Manā rīcība nonāca, kā noprotu – 2021. gada aprīlī Veselības ministrijas sagatavota prezentācija “Covid-19 seku mazināšanas pasākumi” . Nezinu, cik ļoti slepens ir šis dokuments, bet man likās dīvaini, ka skaitļus, kurus es tajā ieraudzīju, es neesmu redzējis ne Delfu, ne citu mediju (likt klāt vārdus – varu apkalpojošo?) virsrakstos.
Tātad kas no šīs PowerPoint prezentācijas man likās pieminēšanas vērts?
Pirmkārt, šī prezentācija atsaucas uz Ministru kabineta (MK) 2021. gada 19. februāra rīkojumu Nr. 100, par finanšu līdzekļu piešķiršanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem testēšanai… un turpinājumā seko skaitlis 83 040 420 euro. Šis skaitlis sadalās:
- 79 443 301 euro - Covid-19 testēšanas jaudas palielināšanai;
- 3 597 119 euro - jaunu infekcijas vīrusu celmu vai paveidu agrīnai atklāšanai.
Nespriedīšu ne par nepieciešamību palielināt testēšanas jaudas, ne par nepieciešamību/spēju pētīt un atklāt jaunus vīrusa celmus. Man vairāk interesē, kāds skaitlis tika piešķirts (iztērēts) pirms 2021. gada februāra – aprīļa, kad MK pieķērās šī jautājuma izskatīšanai? Ja nekļūdos, ārkārtas situācija sākās 2020. gada novembrī. Tad arī sākās testēšana, ne? Pētnieciskā žurnālistika – jūsu uznāciens!
Prezentācijā ir arī informācija par piegādātajām vakcīnām un gaidāmajām piegādēm, bet tie skaitļi nav tik iespaidīgi kā izmaksas. Un es izvēlos iet, kā mūsu kritiķi teiktu – populistisko ceļu! Jo ne-populistus jau neinteresē, cik no valsts budžeta līdzekļiem mēs iztērējam šai izpriecai?
Turpinām. Nākamais manu uzmanību piesaistījušais slaids - Covid-19 vakcīnu iegādes, loģistikas un ievades finansēšana. Citēju: ”Ministru kabinets ar vairākiem lēmumiem ir iezīmējis kopējo finansējumu Covid-19 vakcīnu iegādei, loģistikai un ievadei 141,3 milj.euro. Šis skaitlis sadalās:
- 92 milj.euro Covid-19 vakcīnu iegādes nodrošināšanai;
- 1,4 milj.euro loģistikai un piegādes nodrošināšanai;
- 47,9 milj.euro ievades nodrošināšanai.”
Pēdējā pozīcija man liekas vienkārši brīnišķīga. Ko tas nozīmē, kas šajā skaitlī un paskaidrojumā ir ietverts, es atstāšu mūsu pētošajiem žurnālistiem un jūsu iztēlei.
Šajā prezentācijā ir vēl tāds slaids – „Vakcinācijas projekta struktūrvienības pāreja uz vienoto atalgojuma sistēmu”, kurā ir uzskaitīti amatu nosaukumi un atalgojums. Es galīgi neesmu proletārietis. Man nav žēl un neskauž. Es tikai stādos priekšā, kādām ir jābūt prasmēm, lai esošajā darba tirgū cilvēks atrastu vakanci ar līdzīgu atalgojumu līmeni. Teiksiet, tas bija domāts birojam, kuru likvidēja? Likvidēja jeb pārsauca un noslēpa?
Kā nupat izlasīju Twitterī – laikam labāk valdībai tomēr noslepenot šos skaitļus, ja negribam, lai nākamās vēlēšanas apmeklē 16% vēlētāju.
Ko mēs iegūstam summā? 224,83 miljonus euro.
Ņemot vērā, ka mēs neko nezinām par posmu no 2020. gada novembra līdz 2021. gada aprīlim, kad tapa pieminētā prezentācija. Pieņemot, ka visi PRisti jau ir tajos ciparos. Gandrīz 225 miljoni eiro par piegājienu, kurš neko nav uzlabojis vai atrisinājis un piedevām, skatoties uz daudz neatkarīgāku savos spriedumos un pētījumos esošu valstu pieredzi, – arī neko neatrisinās.
Ierobežojumi turpinās, drūmās nākotnes prognozes arī. Vai man pieminēt arī cilvēktiesību pārkāpumus? Man gan laikam nepienākas cilvēktiesības saskaņā ar Levitu.
Vai man pieminēt visu, kas ienāk prātā? Labāk paliksim vienkārši pie šaura, vienas mazas nianses finansiāla atspoguļojuma. Kā jau tas ir iegājies pēdējos gados divos. Skatāmies šauri, kopainu neredzam. Starp citu, vēl mūs sagaida loterijas. To es tā, piebildei.
Ar ko šos skaitļus varētu salīdzināt? Piemēram, mediķu atalgojuma palielinājumam, kuram neatradās līdzekļi, kā rezultātā tika nepildīts likums, pietrūka cik? 60 miljoni eiro?
Droši var kliegt, ka populistisks gājiens no manas puses, ka beigu galā ārstu un medmāsu atalgojuma pieaugums bija. Un citur mums nekur netrūkst, pareizi? Vai personāla problēmas veselības aprūpes sistēmā neeksistē un tās nekādi nav saistītas ar zemo atalgojumu? Tālāk, vai mums izmeklējumi nav jāgaida mēnešiem? Un teiciens – vai nu nesauciet šo par medicīnu vai bezmaksas – ir absolūti nepamatots?
Pret Covid-19 esot zāles. Dārgas esot, tādēļ iepirktas stipri ierobežotā daudzumā. 1250 USD par devu? Neesmu ārsts, nevēlos spriest par to, no kā nekā nesaprotu. Tikai pajautāšu. Cik no Covid-19 aizgājušajiem cilvēkiem šis preparāts būtu bijis noderīgs? Būtu palīdzējis? Sareiziniet, lūdzu, oficiālajā statistikā minēto Covid-19 upuru skaitu ar 1250 USD ( vai ar 2 tūkstošiem eiro, nav būtiski) un tad salīdziniet ar prezentācijā “Covid-19 seku mazināšanas pasākumi” atrodamajiem izmaksu cipariem. Jebkura pozīcija der salīdzināšanai.
Ko ar šo visu es gribēju pateikt? Visu nosaka prioritātes un nauda. Es gribu aicināt par mani gudrākus cilvēkus, sevišķi – ārstus, atbildēt uz diviem jautājumiem: vai tas, kas notiek, kā mūsu valstsvīri un sievas cīnās ar Covid-19, ir pamatots un efektīvs piegājiens? Un vai jums, cienījamā ārstu saime, nebūtu kas piedāvājams mūsu valdošajiem un sabiedrībai? Zinot visu, kas ir tapis zināms par Covid-19 pēdējo divu gadu laikā.
Pārpublicēts no Facebook.