Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

ASV un komunistiskā Ķīna divu pēdējo mēnešu laikā strauji no plašas tirdzniecības ir pārgājušas ekonomiskās konfrontācijas stadijā. 2025. gada 1. februārī ASV prezidents Donalds Tramps izdeva izpildrīkojumu, ar ko piemēroja 10% tarifus visām Ķīnas precēm. 4. februārī Ķīna reaģē, nosakot 15% tarifus ASV oglēm un sašķidrinātajai dabasgāzei un 10% jēlnaftai un lauksaimniecības tehnikai, kā arī liela tilpuma automašīnām un pikapiem.

Mēnesi vēlāk 4. martā Tramps palielina tarifus Ķīnai līdz 20%. Tajā pat dienā Ķīna atbild, piemērojot 10-15% tarifus dažādām ASV lauksaimniecības precēm. 2. aprīlī, ko Tramps pasludināja par “Atbrīvošanas dienu”, ASV prezidents paziņo par tā saukto reciprokālo tarifu paketi faktiski visai pasaulei, tostarp Ķīnai, kurai tarifi tika palielināti par 34% punktiem, kopsummā līdz 54%. Pēc divām dienām Ķīna piemēro atbildes tarifus 34% apjomā. Tas izraisa asu Baltā nama reakciju, un 9. aprīlī Tramps palielināja tarifus par 50% punktiem, kopsummā līdz 104%. Tajā pat dienā Ķīna palielina savus tarifus līdz 84%. Joprojām tajā pat dienā Tramps atbild ar 145% tarifu, uz ko Ķīna atbild ar 125% tarifu.

Konfrontācijas attīstības bīstamība šobrīd tiek uzlūkota šauri tikai no ekonomikas skatu punkta, proti, pastāv globālas recesijas riski, ko varētu salīdzināt ar 1929.-1939. gadu Lielo depresiju, ja Baltā nama saimnieka Donalda Trampa uzsākto tirdzniecības karu eskalācija un citu valstu pretreakcija turpināsies. Jāpiemin, ka viens no Lielās depresijas kāpinājuma iemesliem bija augstu muitas tarifu ieviešana daudzās valstīs, lai aizsargātu vietējo ekonomiku.

Tas būtiski samazināja starptautisko tirdzniecību, padziļinot krīzi visā pasaulē. Abu lielvaru – ASV un Ķīnas – darbības un retorika šobrīd aprobežojas tikai ar ekonomiskiem instrumentiem, un par konfrontācijas izvēršanos citās formās pagaidām runas nav. Trampa darbību liberālajos medijos un publiskajā vidē pavada ironija par jaunās ASV prezidenta administrācijas nekompetenci. Tomēr aiz zobgalīgas un nievājošas reakcijas mazāk pamanāma, bet augstākus riskus nesoša ir kopējā ekonomiskajā globalizācijā, institūcijās un tiesībās balstītās kārtības pakāpeniska erozija, kā arī pāreja no intensīva tirdzniecības režīma starp pasaules lielākajām ekonomikām uz atklātu globālās ģeopolitiskās sāncensības fāzi. Un tai ir slikti vēsturiski precedenti.

Konflikts politoloģijas acīm

Amerikāņu vēsturnieks un politologs Greiems Alisons (Graham T. Allison), analizējot sengrieķu vēsturnieka Tukidīda darbu “Peloponesas kara vēsture”, izvirzīja un popularizēja tēzi par tā saukto Tukidīda slazdu. Tukidīda slazds ir termins, ko izmanto politoloģijā, lai aprakstītu potenciālu militāru vai stratēģisku konfliktu starp eksistējošu dominējošo lielvaru un strauji augošu lielvaru, kas izaicina dominances stāvokli.

Tukidīds savā darbā par Peloponesas karu starp Atēnu un Spartas polisām rakstīja, ka “kara cēlonis bija Atēnu izaugsme un bailes, ko tas izraisīja Spartā”. Alisons analizēja 16 līdzīgus gadījumus pēdējo 500 gadu laikā un secināja, ka 12 no tiem beidzās ar karu. Attiecīgi Tukidīda slazds nav neizbēgams, taču vēsture rāda, ka šādi spēku līdzsvara maiņas periodi bieži noved pie konflikta, it sevišķi, ja abas lielvaras nespēj remdināt savas ambīcijas un bailes no otras. Diplomātija, stratēģiskā domāšanu un savstarpēja piekāpšanās ir ceļvedis, lai izvairītos no potenciālā konflikta.

Pieminams ir vēl viens faktors – lielvaru un to līderu spēja mācīties no vēstures kļūdām. Savā grāmatā “Nolemtas karam: vai Amerika un Ķīna var izbēgt no Tukidīda slazdu?” Alisons piemēro savu teoriju mūsdienu kontekstam – iespējamam konfliktam starp ASV un Ķīnu. Alisons raksta, ka Ķīnas ekonomiskais, militārais un tehnoloģiskais kāpums fundamentāli maina globālo spēku līdzsvaru un šī transformācija izraisa bailes, nedrošību un pretestību no ASV puses. ASV rīcība, kas mēģina uzturēt hegemoniju ar spēku vai ierobežojošiem pasākumiem, var veicināt konfliktu. Tajā pašā laikā arī Ķīnai ir jāīsteno apdomīga politika, lai neizprovocētu amerikāņus. Autors secina, ka ilgtspējīgs miers iespējams tikai tad, ja abas lielvaras atzīs viena otras leģitīmās intereses, attīstīs savstarpēju uzticību un diplomātisku elastību.

Divi citi amerikāņu politoloģi Roberts Kioheins (Robert Keohane) un Džozefs Naijs (Joseph Nye) izstrādāja tā saukto kompleksās savstarpējās atkarības teoriju. Tā apgalvo, ka mūsdienu valstis un citi starptautiskie aktori ir savstarpēji saistīti vairākos līmeņos: ekonomiski, politiski, sociāli un institucionāli.

Šo attiecību raksturu nevar izskaidrot tikai ar militāro spēku vai reālisma pieeju. Šajā modelī pastāv vairākas komunikācijas kanālu un mijiedarbības formas, ne tikai valdību līmenī, un militārā vara nav vienīgais, bieži arī ne vissvarīgākais instruments starptautiskajā politikā. Teorijas autori uzskata, ka, jo vairāk valstis ir savstarpēji atkarīgas ekonomiski, institucionāli un sociāli, jo lielāks ir stimuls risināt konfliktus mierīgā ceļā, tādēļ, ka karš kļūst pārāk dārgs un sarežģīts visām pusēm. Piemēram, valstis, kuras intensīvi tirgojas savā starpā, ir mazāk motivētas nonākt bruņotā konfliktā, jo tās zaudētu piekļuvi tirgiem, investīcijām un resursiem.

Tomēr teorija arī neizslēdz kara iespējamību pilnībā. Ja viena no pusēm uzskata, ka tās stratēģiskās vai politiskās intereses ir apdraudētas, tā var izvēlēties konfrontāciju arī savstarpējas atkarības apstākļos. Līdz ar to secināms – jo lielāka ir savstarpējā ekonomiskā integrācija un atkarība, kurā visas puses ir ieguvējas no starptautiskās tirdzniecības, jo ir mazāka globāla vai plaša mēroga kara iespējamība, tādēļ ka valstis tostarp izvērtēs arī ekonomiskos zaudējumus, ko potenciāls konflikts nesīs.

Starptautiskajai tirdzniecībai, kas nes iepriekš vēsturē nepieredzētu globālu pārticību un labklājību, ir konfliktus atturošs efekts. Tikpat patiess ir arī otrs secinājums: ja diplomātiskie un institucionālie mehānismi tiek novājināti un ja ekonomisko zaudējumu slieksnis no potenciāla konflikta uzsākšanas tiek samazināts, tad valstis būs vairāk gatavas uzņemties konvencionāla konflikta risku.

No teorijas uz faktisko dispozīciju

ASV ir pasaules lielākā ekonomika aptuveni 30 triljonu ASV dolāru apmērā, Ķīna ir otrā lielākā ekonomika aptuveni 18,5 triljonu ASV dolāru apmērā. ASV kopējā preču tirdzniecība ar Ķīnu 2024. gadā bija aptuveni 582,4 miljardi ASV dolāru. Ķīna ir amerikāņu trešais lielākais tirdzniecības partneris pēc Kanādas un Meksikas (ja neskaita kopējo tirdzniecību ar visām ES dalībvalstīm), savukārt ASV ir Ķīnas lielākais tirdzniecības partneris.

ASV un Ķīnas ekonomikas ir cieši saistītas un savstarpēji atkarīgas. ASV kompānijas izmantoja Ķīnas sniegtās lēta darbaspēka un mazāku ražošanas izmaksu sniegtās iespējas savu produktu komplektācijai, tādējādi radot dažādus produktus par patērētājiem pieejamām cenām un vēsturē nepieredzētu patēriņa līmeni, kas savukārt veicina inovācijas un kopējo globālo labklājību. Vienkāršāk sakot, Apple viedtālruņu dizains un programmatūra tika radīta Kalifornijā, bet telefoni fiziski tika savākti Ķīnā. Un visi šajā sistēmā bija uzvarētāji. Taču, sākoties tirdzniecības karam, šī simbioze draud izzust. Savstarpējās saites vairs netiek atdalītas pakāpeniski, bet tiek nocirstas kā ar cirvi. Tas ne tikai var novest līdz globālai ekonomiskai lejupslīdei, bet arī mazina komplekso savstarpējo atkarību, par ko ir minēts iepriekšējā sadaļā – ar visām no tā izrietošajām sekām.

Bažas palielina iedomīga, augstprātīga līderība Pekinā un Vašingtonā, kurai piekāpšanās otrai pusei pati par sevi nozīmē politisko sakāvi. To parāda tirdzniecības eskalācijas ātrums. Sji Dziņpins ir jau konsolidējis varu totalitārajā Ķīnā, atceļot Ķīnas komunistiskās partijas ģenerālsekretāra nomaiņas praksi ik pēc 10 gadiem un padarot sevi par mūžīgu absolūto diktatoru, līdzīgi kā tas ir bijis Mao Dzeduna valdīšanas laikā. Viss kļūst arvien atkarīgāks no 71 gadu vecā Sji Dziņpina un 78 gadus vecā Donalda Trampa pasaules uztveres, ego un spējas piekāpties, nonākot pie konkrētiem kompromisiem.

Tramps pasludināja 90 dienu “tarifu brīvdienas” visām valstīm, izņemot Ķīnai, kuru ietvaros tās var noslēgt ar Vašingtonu jaunu darījumu. Viens no šāda darījuma punktiem varētu būt ekonomiskās pretdarbības bloka izveide pret Ķīnu. Pekina atbild uz Trampa pātagas un burkāna politiku divējādi – gan identiski, gan piedāvājot jaunu, tiem izdevīgāku “darījumu”. Pekina jau ir brīdinājusi savus tirdzniecības partnerus nepakļauties ASV spiedienam izolēt Ķīnu.

Tāpat Ķīna uzrunā gan ES, gan Japānu un Koreju kopīga bloka izveidei pretdarbībai Vašingtonas tarifiem. Trampa šantāžas politika pret saviem tradicionālajiem sabiedrotajiem daudzās Rietumvalstu galvaspilsētās tika uztverta kā nodevība, tā ir izraisījusi uzticības zudumu un dusmas. Ķīnieši nāk, sakot, lai amerikāņi izolējas un paliek vienatnē, bet pārējā pasaule var uzturēt vai pat paaugstināt esošo starptautiskās tirdzniecības līmeni. Taču Pekinas totalitārā sistēma un plēsīgā ekonomisko attiecību politika arī neizraisa pārējo Rietumvalstu uzticību. Tās ir nonākušas izvēles priekšā, kurai var būt būtiska ietekme uz ASV un Ķīnas tirdzniecības konflikta iznākumu un attiecīgi iespējamību pāriet citās konflikta plaknēs atkarībā no tā, kura lielvara tirdzniecībā sāks zaudēt.

No ekonomiskās sadursmes līdz militārai

Runājot par militāras sadursmes iespējamību un atskaites punktu, protams, jāatgriežas pie Taivānas un Dienvidķīnas jūras jautājuma. Pēc Starptautisko stratēģisko pētījumu institūta aplēsēm ASV militārais budžets 2024. gadā bija 968 miljardi ASV dolāru, savukārt Ķīnas 235 miljardi ASV dolāru (jeb 476,7 miljardi ASV dolāru pēc pirktspējas paritātes). ASV flote joprojām tiek uzskatīta par spēcīgāko pasaulē, ja runa ir par uguns jaudu un tonnāžu, taču flotes kuģu skaits ir atpalicis no Ķīnas.

ASV flotē ir 296 kuģi, savukārt Ķīnas flote šogad pārsniegs 400 kuģus. Jāņem arī vērā, ka ASV 7 flotes ir izkaisītas pa visu pasauli un nodrošina drošību katra savā reģionā. Attiecīgi Ķīnai koncentrēti Austrumāzijā ir militārs pārspēks, un tas varētu arī būt areāls, kurā Ķīna aprobežos savas potenciālās militārās operācijas. Ķīnai nav nepieciešams karot citos pasaules reģionos, to Ķīnas vietā var izdarīt tās sabiedrotie, primāri Krievija un Irāna, tādējādi sadalot ASV spēku uzmanību un ieskaujot to spēkus citos reģionos.

Vienlaikus Ķīnas varenība ir maldinoša un pārejoša. Tās straujā ekonomiskā izaugsme pakāpeniski apstājas. Ja tās ekonomikas izaugsme sasniedza gandrīz 20% no IKP pirms piecpadsmit gadiem, šobrīd tā ir noslīdējusi līdz 5% no IKP un turpina samazināties līdz attīstīto ekonomiku vidējiem ikgadējiem rādītājiem. Trampa tarifu politika var vēl jo smagāk to ietekmēt. Jāņem vērā, ka Ķīnas sabiedrībai draud demogrāfiskā krīze – strauja un novecošana un samazināšanās. Turklāt atšķirībā no demogrāfiskajām tendencēm Rietumos, Ķīnā tā ir “viena bērna politikas” mākslīgi izraisīta krīze.

Pēc ANO prognozēm, ja šobrīd Ķīnas iedzīvotāju skaits ir 1,426 miljardi iedzīvotāju, tad 2050. gadā tie būs 1,313 miljardi, bet gadsimta beigās šis skaits nokritīsies zem 800 miljardiem. Attiecīgi Ķīnas komunistu sapnis ekonomiski pārspēt ASV šajā gadsimtā var arī nekad nepiepildīties. Līdz ar to Ķīnai būs jāvelta vairāk resursu sociālajai politikai (senioru pensijām un veselības aprūpei) un tās darbaspēka un ekonomikas apmēri kritīsies, savukārt militārie tēriņi būs jāsamazina. Attiecīgi Ķīna, iespējams, tikai šobrīd ir un tuvākās desmitgades būs sava militārā spēka zenītā, savukārt gadsimta otrajā pusē tās relatīvais militārais spēks attiecībā pret citām lielvarām samazināsies. No tā var secināt, ka Pekinas komunistu iespēju logs īstenot savas ģeopolitiskās ambīcijas – iegūt Taivānu, Austrumāzijas pirmo salu ķēdi (no Japānas dienvidiem, Nansei salas un līdz pat Filipīnām) un nostiprināt kontroli pār Dienvidķīnas jūru – ir ļoti šaurs, vien pāris desmiti gadu un ar katru gadu tas samazinās.

Ķīnai Taivānas iegūšana ne tikai nozīmē agresīvo alku apmierināšanu, bet arī sniedz ekonomiskās virsrokas iegūšanu pār Rietumiem, it sevišķi ekonomiskās un ģeopolitiskās pretstāves apstākļos. Taivānas pusvadītāju (čipu) ražošanas uzņēmums (TSNC) saražo aptuveni pusi no pasaulē saražotajiem pusvadītājiem, kas ir vitāli svarīgs resurss dažādas elektronikas ražošanai, sākot no automašīnām, robotiem, ražošanas iekārtām, viedtālruņiem, datoriem, televizoriem un beidzot ar veļas mašīnām un ledusskapjiem.

Iespēja iegūt kontroli pār Taivānas tehnoloģijām un infrastruktūru ir Pekinai ir kārdinoša. Tas Taivānu līdzās Persijas līcim padara par vienu no diviem vissvarīgākajiem stratēģiskajiem reģioniem, kas ir būtiski globālās ekonomikas funkcionēšanai. Ķīnas kontrole par vienu no šiem punktiem attiecīgi nozīmēs kontroli pār globālo ražošanas ķēdi.

Noslēgumā

Daži  no Otrā pasaules kara iemesliem bija strauja savstarpējās ekonomiskās atkarības samazināšanās starp lielvarām, ASV izolacionisma un protekcionisma politika, kā arī totalitāro režīmu (PSRS, Vācijas, Itālijas un Japānas) ekspansionistiskā un revizionistiskā politika. Šobrīd mēs virzāmies uz pasauli, kas ir līdzīga 20. gadsimta 30. gadiem, proti, tādu, kurā starptautiskā tirdzniecība draud krasi samazināties.

Un tādu, kurā pastāv risks, ka agresors (Krievija) netiks pilnvērtīgi sodīts, bet pat daļēji atalgots, un šī nesodāmības sajūta var iedrošināt citus agresorus. 21. gadsimta trešā desmitgade sāk atdarināt iepriekšējā gadsimta 20. gadu beigas un 30. gadus. Atliek vien cerēt, ka 21. gadsimts nenonāks līdz tam, ka tiek atdarināta iepriekšējā gadsimta 40. gadu pirmā puse. Ekonomiskā sadursme nenozīmē nenovēršamu militāru sadursmi nākotnē, bet viennozīmīgi ir solis tuvāk tai, nevis solis, kas pasauli attālinātu no tās. Paralēles un likumsakarības ir acīmredzamas, taču nobeigumā mierinājumam var sacīt, kā rakstīja G. Alisons, vēsture nav nolemta atkārtoties – iespējas izvairīties no Tukidīda slazda radītās dilemmas ir reālas.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ne smieties, ne raudāt. Iespējams, dārgākā traģikomēdija Latvijas vēsturē

FotoDaži citāti: "Tad atkal turpinājās bēdu stāsts par ministrijām, kuru darbinieki nekādus mērķus noteikt neesot spējīgi. Vismaz “airBaltic” gadījumā mērķi neesot noteikti."
Lasīt visu...

21

Un tad uz skatuves uznāk meluškāni – sapuvušās sistēmas aizstāvji

FotoPievienoju tiešām smieklīgu tvītu, pats iesmēju. Pirmajā brīdī. „Guntars Meluškāns: Šlesers sola izvest ielās savus vēlētājus. Rīgas ieslodzījuma vietās valda patīkams satraukums.”
Lasīt visu...

10

Tiesiskais teātris 2025.gada. 7. jūnijā: vēlēšanas, kurās nestrādāja nedz sistēma, nedz atbildība

FotoLatvijā 2025. gada 7. jūnijā notika pašvaldību vēlēšanas. Precīzāk – notika vēlētāju gribas izteikšana, taču balsu skaitīšana pārvērtās par valsts funkcionalitātes sabrukuma laboratoriju. Šo notikumu tagad ierakstīsim hronikā kā "demokrātijas beta versiju ar automātisku atbildības apvedceļu".
Lasīt visu...

10

Gaidiet tankus Rīgas ielās, iespējams, jau rudenī

FotoRosļikovs visu acu priekšā gatavo augsni krievijas specoperācijai tautiešu aizstāvēšanai. Saku kā režisors, kurš kaut ko saprot no dramaturģijas likumiem. Ja viņu nenoņem no trases savlaicīgi (likuma pārkāpumi acīmredzami, un to var izdarīt legāli), tad gaidiet tankus Rīgas ielās, iespējams, jau rudenī.
Lasīt visu...

21

Dažas domas pašvaldību vēlēšanu sakarā

FotoGan jau arī šoreiz polittehnoloģi būs atraduši veidu kā lielākajai daļai pilsoņu uzlauzt apziņas kodus, apiet krititiskās domāšanas barjeras un panākt saviem klientiem vajadzīgos rezultātus. Visiem nevajag. Tikai vairākumam. Tātad grābekļi ir sagatavoti vajadzīgās krāsās un izlikti iepriekš aprēķinātās vietās. Vairākums ar garantiju uzkāps. Tas tā, ievadam.
Lasīt visu...

21

Nu traki ar tiem populistiem

FotoPēdējās nedēļas jau bija tik notikumu pilnas, ka ziņu atkarības sirdzējiem nebija laika ne normālai ēdienreizei, ne mierīgi uz poda pasēdēt. Tipiska aina – glaudāmrīks vienumēr rokā, nedaudz šķielējošs acu skats displeju nepamet ne uz mirkli. Un te nu sākās tādi trakumi, salīdzinājumā ar kuriem Holivudas pasakas sāka izskatīties garlaicīgas kā komjauniešu atskaites. Bet lai nu uguņošana, neticamie video skati un pārgudrā spriešana par ģeopolitiskajām sekām paliek citiem.
Lasīt visu...

21

Ulbrokas baseins sapelējis tāpat kā Ulbrokas vara

FotoVienā no “bagātākajām” pašvaldībām Latvijā – Ropažu novadā – sākusies pirmsvēlēšanu peldēšana.
Lasīt visu...

21

Kāpēc kolaboranti nīst partizānus? Par bailēm, nodevību un neērto patiesību

FotoPievērsiet uzmanību attēlam. 1952. gads. Šie vīri dzīvo mežā jau astoto gadu. Nevis kā dzērāji, plikadīdas vai “bandīti”, kā tos vēl šodien cenšas attēlot padomju laiku mantojuma sargi un čekas bērni, bet kā Latvijas partizāni – cilvēki, kuri, ziedojot savas dzīvības, līdz pēdējam elpas vilcienam pretojās okupācijai.
Lasīt visu...

21

Latvija – poligons ar vēja parkiem?

FotoIespējams, ka tuvā nākotnē skaistos dabas skatus, ar kuriem šodien lepojamies, indiešu bērneļi Latvijā varēs skatīt tikai bilžu grāmatās. Pie reizes arī uzzināt, ka kādreiz šeitan pie Baltijas dzīvojuši latvieši, kas labprātīgi izmiruši, bet aizejot izpostījuši visu aiz sevis. Rēzijas Kalniņas pravietojums, ka pastāv plāns iztīrīt šo zemi, lai tā būtu placdarms kaut kam citam, iegūst arvien skaidrākas aprises.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ar ko novērsīsim līdzīgus uzbrukumus?

Ukrainas veiksmīgais uzbrukums Krievijas stratēģiskajām aviobāzēm viennozīmīgi ir ļoti būtisks notikums un ne tikai notiekošajā Ukrainas – Krievijas karā, bet arī...

Foto

Neiespējamais konservatīvisms

Konservatīvisms ir pieeja politikai, kas paredz, ka sabiedrībā pastāvošajā kārtībā ir iekodētas konkrētas sabiedrības locekļu līdzāspastāvēšanai pielāgotas prakses un ka tās ir jāaizsargā pret...

Foto

Feminists Igors

Rīgā ir deputāts, kurš ir feminists un vārds. Viņš, šķiet, dzīvo no svaiga gaisa, "Roltoniem" un sociālistiski zaļajām idejām – vismaz, spriežot pēc viņa...

Foto

Eiropa, vai patiešām virzies pa pareizo ceļu?

Pāris komentāri par trim publikācijām attiecībā uz "zaļo" dienaskārtību, kas dažu pēdējo dienu laikā piesaistīja uzmanību un, manuprāt, labi...

Foto

Tie, kas atļaujas apšaubīt mūsu rīcību, apdraud Latvijas drošību!

Gaidot pašvaldību vēlēšanas, Latvijas Žurnālistu asociācija aicina politiķus un deputātu amata kandidātus saglabāt cieņu saziņā ar žurnālistiem....

Foto

Aicinu izmeklēt pārtikas iepirkumu Rīgas skolām

Es neko nevaru apgalvot droši, jo pēdējā laikā man nav laika plašiem pētījumiem. Tāpēc es tikai pastāstīšu, ko es darītu,...

Foto

VID bravurīgās pasaciņas

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Baibas Šmites-Roķes stāsts, ka X stundā (ar to parasti domā Krievijas pilna mēroga militāro iebrukumu) anštaltes darbība nerimsies,...

Foto

Tiesību pieejamības un taisnīguma nodrošināšanas izaicinājumi Latvijā: tiesiskās valsts īstenošana un sociālā nevienlīdzība

Tiesiskās valsts koncepcija, kas uzsver tiesību aizsardzības nodrošināšanu kā fundamentālu sabiedrības attīstības pamatu,...

Foto

Vai latviešu valodas nākotne ir apdraudēta?

Apdraudēta valoda ir tāda valoda, kurai draud izzušana, jo tās runātāji izmirst vai pāriet uz citas valodas lietošanu. Valodu izzušana...

Foto

Draudīgā numeroloģija

Uz bijušo Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) direktoru Džeimsu Komiju krīt aizdomu ēna par aicinājumu nogalināt Donaldu Trampu. Komijs ievietoja instagramā fotogrāfiju ar gliemežvākiem, izkārtotiem...

Foto

Brīvā griba kā cilvēka tiesiskās un garīgās autonomijas pamats

Cilvēka eksistence nav reducējama tikai uz ārējiem normatīvajiem ietvariem vai sabiedrības uzspiestām struktūrām. Jau kopš dzimšanas indivīdam...

Foto

"Vienotības" Agitas Zariņas-Stūres nulles izpratne par izglītību un tālmācību

Pēdējā laikā kļūst arvien redzamāka Agitas Zariņas-Stūres, Saeimas deputātes un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājas, nekompetence....

Foto

Ko jūs, mēs neiejaucamies mediju darbībā un vispār nekur neiejaucamies! Mēs spējam ietekmēt tikai policistes, kas piestrādā par apkopējām!

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) noliedz...

Foto

"airBaltic" un "Rail Baltica": Siliņas valdībai galva smiltīs un dupsis gaisā

Es te paklausījos Ivo Butkeviča podkāstu ar bijušo AirBaltic padomes priekšsēdētāju Klāvu Vasku. Doma bija saprast, kur...

Foto

Jo tuvāk vēlēšanas, jo vairāk bezjēdzīgu, populistisku ideju dzird vēlētāji

Zaļo un Zemnieku savienība atbalsta iespēju Latvijā izveidot musulmaņu mošejas. Partija paziņoja, ka tā aicinās partijas,...

Foto

Par ko balsot vai nebalsot pašvaldību vēlēšanās 7.jūnijā Salaspilī?

Par ko balsot pašvaldību vēlēšanās 7.jūnijā Salaspilī? Šāds jautājums nodarbina daudzu salaspiliešu prātus, un daudzi arī jautā...

Foto

Apvienotais saraksts Ropažu novadā – komanda vai tikai ilūzija?

Apvienotais saraksts Ropažos lepni sevi sauc par “komandu”. Spēcīgu, profesionālu, godprātīgu un ar augstāko cieņas līmeni. Taču...

Foto

Tauta skrien, bet valsts bremzē

Fiziskas aktivitātes nav tikai sports – tās ir arī veselības pamats. Aktīvs, sportisks dzīvesveids stiprina ķermeni un līdzsvaro prātu. Taču Latvijā šo vienkāršo...

Foto

Neviens nerunā par izrāvienu. Neviens nesaka: „Rīga būs instruments Latvijas izaugsmei!”

Mans draugs, šodien es centīšos kaut cik korekti ieskatīties dažās personībās un idejās, kas ne...

Foto

Klusēšana nav miers

Manā sirdī ir nemiers. Tāds, kas rodas nevis no pasaules trokšņiem vai politiskiem strīdiem, bet gan no Dvēseles klusuma, kur Svētais Gars elpo...

Foto

Mūsu viedās ministrijas viedie soļi un viedā rīcība

Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas reģionālās attīstības jautājumi vienmēr ir bijuši politiķu un valsts pārvaldes darba kārtībā. Uz tiem...

Foto

Kultūršoks vai Latvijas nodevēju saraksts?

Vai Latvijas sabiedrība neredz, kā „Latvijas sabiedriskais medijs” bieži izmanto to pašu, ko izmanto krievijas propaganda? Mēs Latvijā cieņpilni vienmēr esam...

Foto

Valsts kase ir tukša, naudas vienkārši vairs nav, ir politisks bankrots

Vai pusbeigtam zirgam nav vienalga kam līdzināsies Zaļā kursa remonts 2030. gadā: neliels komentārs par...

Foto

Dubultstandarti Latvijas varas retorikā: kad "attīstītās valstis" kalpo tikai algu celšanai

Latvijas politiskajā telpā bieži dzirdams arguments: “Attīstītajās valstīs ministri pelna vairāk – arī mums tas...

Foto

Vai katra ķēkša var vadīt valsti un lielus uzņēmumus? Viennozīmīgi - var, bet ne ilgi

Dīvainā Latvija. Zeme, kur iegulda (pagaidām gan vairāk sapņo un šķērdējas...

Foto

Eiropas Savienības pārsteidzošā klusēšana

Nezinu, ko jūs domājat, bet man personīgi ir diezgan slikti ar airBaltic ziņām. Tāpēc es aicinu Eiropas Savienību iejaukties situācijā ar Latvijas aviokompāniju, jo...

Foto

Kas ir latviešu nācija?

Pievērsīsimies vienam no pamatjēdzieniem nacionālisma domāšanā. Kad kāds saka, ka latviešu tauta ir nācija, kā to saprast? Vai “tauta” un “nācija” ir...

Foto

Par tiesisko pēctecību un mūžīgo taisnīgumu

Nekas nelikumīgs nevar radīt tiesiskas sekas. Šī patiesība ir tik vienkārša un vienlaikus tik dziļa, ka tā atbalsojas pāri laikiem,...

Foto

Esmu atradusi jaunu sili Sabiedrības integrācijas fonda vietā!

Kas Latviju padara stipru? Valsts amatpersonu uzrunās dzirdam, ka tie ir Latvijas cilvēki. Ik reizi jādomā – kas...

Foto

Aicinām likvidēt Klimata un enerģētikas ministriju

Apzinoties kritisko nepieciešamību rast papildu līdzekļus valsts aizsardzības spēju vairošanai, samazināt birokrātiju un administratīvo slogu, pārskatīt mūsdienu situācijai neatbilstošas politikas...

Foto

Nu laikam arī man pietiek!

Nu laikam arī man pietiek! Sakarā ar jaunievēlētā Latvijas Jātnieku federācijas (LJF) prezidenta A.Draudiņa paziņojumu par nepamatoti zemu cenu par boksu Kleistos ļoti...

Foto

Latvieši netic vadītāju spējām tikt galā un koordinēt visaptverošu dižķibeli

Latviešu dzīve vairs nav tik harmoniska kā vecos labos laikos, kad sabiedrības galvenie uzkarsumi bija problēma,...

Foto

Tiesa atzīst – Valsts kultūrkapitāla fonda lēmums ir prettiesisks

Mūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” ir guvis tiesas atzinumu par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) lēmuma prettiesiskumu....

Foto

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

Saeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres...

Foto

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

Daži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas....

Foto

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

Publiskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas...

Foto

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

Kad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar...

Foto

Cik patiesībā maksā birokrātija?

Birokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un...

Foto

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

Ir kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda...

Foto

Bez Amerikas. Ai un vai!?

Starptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau...

Foto

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā...

Foto

Valoda kā attieksme

Šogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72...

Foto

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

Šī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada...

Foto

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

Pavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda...

Foto

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

Latvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti...

Foto

Ko politiķi tev nestāsta

Kas ir kopīgs Ādolfam Hitleram un Donaldam Trampam? Pareizi – tā ir demokrātijas instrumentu izmantošana autokrātisma un savas varas nostiprināšanas interesēs....

Foto

No Trampa līdz Latvijai: kas notiek, kad demokrātijai kļūst par šauru?

Vēsture mums māca: pat šķietami “taisnīgs vadonis” iedibina sistēmu, ko kādu dienu var mantot daudz...

Foto

Ošlejs un viņa fufeļrunas

Tā, pievēršam uzmanību, Jānis Ošlejs ir mainījis naratīvu (skat. Twitter ierakstu zemāk*). Tagad stāsts norit pēc jaunas metoģičkas, acīmredzot saistībā ar jauno amatu pie briškeniem....

Foto

Divi “spēkavīru rekordi” gandrīz vienā laikā. Viens Ukrainā, otrs ASV

Pēc piektdien Krivijrihā Krievijas sarīkotā gaisa trieciena šobrīd jau gājuši bojā 10 bērnu. Tas esot “rekords”,...

Foto

Vai likumi mainīs dzīvnieku mazuļu apriti Latvijas patversmēs

Biedrības Dzīvnieku pansija Ulubele vadītāja Ilze Džonsone apliecina, ka pērn ar patversmē nonākušajiem mājdzīvnieku mazuļiem situācija tiešām bijusi...

Foto

Domu Bufalo spārniņi

Pirms nedēļas cēlu trauksmi par armijas lietām - ministrija malači, noreaģēja operatīvi, izskatās, ka tika izspiests sajūgs vai norauta roķene. Labi. Pamēģiniet tagad...

Foto

Ziņojums par pūšošo momentu

Sāksim ar vecām un jaunākām ārzemju ziņām. Pagājušajā gadā notika NATO ģenerālsekretāru maiņa. Jādomā, ar atvieglotu nopūšanos amatu beidza pildīt norvēģis Jenss...

Foto

Pastāstīšu 1. aprīļa joku par Stukāna prokuratūru

Vakar bija 1.aprīlis, tāpēc pastāstīšu joku: Latvija ir tiesiska valsts, kurā par prokuroriem strādā tikai rūpīgi atlasīti - zinoši...

Foto

Neredzu, ka kāds labprātīgi izvēlētos pārsēsties no privātās mašīnas trolejbusā

Mašīna uz ilgāku laiku remontā, tādēļ iemēģināju sabiedriskā transporta alternatīvas. Ar domu – varbūt pāriet pavisam....