Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latīņu teiciens Quod liced lovi, non licet Bovi (kas atļauts Jupiteram, nav atļauts vērsim) zīmīgi norāda uz dubultmorāles un dubultstandartu pastāvēšanu, diemžēl arī mūsu sabiedrībā. Jautājums – kādēļ vienai personu grupai ir kas atļauts, citai personai tas ir liegts? Ir pilnīgi saprotams, ka noteiktām personu grupām tiek noteikti kādi ierobežojumi vai privilēģijas. Bet vai šādām privilēģijām ir jāpastāv arī tiesību normu piemērošanā? Vai tiesību normu piemērošanas procesā būtu vērtējams personas statuss? Vai tiesiskas valsts pamatprincips paģērē – viens likums, viena taisnība?

Problēmjautājums ir par tiesiskas valsts izpratni sabiedrībā, tai skaitā tiesas spriešanā.

Kādā lietā Rīgas apgabaltiesa pievienojās iestādes un pirmās instances tiesas viedoklim, ka personas lūgums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.10 panta ceturtās daļas 5.punkta administratīvā pārkāpuma gadījumā piemērot Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 21.pantu un atzīt pārkāpumu par maznozīmīgu, pie konkrētā lietā esošajiem apstākļiem, būtu pretrunā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 22.pantu.

Tas, ka vietā, kur persona novietoja transportlīdzekli stāvēšanai, jau stāvējuši citi transportlīdzekļi, ka transportlīdzeklis nevienam nav traucējis, nenozīmē, ka transportlīdzekli var novietot stāvēšanai vietā, kas nav paredzēta transportlīdzekļu kustībai, un nevar būt par pamatu izdarīto pārkāpumu atzīt par maznozīmīgu (Rīgas apgabaltiesas 2018.gada 27.aprīļa spriedums administratīvo pārkāpumu lietā Nr.1A29011117 Pieejams: https://manas.tiesas.lv/eTiesasMvc/nolemumi/pdf/351886.pdf)

Savukārt attiecībā uz personu grupu – tiesnešiem, kuri saskaņā ar likuma „Par tiesu varu” 13.panta ceturto daļu, netiek saukti pie administratīvās atbildības un administratīvi sodīti, bet viņus var sodīt disciplināri, Tiesnešu disciplinārkolēģija divās lietās, kur administratīvos pārkāpumus bija izdarījuši Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu nama tiesnese Kristīne Brokāne un Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta tiesnesis Andris Guļāns (attēlā pa kreisi), ir atzinusi, ka izdarītais administratīvais pārkāpums ir maznozīmīgs, tas nav radījis draudus citiem ceļu satiksmes dalībniekiem vai viņu mantai. (Tiesnešu disciplinārkolēģijas 2018.gada 2.marta lēmums lietā Nr. Lieta Nr.D-3/2018 Pieejams: https://www.tiesas.lv/Media/Default/Page/Nr.D-3-2018.docx un Tiesnešu disciplinārkolēģijas 2018.gada 2.februāra lēmums lietā Lieta Nr.D-2/2018 Pieejams: https://www.tiesas.lv/Media/Default/Page/Nr.D-2-2018.docx)

Tiesnese K.Brokāne vadīja automašīnu un izmantoja mobilo telefonu, ņemot rokā klausuli, tādējādi pārkāpjot Ceļu satiksmes likuma 25.panta 2.1 daļas 1.punktu un 19.panta pirmo daļu, par ko atbildība paredzēta Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.4 panta desmitajā daļā.

Savukārt tiesnesis A.Guļāns vadīja automašīnu, neievērojot vadīšanas tiesību aizliegumu – bez termiņā veiktas kārtējās veselības pārbaudes, tādējādi pārkāpjot Ceļu satiksmes likuma 30.panta otrās daļas 4.punktu, par ko atbildība paredzēta Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.4panta ceturtajā daļā.

Abās disciplinārlietās Tiesnešu disciplinārkolēģija nolēma aprobežoties ar disciplinārlietas izskatīšanu sēdē, neuzliekot tiesnešiem disciplinārsodus, ņemot vērā to, ka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 21.pantā noteikts, ja ziņas par administratīvo pārkāpumu ir pietiekamas, lai konstatētu, ka izdarītais pārkāpums ir maznozīmīgs, institūcija (amatpersona), kurai piekritīga lietas izskatīšana, ir tiesīga neuzsākt administratīvā pārkāpuma lietvedību vai izbeigt uzsākto lietvedību un atbrīvot personu no administratīvās atbildības, aprobežojoties ar mutvārdu aizrādījumu. Ceļu satiksmē izdarīto administratīvo pārkāpumu, ja par to paredzētais naudas sods nepārsniedz četrdesmit euro un ja šis pārkāpums nav radījis draudus citiem ceļu satiksmes dalībniekiem vai viņu mantai, var atzīt par maznozīmīgu.

Nav šaubu, ka abu tiesnešu izdarītie pārkāpumi ir atzīstami par maznozīmīgiem, jo par izdarītajiem administratīvajiem pārkāpumiem paredzētais naudas sods nepārsniedz četrdesmit euro un iespējams, ka šis pārkāpumi nav radījuši draudus citiem ceļu satiksmes dalībniekiem vai viņu mantai, tomēr arī par iepriekš aprakstīto personas administratīvo pārkāpumu (stāvēšanas aizliegumu) paredzētais naudas sods nepārsniedz četrdesmit euro un tas, ka transportlīdzeklis nevienam nav traucējis, ir atzīstams, ka pārkāpums nav radījis draudus citiem ceļu satiksmes dalībniekiem vai viņu mantai.

Būtiski ir saprast, kāpēc tiesnesis var runāt pa telefonu, braucot ar automašīnu, vai vadīt automašīnu bez termiņā veiktas kārtējās veselības pārbaudes, par ko iestājas vadīšanas tiesību aizliegums, par to nesaņemot sodu, savukārt jebkurš cits sabiedrības loceklis saņem sodu par stāvēšanas noteikumu pārkāpumu.

Kopsavilkumā jāizvirza tēze – vai nu Tiesnešu disciplinārkolēģija attiecībā pret tiesnešiem nepareizi piemērojusi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 21.pantā ietverto tiesību normu, vai arī Rīgas apgabaltiesa lietā Nr.1A29011117 nepamatoti nav piemērojusi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 21.pantā ietverto tiesību normu.

Satversmes tiesas tiesnese Sanita Osipova šogad kādā konferencē, citējot režisora Viestura Kairiša sacīto, izteica utopisku lūgumu „augstākajam” – „uzdāvināt mums tiesisku valsti”.

Diemžēl iepriekš aprakstītie gadījumi liecina, ka šis lūgums joprojām nav sadzirdēts. Pārfrāzējot profesores S.Osipovas teikto, pirmām kārtām, tiesneši ar šādiem saviem pretrunīgiem nolēmumiem neveicina izpratni par tiesisku valsti.

Jāpiekrīt Satversmes tiesas tiesneses, profesores Sanitas Osipovas rakstītajam: „kamēr tiesneši taisa spriedumus sabiedrības un konkrēta cilvēka tiesību interesēs, savos spriedumos izmantojot tiesību sistēmā pastāvošas vērtības un principus, nevis veic zinātniskus eksperimentus vai pierāda savu taisnību ar spriedumiem, tikmēr mēs runājam par tiesisku valsti, kurā tiek nodrošināta konstitucionalitāte un pamattiesības” (Pieejams: Osipova, S. Tiesiska valsts vai „tiesnešu valsts”. „Jurista Vārds”, Nr.27(930), 2016. 5.jūlijs.).

Šī raksta mērķis ir raisīt sabiedrībā diskusiju par vienveidīgu tiesību normu piemērošanu, kas veicinātu tiesiskas valsts esību.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

21

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

FotoPar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā – tās vadītājs Jānis Siksnis) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

FotoŅemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula nosaka, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem;
Lasīt visu...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

12

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

Foto7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems izbijušais, bet joprojām slavu un uzmanību alkstošais “žurnālists” un vienlaikus politiķis Ansis Pūpols. Cilvēks, kurš kopš aiziešanas no svētdienas vakaru raidījumiem naudu pelna ar pasūtītām filmām, bet paralēli kandidējis arī vēlēšanās un nu arī ticis pie ilgi kārotā deputāta krēsla labi apmaksātajā EP kā Nacionālās apvienības kandidāts.
Lasīt visu...