Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Cēsu pašvaldība izcili uzstājīgi vēlas atbalstīt vairākām pašvaldībām piederošu uzņēmumu Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija (ZAAO), nerēķinoties ar to, ka iedzīvotāji par ZAAO nodrošināto atkritumu izvešanu maksā dubultīgi, nereti pat trīskārši. Lai ZAAO monopolu atkritumu biznesā nostiprinātu arī turpmāk un nepieļautu konkurenci, Cēsu dome aizvadītajā nedēļā atradusi, maigi sakot, radošu risinājumu un ar savu lēmumu atkritumu apsaimniekošanas nozari pasludinājusi par stratēģiski svarīgu. Šāds lēmums Cēsu pašvaldībai ļauj apiet likumdošanu un neizsludināt konkursu par atkritumu savākšanu.

Uzņēmumu ZAAO, kas jau ilgstoši savācis atkritumus vairākās Ziemeļvidzemes pilsētās, to vidū arī Cēsīs, bez konkursa izvēlējusies Cēsu pašvaldība. Šo līgumu ar ZAAO Administratīvajā apgabaltiesā apstrīdējis uzņēmums L&T, aicinot tiesu izlemt, vai pašvaldībai ir tiesības bez konkursa uzspiest iedzīvotājiem atkritumu savācēju. Tiesas nolēmums gaidāms 8.aprīlī.

Tikmēr Cēsu dome īsi pirms tiesas nolēmuma pasludināšanas, 4.aprīlī pasludinājusi atkritumu apsaimniekošanu par stratēģiski svarīgu savā novadā, lai gan šādu kārtību, kā apliecina Pietiek aptaujātie juristi, nepieļauj normatīvie akti. Par stratēģiski nozīmīgu nozari var pasludināt tikai visas valsts mērogā, nevis vienas pašvaldības ietvaros, taču šāds apstāklis Cēsu domei lēmuma pieņemšanā nav bijis svarīgs.

Kā liecina Pietiek noskaidrotais, Cēsu pašvaldības vadībai šāda „radoša” risinājuma pieņemšanai pieticis ar Saeimas deputāta Vjačeslava Dombrovska (Reformu partija) repliku. Proti, Saeimas deputātiem apspriežot atkritumu apsaimniekošanas koncepciju, Dombrovskis atzinis, ka, iespējams, varētu ļaut pašvaldībām pašām noteikt, vai atkritumi ir stratēģiski nozīmīga nozare, un tad arī ļaut pašvaldībai izvēlēties, vai rīkot atkritumu apsaimniekošanā konkursu vai nē. Tā kā šī replika protokolēta, Cēsu dome to uztvērusi kā valdības lēmuma sastāvdaļu un jau ķērusies pie tā realizēšanas.

Cēsīs par atkritumu izvešanu jāmaksā vairāk nekā 8 lati par kubikmetru. Līdzīgi bija arī Talsu un Tukuma novados, kamēr tur saimniekoja pašvaldības izvēlēts atkritumu savācējs. Pēc konkursa Talsu un Tukuma novados iedzīvotājiem par atkritumiem jāmaksā 3,90 latu par kubikmetru.

Cēsu pašvaldība Pietiek attaisnojas, ka tās lēmums nerīkot konkursu atkritumu apsaimniekošanai nav nekas unikāls, jo līdzīgi esot rīkojušās arī Valmieras un Limbažu pašvaldības, kas arī izvēlējušās ZAAO.

Tā kā ZAAO esot ieguldīti lieli Eiropas struktūrfondu un pašvaldības līdzekļi, esot jādomā, kā uzņēmumu nodrošināt ar garantētu pasūtīju, Pietiek skaidroja Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders. Viņš teica, ka lēmumu par stratēģiski svarīgām nozarēm liekot pieņemt Ministru kabineta noteikumi, un tas nebūt nenozīmējot, ka atkritumu apsaimniekotājs tiks izraudzīts bez konkursa.

ZAAO dibinātājas ir Cēsu, Limbažu, Valkas un Valmieras rajonu pašvaldības, puse no uzņēmuma pieder Valmierai, bet Cēsīm - aptuveni 15%. Šis uzņēmums, kā liecina tā gada pārskati, nav maksājis dividendes, tātad ar saviem ienākumiem ne Cēsu, ne citu Ziemeļvidzemes pilsētu budžetus nav papildinājis.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...