieslodzīto rehabilitāciju, tomēr Centrālcietumā bieži notiek pretējs process – ieslodzītie tiek izmantoti personīgo darbu veikšanai cietuma vadības labā. Cietuma Drošības daļas priekšnieks norīkojis ieslodzīto uz Berģiem, kur viņš pavadījis vairākas dienas, veicot remontdarbus viņa sievasmātes mājā. Tas notika pēc tam, kad ieslodzītais bija atbrīvojies no ieslodzījuma, un viņš turpināja strādāt Drošības daļas priekšnieka ģimenes labā, iespējams, piespiedu kārtā vai atkarībā no priekšnieka atbalsta. 

Šāda rīcība pārkāpj ne tikai Latvijas Krimināllikuma normas, kas attiecas uz dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un korupcijas novēršanu, bet arī ētikas normas, kas būtu jāievēro jebkurai tiesībsargājošai institūcijai. Ieslodzīto resursi, kas paredzēti viņu rehabilitācijai un sagatavošanai atgriezties sabiedrībā, tiek izmantoti kā lēts darbaspēks, lai apmierinātu vadības personīgās vajadzības.

Ir vairākkārt ziņots, ka ieslodzītie tiek izmantoti arī cietuma remontdarbos, taču tāmēs tiek norādīts, ka darbus veic uzņēmums. Portālā Pietiek tika publicēta informācija un videomateriāli, no kuriem izriet, ka ieslodzītie tika nodarbināti cietuma sētas stiprināšanā neilgi pēc bēgšanas. Savukārt dokumentos norādīts, ka šos darbus ir veicis kāds uzņēmums. Šādi gadījumi liecina par struktūras disfunkciju un parāda cietuma vadības patieso ieinteresētību savās personīgajās ērtībās, nevis sabiedrības drošībā un taisnīguma nodrošināšanā.

Korupcija audioierakstos un iebiedēšanas mehānisms

Pielikumos pievienotajos audiofailos, kuros dzirdamas ieslodzīto sarunas ar cietuma Drošības daļas darbiniekiem, ir dzirdami korupcijas piemēri. Šāda prakse ietekmē cietuma iekšējo kārtību, radot nevienlīdzību starp ieslodzītajiem un veicinot korupcijas kultūru, kas būtiski pazemina ieslodzīto dzīves kvalitāti. Sarunās atklājas, kā Drošības daļas darbinieki piedāvā ieslodzītajiem labvēlīgākus apstākļus apmaiņā pret naudu vai cita veida pakalpojumiem. Šie ieraksti arī ilustrē komunikācijas kultūru, kurā dominē necieņa un iebiedēšana, padarot acīmredzamu, ka vara tiek ļaunprātīgi izmantota.

Iebiedēšanas taktikas ir izsmalcinātas un daudzveidīgas. Tās ietver solījumus par labākiem apstākļiem, piemēram, pārvietošanu uz labākām kamerām vai piekļuvi papildus resursiem, kuri nekad netiek pildīti, atstājot ieslodzītos maldinātus un vēl vairāk pakļautus vadības kontrolei. Tiek izmantoti arī klaji draudi un fiziskās vardarbības epizodes, piemēram, uzbrukumi, kuros ieslodzītie tiek pazemoti citu priekšā. Šīs vardarbības epizodes rada ilgstošas psiholoģiskas traumas un veicina pakļaušanās kultūru. Tā rezultātā ieslodzītie bieži vien izvēlas klusēt un pieņemt netaisnīgu izturēšanos, jo pretējā gadījumā viņi riskē ar vēl sliktākiem dzīves apstākļiem un iespēju zaudēt saikni ar tuviniekiem. 

No ierakstiem dzirdams, kā Drošības daļas priekšnieks ieslodzītajam, kurš ir cietuma Drošības daļas savervēts aģents, atklāj kādu specoperāciju. Priekšnieks izskaidro, kā citam ieslodzītajam tiek sagādāts kontrolēts telefons. Šāda rīcība skaidri parāda, kā Drošības daļa manipulē ar ieslodzītajiem, radot sistēmu, kurā ieslodzītie ir spiesti pakļauties un sadarboties, lai izvairītos no represijām. Kā jau vairākkārt norādīts cietuma Drošības daļa specializējās aģentu vervēšanā un nepatiesu liecību radīšanā.

Jāmin, ka Drošības daļas aģents tiek ievietots kamerā pie cilvēka, no kura nepieciešams iegūt informāciju, un 100% gadījumu Drošības daļas aģents vajadzīgo informāciju atnes. Arī tad, ja informāciju nav bijis iespējams iegūt, aģents kā uzticīgs suns, kurš negrib apbēdināt savu saimnieku, paziņo, ka viss ir noskaidrots, un sniedz vajadzīgo liecību. Starp šādiem aģentiem ir gan rūdīti-profesionāli liecinieki, piemēram, Vjačeslavs Gončarovs, Ģirts Blankenbergs, Dmitrijs Marejevs, Ģirts Balodis, gan arī iesācēji Arturs Daukste, Maksims Veremeiko. 

No citām sarunām dzirdams, kā Drošības daļas darbinieks ieslodzītajam atklāj sensitīvu informāciju, kas norāda uz nevērīgu attieksmi pret informācijas konfidencialitāti. Šīs sarunas atklāj arī ikdienas komunikācijas kultūru, kurā dominē nevērība un darbinieku absolūta nesodāmības sajūta. 

1. https://www.youtube.com/watch?v=tyB8zyI2GUo 

2. https://www.youtube.com/watch?v=lrFy0wm5zD8

3. https://www.youtube.com/watch?v=8jPk-2Gae1I

4. https://www.youtube.com/watch?v=QZxFFKvvpEA

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Dabisko instinktu sekas. 1.daļa. LGBT fenomens

FotoDzīvnieku pasaulē dabiskā agresija, nepieciešamais ļaunums un cietsirdība ir instinktīva norma, kas ir nežēlīga, tomēr tā ir nepieciešama eksistences, attīstības un dabiskās atlases (konkurences) sastāvdaļa dabiskā līdzsvara un iekšējās hierarhijas nodrošināšanai.
Lasīt visu...

6

Es tikai mazliet atgādināšu par ēnu ekonomiku. Atkārtošana – zinību māte

FotoMums stāsta, ka esot kaut kādi 2.6 miljardi eiro, kurus varot izcelt no ēnu ekonomikas, un tad mēs kļūsim stāvus bagāti. Ar to plivina karogu gandrīz jebkurš politiķis jeb finanšu analfabēts (saiklis “jeb” apzīmē sinonīmus).
Lasīt visu...

21

Cik ilgi gan Latvijai, gan Igaunijai pietiks pacietības apmaksāt „Rail Baltica” zaudējumus?

FotoVēl pāris argumenti, pirms valdība un Saeima izdara izvēli starp tūlītēju pazemojumu un nesaprātīgām izmaksām tuvākā nākotnē.
Lasīt visu...

21

„Demos” paskaidrojuma vietā

FotoGatavojoties otrdien 10. decembrī paredzētajai Demos sesijai Mēs jeb es un mans mazizglītotais politiskais oponents, rīkotāju grupas dalībnieku vidū divi cilvēki atsevišķi un dažādos laikos man norādīja, ka Demos vajadzētu ar līkumu iet noteiktai tēmai. Vienā gadījumā arī to, ka viens konkrēts cilvēks nedrīkst uzstāties. Abos gadījumos bija prasība — ja lūgums netiks izpildīts, tad attiecīgais dalībnieks no konferences rīkotāju grupas izstāsies.
Lasīt visu...

21

Lai kā arī valdībai gribas atlikt lēmuma pieņemšanu, taču tas drīz būs jāpieņem

FotoKomentārs nra.lv rakstam "Siliņas valdība apspriedusi "Rail Baltica" būves izbeigšanu un nobijusies": lai kā arī valdībai gribas atlikt lēmuma pieņemšanu, taču tas drīz būs jāpieņem.
Lasīt visu...

12

Mēs, Lāce, Lībiņa, Augulis, Čakša un „Gribu palīdzēt bēgļiem”, taču neatņemsim nodokļu maksātāju naudu mums noderīgajai „Re:Baltica”

FotoSabiedrības integrācijas fonda Padome* atcēlusi Sabiedrības integrācijas fonda lēmumu, ar kuru "Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica"projektam "Šķelšanās" tika noteiktas neattiecināmās izmaksas 35 757,05 EUR apmērā
Lasīt visu...

21

Vai budžets un nauda ir veselības mēraukla? Cik plaši veselību vērtēt ar kvantitatīviem rādītājiem?

FotoSaeimas deputāti, čakli diskutējot komisijās, tuvojas budžeta pieņemšanas sēdēm. Tauta un vienkāršie līdzjutēji iegādājas alu un popkornu, gatavojoties garām sēdēm un vētrainiem disputiem, kas budžetā, kā likums, nemaina neko, vai arī – izmaiņas tiek pieļautas procenta tūkstošdaļas līmenī.
Lasīt visu...

20

"Sabiedriskā” Latvijas televīzija ir komersants, un mūsu komandējumu izmaksas sabiedrībai nav jāzina, jo tas ir komercnoslēpums!

FotoVSIA “Latvijas Televīzija”, turpmāk tekstā - “LTV”, ir saņēmusi Jūsu 2024. gada 4. novembra vēstuli, kurā Jūs lūdzat atbildēt uz Jūsu jautājumiem saistībā ar LTV filmēšanas grupas atrašanos ASV. Atbildot uz Jūsu vēstuli, LTV sniedz atbildes uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem:
Lasīt visu...

6

Pieprasām izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai novērst ministrijas ierēdņu sabotāžu un izglītības sistēmas graušanu un nodrošināt valdības lēmumu izpildi!

FotoMinistru kabinetā ir apstiprināti noteikumi, kas paredz obligāta centralizēta fizikas, ķīmijas, bioloģijas un dabaszinātņu eksāmena ieviešanu 2025./26. mācību gadā vidējās izglītības pakāpē un pamatskolas absolventiem obligāts starpdisciplinārs eksāmens, kurā ietilpst arī dabaszinātnes, notiks 2024./25. mācību gadā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēģināšu izlikties, ka es nemaz neierosināju atdot nabagiem pārtiku ar beigušos derīguma termiņu

Pēc tam, kad aģentūra LETA publicēja ziņu ar virsrakstu – “Progresīvo politiķe rosina maznodrošinātajiem...

Foto

Kas ir un kas nav seksuālā uzmākšanās: pieredzējuša eksperta padomi

Turpmāk par nevēlamu seksuāla rakstura darbību, kuras mērķis ir iebiedēt vai pazemot, varēs piemērot naudas sodu....

Foto

Demokrātija nav visatļautība, nav pieļaujama vēršanās pret "sabiedrisko" mediju un manu domubiedri Olgu!

Gadījums ar vēršanos pret LSM ir spilgts piemērs tam, kāpēc vairs neesmu tviterī....

Foto

Vēl viens trieciens Eiropas "zaļajam kursam"

Zviedrijas akumulatoru izstrādātājs un ražotājs Northvolt ir iesniedzis bankrota pieteikumu ASV. Uzņēmums cīnās ar pieaugošiem parādiem, turklāt tas nespēja nodrošināt glābšanas finansējumu,...

Foto

Visas Kariņa laikā radītās siles ir likvidējamas

Sociālistiskās sacensības karstumā neviens nepamanīja, ka padomju saimniecības (sovhoza) kantora pagalmā gulēja beigts lops. Tiesa, tas nedaudz bojāja labo...

Foto

Eiropa uzņem kursu uz komunismu. Vai Latvijai ir jāseko?

Eiropas un vietējie birokrāti izmisīgi meklē eksistences līdzekļus sev un saviem politiskajiem projektiem....

Foto

Nepamatots optimisms

Delfi: "Turklāt ir zināms, ka infrastruktūras uzturēšanai, līdz to sāks ekspluatēt jeb ar to varētu sākt pelnīt, būs nepieciešams finansējums no valsts budžeta."...

Foto

Kāpēc mums "Rail Baltica" vispār vajadzīgs? Racionāla pamatojuma tam vienkārši nav

Komentārs žurnālista Bena Latkovska rakstam "Vispirms skaidri jāpasaka: kāpēc mums "Rail Baltica" vispār vajadzīgs?". Jautājums...

Foto

Skolotāj, kur tu mājo?

Redzot Jēzu staigājam, Jānis Kristītājs sacīja: “Redzi, Dieva Jērs!” Abi Jāņa mācekļi dzirdēja viņu tā runājam un sekoja Jēzum. Bet Jēzus, redzot...

Foto

Lai jauki un silti visiem, kas nav liekuļi un divkoši

18.novembris. Atceros, cik ļoti pacilāti bijām tūlīt pēc Atmodas, kad svinējām ģimenes lokā 18.novembri. Nē, mums...

Foto

Nodoms un tā izcīnīšana

Kādas ir jūsu sajūtas 18. novembrī? Šķiet, ka tumšās novembra dienas tā vien aicina uz iegremdēšanos pārdomās un saiknes veidošanu ar lielākām...

Foto

Publiskā sektora izdevumi jāsamazina, nevis jātērē 20 000 par vietas izveidi pirmsskolā

Lai gan demogrāfijas rādītāji liecina, ka tuvākajos gados bērnudārzu audzēkņu skaits saruks, valdība apstiprinājusi...