Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Augsti god. prezidenta k-gs, cien. prezidenta kancelejas vadītāja, griežos pie Jums jo prezidents šobrīd ir vienīgā augstā valsts amata persona, kas izrāda interesi par šo valstiski tik svarīgo jautājumu. Atbalstot minēto prezidenta aktivitāti, vienlaikus vēlos arī sniegt zināmu papildu informāciju, ko prezidents, iespējams, var arī nezināt, jo nav tautsaimnieks, un ko visticamāk neviens viņam nesniegs.

Pirmkārt, jāatzīmē, ka konkurence ir neatņemama tirgus ekonomikas sastāvdaļa. Teiksim tā: konkurence ir tirgus ekonomikas sekmīgas darbības stūrakmens.

Nav konkurences - nav arī tirgus ekonomikas kā tādas. Sistēmu, kurā nav konkurences vai tā ir minimāla, Nobeļa prēmijas laureāts J.Štiglics, bijušais PB atbildīgais ekonomists, nosauca ne par tirgus ekonomiku, bet gan par korporatīvo ekonomiku, kas tikai daļēji iemieso sevī tirgus ekonomikas principus, tajā skaitā brīvo un godīgo konkurenci starp tirgus dalībniekiem.

Šajā vēstulē laika un apjoma trūkuma dēļ neiedziļināšos visos tirgus ekonomikas un konkurences izpausmes aspektos, jo tad būtu jāraksta grāmata, ne vēstule Jums. Tāpat neapgrūtināšu Jūs ar plaši zināmiem skaitļiem un citātiem. Runa ir tikai par pašiem tirgus ekonomikas - konkurences darbības pamatprincipiem, uz kuriem vēršu Jūsu uzmanību.

Normāli tirgus ekonomikā konkurencei jācaurauž visas sabiedrības ekonomiskās darbības aspekti. Tomēr mūs interesē ne tik daudz konkurences teorija kā tāda, kas ekonomistu aprindās ir gana labi izstrādāta, cik daudz konkurences darbības īpatnības tieši Latvijas Republikā, tāpēc tieši par to būs šeit runa:

Lielos vilcienos te var izdalīt četrus līmeņus, ko var saukt arī par virzieniem, kuros konkurencei būtu jādarbojas un kur Latvijā tā darbojas vāji vai vispār nedarbojas.

1. līmenis: valsts politiskās vadības līmenis. Te galvenais uzdevums būtu aizstāvēt valsts intereses kā politiskā, tā ekonomiskā jomā, kā iekšējā, tā arī starptautiskā aspektā, ko ekonomistu valodā sauc par konkurētspējas stiprināšanu. Diemžēl šajā līmenī Latvijas valsts politiskā vadība darbojas vāji, bez iniciatīvas, bez dziļākas izpratnes un, šķiet, arī bez intereses un atbildības pret valsti un tās sabiedrības lielāko daļu. Te pārsvarā dominē savas personīgās kabatas, arī šauras partiju un korporatīvās intereses, ne Latvijas valsts intereses. Tas parādās faktiski visos šī līmeņa darbības aspektos Latvijā.

Veidojas situācija, kad valsts politiskā vadība galvenokārt strādā ne valsts un sabiedrības interesēs, bet gan šauru sabiedrības grupu, savās personīgajās vai kādās korporatīvās interesēs, kas de facto nozīmē šauras sabiedrības daļas interešu monopolizāciju pāri valsts interesēm.

Šāds stāvoklis iespējams, pateicoties dažādu tā saukto lobistu grupu vai personu iespējām piekļūt valsts augstākajiem varas ešeloniem, izmantojot savu monopolstāvokli un personiskos sakarus, lai ar dažādu normatīvo aktu palīdzību gūtu personisko labumu. Tas iespējams, tikai pateicoties valsts politiskā līmeņa vājumam gan teorētiskā, gan arī apziņas jomās, kā arī zemajam politiskās kultūras līmenim, kas neapšaubāmi vājina valsts konkurētspēju.

Kā piemēru var minēt minēt Latvijā pastāvošo praksi, kad dažādu uzņēmēju, biedrību, neformālo grupu, sabiedrībā tā saukto viedokļu līderu sadibinātās biedrības vai grupas, kā arī individuālas personas, izmantojot personiskos sakarus vai arī neformālās iespējas, pār vari cenšas ietekmēt gan politiskās, gan izpildvaras līmenī pieņemtos lēmumus sev izdevīgā virzienā, kas de facto izslēdz valstisko interešu ievērošanu. Tādu piemēru ir bez gala.

Ja atsevišķi indivīdi vai neformālas biedrības spēj ietekmēt valsts politisko vadību sev izdevīgā virzienā, tad ekonomikā to sauc par monopolizāciju, kam nav nekāda sakara ar brīvo tirgu un tās pamatelementu - godīgu konkurenci. Tāda ekonomiskā sistēma nav perspektīva, un būtu jāpārveido uz brīvā tirgus principiem, kurā konkurence ir normāla sistēmas daļa, kur uz vienlīdzīgiem noteikumiem konkurē savā starpā dažādas sabiedrības grupas, uzņēmējsabiedrības, atsevišķas fiziskas personas. Pretējā gadījumā valsts vadība strādās ne sabiedrības vairuma, bet šauru grupu interesēs, kas ir strupceļš.

2. līmenis, kurā nedarbojas konkurence, ir valsts ierēdniecības līmenis. Arī valsts ierēdniecība ir tā sabiedrības daļa, kas spēj un var ietekmēt valsts konkurētspēju, ja vien to māk un ir pietiekami kompetenta.

Diemžēl praksē valsts darbā strādājošie ierēdņi un darbinieki vairumā gadījumu ir mazspējīgi, visbiežāk nekompetenti tajos jautājumos, kuros tiem būtu jāmāk orientēties. Un tas ir ne tāpēc, ka šie cilvēki būtu kaut kā mazāk attīstīti vai slikti izglītoti, bet gan tādēļ, ka viņi visbiežāk ieņem savus amatus, pateicoties labiem sakariem, tas ir atkal –monopolizācijai.

Tas ir pilnīgi pretēji valsts pamata interesēm, kad atbildīgie amati jāieņem spējīgākajiem darbiniekiem.

Diemžēl praksē ir tā, ka pēc blatu principiem nokomplektētā valsts pārvaldē strādājošie vispirms galvenokārt strādās savu amatos „ielicēju”, ne valsts vai sabiedrības interesēs. Rezultātā arī valsts pārvalde nespēj konkurēt ar citām, attīstītākām valstīm tieši tādēļ, ka tā visbiežāk atspoguļo un aizstāv vispirms savu amatos ielicēju, ne valsts intereses.

Tie valsts pārvaldē strādājošie, kas izprot valsts intereses un cenšas šajā virzienā strādāt, parasti tiek no saviem priekšniekiem - ielikteņiem visādā veidā represēti, no tādiem cenšas atbrīvoties. No otras puses valsts pārvalde godīgi strādājošie nekādi nav pasargāti no kārtējā politiskā līmenī atnākušas personas personīgajām interesēm un ambīcijām, kas bieži ir pretējas valsts interesēm. Tādejādi politiķi visbiežāk pat necenšas veidot dialogu starp politisko un izpildlīmeni.

3. līmenis - uzņēmējsabiedrību līmenis. Arī uzņēmējsabiedrību vadības līmenī darbība bieži (bet ne vienmēr) notiek pēc valsts politiskā līmeņa un ierēdniecības pastāvošajiem „noteikumiem” – vai, pareizāk sakot, pēc valstī vispārpieņemtās prakses. Tas, protams, izslēdz firmu savstarpējo godīgo konkurenci, jo, ja rezultātu var panākt ar sakariem un “blatiem”, tad kam gan vajadzīgas zināšanas?

Diemžēl sistēma, kas balstās uz “blatiem” un personiskajiem sakariem nav konkurētspējīga brīvā vai arī – kā to var saukt - globālā tirgus apstākļos. Tāpēc šāda ekonomiskā sistēma nav ilgtspējīga.

Sevišķi to var attiecināt uz tā saucamo lielo un pa daļai ar vidējo biznesa segmentu Latvijā.

4. līmenis – konkurence darba ņēmēju jomā. Arī šajā līmenī pastāv izteikta monopolizācija, kas izpaužas kā “savējo” cilvēku iekārtošana darbā kā valsts pārvaldē, tā arī uzņēmējsabiedrībās, it sevišķi valsts un pašvaldību jomā vadošajos amatos. Diemžēl arī privātais sektors lielā mērā seko līdz šai sliktajai uzņēmējdarbības praksei, kas pastāv Latvijā. Tas gan galvenokārt attiecas uz vadošajiem amatiem.

Šāda prakse, kur uzņēmējsabiedrībās vadošos amatos tiek ievilkti cilvēki, vadoties pēc personiskajiem sakariem, ne zināšanām un kvalifikācijas, kur firmu izcelsmes pamatā ir neskaidras naudas avoti, nestimulē konkurenci darba ņēmēju vidū un neveicina apgūt jaunas zināšanas. Gluži otrādi - tāda sistēma pakāpeniski degradē konkurenci darba ņēmēju vidū, neveicina viņu kompetences attīstību, demoralizē sabiedrību un līdz ar to arī spēju produktīvi darboties.

Jāatzīmē, ka visu četru minēto faktoru savstarpējā mijiedarbība ir vienīgais ceļš, kā palielināt jebkuras valsts, tajā skaitā arī Latvijas valsts konkurētspēju.

Latvija nav bagāta ar dabas resursiem: tās vienīgais un galvenais attīstības resurss ir darbinieki – reāli cilvēki un viņu kompetence, un valstī pastāvošā sabiedrības vērtību sistēma, kura balstās uz šiem resursiem.

Konkurētspēja ir sarežģīts daudzu dažādu faktoru kopums, un šīs vēstules mērķis nav to visi apkopot. Cerams, ka to izdarīs prezidenta izveidotā Konkurences veicināšanas komisija.

Personīgo sakaru izmantošana kā ekonomiskās sistēmas pamats, blati, neveicina sabiedrības konkurētspēju, bet gluži otrādi: destabilizē, degradē sabiedrību, demoralizē to, nemotivē censties panākt labākus rezultātus godīgā konkurencē, ar zināšanām un savām spējām.

Ievērojot, ka vēstulē skartās lietas ir stabilas, ilgtspējīgas tirgus ekonomikas pamats, domājams, ka arī plašākai sabiedrībai ir tiesības ar to iepazīties, tādēļ vēstule tiks nosūtīta arī atsevišķiem masu medijiem publicēšanai.

Savukārt es varētu ieteikt par šo valstiski tik svarīgo lietu izvērst plašāku sabiedrisko diskusiju.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Dabisko instinktu sekas. 1.daļa. LGBT fenomens

FotoDzīvnieku pasaulē dabiskā agresija, nepieciešamais ļaunums un cietsirdība ir instinktīva norma, kas ir nežēlīga, tomēr tā ir nepieciešama eksistences, attīstības un dabiskās atlases (konkurences) sastāvdaļa dabiskā līdzsvara un iekšējās hierarhijas nodrošināšanai.
Lasīt visu...

6

Es tikai mazliet atgādināšu par ēnu ekonomiku. Atkārtošana – zinību māte

FotoMums stāsta, ka esot kaut kādi 2.6 miljardi eiro, kurus varot izcelt no ēnu ekonomikas, un tad mēs kļūsim stāvus bagāti. Ar to plivina karogu gandrīz jebkurš politiķis jeb finanšu analfabēts (saiklis “jeb” apzīmē sinonīmus).
Lasīt visu...

21

Cik ilgi gan Latvijai, gan Igaunijai pietiks pacietības apmaksāt „Rail Baltica” zaudējumus?

FotoVēl pāris argumenti, pirms valdība un Saeima izdara izvēli starp tūlītēju pazemojumu un nesaprātīgām izmaksām tuvākā nākotnē.
Lasīt visu...

21

„Demos” paskaidrojuma vietā

FotoGatavojoties otrdien 10. decembrī paredzētajai Demos sesijai Mēs jeb es un mans mazizglītotais politiskais oponents, rīkotāju grupas dalībnieku vidū divi cilvēki atsevišķi un dažādos laikos man norādīja, ka Demos vajadzētu ar līkumu iet noteiktai tēmai. Vienā gadījumā arī to, ka viens konkrēts cilvēks nedrīkst uzstāties. Abos gadījumos bija prasība — ja lūgums netiks izpildīts, tad attiecīgais dalībnieks no konferences rīkotāju grupas izstāsies.
Lasīt visu...

21

Lai kā arī valdībai gribas atlikt lēmuma pieņemšanu, taču tas drīz būs jāpieņem

FotoKomentārs nra.lv rakstam "Siliņas valdība apspriedusi "Rail Baltica" būves izbeigšanu un nobijusies": lai kā arī valdībai gribas atlikt lēmuma pieņemšanu, taču tas drīz būs jāpieņem.
Lasīt visu...

12

Mēs, Lāce, Lībiņa, Augulis, Čakša un „Gribu palīdzēt bēgļiem”, taču neatņemsim nodokļu maksātāju naudu mums noderīgajai „Re:Baltica”

FotoSabiedrības integrācijas fonda Padome* atcēlusi Sabiedrības integrācijas fonda lēmumu, ar kuru "Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica"projektam "Šķelšanās" tika noteiktas neattiecināmās izmaksas 35 757,05 EUR apmērā
Lasīt visu...

21

Vai budžets un nauda ir veselības mēraukla? Cik plaši veselību vērtēt ar kvantitatīviem rādītājiem?

FotoSaeimas deputāti, čakli diskutējot komisijās, tuvojas budžeta pieņemšanas sēdēm. Tauta un vienkāršie līdzjutēji iegādājas alu un popkornu, gatavojoties garām sēdēm un vētrainiem disputiem, kas budžetā, kā likums, nemaina neko, vai arī – izmaiņas tiek pieļautas procenta tūkstošdaļas līmenī.
Lasīt visu...

20

"Sabiedriskā” Latvijas televīzija ir komersants, un mūsu komandējumu izmaksas sabiedrībai nav jāzina, jo tas ir komercnoslēpums!

FotoVSIA “Latvijas Televīzija”, turpmāk tekstā - “LTV”, ir saņēmusi Jūsu 2024. gada 4. novembra vēstuli, kurā Jūs lūdzat atbildēt uz Jūsu jautājumiem saistībā ar LTV filmēšanas grupas atrašanos ASV. Atbildot uz Jūsu vēstuli, LTV sniedz atbildes uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem:
Lasīt visu...

6

Pieprasām izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai novērst ministrijas ierēdņu sabotāžu un izglītības sistēmas graušanu un nodrošināt valdības lēmumu izpildi!

FotoMinistru kabinetā ir apstiprināti noteikumi, kas paredz obligāta centralizēta fizikas, ķīmijas, bioloģijas un dabaszinātņu eksāmena ieviešanu 2025./26. mācību gadā vidējās izglītības pakāpē un pamatskolas absolventiem obligāts starpdisciplinārs eksāmens, kurā ietilpst arī dabaszinātnes, notiks 2024./25. mācību gadā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēģināšu izlikties, ka es nemaz neierosināju atdot nabagiem pārtiku ar beigušos derīguma termiņu

Pēc tam, kad aģentūra LETA publicēja ziņu ar virsrakstu – “Progresīvo politiķe rosina maznodrošinātajiem...

Foto

Kas ir un kas nav seksuālā uzmākšanās: pieredzējuša eksperta padomi

Turpmāk par nevēlamu seksuāla rakstura darbību, kuras mērķis ir iebiedēt vai pazemot, varēs piemērot naudas sodu....

Foto

Demokrātija nav visatļautība, nav pieļaujama vēršanās pret "sabiedrisko" mediju un manu domubiedri Olgu!

Gadījums ar vēršanos pret LSM ir spilgts piemērs tam, kāpēc vairs neesmu tviterī....

Foto

Vēl viens trieciens Eiropas "zaļajam kursam"

Zviedrijas akumulatoru izstrādātājs un ražotājs Northvolt ir iesniedzis bankrota pieteikumu ASV. Uzņēmums cīnās ar pieaugošiem parādiem, turklāt tas nespēja nodrošināt glābšanas finansējumu,...

Foto

Visas Kariņa laikā radītās siles ir likvidējamas

Sociālistiskās sacensības karstumā neviens nepamanīja, ka padomju saimniecības (sovhoza) kantora pagalmā gulēja beigts lops. Tiesa, tas nedaudz bojāja labo...

Foto

Eiropa uzņem kursu uz komunismu. Vai Latvijai ir jāseko?

Eiropas un vietējie birokrāti izmisīgi meklē eksistences līdzekļus sev un saviem politiskajiem projektiem....

Foto

Nepamatots optimisms

Delfi: "Turklāt ir zināms, ka infrastruktūras uzturēšanai, līdz to sāks ekspluatēt jeb ar to varētu sākt pelnīt, būs nepieciešams finansējums no valsts budžeta."...

Foto

Kāpēc mums "Rail Baltica" vispār vajadzīgs? Racionāla pamatojuma tam vienkārši nav

Komentārs žurnālista Bena Latkovska rakstam "Vispirms skaidri jāpasaka: kāpēc mums "Rail Baltica" vispār vajadzīgs?". Jautājums...

Foto

Skolotāj, kur tu mājo?

Redzot Jēzu staigājam, Jānis Kristītājs sacīja: “Redzi, Dieva Jērs!” Abi Jāņa mācekļi dzirdēja viņu tā runājam un sekoja Jēzum. Bet Jēzus, redzot...

Foto

Lai jauki un silti visiem, kas nav liekuļi un divkoši

18.novembris. Atceros, cik ļoti pacilāti bijām tūlīt pēc Atmodas, kad svinējām ģimenes lokā 18.novembri. Nē, mums...

Foto

Nodoms un tā izcīnīšana

Kādas ir jūsu sajūtas 18. novembrī? Šķiet, ka tumšās novembra dienas tā vien aicina uz iegremdēšanos pārdomās un saiknes veidošanu ar lielākām...

Foto

Publiskā sektora izdevumi jāsamazina, nevis jātērē 20 000 par vietas izveidi pirmsskolā

Lai gan demogrāfijas rādītāji liecina, ka tuvākajos gados bērnudārzu audzēkņu skaits saruks, valdība apstiprinājusi...