Iesniegums Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei: kā nonācāt pie vēsturiski kropla, netaisnīga un greiza uzskata, ka krievu okupanti ir mazākumtautība?
Matīss Žuravļevs*02.09.2024.
Komentāri (0)
Uzskatu, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) atbildes vēstulē Nr. 60.3-2 nav sniegusi atbildes pēc būtības. Padome atzīst, ka precīzas mazākumtautības definīcijas likumā nav, tomēr tā skaidri un gaiši neatbild uz uzdotajiem jautājumiem.
Vēstulē SEPLP norādījusi vairākus likumus, kuri runā par to, kas ir mazākumtautība, taču nevienā no tiem nav teikts, ka krievu okupanti būtu mazākumtautība. Ja nespējat atrast nevienu likumu, kurš nosaka, ka SEPLP jāuzskata krievu okupanti par mazākumtautību, tad sniedziet atbildes uz visiem šiem jautājumiem, ka SEPLP ir patvaļīgi nodefinējis krievu okupantus par mazākumtautību, pārkāpjot Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma 12. panta pirmo daļu.
1) Kurš likums nosaka, ka krievu okupanti un viņu pēcnācēji būtu jāuzskata par mazākumtautību Latvijā?
2) Kurš likums liek krievu okupantus un viņu pēcnācējus SEPLP dokumentos un intervijās saukt par mazākumtautību?
3) Vai vēstulē minētais, ka SEPLP pārstāv “visas sabiedrības intereses”, nozīmē, ka SEPLP uzskata, ka krievu okupanti un viņu pēcnācēji pilnvērtīgi pieder Latvijas sabiedrībai?
4) Lūdzu norādīt likumu, kur teikts, ka krievu okupanti un viņu pēcnācēji Latvijas Republikas izpratnē ir mazākumtautība, kura pieder Latvijas sabiedrībai.
Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma 12. panta pirmā daļa uzliek padomei par pienākumu pārstāvēt sabiedrības intereses, bet nevienā sabiedrības pieņemtā likumā nav teikts, ka sabiedrībai būtu interese definēt krievu okupantus par mazākumtautību. Tātad padome patvaļīgi nodefinējusi, kas ir mazākumtautība, savu personisko interešu vadīta.
Uzskatu, ka padome ir pārkāpusi arī 12. panta 3 daļu, kas uzliek par pienākumu padomei darboties saskaņā ar Satversmi, kura 4. pantā nosaka, ka valstī publiskās saziņas valoda ir latviešu valoda, tātad tas attiecas arī uz sabiedrisko pasūtījumu iedzīvotāju grupām, kuras nepieder nevienai mazākumtautībai. Lūdzu
5) norādīt likumu, kas teiktu, ka okupanti var kļūt par mazākumtautību.
6) skaidrot, kā padome nonākusi pie šāda vēsturiski kropla, netaisnīga un greiza uzskata, ka krievu okupanti ir mazākumtautība, un šāda ir sabiedrības interese.
7) skaidri un gaiši uzrakstiet, vai tiks veikts nākamais sabiedriskais pasūtījums, kas ļaus krievu okupantu valodas lietojumu.
8) minēt konkrētas personas, kuras veicot pēdējo Sabiedrisko pasūtījumu uzskatīja, ka krievu okupanti ir mazākumtautība un viņiem pienākas saturs krievu okupantu valodā. Interesē konkrētu amatpersonu vārdi un uzvārdi.
* biedrības "Austošā Saule" valdes loceklis
Attēlā - Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes vadītājs, kādreizējais neveiksmīgais valsts prezidenta Raimonda Vējoņa preses sekretārs Jānis Siksnis.