Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valstsvīri ar lepnumu paziņo, ka atbalsts Covid-19 ierobežošanas pasākumiem nu jau sasniedzis 4 miljardus eiro. Tomēr, īsti nav skaidrs, kam un kur aizies šie naudas līdzekļi. Loģiski būtu, ja primāri valsts atbalstu saņemtu visneaizsargātākie sabiedrības locekļi un uzņēmumi, kas cieš visvairāk. Piemēram, tiesu izpildītāji, notāri un advokāti. Jā, ne bezdarbnieki, bet tiesu izpildītāji, notāri un advokāti, - tieši tā uzskata tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Tieslietu ministrs 7.aprīlī kā steidzamu nosūtīja finanšu ministram un Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektorei vēstuli, kurā norādīts par nepieciešamību sniegt valsts atbalstu brīvo juridisko profesiju pārstāvjiem.

Vēstulē norādīts, ka ir jāatbalsta notāri, jo samazinās civiltiesisko darījumu skaits, klienti izvēlas atlikt darījumu slēgšanu un citas darbības, līdz ar to krītas pieprasījums pēc notariālajiem pakalpojumiem un attiecīgi samazinās notāru ieņēmumi.

Papildus notāriem ir jāatbalsta arī advokātu biroji, jo ārkārtējās situācijas norādījumu un to radušos seku rezultātā, vērojams ienākumu kritums arī advokātu birojos.

Savukārt tiesu izpildītāji ir jāatbalsta, jo uz ārkārtējās situācijas laiku ir apturama administratīvo aktu piespiedu izpilde, kā arī tiek prognozēts, ka samazināsies piespiedu izpildei iesniegto izpildu dokumentu skaits.

Protams, ka dzīve ārkārtas situācijas laikā nenorit kā ierasti, tomēr vai tiešām tiesu izpildītājiem, notāriem un advokātiem nepieciešams valsts atbalsts?

Dzīve nav pilnība apstājusies ārkārtas situācijas dēļ, uzņēmumi un iedzīvotāji slēdz darījumus un, kā tas bija pirms ārkārtas situācijas, arī izmanto notariālus pakalpojumus, jo atsevišķos gadījumos likumi nosaka, ka attiecīgiem darījumiem un dokumentiem jābūt noformētiem notariāla formā. Turklāt notāriem ir visas iespējas sniegt pakalpojumus arī attālināti.

Pasākumi vīrusa izplatības mazināšanai nav kļuvuši par šķērsli arī tiesu funkcionēšanai. Vienīgā izmaiņa tiesu darbībā ir tikai, ka mutvārdu tiesas procesi, kas nav saistīti ar nozīmīgu tiesību aizskārumu un steidzamību (piemēram, jautājumi, kas saistīti ar brīvības atņemšanu, rīcībspējas ierobežošanu, u.c.), ir noņemami no izskatīšanas un pārceļami. Tomēr viss pārējais notiek kā līdz šim. Personas var iesniegt prasības, tiesa izskata rakstveida procesus, pieprasa paskaidrojumus lietas dalībniekiem, veic citas ierastas darbības. Advokāti pelna iztiku ne tikai ar tiesvedību, bet arī, sniedzot juridiskos pakalpojumus. Tādejādi advokātu birojiem darbi arī turpinās.

Kaut arī Saeima ar likumu uz ārkārtējās situācijas laiku apturēja administratīvo aktu piespiedu izpildi, tomēr tiesu izpildītāji nenodarbojas tikai un vienīgi ar administratīvo aktu piespiedu izpildi. Lielāko daļu no tiesu izpildītāju ienākumiem veido ienākumi no izpildu lietām par civiltiesisko parādu piedziņu.

Administratīvo aktu piespiedu izpildes lietas ietekme uz tiesu izpildītāju ienākumiem ir minimāla, jo pirmkārt, šādu lietu tiesu izpildītajiem ir nedaudz salīdzinājumā ar civiltiesiskām lietam, otrkārt, šādas lietas nav tik ienesīgas tāpēc, ka tajās nefigurē tādas summas, kādas figurē civiltiesiskajās lietās, kā arī bieži vien, izpildot administratīvos aktus, vispār neko nav iespējams dabūt.

Domāju, ka sabiedrība labi atceras raidījumus un rakstus par tiesu izpildītāju ienākumu apmēriem (simti tūkstoši gadā), par advokātu biroju ienākumiem, no kuriem tiek un netiek maksāti nodokļi (nodokļu optimizācija), un par notāru ienākumiem, kas tikai nedaudz atpaliek no tiesu izpildītāju ienākumiem.

Kāds var teikt, ka tiesu izpildītāji, notāri un advokāti arī ir cilvēki un viņiem ir tiesības uz valsts atbalstu. Bet vai primāri šāds valsts atbalsts nav jāsniedz visneaizsargātākajiem sabiedrības locekļiem un uzņēmumiem, kas cieš visvairāk? Un pie kuriem tiesu izpildītājus, notārus un advokātus nu nekādi nevar pieskaitīt.

Tikmēr vēl joprojām valsts nav pieņēmusi nekādus atbalsta līdzekļus bezdarbniekiem. Ja kāds piemirsa, tad no 1. janvāra tika samazināts bezdarbnieka pabalsta apmērs un izmaksas termiņš. Turklāt ir arī tādi bezdarbnieki, kuriem pabalsta izmaksa izbeidzas pirms krīzes situācijas vai krīzes situācijas laikā, un šie cilvēki šobrīd vispār neko nesaņem.

Ārkārtas situācijas dēļ vismaz divreiz sarucis darba sludinājumu skaits, kā arī tiek kolektīvi atlaisti cilvēki, samazinās darbavietu skaits. Šādos apstākļos atrast darbu nav tik viegli, un šiem cilvēkiem būtu primāri sniedzams valsts atbalsts. Bet tā vietā, lai mazinātu sociālo nevienlīdzību, par visneaizsargātākajiem sabiedrības locekļiem kārtējo reizi tiek piemirsts.

Daži raksti par tieslietu ministra Bordāna aprūpētajiem sabiedrības pabērniem:

https://www.delfi.lv/news/national/politics/lielaki-ienakumi-mazaki-uzkrajumi-ko-atklaj-tiesu-izpilditaju-elites-deklaracijas.d?id=50301171

https://skaties.lv/zinas/latvija/sabiedriba/tiesu-izpilditaju-elite-kluvusi-par-multimiljonariem/

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/aizliegtais-panemiens-peta-cik-nodoklos-samaksa- top-advokati.a172067/

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...