Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nenoliedzami, Latvijai ir jāpabeidz dabasgāzes tirgus liberalizācija un jāveic Latvijas gāzes sadalīšana, taču tas ir jāīsteno Latvijas patērētāju interesēs, nevis piesedzoties ar tām, lai patiesībā nodrošinātu ērtu iespēju kādam “investoram” izdevīgi iegādāties atsevišķu Latvijas gāzesinfrastruktūras daļu, vispār nepadomājot par patērētājam kritiski svarīgiem aspektiem un kopumā padarot gāzes sistēmu dārgāku un nedrošāku. EM piedāvātais liberalizācijas modelis ļoti atgādina jau īstenoto Citadelespārdošanas shēmu, kad valdība nodrošināja ekskluzīvas iespējas to iegādāties vienam pircējam ar īpašiem noteikumiem, aizbildinoties ar ģeopolitiskiem argumentiem un laika trūkumu.

Ekonomikas ministrei D.Reizniecei-Ozolai - deputātu jautājumi par Latvijas dabasgāzes tirgus liberalizācijas modeļa atbilstību Latvijas patērētāju interesēm

Šā gada 13. oktobra Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē pirms virzīšanas izskatīšanai pirmajā lasījuma tika izskatīti Ekonomikas ministrijas sagatavotie grozījumi Enerģētikas likumā, kas nosaka, kādā veidā tiks pabeigta Latvijas dabasgāzes tirgus liberalizācija.

Nav šaubu, ka Latvijai ir jāpabeidz dabasgāzes tirgus liberalizācija, lai dotu iespēju dažādiem gāzes tirgotājiem konkurēt uz vienlīdzīgiem nosacījumiem un Latvijas patērētājiem izvēlēties sev izdevīgāko gāzes tirgotāju. Lai to nodrošinātu, ir nepieciešams sadalīt esošo Latvijas gāzes monopolu – nodalot infrastruktūru, kas ir monopols, no tirdzniecības – kur ir iespējama konkurence, un nodrošinot visiem tirgus dalībniekiem vienlīdzīgas iespējas lietot gāzes infrastruktūru – tīklus un pazemes gāzes krātuvi.

Diemžēl komisijas sēdē nebija iespējas saņemt Ekonomikas ministrijas pamatojumu, ka tās piedāvātais liberalizācijas modelis ir visatbilstošākais Latvijas patērētāju interesēm. Un proti: nav šaubu par to, ka ir jāveic esošā monopola sadalīšana, taču Ekonomikas ministrija piedāvā izveidot vairākus īpašnieka līmenī nodalītus monopolus –atsevišķi  sadalei un atsevišķi apvienotu monopolu pārvadei un uzglabāšanai.

Šāds sadalījums ir izdevīgs “investoram”, kurš vēlas iegādāties sev tikai izdevīgākos un stratēģiski nozīmīgākos Latvijas gāzes aktīvus, bet sadārdzinās kopējās sistēmas izmaksas Latvijas patērētājam, jo, lai Latvijas patērētāju varētu nodrošināt ar gāzi, ir nepieciešama arī sadales sistēma, kura šajā gadījumā tiek paredzēta kā vēl viens atsevišķs monopols, lai gan tehniski un tehnoloģiski tā ir vienota sistēma, un visiem gāzes tirgotājiem tā ir nepieciešama, lai varētu gāzi nogādāt līdz patērētājam.

Taču Ekonomikas ministrija piedāvā to sadalīt – kas sadārdzinās sistēmas izmaksas un padarīs sistēmu sarežģītāku, turklāt tirgotājiem,  lai piegādātu gāzi Latvijas patērētājam, vajadzēs vienoties ar diviem monopoliem, no kuriem viens joprojām varēs piederēt esošajam monopolistam.

Tāpat nav saprotams, kā praktiski ar Ekonomikas ministrijas piedāvāto modeli ir paredzēts nodrošināt vajadzīgo piegāžu drošumu Latvijas patērētājam. Lai gan piedāvātajā likumprojektā ir paredzēts pēdējā garantētā piegādātāja pienākums, kas jāveic publiskajam tirgotājam, lai nodrošinātu Latvijas patērētāju ar gāzi gadījumos, kad šī lietotāja izvēlētais tirgotājs nav spējīgs vai pārtrauc gāzes piegādi, taču praktiski tas negarantē gāzes piegādi.

Reāli publiskajam tirgotājam var nebūt iespējams iegādāties šim lietotājam vajadzīgo gāzes apjomu, ņemot vērā Latvijas dabasgāzes apgādes sistēmas specifiku. Apkures periodā, kad ir vislielākais gāzes patēriņš, bet gāzes piegādes iespējas Latvijai ir ļoti ierobežotas un tās tiek nodrošinātas no Inčukalna pazemes gāzes krātuves, izmantojot iepriekš iesūknēto gāzi, saskaņā ar jau noslēgtajiem līgumiem, līgumi par papildu gāzes apjomu piegādi nebūs fiziski iespējami.

No publiskajā telpā pieejamās informācijas ir zināms, ka Latvijas gāzes Vācijas akcionārs ir izteicis vēlmi pārdot tam piederošās Latvijas gāzes akcijas, kuras tad varētu iegādāties likumprojektā paredzētā „finanšu institūcija” un izmantot Ekonomikas ministrijas sagatavotajā likumprojektā tai paredzētās priekšrocības. Ekonomikas ministrija piedāvātajā modelī ir paredzējusi, ka nevienam gāzes ražotājam (un tirgotājam) nav tiesību iegādāties „apvienotā sistēmas operatora”  akcijas. Tas nozīmē, ka nevienam stratēģiskam investoram ar pieredzi gāzes biznesā nebūs iespējams kļūt par līdzīpašnieku ne pārvades sistēmai, ne Inčukalna pazemes gāzes krātuvei.

Vai šāda situācija, kad stratēģiski svarīga infrastruktūra piederēs īpašniekam, kuram svarīga ir tikai ieguldītā kapitāla atdeve, bet kuram nav kompetences īstenot stratēģisku tam piederošās infrastruktūras attīstību, rezultātā nevar radīt nopietnus riskus Latvijas gāzes sistēmas attīstībai un efektīva gāzes tirgus funkcionēšanai ilgtermiņā?

Ņemot vērā, ka Latvijas gāzes tirgus liberalizācijas mērķis ir nodrošināt Latvijas patērētājam lētāku un drošāku gāzes piegādi, lai novērstu bažas, ka Ekonomikas ministrijas piedāvātais liberalizācijas modelis ir sagatavots nevis Latvijas patērētāju interesēs, bet gan, lai radītu iespēju kādam “investoram” ērti iegādāties atsevišķu Latvijas gāzes infrastruktūras daļu, lūdzam:

- Iesniegt aprēķinus, kas pamato, ka Ekonomikas ministrijas piedāvātais dabasgāzes tirgus liberalizācijas modelis ir Latvijas patērētājiem pats izdevīgākais.

- Iesniegt izmaksu un priekšrocību salīdzinājumu, kuras radīsies Latvijas patērētājam, īstenojot ministrijas piedāvāto liberalizācijas modeli, salīdzinot to ar situāciju, kad dabīgā monopola infrastruktūra (pārvade, uzglabāšana, sadale) no tirdzniecības tiek nodalīta kā vienots veselums, tādejādi dodot iespēju optimizēt šīs infrastruktūras uzturēšanas, ekspluatēšanas un pārvaldīšanas izmaksas un nodrošinot gāzes tirgotājiem vienkāršāku un ērtāku pieejas iespēju  Latvijas patērētājam.

- Iesniegt Jūsu piesaukto “kompetento juristu” atzinumu, kas apliecina, ka Ekonomikas ministrijas piedāvātais liberalizācijas modelis ir juridiski korekts un neradīs sarežģījumus, kas var nozīmīgi aizkavēt vai pat apdraudēt sekmīgu gāzes tirgus liberalizāciju.

- Izskaidrot, kādā veidā šis Ekonomikas ministrijas piedāvātais modelis nodrošinās nepieciešamo dabasgāzes piegādes drošumu Latvijas patērētājiem? Kādas un cik lielas papildu izmaksas tas radīs, lai šo piegāžu drošumu nodrošinātu?

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

FotoKā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri.
Lasīt visu...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...