Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas Centrālcietumam būtu jānodrošina, ka likumpārkāpēji izcieš sodu un saņem iespēju rehabilitēties. Tomēr korupcija vadības līmenī, ieslodzīto piespiešana sniegt melīgas liecības un solījumu nepildīšana grauj sabiedrības uzticību sistēmai. Piemēram, kāds ieslodzītais liecināja, ka viņam tika solīta priekšlaicīga atbrīvošana, ja viņš sniegs melīgu liecību pret citu ieslodzīto, taču pēc liecības sniegšanas solījums netika izpildīts, radot viņam vēl lielāku vilšanos un nedrošību.

Aiz Centrālcietuma durvīm bieži notiek noziegumi, kas izriet no korupcijas un spēka ļaunprātīgas izmantošanas. Šī vide, kur cietuma vadībai ir gandrīz neierobežota vara, veicina ieslodzīto iebiedēšanu un manipulāciju. Kurš uzrauga uzraugus? Vai cietuma vadība patiešām kalpo likuma un taisnīguma vārdā, vai arī pati kļūst par nelikumīgu darbību īstenotāju? Šie jautājumi ir būtiski, lai saglabātu uzticību tiesību aizsardzības sistēmai un nodrošinātu, ka ieslodzījuma iestādes darbojas sabiedrības interesēs.

Solījumi un meli: cietuma vadības taktika

Vairāki Centrālcietuma ieslodzītie liecina par vadības izplatītu praksi izteikt piedāvājumus sadarboties apmaiņā pret labvēlīgākiem apstākļiem, piemēram, iespēju tikt pārvietotiem uz mazāk pārpildītām kamerām, labāku ēdināšanu vai pieeju izglītības programmām. Šādi piedāvājumi bieži nozīmē iespēju strādāt vieglākos darbos vai saņemt vairāk apmeklējumu no tuviniekiem, taču tie nereti tiek izmantoti ļaunprātīgi un rada vēl lielāku atkarību no vadības. Materiālās atlīdzības var ietvert cigaretes, pārtikas produktus vai naudu. Šāda sadarbība bieži nozīmē melīgu liecību sniegšanu pret cietuma vadībai nevēlamiem darbiniekiem vai citiem ieslodzītajiem.

Piemēram, kāds ieslodzītais ziņoja, ka cietuma Drošības daļas priekšnieks viņam solījis vairākus simtus eiro par apmelojošu liecību pret konkrētu ieslodzīto, kurš centies uzlabot ieslodzīto dzīves apstākļus un samazināt korupciju. Pēc liecības sniegšanas ieslodzītajam tika izmaksāta tikai neliela daļa (50 eiro) no solītā, norādot, ka "vairāk viņš nav pelnījis". Tas redzams no pievienotā (pielikumā) maksājuma uzdevuma, kas apliecina faktisko izmaksu apmēru.

Šādi manipulācijas gadījumi parāda, kā cietuma vadība ieslodzītos izmanto kā varas instrumentus, piemēram, liedzot pieeju medicīniskajai aprūpei vai kontrolējot viņu ikdienas aktivitātes. Šīs manipulācijas rada pastāvīgu stresu un nenoteiktību, kā arī liedz iespēju piedalīties resocializācijas programmās, kas varētu palīdzēt viņu atgriešanai sabiedrībā.

Tā vietā, lai nodrošinātu taisnīgu vidi un veicinātu pozitīvas pārmaiņas, cietuma vadība uztur necaurspīdīgu sistēmu, kas balstās uz melu un korupcijas pamatiem. Manipulācija ar liecībām padara ieslodzītos par viegli kontrolējamu resursu, kuram netiek dota iespēja lemt par savu nākotni. Viņi kļūst par upuriem sistēmā, kas neparedz taisnīgu attieksmi un respektu pret cilvēka tiesībām.

Personīgie nolūki: ieslodzīto izmantošana privātos darbos

Cietuma vadības pienākums ir rūpēties par sabiedrības drošību un ieslodzīto rehabilitāciju, tomēr Centrālcietumā bieži notiek pretējs process – ieslodzītie tiek izmantoti personīgo darbu veikšanai cietuma vadības labā. Cietuma Drošības daļas priekšnieks norīkojis ieslodzīto uz Berģiem, kur viņš pavadījis vairākas dienas, veicot remontdarbus viņa sievasmātes mājā. Tas notika pēc tam, kad ieslodzītais bija atbrīvojies no ieslodzījuma, un viņš turpināja strādāt Drošības daļas priekšnieka ģimenes labā, iespējams, piespiedu kārtā vai atkarībā no priekšnieka atbalsta. 

Šāda rīcība pārkāpj ne tikai Latvijas Krimināllikuma normas, kas attiecas uz dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un korupcijas novēršanu, bet arī ētikas normas, kas būtu jāievēro jebkurai tiesībsargājošai institūcijai. Ieslodzīto resursi, kas paredzēti viņu rehabilitācijai un sagatavošanai atgriezties sabiedrībā, tiek izmantoti kā lēts darbaspēks, lai apmierinātu vadības personīgās vajadzības.

Ir vairākkārt ziņots, ka ieslodzītie tiek izmantoti arī cietuma remontdarbos, taču tāmēs tiek norādīts, ka darbus veic uzņēmums. Portālā Pietiek tika publicēta informācija un videomateriāli, no kuriem izriet, ka ieslodzītie tika nodarbināti cietuma sētas stiprināšanā neilgi pēc bēgšanas. Savukārt dokumentos norādīts, ka šos darbus ir veicis kāds uzņēmums. Šādi gadījumi liecina par struktūras disfunkciju un parāda cietuma vadības patieso ieinteresētību savās personīgajās ērtībās, nevis sabiedrības drošībā un taisnīguma nodrošināšanā.

Korupcija audioierakstos un iebiedēšanas mehānisms

Pielikumos pievienotajos audiofailos, kuros dzirdamas ieslodzīto sarunas ar cietuma Drošības daļas darbiniekiem, ir dzirdami korupcijas piemēri. Šāda prakse ietekmē cietuma iekšējo kārtību, radot nevienlīdzību starp ieslodzītajiem un veicinot korupcijas kultūru, kas būtiski pazemina ieslodzīto dzīves kvalitāti. Sarunās atklājas, kā Drošības daļas darbinieki piedāvā ieslodzītajiem labvēlīgākus apstākļus apmaiņā pret naudu vai cita veida pakalpojumiem. Šie ieraksti arī ilustrē komunikācijas kultūru, kurā dominē necieņa un iebiedēšana, padarot acīmredzamu, ka vara tiek ļaunprātīgi izmantota.

Iebiedēšanas taktikas ir izsmalcinātas un daudzveidīgas. Tās ietver solījumus par labākiem apstākļiem, piemēram, pārvietošanu uz labākām kamerām vai piekļuvi papildus resursiem, kuri nekad netiek pildīti, atstājot ieslodzītos maldinātus un vēl vairāk pakļautus vadības kontrolei. Tiek izmantoti arī klaji draudi un fiziskās vardarbības epizodes, piemēram, uzbrukumi, kuros ieslodzītie tiek pazemoti citu priekšā. Šīs vardarbības epizodes rada ilgstošas psiholoģiskas traumas un veicina pakļaušanās kultūru. Tā rezultātā ieslodzītie bieži vien izvēlas klusēt un pieņemt netaisnīgu izturēšanos, jo pretējā gadījumā viņi riskē ar vēl sliktākiem dzīves apstākļiem un iespēju zaudēt saikni ar tuviniekiem. 

No ierakstiem dzirdams, kā Drošības daļas priekšnieks ieslodzītajam, kurš ir cietuma Drošības daļas savervēts aģents, atklāj kādu specoperāciju. Priekšnieks izskaidro, kā citam ieslodzītajam tiek sagādāts kontrolēts telefons. Šāda rīcība skaidri parāda, kā Drošības daļa manipulē ar ieslodzītajiem, radot sistēmu, kurā ieslodzītie ir spiesti pakļauties un sadarboties, lai izvairītos no represijām. Kā jau vairākkārt norādīts cietuma Drošības daļa specializējās aģentu vervēšanā un nepatiesu liecību radīšanā.

Jāmin, ka Drošības daļas aģents tiek ievietots kamerā pie cilvēka, no kura nepieciešams iegūt informāciju, un 100% gadījumu Drošības daļas aģents vajadzīgo informāciju atnes. Arī tad, ja informāciju nav bijis iespējams iegūt, aģents kā uzticīgs suns, kurš negrib apbēdināt savu saimnieku, paziņo, ka viss ir noskaidrots, un sniedz vajadzīgo liecību. Starp šādiem aģentiem ir gan rūdīti-profesionāli liecinieki, piemēram, Vjačeslavs Gončarovs, Ģirts Blankenbergs, Dmitrijs Marejevs, Ģirts Balodis, gan arī iesācēji Arturs Daukste, Maksims Veremeiko. 

No citām sarunām dzirdams, kā Drošības daļas darbinieks ieslodzītajam atklāj sensitīvu informāciju, kas norāda uz nevērīgu attieksmi pret informācijas konfidencialitāti. Šīs sarunas atklāj arī ikdienas komunikācijas kultūru, kurā dominē nevērība un darbinieku absolūta nesodāmības sajūta. 

1. https://www.youtube.com/watch?v=tyB8zyI2GUo 

2. https://www.youtube.com/watch?v=lrFy0wm5zD8

3. https://www.youtube.com/watch?v=8jPk-2Gae1I

4. https://www.youtube.com/watch?v=QZxFFKvvpEA

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Es nevilcinājos – es vienkārši nezināju! Stāsts par cīņu ar slimību, sistēmu un netaisnību

FotoMani sauc Evija Rača. Šobrīd man ir 36 gadi. Esmu, pirmkārt, jau mamma, sieva un Latvijas iedzīvotāja, kas cīnījusies ar vēzi. Izgājusi cauri vairāk nekā 40 ķīmijterapijām un kaulu smadzeņu transplantācijai. Un jau vairāk nekā piecus mēnešus es cīnos ne tikai par savu dzīvību, bet arī par taisnīgumu VISU PACIENTU VĀRDĀ!
Lasīt visu...

21

Man ir cits viedoklis

FotoCenšos skatīties Latvijas valsts propagandas kanālus cik reti vien var, bet… 18. jūnija rīta ziņās manas valsts pārstāvis Izraēlā. Pretīgs, melīgs, pastulbs radījums.
Lasīt visu...

21

Ja kas...

FotoPretēji ekspertiem, kas pēc aizvadītajām vēlēšanām pauž skepsi par iespēju "integrēt krievus", es redzu, ka ir tieši tagad ir pavēries iespēju logs. Krieviskais piedāvājums pašlaik ir tik ļoti sadrumstalots, vēlētāji ir vīlušies savās iepriekšējās simpātijās. "Stabilitāte" ir  smagi aplauzusies, kurinot neapvaldītu radikālismu. Krievu elektorāts ir izgājis separācijas procesu - sadalījies radikāļos, mērenajos un liberāļos.
Lasīt visu...

21

Vienā laivā. Plusiņi un mīnusi

FotoJau kādu laiku neliek mieru sajūta, ka jādibina jauna partija, lai nākamā gada vēlēšanās “pieteiktos”, bet aiznākamajās vēlēšanās pēc pieciem gadiem jau nostartētu “pa īstam”. Šo sajūtu gan bremzē šaubas, vai pareizāk nebūtu veidot kustību kādas esošas partijas rindās vai arī — paralēli daudzu partiju rindās, tur iesūtot ideju vēstnešus. Tas tomēr ir patiesāks demokrātiskās piekrišanas tests — ja spējat izturēt konkurenci esošas politiskas organizācijas ietvaros, jums ir potenciāls pārliecināt arī vēlētāju. Tajā pašā laikā nevar noliegt arī to, ka esmu īsts latvietis. Proti, cilvēks, kuram reizēm šķiet, ka neviens jau īsti nedomā tāpat kā es un ka nekas cits neatliks kā dibināt teju viena cilvēka partiju.
Lasīt visu...

21

Kurzemes hercoga Jēkaba parāda atgūšana no Anglijas karaļa: tiesību vēstures skatījums

FotoVēsturiskais konteksts: Kurzemes un Zemgales hercogs Jēkabs Ketlers (1610–1682) bija viens no ievērojamākajiem Baltijas reģiona valdniekiem, kurš savas valdīšanas laikā ievērojami stiprināja hercogistes ekonomisko neatkarību, attīstot jūrniecību, rūpniecību un diplomātiju. Viens no būtiskākajiem ārpolitiskajiem epizodēm bija sadarbība ar Anglijas karali Čārlzu I un vēlāk netieši — ar Čārlzu II.
Lasīt visu...

6

Biedri Švinka, kādā pozā Jūs sēžat pie sarunu galda?

FotoLatvijā ir viens pietiekoši zināms ekonomists, kurš (tviteris neļaus samelot) aicināja runāt par kaimiņvalstu iesaisti AirBaltic glābšanā. Es jau ne tikai skaidroju situāciju jau sen. Pa plauktiņiem. Kad man pārmet, ko tikai „kritizēju”, esmu konkrēti piedāvājis arī šo. Tas būtu loģiski - iesaistīt kaimiņvalstis. Vismaz gadu-divus atpakaļ. Zaudējumus nesošu biznesu loģiski būtu stiept uz pleciem trīs, ne vienai valstij. Viņi to var, protams, negribēt.
Lasīt visu...

21

Mums ir arhibīskaps un Sv. Meinardam – mantinieks!

FotoLatvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas 30. sinode ir noslēgusies un atstājusi dvēselē daudzveidīgu prieku. Prieku par to, ka ir ievēlēts jauns Rīgas un Latvijas arhibīskaps, un prieku par to, ka balsojums bija tik līdzīgs. Mūsu baznīca spēja izvirzīt bīskapa amatam divus tik godājamus un Svētā Gara pilnus vīrus, ka pašai bija grūti starp viņiem izvēlēties.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ne smieties, ne raudāt. Iespējams, dārgākā traģikomēdija Latvijas vēsturē

Daži citāti: "Tad atkal turpinājās bēdu stāsts par ministrijām, kuru darbinieki nekādus mērķus noteikt neesot spējīgi. Vismaz...

Foto

Un tad uz skatuves uznāk meluškāni – sapuvušās sistēmas aizstāvji

Pievienoju tiešām smieklīgu tvītu, pats iesmēju. Pirmajā brīdī. „Guntars Meluškāns: Šlesers sola izvest ielās savus vēlētājus....

Foto

Tiesiskais teātris 2025.gada. 7. jūnijā: vēlēšanas, kurās nestrādāja nedz sistēma, nedz atbildība

Latvijā 2025. gada 7. jūnijā notika pašvaldību vēlēšanas. Precīzāk – notika vēlētāju gribas izteikšana,...

Foto

Gaidiet tankus Rīgas ielās, iespējams, jau rudenī

Rosļikovs visu acu priekšā gatavo augsni krievijas specoperācijai tautiešu aizstāvēšanai. Saku kā režisors, kurš kaut ko saprot no dramaturģijas...

Foto

Dažas domas pašvaldību vēlēšanu sakarā

Gan jau arī šoreiz polittehnoloģi būs atraduši veidu kā lielākajai daļai pilsoņu uzlauzt apziņas kodus, apiet krititiskās domāšanas barjeras un panākt...

Foto

Nu traki ar tiem populistiem

Pēdējās nedēļas jau bija tik notikumu pilnas, ka ziņu atkarības sirdzējiem nebija laika ne normālai ēdienreizei, ne mierīgi uz poda pasēdēt....

Foto

Ulbrokas baseins sapelējis tāpat kā Ulbrokas vara

Vienā no “bagātākajām” pašvaldībām Latvijā – Ropažu novadā – sākusies pirmsvēlēšanu peldēšana....

Foto

Kāpēc kolaboranti nīst partizānus? Par bailēm, nodevību un neērto patiesību

Pievērsiet uzmanību attēlam. 1952. gads. Šie vīri dzīvo mežā jau astoto gadu. Nevis kā dzērāji, plikadīdas...

Foto

Latvija – poligons ar vēja parkiem?

Iespējams, ka tuvā nākotnē skaistos dabas skatus, ar kuriem šodien lepojamies, indiešu bērneļi Latvijā varēs skatīt tikai bilžu grāmatās. Pie...

Foto

Ar ko novērsīsim līdzīgus uzbrukumus?

Ukrainas veiksmīgais uzbrukums Krievijas stratēģiskajām aviobāzēm viennozīmīgi ir ļoti būtisks notikums un ne tikai notiekošajā Ukrainas – Krievijas karā, bet arī...

Foto

Neiespējamais konservatīvisms

Konservatīvisms ir pieeja politikai, kas paredz, ka sabiedrībā pastāvošajā kārtībā ir iekodētas konkrētas sabiedrības locekļu līdzāspastāvēšanai pielāgotas prakses un ka tās ir jāaizsargā pret...

Foto

Feminists Igors

Rīgā ir deputāts, kurš ir feminists un vārds. Viņš, šķiet, dzīvo no svaiga gaisa, "Roltoniem" un sociālistiski zaļajām idejām – vismaz, spriežot pēc viņa...

Foto

Eiropa, vai patiešām virzies pa pareizo ceļu?

Pāris komentāri par trim publikācijām attiecībā uz "zaļo" dienaskārtību, kas dažu pēdējo dienu laikā piesaistīja uzmanību un, manuprāt, labi...

Foto

Tie, kas atļaujas apšaubīt mūsu rīcību, apdraud Latvijas drošību!

Gaidot pašvaldību vēlēšanas, Latvijas Žurnālistu asociācija aicina politiķus un deputātu amata kandidātus saglabāt cieņu saziņā ar žurnālistiem....

Foto

Aicinu izmeklēt pārtikas iepirkumu Rīgas skolām

Es neko nevaru apgalvot droši, jo pēdējā laikā man nav laika plašiem pētījumiem. Tāpēc es tikai pastāstīšu, ko es darītu,...