Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Piedāvāju lasītāju uzmanībai šādu tekstu. Tas ir faktiski identisks fragmentam no manas videointervijas, ko esmu sniedzis 2022. gada marta vidū. Un viena no epizodēm man uzrādītajā apsūdzībā pēc KL 74.1 panta “Genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošana”. Pēc Valsts drošības dienesta un prokuratūras viedokļa, ar savu izteikumu Lindermans “attaisno, aizstāv un uzskata par pareizu Krievijas Federācijas iebrukumu Ukrainā, sacīdams, ka specoperācija bija nepieciešama”.

Lūk, šis fragments: “Es vēlētos vēlreiz brīdināt mūsu skatītājus: faktiski jau ir ieviesta kriminālvajāšana par tādiem Ukrainas notikumu vērtējumiem, ko vara uztver kā simpātiju pret Krieviju vai tās rīcību atbalstu vai attaisnošanu. Tāpēc nebrīnieties, ka par notikumiem Ukrainā es runāšu pietiekami distancēti.

Domāju, ka derētu vēlreiz, kaut arī jau esam par to runājuši, padarīt skaidrākas situācijas politiskos pamatus. Tas tāpēc, ka pašlaik šā temata apspriešanā ir iesaistījies milzīgs ar emocijām uzlādētu cilvēku skaits. Emocijas ir pilnībā saprotamas: notiek karš, cilvēki iet bojā... Īstais, politiskais cēlonis izzūd, un emocijas aptumšo prātu. Tāpēc es daļēji atkārtošu to, ko jau esmu teicis iepriekšējā reizē.

Situācija ir tāda, ka Krievija nekad nepalaidīs vaļā Ukrainu, lai tā varētu brīvi doties uz Rietumu krasta pusi. Nekad nepieļaus, lai Ukraina kļūtu par Rietumu militāri politiskā bloka daļu šī vārda formālajā vai pat neformālajā nozīmē. Es tagad nenodarbošos ar tā pierādīšanu, tā vienkārši ir viena no Krievijas politikas aksiomām, un tā nemainīsies.

Krievijas vara ievērojamu laiku ir veltījusi tam, lai regulētu šo jautājumu, balstoties uz visiem zināmo Minskas vienošanos. Kas paredzēja, ka Ukraina pati (nu, protams, zem noteikta gan Krievijas, gan Rietumu spiediena) paveiks noteiktas lietas. Tas ir, skaidri fiksēs savu neitrālas valsts statusu un kļūs par federatīvu valsti tādā vai citādā ziņā. Un pati tās federatīvā politiskā sistēma kļūs par garantu tam, ka tā nepievienosies nevienam pretkrieviskam militārajam blokam.

Bet, tā kā tas nav noticis, par izeju, par politisko lēmumu, ko pieņēma Krievijas vadība, ir kļuvušas šīs karadarbības, šī militārā operācija.”

Vēl būdams cietumā, savā publikācijā portālā pietiek.com es kritizēju pašreizējo 74.1 panta piemērošanu. Nevar apsūdzēt cilvēku par nozieguma attaisnošanu, kas nav atzīts par noziegumu tiesas kārtībā. Manuprāt, tā ir ņirgāšanās par fundamentāliem tiesību principiem.

Taču pašlaik to nepieminēšu. Šobrīd mani interesē cits – vārda brīvības liktenis. Manuprāt, to vienkārši grib iznīcināt. Pie viena – arī domas brīvību.

Citētais fragments ir politiskā analīze. Es neattaisnoju Krievijas rīcību un darbības, es tās izskaidroju. Izskaidroju politisko motivāciju – tā, kā es to saprotu. Es nesaku, ka šī motivācija ir laba, humāna, dižena u.tml.

Krievu valodā pastāv būtiska starpība starp vārdiem оправдание (attaisnošana) un объяснение (izskaidrošana). Оправдание nāk no vārda правда (taisnība), объяснение – no vārda ясность (skaidrība). Attaisnot kādu ir tas pats, kas apgalvot, ka šim kādam ir taisnība. Izskaidrot kaut ko nozīmē ieviest skaidrību, izdibināt notikumu cēloņsakarību.

Mans izteikums ir izskaidrojums. Tas nosaka notikumu cēloņsakarību. Manuprāt, tas ir acīmredzami.

Un tagad aizstāsim dažus vārdus vienā no citētajām rindkopām:

"Situācija ir tāda, ka ASV nekad nepalaidīs Meksiku vaļā, lai tā varētu brīvi doties uz Ķīnas krasta pusi. Nekad nepieļaus, lai Meksika kļūtu par ķīniešu militāri politiskā bloka daļu šī vārda formālajā vai pat neformālajā nozīmē. Es tagad nenodarbošos ar tā pierādīšanu, tā vienkārši ir viena no amerikāņu politikas aksiomām, un tā nemainīsies."

Vārdi “Krievija” un “Ukraina” ir tik lielā mērā emocionāli uzlādēti, ka traucē objektīvi uztvert tekstu. Mēs esam tos izņēmuši, un izteikuma “noziedzīgums” uzreiz ir kaut kur izgaisis, vai ne? Paliek parasta politiskā analīze.

Mani interesē juristu, žurnālistu un vispār izglītotu un sociāli aktīvu cilvēku pozīcija. Vai jūs tāpat kā Valsts drošības dienests uzskatāt, ka tas ir normāli – tiesāt un likt cietumā par šādiem izteikumiem? (Pēc 74.1 panta ir uzsākti apmēram 20 kriminālprocesi.) Vai jums patīk dzīvot sabiedrībā, kur visiem jāturas pie viena viedokļa? Vai tomēr mazliet neomulīgi?

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vēlētos atgādināt ministrei Andai Čakšai par dubulto standartu esamību Izglītības un zinātnes ministrijā

FotoSekojot līdzi Izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas intervijai LTV, kurā tika minēti fakti, ka Daugavpils Universitātes (DU) padomes loceklis ir iesaistīts kriminālprocesā par iespējamu krāpšanos ar Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļiem, visai universitātes padomei būtu jāatkāpjas, lai nebojātu augstākās izglītības reputāciju kopumā,
Lasīt visu...

21

Meklējot TAISNĪGUMU, nevis tautā populāro lieko štuku

FotoCienījamās Tautietes! Godājamie Tautieši! Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas LPSR AP deputāti, kuri bija ievēlēti pēc totalitārās valsts PSRS likumiem, PATVAĻĪGI, nesaņemot Latvijas pirmās brīvvalsts un tās likumīgo pilsoņu pilnvarojumu/uzticības mandātu, sev piešķīra LR AP deputātu statusu.
Lasīt visu...

21

Medicīna kā māksla un mākslas medicīna jeb Kultūras ministrijā integrēta veselības politika

FotoTrīs sarunas, kā šā raksta iegansts. 1. Pacietīgi noklausījies manu 15 minūšu uzrunu par to, ka galvenais valdības uzdevums ir veselības jomu integrēt visās politikās – aizsardzībā ar medikamentu rezervēm un sadarbību starp militārajiem un civilajiem mediķiem, izglītībā ar veselības pratības apgūšanu un bērnu sporta nodarbībām ikdienā, labklājībā ar darba nespējas lapu revīziju, zemkopībā ar veselīgu uzturu, ekonomikā ar atbalstu farmācijas rūpniecībai, Saeimas deputāts Viktors Valainis izmanto manas ieelpas brīdi un pajautā – kā es grasos integrēt veselību kultūrā un kultūru veselībā.
Lasīt visu...

21

Aicinām rast risinājumus un nodrošināt Jaunā Rīgas teātra atgriešanos mājās 2023. gadā

FotoMēs, Jaunā Rīgas teātra darbinieki, vēršamies pie valsts izpildvaras un likumdevējvaras augstākajiem pārstāvjiem ar aicinājumu iesaistīties un rast risinājumu bezgalīgajai mūsu teātra ēkas Lāčplēša ielā 25 rekonstrukcijai, kura, mūsuprāt, atspoguļo kopējo Latvijas valstij piederošo ēku būvniecības, rekonstrukcijas un pārraudzības procesu nesakārtotību.
Lasīt visu...