Gūst apstiprinājumu ziņas par Jaunzemes katastrofālo ierēdņa novērtējumu, VID ģenerāldirektore atsakās to atklāt
PIETIEK24.11.2019.
Komentāri (0)
Ir guvušas netiešu, bet pietiekami drošu apstiprinājumu aizvadītajā nedēļā parādījušās ziņas par to, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme ikgadējā ierēdņu novērtēšanā ir guvusi katastrofāli sliktu – „D” novērtējumu, kas faktiski nozīmē, ka viņa neatbilst ieņemamajam amatam. Tas savukārt nozīmē, ka I. Jaunzeme ir kļuvusi pilnībā atkarīga no finanšu ministra Jāņa Reira un viņa padomnieka Kaspara Čerņecka labvēlības.
„Visnepatīkamākais fakts, ko slēpj J.Reirs, ir tas, ka I.Jaunzeme ikgadējā ierēdņu novērtējumā saņēma atzīmi "D". Tam pēc būtības būtu jānozīmē, ka viņa nav piemērota savam amatam.
Skaidrības labad gan jāatzīmē, ka, tā kā I.Jaunzeme pēc I.Viņķeles ieteikuma ir atteikusies parakstīt šo novērtējumu, tas vēl nav stājies spēkā, un nav zināms, kāds tiek plānots risinājums,” – tā pirms dažām dienām informēja kāds Pietiek lasītājs.
Nu ir izrādījies, ka ne VID, ne personiski I. Jaunzeme kategoriski nevēlas sabiedrībai atklāt – kāds tad ir bijis šis novērtējums. Vispirms VID mēģināja norādīt uz Finanšu ministriju kā īsto vietu, kur šo novērtējumu meklēt, bet pēc tam uz jautājumu, vai I. Jaunzemes rīcībā šī novērtējuma nav un, ja ir, vai viņa atsakās to publiskot, lai sabiedrība varētu iepazīties ar tā rezultātiem, vienkārši neatbildēja.
Tā vietā VID nāca klajā ar vēstījumu, ka atbilstoši Valsts civildienesta likuma 35.pantam un arī Ministru kabineta noteikumiem Nr.494 “Noteikumi par valsts tiešās pārvaldes iestādēs nodarbināto darba izpildes novērtēšanu” darba izpildes novērtēšanas process un tā rezultātā sagatavotie dokumenti (t.sk., novērtēšanas veidlapa) esot „iekšējie valsts pārvaldes dokumenti, kas kalpo par kāda turpmāka lēmuma pieņemšanas pamatojumu”. Tas nozīmējot, ka „tādējādi šo darba dokumentu saturs pēc savas juridiskās būtības ir informācija, kas ir domāta tikai vērtējamam ierēdnim un viņa tiešajam vadītājam”.
„Ievērojot norādītos apsvērumus un Informācijas atklātības likuma 5.panta pirmajā daļā noteiktos ierobežotas pieejamības informācijas kritērijus, ir secināms, ka darba izpildes novērtēšanas rezultātā sagatavotā novērtēšanas veidlapa ir novērtējama kā ierobežotas pieejamības informācija,” – šādi VID pamato nostāju, ka sabiedrībai nemaz nav jāzina par to, ka kāds ierēdnis ir atzīts pat nespējīgu pildīt savus pienākumus.
Pašlaik Pietiek pārstāvis jau ir vērsies ar oficiālu informācijas pieprasījumu Finanšu ministrijā, bet, kamēr atbilde nav saņemta, atkārtoti publicējam nozīmīgākās tēzes no Pietiek lasītāja raksta par notiekošo VID un Finanšu ministrijā:
„Salīdzinoši nesen VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme, pateicoties veselības ministrei Ilzei Viņķelei, apsolīja Edgaram Jaunupam viņam un viņa partneriem svarīgas lietas, kas atrodas VID pārraudzībā. Tāpat arī solījumus saņēma pāris cilvēki no Jaunās konservatīvās partijas.
E.Jaunups savukārt vienojās ar finanšu ministru Jāni Reiru un viņa padomnieku, VID „uzraudzītāju” („smotrjaščij”, kā to sauc krievi) Kasparu Čerņecki, ka tie apstāsies savos plānos atcelt I.Jaunzemi no amata.
Tādējādi gan J.Reirs, gan K.Čerņeckis, gan J. Reira biroja vadītāja Signe Jantone šobrīd bremzē vairākas darbības, kuras pirms tam pamatoti tika veiktas, lai atmaskotu I.Jaunzemes un dažu viņas padoto darbības.
J.Reirs ir ļoti labi informēts par gadījumiem, kad VID auditu lietās tiek izspiesta nauda un ka vismaz vienā gadījumā ar I.Jaunzemes tiešu vai netiešu ziņu nopludināja informāciju aizdomās turamajam.
Tāpat arī tiek slēpta informācija, nesniegtas atbildes, un tiek uzlikti skaidri norādījumi neaiztikt I.Jaunzemi par spīti KNAB uzsāktajiem procesiem un operatīvo informāciju.
Tiek arī slēpta informācija par aizturētajiem muitniekiem (lai nebojātu VID tēlu - to gan izdarīja I.Jaunzeme ar savu padomnieku Andreju Vaivaru, bet J.Reirs to atbalstīja). Par dažu muitnieku aizturēšanu gan tiks ziņots pēc 22.novembra, kad tiks nosvinēta muitas simtgade.
Tāpat arī K.Čerņeckis pēc J.Reira norādes ir noslepenojis informāciju par lielajām piemaksām, ko I.Jaunzeme piešķir sev tuvākajam lokam (A.Vaivars, N.Fiļipenko, S.Garanča u.c.).”