FID ziņojums par it kā noziedzīgi iegūtu mantu izrādās nepamatots: turpinām pārpublicēt slepenos tiesu nolēmumus par konfiskācijām
PIETIEK14.12.2022.
Komentāri (0)
„Esiet gatavi! Jums jebkurā mirklī „tiesiski” var atņemt visu! Tāds ir jaunais „bezkompromisa tiesiskums”! Un neceriet, ka ar jums tā negadīsies! Tā var gadīties ar burtiski ikvienu! Atņems – un viss!” – ar šādu brīdinājumu nezināmu personu izveidota interneta vietne komunisms.com ir sākusi publicēt līdz šim no Latvijas sabiedrības slēptos tiesu nolēmumus par mantas konfiskāciju. Ņemot vērā problēmas nopietnību, šos nolēmumus turpina pārpublicēt pietiek.com.
Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Organizētās noziedzības un noziegumu ekonomikas jomā apkarošanas nodaļas galvenā inspektore Līga Silineviča pieņēma lēmumu izbeigt kriminālprocesu par noziedzīgi iegūtu mantu, kas bija uzsākts pēc Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) ziņojuma, jo pārliecinājās, ka arestētajā bankas kontā esošajiem līdzekļiem ir legāla izcelsme.
FID ziņojumā atspoguļotā informācija radīja aizdomas, ka privātpersonas konts Latvijas kredītiestādē izmantots, lai legalizētu ārvalstīs izdarīta noziedzīga nodarījuma rezultātā iegūtus līdzekļus. Pēc FID ieskatiem, personas finanšu darījumi atbilstot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas otrajai stadijai – noslāņošana jeb strukturēšana, kad finanšu līdzekļi tiek pārvietoti no sākotnējās izcelsmes vietas, simulējot šķietami legālus darījumus, un trešajai stadijai – integrācija, kad daļa no līdzekļiem tikusi ieguldīta finanšu instrumentos un nekustamajos īpašumos.
Darījumos bija iesaistītas trīs personas – privātpersona, kuras bankas konts tika arestēts, un divi uzņēmumi, kuros abos viņš bija patiesais labuma guvējs. Viens no uzņēmumiem darbojās metāllūžņu un metālkonstrukciju vairumtirdzniecībā un kravu pārvadājumos, bet otrs kā darbības veidus bija deklarējis melno un krāsaino metālu tirdzniecību, kravu apdrošināšanu un fraktēšanu.
FID ieskatā abiem šiem uzņēmumiem esot čaulas veidojuma pazīmes, bet privātpersonas bankas konta atvēršanai valstī, kurā viņš nedzīvo un neveic saimniecisko darbību, neesot saprotama ekonomiskā pamata.
Vairumtirdzniecības uzņēmums naudas līdzekļus bija saņēmis no Turcijas metāla ražotājiem vairāk nekā 100 miljonu eiro apmērā, pēc tam daļu no tiem pārskaitījis starpniecības kompānijai, kura tālāk daļu līdzekļu ieskaitījusi privātpersonas kontā. Arestētā konta īpašnieks līdzekļus bija izmantojis nekustamā īpašuma iegādei Vācijā, kā arī medicīnas pakalpojumu apmaksai, nekustamā īpašuma nodokļa apmaksai un darījumiem ar finanšu instrumentiem.
Privātpersonas advokāts izmeklētājiem iesniedza detalizētas ziņas par notikušajiem darījumiem starp abiem uzņēmumiem un to patieso labuma guvēju.
Kriminālprocesa izmeklēšanas gaitā, pārbaudot FID sniegto informāciju, kā arī advokāta sniegtās ziņas par mantas izcelsmes likumību, tika nosūtīts tiesiskās palīdzības lūgums Ukrainai, no kurienes saņemta informācija, ka arestētā konta īpašnieks ir vairāku metāla un metāllūžņu pārstrādes uzņēmumu īpašnieks, kā arī vairāku Apvienotajā Karalistē un Vācijā reģistrētu uzņēmumu pilnvarotais pārstāvis un patiesais labuma guvējs, kas liecina par personas profesionālo pieredzi, kā arī Ukrainā iesniegtās nodokļu deklarācijas nerada šaubas par personas mantisko stāvokli.
Izmeklētāja konstatēja, ka personas, kuras kontam tika uzlikts arests, sniegtās ziņas par naudas izcelsmi ir ticamas un nav apstiprinājušās FID aizdomas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Līdz ar to kriminālprocess tika izbeigts un arests bankas kontam noņemts.
Lieta Nr. 11905003720
Izmeklētājs: Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Organizētās noziedzības un noziegumu ekonomikas jomā apkarošanas nodaļas galvenā inspektore Līga Silineviča