Deputātu pieprasījums Pavļutam: nāksies atklāt detalizētu informāciju par iecerētajiem pusslepenajiem tēriņiem vakcinēšanas „IT risinājumam”
Saeimas opozīcijas deputāti10.02.2021.
Komentāri (0)
Saskaņa ar Veselības ministrijas publiski pausto informāciju (teksts izcelts kursīvā) lūdzam sniegt atbildes uz šādiem jautājumiem par vakcinācijai paredzētā "IT risinājuma" izstrādi.
Covid-19 vakcinācijas procesa pārvaldības informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmas risinājumu plānots iegādāties paātrinātā kārtībā, lai tā varētu sākt darbību jau martā. Šādu ministrijas lūgumu 26. janvārī jau atbalstīja valdība.
1. Ko nozīmē iegādāties IT sistēmas risinājumu "paātrinātā kārtībā"? Lūdzam aprakstīt šo kārtību.
2. Kurās tiesību normās kādos tiesību aktos ir noteikta šī kārtība un tās piemērošana?
Tādējādi paredzēts nodrošināt IT risinājumu ieviešanu jau martā vienlaikus ar plānoto maksimālās aptveres vakcinācijas sākšanu.
Vakcinācijas procesa pārvaldības IT risinājums nodrošinās pilnvērtīgu atbalstu visos vakcinācijas procesos - iedzīvotāju reģistrācijai vakcinācijai, rindu pārvaldībai, vakcīnu loģistikai un vakcinācijas uzskaitei un pārvaldībai.
Veselības ministrijā tika izveidota brīvprātīgo IT nozares ekspertu darba grupa, kas operatīvi izstrādāja IT sistēmas prasības vakcinācijas procesa efektīvai pārvaldībai.
3. Kādas ir šīs "operatīvi izstrādātās IT Sistēmas prasības vakcinācijas procesa efektīvai pārvaldībai"?
4. Balstoties uz kādu informāciju (tehnisko uzdevumu), tika izstrādātas šīs IT sistēmas prasības, un kurš sagatavoja šo informāciju(uzdevumu)? Lūdzam iesniegt šo informāciju, balstoties uz kuru, tika izstrādātas šīs IT sistēmas prasības.
Uzrunāti IT nozares uzņēmumi, kas, pamatojoties uz izstrādātajām prasībām, gatavi izstrādāt vakcinācijas procesa pārvaldības IT sistēmu.
5. Kuri uzņēmumi tika uzrunāti? Lūdzam pievienot šo "uzrunas" tekstu.
Iepriekš Veselības ministrijas (VM) izveidota vērtēšanas komisija izvērtēs un noteiks labāko piedāvājumu atbilstoši Publisko iepirkumu likuma pretendentu izslēgšanas nosacījumiem un noteiktajām piedāvājuma izvērtēšanas prasībām
6. Kas un kad izveidoja šo vērtēšanas komisiju? Lūdzam pievienot šo lēmumu.
7. Kāds ir šīs komisijas sastāvs?
8. Kādā veidā, pēc kādas procedūras un pēc kādiem kritērijiem tiks noteikts "labākais piedāvājums atbilstoši Publisko iepirkumu likuma pretendentu izslēgšanas nosacījumiem un noteiktajām piedāvājuma izvērtēšanas prasībām"?
Finanšu ministrijai no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem tiek lūgts piešķirt VM padotības iestādei Nacionālajam veselības dienestam finansējumu ne vairāk kā 1 450 330 eiro apmērā, lai nodrošinātu vakcinācijas sistēmas efektīvu darbību, kā arī ērtu un elastīgu vakcinācijas procesu, izveidojot speciālu IT risinājumu vakcinācijas procesa pārvaldībai.
9. Kādām konkrēti izdevumu pozīcijām un cik daudz ir paredzēts šis finansējums ne vairāk kā 1 450 330 eiro apmērā? Kā ir paredzēts šo finansējumu piešķirt un uzraudzīt šo izdevumu pozīciju finansēšanai?
Iecerēts, ka IT risinājums vakcinācijas procesa pārvaldībai ietvers agrīno pieteikšanos vakcinācijai, iepriekšējo vakcinējamo sarakstu, vakcinācijas kabinetu kapacitātes un darba laiku pārvaldību, vienoto rindu veidošanu, saziņu ar vakcinējamiem, vakcīnu piegādes plānošanu, loģistikas organizāciju un krājumu vadību. Paredzēts, ka šāds risinājums ievērojami atvieglos SPKC darbu.
Paredzēts, ka sistēma sagatavos nepieciešamās atskaites, kā arī paredzēta datu apmaiņu ar ārstniecības iestāžu informācijas sistēmām un e-veselības sistēmu, kā arī tiks nodrošināta masu apjoma datu ievade un iegūšana.
10. Kāda datu apmaiņa, ar kādām ārstniecības iestāžu un valsts pārvaldes informācijas sistēmām ir paredzēta? Lūdzam sniegt izsmeļošu uzskaitījumu.
Šā gada 26.janvāri VM virzīja uz Ministru kabinetu aicinājumu nepiemērot publisko iepirkumu procedūru šīs IT sistēmas izstrādei, pamatojoties uz nepieciešamību paātrināt vakcinācijas procesa izstrādi un nodrošināšanu. Valdības dotā atļauja paredz, ka sistēmas izstrādes darba grupa paši veido sistēmas prasības un kritērijus tā, lai maksimāli efektīvi nodrošinātu iedzīvotāju pieteikšanās rindu salikšanu kopā ar Latvijā pieejamajām vakcīnām un nodrošinātu iedzīvotāju informēšanu par vietu un laiku, kur tam jāierodas uz savas vakcīnas saņemšanu
11. Kas un kad izveidoja šo "sistēmas izstrādes darba grupu"?
12. Kas ir šīs "sistēmas izstrādes darba grupas" locekļi? Lūdzam sniegt pilnu uzskaitījumu.
13. Kādas ir šīs VM sistēmas izstrādes darba grupas izstrādātās IT risinājuma sistēmas prasības un kritēriji? Lūdzam konkrēti tos visus uzskaitīt un iesniegt šīs izstrādājamās IT risinājuma sistēmas prasības.
IT sistēmas risinājuma nodrošināšanā līdz šim uzrunāti IT nozares organizācijas un aptuveni 50 lielākie IT uzņēmumi, lai tie deleģētu brīvprātīgos IT jomas ekspertus prasību izstrādāšanai jaunajai pandēmijas vakcinācijas procesa atbalsta IT sistēmai.
14. Kādas konkrēti "prasības vakcinācijas procesa atbalsta IT sistēmai" tika aicināts izstrādāt? Lūdzam pievienot šo aicinājumu (uzdevuma specifikāciju), kas tika nosūtīts iespējamajiem izstrādātājiem.
15. Kuri "aptuveni 50 lielākie IT uzņēmumi" tika "uzrunāti"? Lūdzam tos uzskaitīt.
No tiem 27 eksperti sāka darbu, lai precīzi nodefinētu būtiskākās vajadzības un prasības vakcinācijas procesa pārvaldībai un automatizācijai. Tika izveidotas četras darba apakšgrupas, lai īsā laikā nointervētu veselības jomas ekspertus un izstrādātu risinājumu atbalstāmo procesu kartes un detalizētākas prasības izstrādei potenciālajam programmas veidotājam.
16. Kādas ir šīs "precīzi nodefinētās būtiskākās vajadzības un prasības vaakcinācijas procesa pārvaldībai un automatizācijai"? Lūdzam sniegt pilnīgu to uzskaitījumu
17. Kas ir šie eksperti, kas veica “būtiskāko vajadzību un prasību vakcinācijas procesa pārvaldībai un automatizācijai" nodefinēšanu? Lūdzam tos uzskaitīt.
18. Kādus konkrēti uzdevumus veica katra no šīm četrām darba apakšgrupām? Lūdzam iesniegt katras grupas darba uzdevumu un paveikto.
Aicinājums pieteikties uz sistēmas izstrādes projektu tika publicēts Veselības ministrijas mājaslapā un IT nozares organizāciju kanālos. Pieteicās desmit IT nozares uzņēmumi, kas varētu veikt prasīto IT izstrādi, visi desmit uzņēmumi saņēma procesu kartes, kas sistēmai būtu jānodrošina.
19. Kādas ir šīs "procesu kartes, kas sistēmai būtu jānodrošina", ko saņēma šie uzņēmumi? Lūdzam tās iesniegt.
Vēlāk tika apstiprināti vērtēšanas kritēriji septiņās vērtēšanas pozīcijās, bet tikai septiņi no desmit uzņēmumiem sniedza detalizētu prezentāciju un savu konkrēto piedāvājumu, kā arī cenu piedāvājumu. Tika atlasīti trīs uzņēmumi, jo pārējie uzņēmumi varēja nodrošināt tikai nelielu daļu no prasītas funkcionalitātes.
20. Kādi ir šie "vēlāk apstiprinātie vērtēšanas kritēriji septiņās vērtēšanas pozīcijās"? Lūdzam iesniegt šos vērtēšanas kritērijus un vērtēšanas pozīcijas
21. Kuri septiņi no desmit uzņēmumiem iesniedza savus pieteikumus? Kādi bija to piedāvājumi un piedāvājumu izmaksas?
22. Kuri trīs uzņēmumi tika atlasīti? Pēc kādiem kritērijiem tika veikta atlase?
23. Kuras konkrēti personas veica šo trīs uzņēmumu atlasi? Kam šie atlases rezultāti tika iesniegti?
Plānots, ka februāra pirmajā nedēļā, tiks pieņemts lēmums par vakcinācijas procesa IT sistēmas izstrādātāju.
24. Kurš no pretendentiem tika atzīts par vakcinācijas procesa IT sistēmas izstrādātāju? Pēc kādiem kritērijiem tas tika noteikts? Kuras konkrēti amatpersonas pieņēma šo lēmumu?
25. Kāds ir šis izvēlētais IT sistēmas izstrādātāju piedāvājums? Kādas ir tā izmaksas, izpildes termiņi? Lūdzam iesniegt šo piedāvājumu, kuru ir paredzēts izstrādāt.
Procedūra paredz, ka astoņas nedēļas no līguma noslēgšanas izvēlētajam uzņēmum būs jārealizē sistēmas pamatfunkcionalitāte.
26. Ko sevī ietver šī sistēmas pamatfunkcionalitāte? Lūdzam iesniegt precīzu tās aprakstu.
Aicinām iesniegt šo informāciju Deputātu jautājumu procedūras ietvaros, lai nebutu jāpiemēro citas parlamentārās uzraudzības procedūras šīs informācijas iegūšanai.