Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Atbilde, kāpēc cilvēki netic vēlēšanām, ir meklējama vēlēšanu sistēmā. Proti, šobrīd tur valda naudas vara, nevis tautas vara. Var vēlēt, ko grib, rezultāts ir tāds, ka neviens ne par ko neatbild. Nav personiskas atbildības. Un līdz ar to arī tautas intereses pārstāvēt nav nepieciešams, nav spiesta lieta. Bet tam ir zāles. Mažoritāras vēlēšanas un tautas vēlēts prezidents. Izskaidrošu, kā tam jāizskatās.

1. Mažoritāru vēlēšanu būtība ir sekojoša - katrā vēlēšanu apgabalā ievēl vienu deputātu, kas saņēmis visvairāk balsu. Piemēram, ir 100 deputāti, ir simt vēlēšanu apgabali. Vienu ievēl no Ķengaraga, citu no Grobiņas, vēl kādu no Rēzeknes. Šādā modelī katrs ievēlētais deputāts ir spiests atskaitīties savam Ķengaraga, Grobiņas, Rēzeknes utt. vēlētājam. Un arī vēlētājs zina, no kura tieši deputāta prasīt atbildību. Šobrīd Jūs neziniet, kurš tieši deputāts ir Jūsu pārstāvis. Līdz ar to mažoritārās vēlēšanās nostiprinās tautas vara - ja nepatīk, kā deputāts strādā, to atsauc. Personiska atbildība vēlētāju priekšā. Pie šādas sistēmas pat vislielākais sliņķis ir spiests regulāri uzturēt kontaktu ar savu vēlētāju un ir spiests aizstāvēt sava vēlētāja intereses, jo viņu var atsaukt vai nākamreiz neievēlēt. Mažoritārās vēlēšanās zūd naudas varas ietekme, bet pieaug personības ietekme, jo ievēl tikai vienu deputātu vienā apgabalā. Marionetes cauri netiek. Tiek vietējie katra apgabala līderi, aktīvākie un uzņēmīgākie cilvēki.

2. Visu pilsētu mērus ievēl pa tiešo. Nevis partijas, kas taisa koalīcijas un bezjēdzīgas mēru debates, bet pa tiešo. Piemēram, Rīgas vēlēšanās iet vēlēt nevis par paristiem, bet Staķi. Tad iestājas personiska atbildība, jo arī mēru tauta var atsaukt. Tad ir grūtāk iet kompromisā par azartspēlēm, piemēram, jo tauta var atsaukt. Pārējos deputātus vēl atsevišķi pēc tā paša mažoritārā principa, bet visi zina, ka mērs būs tas, kas personīgi saņem visvairāk balsu. Jaunupa vai Kampara shēma, kā tirgot amatus, samazinās šādā versijā, jo mēru ievēlējusi tauta nepastarpināti no partiju dīliem.

3. Tauta vēlē prezidentu. Prezidents nominē ne tikai premjeru, bet visu Ministru kabineta sastāvu. Saeima to apstiprina. Prezidents līdz ar to ir spiests uzņemties personisku atbildību, kas sanāks, nevis ir koalīcijas piedēklis. Ja prezidents nerīkojas tautas interesēs, viņam nekad nespīd otrs termiņš šādā sistēmā. Tautas vara tiek nostiprināta. Ļoti demokrātiski. Naudas vara samazinās.

4. Vēlēšanu apgabalu, protams, var būt arī mazāk. 100 deputāti principā nav vajadzīgi. Var pielāgot pašvaldību skaitam plus Rīgā mazliet vairāk apgabalu.

5. Kā to panākt? To panākt nevar, romantiski domājot, ka partiju sistēma sevi ir izsmēlusi un ka es nestāšos partijā, kā to saka, piemēram, mana labā kolēģe Linda Liepiņa. To var panākt, stājoties partijās, kuras šo visu grib ieviest.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tas ka, cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

FotoPazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara to dekādēm, dara to profesionāli, legāli un, pats galvenais, selektīvi (atšķirībā no 90% Latvijas mednieku) kuri šauj pa visu kas kustās.
Lasīt visu...