Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Dzīvokļu īpašnieku iniciatīvas grupas biedrības (vairāk nekā 50) un denacionalizēto māju īrnieku tiesību biedrība „AUSMA” uzskata, ka likumprojekts “Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums”konceptuāli ir juridiski nekorekts, netaisnīgs PĒC BŪTĪBAS, FIKTĪVS, TAS NEATBILST TIESISKAS VALSTS PRINCIPIEM, JĀATDOD ATPAKAĻ Tieslietu ministrijai priekšdarbu izpildīšanai un konceptuāli jauna zemes zem daudzdzīvokļu mājām izpirkuma likumprojekta izstrādei.

Uzskatām, ka zemes zem daudzdzīvokļu mājām izpirkums ir elementāri vienkāršs, bet to, iespējams, sarežģī ietekmīgas personas, kuras, varētu būt, TM iesniedza jau iepriekš sagatavotu likumprojektu vai atsevišķi lēmēji, kuri paši ieinteresēti gūt labumu no nabadzīgākās tautas daļas, tādēļ, atvainojos, grozās, mīcās un rada šķietamību, ka problēma tiek risināta, bet tā esot ļoti sarežģīta, imitē, ka to grūti atrisināt.

Pirms veiksmīga un reāla, tiesiska likumprojekta par dalītā īpašuma izbeigšanu izstrādes mūsu skatījumā nepieciešams izpildīt virkni nosacījumu:

(1) Politiski jāizšķiras un jāsecina likumā, ka dalītā īpašuma zeme ir publiskās lietošanas zeme

 Šāds atzinums, ka daudzdzīvokļu mājai piesaistītais funkcionāli nepieciešamais zemes gabals (FNZG) ir ne tikai mājas funkciju nodrošināšanas vajadzība, bet tā ir arī sabiedrības vajadzību nodrošināšanas zeme. To lieto apkalpojošie uzņēmumi, valsts un pašvaldību iestādes un uzņēmumi to funkcionālo darbību nodrošināšanai, to lieto komunikāciju uzturēšanai, nedzīvojamo telpu nomnieki vai īpašnieki. Šo faktu nostiprināšana likumā un attiecīgs šeit zemāk izteikto nosacījumu risinājums nodrošinās dalītā īpašuma izbeigšanas likuma tiesiskuma un taisnīguma principus un šī likuma atbilstību Satversmes 116. panta nosacījumiem.

Zeme, vispareizāk, būtu JĀATSAVINA sabiedrības vajadzībām, ko izpērk valsts un pašvaldības, zemes īpašniekiem izmaksājot kompensāciju piecu (?) gadu garumā, vienlaicīgi ar likumu nosakot pienākumu dzīvokļu īpašniekiem zemi izpirkt no valsts (ja mājām izpirktie zemes gabali ir privāta zeme, tad Vecrīgu vai atsevišķus dzīvojamo māju kvartālus, ko liek dzīvokļiem izpirkt, apjozīsim ar žogu un noteiksim Rīgas domei, tūristiem u.c. tajos ienākt vai iebraukt par maksu?).

(2) Zemes izpirkuma realizēšanai jāveic pilna statistika, izpērkamās zemes analīze

Lai realizētu pārējos punktos izteiktos nosacījumu, būtu jāanalizē katra funkcionāli nepieciešamā zemes gabala (FNZG) kadastrālā vērtība, ir/nav apgrūtinājumi, kādi apgrūtinājumi, cik dzīvojamās mājas uz zemes, kādi ražošanas objekti uz tās izvietoti, kādas pazemes komunikācijas, kur un kādi uz zemes ir piebraucamie un caurbraucamie ceļi, cena, par kādu iegūta zeme, iegādāšanās pamats: mantoja, pirka pa daļām, iegādājās visu vienā laikā, saņēma dāvinājumā no radiem, dāvinājumā no svešas personas privatizēja.

 Zemi lieto: tikai mājas uzturēšanai. Dārzam, autostāvvietām, bērnu rotaļu laukumiem, cits variants. Šo datu apkopošana var arī izpalikt, ja “eksperti” tā uzskata.

(3) Privatizācijas komisijām jāuzliek par pienākumu pabeigt zemes reformu.

Ir jāsagatavo jauns, pilnvērtīgs, patiess dzīvojamo māju funkcionāli nepieciešamā zemes gabala (FNZG) atsevišķs zemes robežu plāns, tajos iezīmējot visus apgrūtinājumus, tajā skaitā dzīvojamo māju un visas komunikācijas: gāzes, ūdens apgādes, elektrības, un citus.

(4) JĀGROZA likums „Nekustamā īpašuma valsts kadastra likums” vai cits.

FNZG jānosaka JAUNS ZEMES LIETOŠANAS STATUSS - APBŪVĒTA ZEME AR DZĪVOJAMĀM MĀJĀM un komunikācijām.

(5) Katram funkcionāli nepieciešamās zemes gabalam (FNZG) jānosaka atsevišķa kadastrālā vērtība

Atsevišķa un jauna funkcionāli nepieciešamā zemes gabala (FNZG) kadastrālā vērtība nepieciešama, lai noteiktu patiesu šis zemes vērtību, kas līdzinātos 2003.-2005. gada vērtību līmenim, neņemot vērā zemes pārpirkuma gadījumus, jo visi pārpirkumi, kaut nosacīti, atzīstami kā nelikumīgi, pie jaunā kadastrālās vērtības FNZG noteikšanai nav ņemami vērā.

Jauns FNZG lielums un tā kadastrālā vērtība dzīvokļu īpašniekiem, pirms spert pirmo soli – pieņemt lēmumu zemes izpirkšanai, bankas kredītu ņemšanai un citu izdevumu aprēķināšanai, būs par pamatu aprēķināt savas iespējas pirkt vai nepirkt zemi, ko nedrīkst rakstīt likumā, ka lēmums jāpieņem nezinot, kas būs jāpērk.

 Kadastrālā vērtība nevar tikt izrēķināta no zemes īpašnieka visas zemes kadastrālās vērtības tā iemesla dēļ, ka šī zeme tika vērtēta kā apbūves zeme, bez apgrūtinājumiem, bet arī 27.01.2011. lietā Nr.2010-22-01 Satversmes tiesas spriedumā noteiktajam, ka FNZG kadastrālā vērtība nav izvērtēta atkarībā no apgrūtinājumiem, proti, ST vērš likumdevēja uzmanību uz nepieciešamību minētajā jautājumā izvērtēt kadastrālās vērtības noteikšanas kritērijus, joTiesību akti, kas regulē nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības noteikšanu, neparedz iespēju koriģēt nekustamā īpašuma vērtību atkarībā no tā, vai uz zemes atrodas citai personai piederošas ēkas (būves).

(6) Likumā un MK noteikumos jānosaka MINIMĀLAIS funkcionāli nepieciešamais zemes gabala lielums (FNZG) ar FORMULU

 Formula vajadzīga, lai novērstu strīdus un saīsinātu laiku FNZG izstrādei, kad lēmums “paliks neapstrīdams”. Ne mazsvarīgāk formula vajadzīga lai novērstu amatpersonu korupciju, interešu konfliktu un lai mājām piesaistītu pieņemamu zemes vienību atbilstošu dzīvojamās mājas kvadratūrai un dzīvokļu skaitam un lai šīs darbības atbilstu Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) jurisdikcijai, to starp lietā "Malons pret Lielbritāniju" (1984. gada 2. augusta spriedums lietā Malone v. The United Kingdom) tiesa atzinusi, ka šādam normatīvajam aktam jāatbilst arī likumības principam. "Tas neatbilstu tiesiskas valsts principiem, ja izpildvarai dotās izvēles tiesības tiktu noteiktas kā neierobežota vara. Tātad likumam pietiekami skaidri jānosaka kompetentām institūcijām doto pilnvaru apjoms un to īstenošanas veids, ņemot vērā noteiktā līdzekļa leģitīmo mērķi, lai sasniegtu indivīdam adekvātu aizsardzību pret patvaļīgu iejaukšanos”.

Uzskatām, ka likumprojekts “Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums” un par zemes apmēra noteikšanu normatīvais regulējums neatbilst šiem ECT sprieduma kritērijiem, satur virkni interešu konflikta pazīmes.  

(7) Dzīvojamāma mājām piesaistītajam FNZG jānosaka atsevišķu kadastrālo vērtību.

Tas ir nepieciešams ne tikai tāpēc, lai jau iepriekš minēto apsvērumu dēļ aprēķinātu savu - katra dzīvokļa pirktspēju, bet tas izslēgs iespēju vērsties ST un kadastrālo vērtību apstrīdēt, jo tā, pirmkārt, būs patiesa vērtība, ievērots taisnīguma princips un tā būs noteikta nodokļu un nodevu aprēķināšanai, kas nav apstrīdami Satversmes tiesā.

(8) Jāizstrādā jauns likums - “Dzīvojamo māju likums”

Divu likumu vietā - „Dzīvokļa īpašuma likums” un „Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums” ir jāapvieno, tajos jānovērš vairākas divdomības un neskaidrības, kas un kā izpilda šo likumu un kas uzrauga likuma izpildīšanu un tajā jāprecizē likuma subjektu atbildība likuma nepildīšanas vai pārkāpumu gadījumos.

(8) Konceptuāli likumā vai MK noteikumos jānosaka, ka vienas pilsētas, ciemata robežās zemes lielums un 1 kv. m. kadastrālā vērtība zem visām mājām atbilstoši dzīvojamo telpu kvadratūrai ir vienāda

Kādēļ FNZG vērtībai jābūt visur vienādai? Teiktais izriet no tā, ka visiem zemes gabaliem ir vienāds statuss, nozīme un vienāda funkcionālā nozīme atbilstoši apbūves principiem, to starp – dzīvojamās mājas uzturēšanai un apkalpošanai, infrastruktūru nodrošināšanai utt., izņemot gadījumus, ja tajā iekļauj lielākus citus zemes gabalus, bet tas šeit nav raksturojošs.

(9) Likumā un praktiski jānosaka dzīvojamo māju pārvaldīšanas un apsaimniekošanas subjektu izveidošanas noteikumi.

 Steidzami, pirms likuma par zemes izpirkumu ir jāatrisina daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanas politika, izskatīt mājas pārvaldes institūciju izveidošanas jautājumu, lai mājas pārvaldīšanu un finanšu līdzekļus nodotu māju rīcībā, vienoto īpašumu reģistrētu uz mājas kopības vārda, kurai būtu noteikts juridiskais statuss.

Tas ir nepieciešams. lai katrai mājai būtu noteikts oficiālas dzīvokļu kopsapulces 50 + 1 vai 2/3 pilnvarota persona, kura tiesīga pārstāvēt dzīvokļu īpašnieku intereses visos mājas pārvaldīšanas procesos, kas būtu tiesīgi izlemt visus jautājumus, izņemot mājas finanšu līdzekļu tērēšanu un bankas kredītu ņemšanu, kas ir jānosaka atsevišķi, lai neaizskartu 49% dzīvokļu īpašnieku tiesisko statusu uz mājokli, ja viņi nepiedalās mājas kopsapulcē vai atsakās piedalīties kreditēšanā vai tml.

To starp, ar likumu jānovērš līdz šim aplamais, juridiski neizprotamais daudzdzīvokļu māju īpašuma tiesību duālais status, ka mājas zemesgrāmatā ir valsts vai pašvaldības īpašums, bet “Dzīvokļu īpašuma likumā” par mājas īpašnieku atzīts pat pārvaldnieks (?) un turpat nosakot, ka mājas īpašnieks ir “dzīvokļu kopība”, kurai nav noteikts juridiskais statuss un turpat likumā pateikts, ka mājas īpašnieks ir dzīvokļa īpašnieks (neticat?).

(10) Likumā jāatrisina daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās izvietoto nedzīvojamo telpu īpašnieku un/vai nomnieku statuss.

Nav normāli, ka daudzās mājās izvietoti veikali, biroji, citu vajadzību nedzīvojamās telpas, bet to dalība mājas un zemes lietošanā nav reglamentēta, atrodas ārpus šo funkciju noteikumiem un pat dzīvokļu kopībai nav ziņu, kas gūst labumu no šo uzņēmumu maksājumiem. Nav tiesiski ienākumu no nedzīvojamo telpu maksājumus ieskaitīt citiem mērķiem vai izšķērdēt, tos neieguldot mājas uzturēšanai.

Šāda nezināma situācija uzskatām par krāpšanu, ja mājas nedzīvojamo telpu maksājumi nav iekļauti mājas budžetā un šie subjekti netiek iesaistīti dalītā īpašuma zemes izpirkuma procesā, to starp, mājas pārvaldīšanas jautājumos un viņu maksājumu iekļaušanu mājas un zemes apsaimniekošanas budžetā, kas līdz šim mājas apsaimniekošanas tāmēs netiek uzrādīts un kuru kabatās šie līdzekļi nokļūst, diez vai kādai mājai ir zināms.

(11) Likumprojektā jānosaka mājas FNZG komunikāciju (apgrūtinājumu) zemes lietotāju statuss

Šeit nav ievērots taisnīguma princips, ka visu zemi apsaimnieko, maksā par tās nomu un/vai īpašuma nodokli, citus maksājumus par to vienīgi dzīvokļu īpašnieki, bet jau likumā minētie subjekti no tā izslēgti kā neeksistējoši.

Arī likumprojekts neparedz viņu dalība zemes izpirkšanā, kaut atbilstoši likumā par zemes reformu 12. panta 2. daļā noradītajam jau ir, bija noteikts, ka, “… ja bijušajiem zemes īpašniekiem vai viņu mantiniekiem atjaunotas īpašuma tiesības uz zemi, uz kuras atrodas šā likuma 12.panta pirmās daļas 3.punktā minētie objekti, kā arī valstij vai pašvaldībām piederoši ūdensapgādes, siltumapgādes un energoapgādes objekti, zemes nomas maksu nosaka, pusēm rakstveidā vienojoties. … “;

Piebilde: Dzīvojamās mājās izvietoto nedzīvojamo telpu nomnieku vai īpašnieku naudas izmantošanas fakts būtu izmeklējams krimināltiesiskajā kārtībā.

(12) Jāizskata privatizēto daudzdzīvokļu māju privatizēto dzīvokļu statuss, kuri nav reģistrēti zemesgrāmatā

 Likumprojektā jāatrunā privatizēto, bet zemesgrāmatā neierakstīto dzīvokļu dalība zemes izpirkumā, jo šo dzīvokļu statuss atbilst dzīvokļu īpašnieku statusam, ar nelielām atšķirībām rīkoties ar šo dzīvokli atsavinot vai citādi. Diskusijās un 11. marta konferencē daudz runāja par to, bet kā problēma palika karājoties gaisā, kaut katram saprotams, ka šie dzīvokļi ir dzīvokļu īpašnieki ar vienādu statusu, gan atrisinot tikai ierakstu zemesgrāmatā, kas ir pašu šo dzīvokļu jautājums.

(12) Likumprojektā jāatrisina privatizētajās mājās dzīvojošo ĪRNIEKU statuss, loma un vieta zemes izpirkuma gadījumā, kas nav risināts

Dzīvokļu īrnieki privatizētajā mājā ir uzskatāmi par līdzvērtīgiem subjektiem ar dzīvokļu īpašniekiem saistībā ar mājas remontu, uzturēšanu, mājas un zemes apkalpošanu, maksājumiem, ar atšķirību, ka viņiem nav piešķirtas tiesības dzīvokli pārdot, atsavināt, ieķīlāt.

 Privatizēto māju īrnieku statuss, citā likumā, neanalizējot tālāk to iemeslus, ir nekavējoties jāatrisina, jo tā nav normāla situācija.

(14) Likumprojektā jāievēro spēkā esošo likumu prioritātes princips.

Nav normāli, ka ir spēkā Civillikuma 1067.p., 1068.p., 1069.p., 2138. panta normas, Dzīvokļu īpašuma likuma 16. un 17.pants, likuma par zemes reformu pilsētās 2. un 3. pants un citi likumi, kas nosaka kopīpašuma statusu un balsojumu visiem dzīvokļu īpašniekiem, likumprojektā nosaka citu balsojuma limitu 50+1, pat neatrisinot pārējo 49 % dzīvokļu lomu un vietu zemes izpirkuma nodrošināšai un bankas kredītu ņemšanai. Likumprojekts, nemainot šos likumus, nosaka atšķirīgus kritērijus balsojumam par zemes izpirkumu, pat nereglamentē, ka zemes izpirkumam jāatbilst šiem likumiem vai negroza arī tos.

Pat TM un citas amatpersonas, biedrība “Tauta pret zemes baroniem” sabiedrībā kultivē pretrunīgus kritērijus, ka savu zemes zem mājas ideālo daļu var izpirkt atsevišķi dzīvokli, kaut saprotams, ka tas radītu haosu zemes izmantošanā un kas neatbilst citiem zemes izmantošanas reglamentējošiem noteikumiem.

Piebilde: jāvērš arī uzmanība uz to vai šajā zemes izpirkuma likumprojektā nav iestrādāta labi izdomāta shēma kā realizēt zemes izpirkumu un paņemt no tautas jau rēķinātos ap 320 miljonus un pēc zemes izpirkuma ierosināt zemes īpašnieka maksātnespēju, to dažu simtu tūkstošu vērtas zemes vietā no valsts piedzīt daudzus miljonus, kas ir ieķīlāta bankās par vairākiem miljoniem, jo kredītņēmēju un bankas saistības nodrošinājums varētu būt neaizskarams, proti, ka valsts ar likumu iejaucoties divu pušu darījumos, atstāja kreditoru - banku bez nodrošinājuma, jo zemes īpašnieki būtu pelnījuši 10-20 gadus un atmaksātu kredītu miljonus. Pēc zemes piespiedu izpirkuma šīs iespējas atmaksāt kredītus zemes īpašniekam vairs nebūs.

Papildus izteiktajam jāatzīmē tādas anomālijas un neskaidrības, kā tas, ka:

 1. Dzīvokļiem liek pieņemt lēmumu pirkt zemi, nezinot, cik liela zeme būs jāizpērk un par kādu cenu, kas ir prettiesiski, krāpšanas pazīme.

 2. Zemes izpirkuma likumprojektā TM dzīvokļu īpašniekiem grib viltīgi “iesmērēt” izpirkt zemi par pārmērīgi uzpūstu augstu - netaisnīgu kadastrālo vērtību + 18% , kas 2008./2009. gadā krīzes situācijā tika paaugstināta 10-15 reizes politisko apsvērumu dēļ, lai iegūtu papildus līdzekļus, kuru krīzei beidzoties, neatcēla, ar viltu grib izspiest no aptuveni 320 000 (140 000 dzīvokļiem) cilvēkiem nesamērīgu samaksu, kopā ap 420 000 000;

3. TM dzīvokļu īpašniekiem liek izpirkt zemi no atsevišķiem advokātiem, zemes ģildēm, kuri, izmantojot savu amata stāvokli vai ietekmi, zemi zem daudzdzīvokļu mājām uzpirka lielā vairumā ar nelikumīgiem, apšaubāmiem paņēmieniem, apejot dzīvokļu īpašnieku pirmpirkuma tiesības, uzpērkot zemi pa daļām, ar dāvinājumu, tā radot iespaidu, ka šai zemei radusies tirgus vērtība un pamats uzpūst tās kadastrālo vērtību, gūt nelikumīgu nomas vai zemes izpirkuma maksu, kaut no šīs zemes neviens negūst labumu, tāss vērtība nemainās, kas pierāda, ka likumprojektā tiek iestrādāti, atstāti neizskatīti šāda veida dzīvokļu īpašnieku krāpšanas fakti.

4. Dalītā īpašuma zemes vērtība nav izvērtēta atbilstoši šīs zemes apgrūtinājumiem 1918.gada Republikas taisnīgās, 1938.gada nodokļu likumdošanas, zemes reformas pilsētās likuma, Satversmes un Eiropas Cilvēktiesību tiesas principu satvarā un Satversmes tiesas spriedumā (sk.27.01.2011. lietā Nr.2010-22-01) noteiktajam, kas vērš likumdevēja uzmanību uz nepieciešamību minētajā jautājumā izvērtēt kadastrālās vērtības noteikšanas kritērijus, kas nav izvērtēti arī šī likumprojekta sakarā.

5. Likumprojektā neizvērtēts fakts, ka zemes īpašnieki zemi no pašvaldības ieguva īpašumā pirms 1940. gada par 0,72 santīmi par 1 kv.m., kuru okupācijas un citos daudzos gadījumos netika izpirkta, ko mantinieki tagad saņēma kā dāvanu un šo „dāvanu” no apdāvinātajiem vai no zemes uzpircējiem liek izpirkt dzīvokļu īpašniekiem pat līdz 400 reizes augstāku cenu, par kādu iegādājās - no Ls 0,72 1938.g, uz 350 EUR, zemi, kura nerada vērtības.

6. Zemi zem mājām liek izpirkt no personām, kuri šo zemi privatizēja ar krāpšanas pazīmēm vai korupcijas apstākļos, kad šīs zemes privatizācijas tiesības bija jānodrošina dzīvojamām mājām.

 7. TM Anotācijā norādītais, ka „lieko” īpašnieku zeme ir jāpievieno dzīvojamo māju izpirkuma zemei, jo to neesot kur likt, mantiniekiem vai pārpircējiem tā nederot, kas pierāda, ka amatpersonām likumprojekts piešķir neierobežotas tiesības.

8. Pašvaldības, izdodot saistošos noteikumus, izstrādā kvartālu detaļplānojumu uz dzīvojamo māju privatizācijas likuma 28.p. un MK noteikumu pamata, nepiemērojot formulu zemes lieluma katrai mājai aprēķiniem, kas vērtējams, ka ar to likumā iestrādāts ļaunprātīgs varas izmantošanas elements, proti, ka privatizējamai dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala noteikšana notiek pēc subjektīvām pazīmēm, ar neierobežotām amatpersonu tiesībām noteikt mājām piesaistāmās zemes lielumu pēc korupcijas principiem, kas arī iestrādāti jau spēkā esošajā likumā „Valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizācijas likuma” 28.panta 2. daļā un uz tā pamata izdotajos MK noteikumos un pašvaldību saistošajos noteikumos.

Saistošo rakstu saites:

https://www.pietiek.com/raksti/vai_likumprojekts_300_000_cilveku_nav_sausmigas_beigas

https://www.pietiek.com/raksti/krizdami_klupdami_juridiskas_fineses,_ieredni_turpina_aizstavet_zemes_baronu_intereses

https://pietiek.com/raksti/likumprojekts_piespiedu_dalita_ipasuma_privatizetajas_daudzdzivoklu_majas_izbeigsanas_likums_ir_aplams_pec_butibas,_neatbilst_likumu_izstrades_principiem_un_

https://www.la.lv/netaisniga-piespiedu-noma

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

14 mīti par inflāciju un cenām

FotoAr ko maza pozitīva inflācija, kuras dēļ visu naudas vienību (eiro, ASV dolārs u.c.) pirktspēja visās pasaules valstīs laika gaitā nemitīgi samazinās, ir labāka gan par nemainīgām cenām, gan arī par deflāciju jeb cenu kritumu? Ja cenu kāpums padara mūs nabadzīgākus, vai cenu kritums mūs padarītu bagātus? Vai patiesība, ka no inflācijas visvairāk cieš bagātie, jo inflācija taču samazina uzkrājumu vērtību un nabadzīgiem nav ko uzkrāt? Kāpēc inflācija Latvijā bija un arī paliks nedaudz lielāka nekā vidēji eirozonā, un kāpēc tas ir pat labi?
Lasīt visu...

21

Netematiska un nekonsekventa doma. Latvju tautas vērtējumi

FotoPēteris Birkerts (1881–1956), pazīstamā arhitekta Gunara Birkerta tēvs, bija latviešu folklorists un literatūrzinātnieks, tautas parunu, sakāmvārdu, mīklu un anekdošu vācējs. Viņa apkopotā “Birkerta folkloras krātuve” (BFK) ir otra lielākā pēc Latviešu folkloras krātuves. Atšķirībā no citiem folkloristiem, P. Birkerts šim materiālam mēģināja pieiet ne tikai zinātniski, bet arī filozofiski, piedāvājot savu tautas gudrības filozofiskās struktūras versiju. Viņa mūža nogalē iznāca apjomīgs pētījums Latvju tautas estetika divos sējumos. Pirmajā sējumā viņš aplūko “cilvēka auguma, fiziskā ķermeņa un viņa kustību estetiku”, analizējot fizisko daiļumu un nedaiļumu “tautas prātojumos” jeb parunās.
Lasīt visu...

21

Kur slēpjas igauņu veiksmes atslēga - kāpēc kaimiņi spēj pieņemt racionālus lēmumus, bet mēs ne?

FotoIr taču jābūt kādam noslēpumam vai būtiskai atšķirībai, kāpēc igauņi var izdarīt pie mums neiespējamo - samazināt savu politiķu ambīcijas, kā arī biznesmeņu alkatību un uzbūvēt "Rail Baltica" staciju gandrīz divas reizes lētāk, nekā sākotnēji plānots.
Lasīt visu...

10

Vai patiešām „Rail Baltica” jēgas meklējumu dēļ ir jāieķīlā visas valsts nākotne?

FotoKomentārs par žurnālista Bena Latkovska rakstu ""Rail Baltica" stratēģiskā jēga nav tā, kuru par to cenšas uzdot". Kopumā piekrītot autora rakstītajam, gribētu uzdot vienu jautājumu: vai "Rail Baltica" stratēģiskā jēga saglabājas, pazūdot ekonomiskajam lietderīgumam, vai arī ir tāda projekta sadārdzinājuma robeža, līdz ar kuras sasniegšanu pat satiksmes ministram Briškena kungam ir pilnīgi skaidrs, ka projekts ir jāaptur?
Lasīt visu...

21

Darbinieku trūkums – problēma samilzt. Ko varam mācīties no attīstītākajām ekonomikām?

FotoRīgas un tuvējos reģionos bezdarba līmenis pašlaik tuvojas 4%, kas nozīmē, ka bezdarba teju nav. Arvien biežāk dzirdam diskusijas par tautsaimniecības bremzēšanos, ko rada virkne dažādu aspektu, taču viens no tiem – darbinieku trūkums. To gana sāpīgi izjūt arī ražojošie uzņēmumi.
Lasīt visu...

21

Kā var būt, ka atalgojums atsevišķu valsts kapitālsabiedrību vadībai ir lielāks par atalgojumu līdzvērtīgu privātu uzņēmumu vadītājiem?

FotoValsts prezidents tēmu par apvienotā Latvijas sabiedriskā medija (LSM) valdes nesamērīgi lielo atalgojumu no publikas pukstēšanas interneta čalotavās aktualizējis līdz valsts politikas augstākajam līmenim. Tādam, ko nevar ignorēt. Bet… vai piedāvātais risinājums neradīs vēl lielāku sajukumu? Un varbūt laiks uzsākt lielākas reformas valsts kapitālsabiedrību vadītāju atalgojuma sistēmā?
Lasīt visu...

3

Palasieties mūsu kārtējo "analītisko" muldamgabalu, bet neprasiet, kā mēs aizsargājam Satversmi!

FotoViens no biežāk apspriestajiem tematiem Ukrainā notiekošā kara kontekstā jau vairāk nekā divarpus gadu garumā ir potenciālās miera sarunas. Informatīvajā telpā regulāri parādās politiķu un amatpersonu aicinājumi sēsties pie sarunu galda, piedāvājot dažādus plānus, kuri kalpotu par pamatu miera sarunām, tostarp no valstīm, kuras nav tieši iesaistītas karadarbībā. Kopš pilna mēroga iebrukuma Ukrainā ir pat notikuši vairāki sarunu raundi starp Krieviju un Ukrainu ar vairāku starpnieku palīdzību, taču pagaidām tas nav nesis rezultātus, kas būtu tālejošāki par karagūstekņu apmaiņu. Šādā kontekstā ir jāpievērš uzmanība faktoriem, kas ietekmē miera sarunu uzsākšanas iespējamību un to potenciālos rezultātus.
Lasīt visu...

12

Latviešu valoda - bez izņēmuma, arī gausiem

FotoIzgājšnedēļ, skatoties "Rīta panorāmu", uzsita asinis – divi latviešu žurnālisti burbuļo angļu mēlē ar "Air Baltic" šefu Martinu Gausu.
Lasīt visu...

21

Šie „Progresīvie” ir sabojājušies, dodiet man citus!

FotoPieus gadus savas dzīves esmu veltījusi partijai „Progresīvie”. Diemžēl arvien biežāk partijā ir pieņemti lēmumi, kuri ir pretrunā ar manu sirdsapziņu un kurus nevaru attaisnot, tādēļ ar šodienu esmu nolēmusi darbību partijā apturēt cerībā, ka pieļautās kļūdas vēl var labot.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ja reiz tēvoči man „lūdz”, es nevaru atteikt – protams, LMT un „Tet” vajag apvienot!

Telekomunikāciju, informācijas tehnoloģiju un mediju nozarei ir nozīmīga un strauji pieaugoša...

Foto

Aicinājums pievienoties “Austošajai Saulei”

Šis ir nopietnākais raksts, ko es esmu rakstījusi, jo mēs – latviešu tauta, valsts Latvija – vairs nevaram atļauties turpināt šo mūs...

Foto

Viena diena Igora Kligača dzīvē, jeb Murkšķa diena, jeb "Vai gribi būt miljonārs?”, jeb teiksma par Igora karapulku

Materiālā ir izmantota produktu izvietošana. Darbojošās personas: Kurzemes...

Foto

Neviens nav paveicis tik daudz kā mūsu vienreizējais un neatkārtojamais Kaspars Briškens pirmajā gadā satiksmes ministra amatā!

Kaspars Briškens uzsver, ka pirmajā gadā satiksmes ministra amatā...

Foto

Godīgajiem nodokļu maksātājiem šis ir vēl viens rūgts piliens

Rosinājums samazināt iedzīvotāju iemaksas pensiju 2. līmenī ir nopietns signāls, kas liecina par bīstamu procesu politiķu pieejā...

Foto

Kas ir līdzatbildīgi pie savilktās cilpas valsts budžeta kaklā

"Rīgas cilpa" valsts budžeta kaklā? Ir rezultāts un atbildes, ja sarežģītam jautājumam pieķeras ciparu zinātājs-finansists Andris Kulbergs....

Foto

Nacionālā apvienība nāk palīgā stutēt Evikas Siliņas valdību

Nacionālā apvienība (NA) lēmusi izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam, jo viņš nespējot vadīt nozari, pieņemt lēmumus un...

Foto

Vai sākusies panika ES elitē?

Mario Dragi brīdina par ES sabrukumu, ja nenotiks radikālas pārmaiņas. Cik var saprast no vēstījuma, tad Mario Dragi uztraucas, ka ES...

Foto

Meklējam atbildes uz jautājumiem, kuri nomoka režisoru Elmāru Seņkovu

Režisora Alvja Hermaņa kolēģis, režisors Elmārs Seņkovs savā “Facebook” lapā saistībā ar Hermaņa ierakstu par raidījuma “Kultūršoks”...

Foto

Kā pārlaist gaidāmo apokalipsi

Kā jau esmu minējis iepriekš, zinātne nepielūdzami saka, ka globālās sasilšanas dēļ šajā gadsimtā cilvēce ies bojā. Daži indivīdi droši vien izdzīvos,...

Foto

LTV un citi kultūras darbinieki tika uzdzīti palmas galotnē, lai visiem būtu redzamas viņu sarkanās pakaļas

Pa tam laikam Latvijas Televīzija uzbliezusi vēl vienu anonīmu vēstuli,...

Foto

1940.gadā prezidents Ulmanis arī “veiksmīgi nokomunicēja” Latvijai “draudzīga” karaspēka ienākšanu

Pie katrām nebūšanām, kas uzpeld politiskajā dienaskārtībā, par ieradumu kļuvis piesaukt neveiksmīgu komunikāciju. Respektīvi, nav svarīgi,...

Foto

Vai mēs varam justies droši?

Sestdien, 2024.gada 7. septembrī Latvijā ielidojušais Krievijas drons bijis "Shahed" tipa, kurš aprīkots ar sprāgstvielām, pirmdien preses konferencē apliecināja Nacionālo bruņoto...

Foto

"AirBaltic" sāgas politiskie mērķi

Pašlaik sabiedrību uztrauc AirBaltic jautājums. Tas nav pārsteidzoši, jo laikā, kad AirBaltic finanšu stāvoklis būtiski pasliktinājās (COVID-19, Krievijas karš Ukrainā), situācija tika...

Foto

Siliņa, "Vienotība" un "Progresīvie", nonākuši finanšu sprukās, kāro lāpīt budžetu šodien uz nākotnes pensiju rēķina

Pašreizējo nodokļu pārskatīšanas scenāriji pašlaik izskatās pēc nebeidzama un slikta meksikāņu...

Foto

Andra Šuvajeva kaunīgie trīs tūkstoši kā politiskās sakāves atzīšana

Kā mēdz teikt gudri cilvēki: tas, ko politiķi nepasaka, bieži vien ir svarīgāks par to, ko viņi...

Foto

Par "Rail Baltica" nākotni varam būt droši. Naudas apgūšanas speciālistu Latvijā netrūkst

Maldinošais sadūmojums izkliedējies. Skatienam pavērusies skaidra aina. Beidzot arī satiksmes ministrs Kaspars Briškens atzinis:...

Foto

Vēl jau kaut ko var dabūt...

Noklausījos Jāņa Dombura vadīto „Kas notiek Latvijā”: 1) airBaltic vērtība ir 50 lidmašīnas, kuras tas šobrīd nomā un uz tām...

Foto

Atmaskojošais septembris

Vēl nav noklusis skandāls ap airBaltic pamatkapitāla samazināšanu, kad jauns pārsteigums. Proti, tuvākajās desmitgadēs ātrvilciens Rīgā neienāks, Lidosta tiks savienota ar Eiropas platuma sliežu ceļu ar...

Foto

Ko brīnāties, aborigēni? Bija 571 miljons eiro jūsu naudas – pļurkš, un izbija!

Šī gada 30. augustā Ministru kabinets skatīja jautājumus par Latvijas nacionālās lidsabiedrības airBaltic gatavošanos sākotnējam...

Foto

Iesniegums Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei: kā nonācāt pie vēsturiski kropla, netaisnīga un greiza uzskata, ka krievu okupanti ir mazākumtautība?

Uzskatu, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu...

Foto

Kariņš uzskatāmi nodemonstrēja, ka pat uzticama kalpošana NEATMAKSĀJAS

Es uzreiz gribu atvainoties par šo karikatūru, taču “Kariņa ēra”, kas nu ir noslēgusies ar viņa mandāta nolikšanu,...

Foto

Es izlasīju rakstu, un tagad man viss skaidrs par visiem šiem kaitinošajiem stendzeniekiem, liepniekiem un lapsām: viņiem ir menopauze

Nesen uzrunāju vienu no saviem mīļākajiem rakstītājiem...

Foto

Skats uz pasauli no „villas” Horvātijā

Es te šonedēļ aizlidoju uz Horvātiju, jo gribējās paburāt ar kaut kādu nedārgu tupeli. Tas kā mazs apartamets, brauc, kur...

Foto

Bet, protams, valsts propagandas vadoņi ir pelnījuši 10 000 eiro algas!

Otrdien, 27. augustā, kultūras ministre Agnese Lāce tikās ar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP)...

Foto

Nevajag zagt vai korumpēties – vajag strādāt sabiedriskā medija valdē!

Lietus periodā Āfrikā zvēri līksmi grauž sazaļojušo zāli un augļus. Grauž, dej un vicina astes. Kad...

Foto

Krievija ir jāizslēdz no ANO DP pastāvīgo dalībvalstu sastāva

Izdevība Latvijai veicināt starptautiskā miera un drošības uzturēšanu ar Apvienoto Nāciju Organizācijas un tās Drošības padomes reālu...