Šāds jautājums rodas vērojot sāgu, kā energobūves un ekspluatācijas uzņēmumam SIA “VOLTS –
Šajā sāgā bijušas vairākas izskatīšanas Iepirkumu uzraudzības birojā, bijušas tiesvedības Administratīvajā rajona tiesā, aiziets līdz Augstākās tiesas Senātam un Tieslietu ministrijai, kas viss bez rezultātiem velkas jau kopš 2017. gada 14.februāra. Taču impulsu tam, lai taptu šis raksts, deva Iepirumu uzraudzības biroja Iesniegumu izskatīšanas komisijas kārtējais, 2019. gada 9. augusta lēmums, kurš noteica: “Aizliegt pasūtītājam – Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei „Komunālā pārvalde” – slēgt līgumu ar konkursā „Ielu apgaismojuma remonts un uzturēšana 2019. un 2020.gadā, Ventspils pilsētā” (id. Nr. KP 2019/016U) noteikto uzvarētāju [SIA “VOLTS – 1, autora piebilde], un atcelt iepirkuma komisijas lēmumu par Konkursa rezultātiem (2019.gada 2.jūlija sēdes protokols Nr.KP2019/016U-4)”.
Iesnieguma iesniedzēja SIA “Vektors
Konkursa Nolikums noteica, ka galvenajam būvdarbu vadītājam jābūt reģistrētam Būvkomersantu reģistrā kā SIA „Volts-
Iepirkumu uzraudzības biroja Iesniegumu izskatīšanas komisijas rīcība, pieņemot lēmumu, ļauj secināt, ka tā vai nu neorientējas izskatāmajā jautājumā, vai arī pilda kādu noteiktu uzdotu uzdevumu, kas liekas vairāk ticams, uz ko norāda turpmākais.
No Iepirkumu uzraudzības biroja Iesniegumu izskatīšanas komisijas: “Iesniegumu izskatīšanas komisija norāda, ka Pasūtītāja interpretācija par Konkursa nolikuma 5.5.punkta prasību attiecībā uz speciālista reģistrācijas brīdi ir kļūdaina. Pirmkārt, šī ir kvalifikācijas prasība, nevis līguma izpildes vai līguma noslēgšanas nosacījums, otrkārt, ne no prasības gramatiskās konstrukcijas, ne no kādiem citiem apsvērumiem nav iespējams izdarīt secinājumu, ka prasība nav obligāti izpildāma.”
Ar šādu norādi Iesniegumu izskatīšanas komisija, maldinot sabiedrību, dod mājienu, it kā kāds no pretendentiem apstrīdētu obligāto konkursa Nolikuma prasību, ka paredzamajā līgumā, veicot tajā paredzētos darbus, pretendenta atbildīgajam darbu vadītājam būtu jābūt līgumiskās attiecībās ar pretendentu, šajā gadījumā ar SIA “VOLTS –
Konkursa nolikums neprasa, lai piedāvājums iesniegšanas brīdi būtu noslēgts līgums ar apakšuzņēmēju un tā piedāvātajiem speciālistiem, bet uzsākt pakalpojumu līgumā norādīto darbu izpildi bez šādiem apakšuzņēmuma un darba līgumisko attiecību līgumiem vispār nav iespējams. Pieprasot šādus līgumus pirms materiālu iesniegšanas konkursam un pirms kļuvuši zināmi konkursa rezultāti, pretendentam, tam vēl nezinot konkursa rezultātus, tiek uzlikts nepamatots papildu administratīvais slogs, kas būtiski ierobežo konkurenci. Savukārt Iesniegumu izskatīšanas komisijas tēze, ka “ne no prasības gramatiskās konstrukcijas, ne no kādiem citiem apsvērumiem nav iespējams izdarīt secinājumu, ka prasība nav obligāti izpildāma [droši vien domāts līdz materiālu iesniegšanas brīdim konkursam]”, jau liek domāt par atklātu demagoģiju un absolūti neliecina par ierēdņu profesionalitāti. Ne no prasības gramatiskās konstrukcijas, ne no kādiem citiem apsvērumiem nav iespējams izdarīt secinājumu arī par to, ka prasība būtu obligāti izpildāma līdz materiālu iesniegšanas brīdim konkursam.
Neizpratni rada arī Iesniegumu izskatīšanas komisijas apgalvojums, ka prasība, lai pretendentam būtu nodibinātas ar atbildīgo darbu vadītāju līgumiskas attiecības, kuras tiek reģistrētas arī Būvkomersantu reģistrā, ir kvalifikācijas prasība, nevis līguma izpildes vai līguma noslēgšanas nosacījums. Ir acīm redzams, ka arī šeit Iepirkumu uzraudzības biroja Iesniegumu izskatīšanas komisijai ir visai miglains priekšstats par to, kas ir būvspeciālista kvalifikācija, kas to vērtē un kas un kā to apstiprina, vai arī tā apzināti maldina sabiedrību.
Pretendenta un apakšuzņēmēju kvalifikāciju apliecina tā klientu, tanī skaitā arī pašvaldību, kā arī dažādu reģistru sniegtā informācija, savukārt būvspeciālista konkrēto kvalifikāciju primāri apliecina atbilstošs valsts akreditētas institūcijas izsniegts kvalifikācijas sertifikāts, kura kopija arī tika pievienots Konkursam iesniegtajā piedāvājumā un šaubas neradīja. Savukārt būvspeciālista līgumiskās attiecības ar būvuzņēmēju, ar šāda fakta reģistrāciju Būvkomersantu reģistrā, nebūt nenosaka būvspeciālista aktuālo kvalifikāciju, un ir tikai sekundāra norāde uz to. Tā tikai sniedz informāciju, ka konkrētajam būvspeciālistam ir atiecīgais kvalifikācijas sertifikāts.
Savukārt būvspecialista reģistrēšana Būvkomersantu reģistrā, pretēji Iesniegumu izskatīšanas komisijas ieskatam, tiešā veidā ir līguma izpildes un līguma noslēgšanas, nevis tiesību piedalīties publiskā iepirkumu konkursā, nosacījums, kura izpildi veicina un garantē arī iemaksātā drošības nauda pirms piedalīšanā konkursā. Starp citu, uzzinot konkursa rezultātus, arī tika nodibinātas šīs līgumiskās attiecības starp SIA “VOLTS –
Kroni visai Iepirkumu uzraudzības biroja Iesniegumu izskatīšanas komisijas absurdai darbībai uzliek sekojošais.
No Iepirkumu uzraudzības biroja 2019. gada 14.februārī publicētā sludinājuma – paziņojuma par Iepirkuma līguma ar nosaukumu “Ielu apgaismojuma remonts un uzturēšana 2019. un 2020.gadā, Ventspils pilsētā” iedaļas “Juridiskā, saimnieciskā, finansiālā un tehniskā informācija” apakšsadaļas “ Dalības nosacījumi”: “Pretendentam jābūt reģistrētam Latvijas Republikas Būvkomersantu reģistrā. … Pretendentam (ārvalstu personai), kas nebūs reģistrēts Latvijas Republikas Būvkomersantu reģistrā, bet, kuram būtu piešķiramas Līguma slēgšanas tiesības, reģistrācija jāizdara līdz Līguma noslēgšanas dienai.” https://pvs.iub.gov.lv/show/569195
Tātad pretendentam, ārvalstu uzņēmējam, jābūt reģistrētam Latvijas Republikas Būvkomersantu reģistrā, un līdz ar to kā līgumdarbiniekam, tā arī paredzamajam būvdarbu vadītājam jābūt reģistrētam līdz līguma noslēgšanas dienai, nevis līdz pieteikuma iesniegšanas dienai konkursam, kā to no SIA “VOLTS –
Rodas likumsakarīgs jautājums – ko lobē, ja tikai lobē, Iepirkumu uzraudzības birojs, un, tā kā lobēšana pamatā parasti ir maksas pakalpojums, par cik? Ne mazāk svarīgi būtu šādu jautājumu izdiskutēt arī starptautiskā plāksnē.
Apskatītais Iesniegumu izskatīšanas komisijas 2019. gada 9. augusta lēmums nav vienīgā dīvainība Iepirkumu uzraudzības biroja, un ne tikai tā, darbībās, kas saistītas ar Ventspils pilsētas pašvaldības iestādi “Komunālā pārvalde”, ar Ventspils pilsētas ielu apgaismojumu un līdzšinējo, ilggadējo, Ventspils pilsētas ielu apgaismojuma dominējošo apsaimniekotāju SIA “Vektors
2016.12.22. iepirkumu komisijā Ventspils PI „Komunālā pārvalde” pasūtījumu saņemšanai SIA „VOLTS –
2017.01.02. SIA „VOLTS –
Ar 2017.02.02. Iepirkumu uzraudzības biroja lēmumu Nr.4-1.2/17-26 tomēr tika atļauts pasūtītājam Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei „Komunālā pārvalde” slēgt līgumu ar atklātā konkursā „Ielu apgaismojuma remonts un uzturēšana 2017. – 2018. gadā Ventspils pilsētā” noteikto uzvarētāju [SIA „Vektors 2”] un atstāt spēkā iepirkumu komisijas lēmumu par Konkursa rezultātiem.
2017.02.21. SIA „VOLTS –
Ar Administratīvās tiesas 2018.05.11. Spriedumu SIA „VOLTS –
2018.06.07. Administratīvajai rajona tiesai tiek iesniegta kasācijas sūdzība.
Latvijas Tiesu portāla mājas lapā Tiesvedības gaitas datu izsekošanas sadaļā atrodams, ka kasācijas sūdzība iesniegta 07.06.2018., 12.06.2018. tā saņemta Kasācijas instancē – Augstākās tiesas Senātā, un 14.08.2018. pieņemts Lēmums par kasācijas sūdzības/protesta pieņemšanu.,
Sekojot līdzi tiesvedības gaitai Latvijas Tiesu portālā nākas konstatēt, ka lietas tālāka virzība nenotiek, tā joprojām netiek izskatīta.
Izskatāmās lietas numurs - A420169017. Portālā manas tiesības iepazīstoties ar Augstākās tiesas Senāta Administratīvā procesa kasācijas instances 2019. gada plānoto sēžu sarakstu, nākas secināt, ka līdz šā gada beigām plānota 31 sēde, starp kurām nav lietas ar numuru A420169017. 2020. gadā vispār nav plānota neviena sēde.
2019. gada 5. aprīlī tiek nosūtīta vēstule Tieslietu ministrijai ar lūgumu paskaidrot, uz kādu motīvu pamata netiek plānota tālāka lietas A420169017 izskatīšana un kādas un vai ir perspektīvas, ka lieta A420169017 vispār tiks pienācīgi izskatīta. Tieslietu ministrija to nosūta Augstākajai tiesai izskatīšanai.
No Augstākās tiesas 2019. 05.29. vēstules Nr.10-1/9-653nos SIA „VOLTS –
Sāga turpinās. Veidojas pārliecība, ka Iepirkumu birojs piesedz Ventspils PI „Komunālā pārvalde”, Administratīvā rajona tiesa piesedz Ventspils PI „Komunālā pārvalde”, savukārt Augstākā tiesa piesedz Administratīvo rajona tiesu.
2019. gada 20. Augustā SIA „VOLTS –
Ir acīm redzams, ka Ventspils PI „Komunālā pārvalde” netaisās izmantot tai doto iespēju un nav ieinteresēta aizstāvēt savas tiesības pret Iepirkumu uzraudzības biroju Administratīvajā tiesā. Tā vietā tā organizēs kārtējo konkursu ar izmaiņām noteikumos, un ir tikai nojaušams, kā labā. Tas būs jau piektais konkurss jeb aplis cīņā par dominējošā monopolstāvokļa saglabāšanu SIA „Vektors” Ventspils pilsētas ielu apgaismojuma jomā. Pēc vairākkārtējas informācijas saņemšanas par pretendenta spējām, izmantojot SIA „VOLTS –
Ventspils nav īpaši liela pilsēta, un nevienam vien tās iedzīvotājam, tanī skaitā arī uzņēmējam, nevar izslēgt visai draudzīgas attiecības ar pašvaldības ierēdņiem. It īpaši, ja tos saista kopējas draudzības saites kopš skolas un jaunības laikiem, un ir grūtības atšķirt valsts un pašvaldības pienākumu pildīšanu no privātajām interesēm.
Paredzu, ka šī sāga nebūt netuvojas savam noslēgumam un par to būs publikāciju turpinājums, varbūt pat jau nosaucot konkrētos tās varoņus.
* SIA „VOLTS –