Jūrmalas dome sadomājusi būvēt krematoriju aizsargājamajā dabas teritorijā
PIETIEK23.11.2023.
Komentāri (0)
Jūrmalas iedzīvotāji ir kategoriski pret ieceri pie kūrortpilsētas vārtiem no Rīgas un lidostas puses būvēt krematoriju, kuras skurstenis sliesies virs priežu galotnēm, bet valdošie vēji dūmus pūtīs tieši dzīvojamo māju virzienā.
Jūrmalas valstspilsētas dome 28.septembrī pieņēmusi lēmumu par detālplānojuma izstrādes uzsākšanu zemes vienībai “Priedaines kapi”, paredzot tur paplašināt kapsētu un uzbūvēt krematoriju. Pret šo ieceri iebilst daudzi Jūrmalas iedzīvotāji, turklāt biedrība “Laipu ielas republika” izstrādājusi detalizētu un argumentētu dokumentu, kurā sniegts pamatojums, kādēļ šī vieta nav piemērot krematorijas būvniecībai un kapu paplašināšanai.
Biedrība norāda, ka būvēt krematoriju dabas aizsargājamā teritorijā - Mežainajās piejūras kāpās būtu nevēlami saistībā ar vairākiem svarīgiem iemesliem, kas ietver gan ekoloģiskus, gan kultūras aspektus.
“Mežainas piejūras kāpas ir rets un ierobežots biotops, kas nodrošina dzīvotni daudzām aizsargājamām sugām. Būvniecība, it īpaši krematorija izbūve, var radīt nepieciešamību pēc lielas zemes platības, kas ietekmētu biotopa integritāti. Tā rezultātā notiktu strukturālas pārmaiņas un dzīvotņu iznīcināšana. Viens no šādiem gadījumiem ir to ka teritorijā bieži novērojams ērglis, kurš ir Latvijas Sarkanā grāmatā,” norāda “Laipu ielas republika”.
Tāpat Jūrmalas iedzīvotāji uzsver, ka krematorijas būvniecība un ekspluatācija var radīt troksni, piesārņojumu un citas negatīvas ietekmes uz dabisko vidi. “Tas apdraudētu retās augu un dzīvnieku sugas, kas dzīvo mežainajās piejūras kāpās, veicinot sugu pārmaiņas un izzušanu. Krematorijām būs jāsaņem B kategorijas atļauja izmešiem,” izpētījusi biedrība.
Pēc iedzīvotāju ieskatiem, no krematorijas izveides ciestu arī Jūrmalas kultūrvēsturiskā vērtība. “Mežainās piejūras kāpas ir arī svarīgs kultūrvēsturisks elements, veidojot daļu no valsts ainavas. Krematorija izbūve šajā teritorijā traucētu šīs ainavas dabisko skaistumu un vēsturisko nozīmi. Tāpēc ir svarīgi ņemt vērā ne tikai ekoloģiskos aspektus, bet arī kultūras vērtības, veidojot lēmumu par krematorijas izvietošanu šajā jutīgajā teritorijā,” akcentē “Laipu ielas republika”.
Turklāt tas negatīvi ietekmētu arī Jūrmalas kā tūrisma galamērķa iespējas. Kā norāda biedrība, Jūrmalas valstspilsētas attīstības stratēģija paredz līdz 2030. gadam izveidot Jūrmalu par starptautiski pazīstamu modernu piekrastes kūrortu un populārāko kūrortpilsētu Baltijas jūras reģionā:
“Krematorijas būvniecības radīs situāciju, ka pie galvenās iebrauktuves pa Jūrmalas šoseju no lidostas puses, tūristus sveicinās kapsēta un krematorija, kuras skurstenis būs augstāks par priežu galotnēm. Kapsēta ir izvietota netālu no galvenās šosejas, un tā rezultātā naktīs uz kapsētas teritorijas tiks novietotas sveces. Šo ainu būs viegli pamanīt no šosejas, un šāds skats nav pievilcīgs tūristiem, kā arī vietējiem iedzīvotājiem Jūrmalā un Jūrmalas viesiem.”
Iedzīvotāji bažījas arī par to, ka valdošie vēji nesīs dūmus no krematorijas skursteņa tieši dzīvojamo māju virzienā. “Šī reģiona dominējošais vēja virziens no dienvidiem rada situāciju, kur krematorijas dūmu plūsma būtu vērsta tieši uz Priedaines iedzīvotāju dzīvojamo zonu. Šāds scenārijs rada pamatotu bažu par negatīvām sekām veselībai un dzīves kvalitātei šajā kopienā. Iespējamais dūmu un citu emisiju ietekmes faktors uz apkārtējo vidi un cilvēku veselību ir jāņem vērā, izvērtējot krematorijas būvniecību šajā konkrētajā teritorijā. Šis apsvērums izceļ nepieciešamību rūpīgi pārdomāt krematorijas izvietošanu, ņemot vērā vides un sabiedrības veselības aspektus,” iesaka “Laipu ielas republika”.
“Būvēt krematoriju Mežainajās piejūras kāpās ir nevēlami, ņemot vērā tās retās un ierobežotās aizsargājamo biotopu integritātes aizsardzības vērtību. Krematorijas ietekme radītu dzīvotņu bojāeju, veicinot sugu pārmaiņas un apdraudot ekosistēmas sabrukumu. Kultūras un ainavas saglabāšanai būtu svarīgi novērst šādu būvi, kā arī tūrisma un vietējo iedzīvotāju interesēs. Vēja virziena un dūmu plūsmas ietekme uz dzīvojamo zonu rada bažas par veselību, nosakot nepieciešamību rūpīgi pārdomāt krematorijas izvietošanu un ņemt vērā vides un sabiedrības veselības aspektus, vietējo iedzīvotāju intereses. It sevišķi šāda izšķērdīga rīcība ar dabas pamatni ir vērtējama negatīvi teritorijā, kuru tuvākas un tālākas apkārtnes rajonu iedzīvotāji izmanto sportam, aktīvai rekreācijai un atpūtai ar mājdzīvniekiem. Šo meža nogabalu ir iecienījuši mājdzīvnieku saimnieki no visas Jūrmalas, jo šī ir retā dabas teritorija, kur ir atļautas pastaigas ar mājdzīvniekiem,” secina biedrība.
Iedzīvotāji uzskata, ka krematorijai nav vietas kūrortpilsētā un var turpināt izmantot krematoriju Rīgā. Savukārt kapsētu jautājumu Priedaines iedzīvotāji rosina risināt ar esošo kapsētu paplašināšanu.