Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pretēji kaimiņvalstu centieniem Latvija šodien panāca, ka līdz pēdējam tiek atlikta plānotā atslēgšanās no Krievijas un Baltkrievijas maģistrālajiem elektrotīkliem, kas pazīstami ar saīsinājumu BRELL.

Baltijas valstu premjeru Kajas Kallasas, Krišjāņa Kariņa un Ingrīdas Šimonītes kopējā deklarācija par plāniem atslēgt Baltijas elektrotīklus no Krievijas un Baltkrievijas maģistrālajām elektropārvades līnijām ir krietns solis atpakaļ, atliekot sinhronizāciju ar Eiropas elektrotīkliem uz vēlāko pieļaujamo brīdi – 2025. gadu.

Atslēgšanās no vēsturiskā BRELL elektrotīkla tika sākta gatavot jau 2007. gadā, taču izvirzījās vairākas tehnoloģiskas problēmas: piemēram, Igaunija gribēja caur zemūdens kabeli uz Somiju pieslēgties Skandināvijas maģistrālajiem elektrotīkliem, jo starp Igauniju un Latviju vēl nebija izveidoti pietiekami jaudīgi starpsavienojumi. Tikai 2019. gada 20. jūnijā beidzot tika panākta daudzpusēja vienošanās starp Baltijas valstīm, Eiropas Komisiju un Poliju, ka Baltijas valstu elektrotīklu sinhronizācija ar kontinentālās Eiropas tīkliem caur Poliju notiks “vēlākais, 2025. gadā”. Svarīgi, ka Brisele uzņēmās segt 75% no visām izmaksām.

Pēc Krievijas pilnmēroga iebrukuma Ukrainā Lietuva uzreiz sāka steidzināt pārējās valstis, ka jāatslēdzas no BRELL iespējami ātrāk – Lietuva to gribēja izdarīt līdz 2024. gada sākumam. Bija novērsta galvenā tehniskā problēma: reizē ar t.s. “Kurzemes loku” bija izbūvēts trūkstošais lieljaudas starpsavienojums uz Igauniju, savukārt Lietuva saslēdzās ar Zviedriju, “NordBalt” iniciatīvas ietvaros izbūvējot līdzstrāvas kabeli zem jūras. Tāpēc arī Igaunija pauda gatavību paātrināt kopējo virzību uz elektrības tirgus derusifikāciju.

“Visu pušu vienošanās ar Eiropu paredz, ka visas Baltijas valstis sinhronizēsies kopīgi. […] Šis varētu būt gadījums, kad vai nu visi sinhronizējas vienlaikus, vai nesinhronizējas neviens,” pagājušomēnes rakstīja “Diena”, nor ādot: “Tikušas veiktas trīs izpētes: dinamiskās stabilitātes izpēte, tirgus un operacionālo izmaksu izpēte, kā arī jaudas pietiekamības izpēte. […] Par paātrinātās sinhronizācijas iespēju Lietuva, Latvija un Igaunija diskutēs tuvākā mēneša laikā, turklāt jautājums par paātrināto sinhronizāciju skatāms plašākā politiskā mērogā.”

Šodienas kopīgais paziņojums no visu trīs Baltijas valstu premjeriem parāda, ka diskusijas beigušās negatīvi: lai arī Igaunija bija izteikusi gatavību atbrīvoties no Krievijas elektrotīkliem, bet Lietuva izstāšanos no BRELL līguma pat steidzināja, ir uzvarējusi K. Kariņa valdības nostāja, ka jāpaliek saslēgtiem ar Krieviju līdz pēdējam termiņam, ko atļauj 2019. gada līgums starp Baltiju, Poliju un Eiropas Komisiju.

Jāatgādina, ka Baltijas valstis pārstāja iepirkt Krievijas un Baltkrievijas elektrību jau pirms vairāk nekā gada (ir aizliegts par to norēķināties), taču BRELL lokā saslēgtajās valstīs turpina ieplūst strāva no Krievijas, kas tiek izmantota slodžu balansēšanai un par ko, vismaz oficiāli, Krievijai netiekot maksāts.

Tikmēr Ukraina atslēdzās no Krievijas un Baltkrievijas maģistrālajiem elektrotīkliem jau naktī uz 2022. gada 24. februāri, veicot trīs dienas ilgu plānveida sinhronizācijas eksperimentu ar ES valstu elektrotīkliem. Taču, tā kā tieši tajā laikā sākās Krievijas pilnmēroga iebrukums, eksperimenta laikā panāktā īslaicīgā sinhronizācija kļuva par pastāvīgu.

Tas atļāva pagājušā gada vasarā Ukrainai eksportēt lieko elektrību uz Slovākiju un Rumāniju, tādā veidā nopelnot valūtas ieņēmumus pat kara laikā, savukārt ziemā, kad krievi ar raķetēm un droniem apšaudīja ukraiņu elektrostacijas un transformatorus, tie paši savienojumi tika izmantoti trūkstošās strāvas importam no ES valstīm.

Līdz ar to šobrīd Ukraina, pat atvairot daudzkārt spēcīgāka pretinieka iebrukumu, ir integrējusies ES elektrības tirgū, savukārt Latvija, sekojot šīsdienas lēmumam, paliek integrēta Krievijas elektrotīklos vēl vismaz uz diviem gadiem.

Interaktīvā elektrības karte: : https://www.ast.lv/en/content/power-system-state-0

Pilns šodienas deklarācijas teksts: https://static.lsm.lv/documents/1rn.pdf

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...