Kāds man jautāja - kas ir pamatā Šveices labklājības valsts „noslēpumam”? Protams, šī valsts ir apvīta ar neskaitāmiem mītiem un leģendām. Pamatotiem un ne pārāk. Tomēr kopumā atbilde ir diezgan vienkārša - pragmatiska, gudra demokrātija, prasīga pilsonīgā sabiedrība. Un tā ir mācība, ko Latvijai derētu saprast.
Šveices „noslēpums” ir vienkāršs - viņi ir mērķtiecīgi būvējuši valsti. Sabiedrībai atbildīgi un godīgi strādājot, kopīgi radīta valsts, kur katra pilsoņa darbs nodrošina vispārēju labklājību. Bet tas nāk komplektā ar tiesisku, patiesi demokrātisku valsts sistēmu. Tā dēvētā pilsonīgā sabiedrība balstās izglītotā kopienā, kura labi izprot demokrātijas būtību un ļoti stingri raugās, lai šie principi tiktu pēc būtības ievēroti. Ja kāds pārkāpj, krāpjas, ir negodīgs pret citiem, tad viņš tiek padzīts bez jelkādas iecietības un liekulīga konformisma.
Piemēram, Šveicē un citās atbildīgās demokrātijās nudien nebūtu iedomājams, ka par parlamenta finanšu komisijas vadītāju ieceltu banku afērās iesaistītu personāžu, bet sabiedrisko lietu komisijas vadībā - blēdīgu personāžu, kuram izvirzītas ļoti nopietnas apsūdzības. Tāda situācija šobrīd ir Latvijā. Lai nebūtu lieki jautājumi - ar to domāju A/Par Mārtiņu Bondaru un "Vienotības stuti" Artusu Kaimiņu.
Katra koalīcijas partija, katrs deputāts, kurš būtu atbalstījis šādus vājprātīgus lēmumus vēlētāji, pats vēlākais, nākošajās vēlēšanās Šveicē tiktu aizsūtīts politiskajā mēslainē bez jelkādiem kompromisiem un atrunām "nebija citas iespējas, bla, blā, blāā." Prom un viss. Jo tā ir klaja ņirgāšanas par valsti un tautu. Viņu vietā tiktu ievēlēti politiķi, kuri šādu atbildīgu komisiju vadībā ieceltu godprātīgus profesionāļus ar cienījamu reputāciju.
Neuztveriet šo vēstījumu kā mēģinājumu idealizēt Šveici un šveiciešus. Viņi vienkārši ir pragmatiski ļaudis, kuri nevēlas, ka viņus apzog un mazgā smadzenes pašu ievēlēti priekšstāvji. Viņi ir labi pazīstami ar lauksaimniecību, pie katras saimniecības ir kārtīga kūtsmēslu kaudze, un viņi zina, kā rīkoties ar mēsliem un mēslu dakšām. S...i ir jāizmēž laikus un pamatīgi.