Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja pasaulē būtu izveidots Barona Minhauzena ordenis un ar to apbalvotu kādu valsti, tad pašlaik tieši Krievija būtu viena no pretendentēm tā saņemšanai, - bet visu pēc kārtas.

Iepriekš jau bija nācies paskatīties, kā piepildās Krievijas paustie solījumi par jauna bruņojuma izstrādi un iegādi. Faktiski visos gadījumos – sasolīts daudz un ātri, bet dzīvē saņemts stipri vēlāk un mazāk. Reizēm labi, ja vispār kas saņemts.

Tā nu, pārskatot, kas labs pasaulē notiekas, nevarēja nepamanīt Krievijas plašsaziņas līdzekļu ziņu, ka jau esošās valsts programmas ietvaros līdz 2027.gada beigām tiks pieņemts bruņojumā tālās aviācijas perspektīvais aviācijas komplekss (turpmāk tekstā – TA PAK), kurš nomainīs bruņojumā esošos stratēģiskos bumbvedējus Tu-160 un Tu-95.1 

Tehniskie raksturlielumi iespaidīgi. Viena lidmašīna spēs efektīvi manevrēt kā mazos augstumos, tā 20 km augstumā, vienlaikus arī lidot pēc zemes reljefa. Lidošanas ātrums – no aptuveni 1000 km/h līdz aptuveni skaņas ātrumam. Lidojuma attālums līdz 15 000 km (piemēram, ģeogrāfiskais attālums no Maskavas līdz Vašingtonai ir 7825 km). Īsāk sakot – visu līmeņa superlidmašīna.

Un šādu lidmašīnu ne tikai uzbūvēt, bet arī līdz 2027.gadam pieņemt bruņojumā? Ja paskatāmies tā ļoti šauri, un visam paustajam noticam, tad būtu jāsecina, ka Krievijas militāri tehniskais potenciāls ir ļoti labā līmenī, nav problēmu ar intelektuālo potenciālu un finansējumu. Vienu varu paust ar dziļu pārliecību – ar intelektuālo potenciālu Krievijai viss kārtībā, bet kā ar pārējo? Viens no veidiem, kā saprast militāri tehnisko potenciālu, ir paskatīties analoģisku projektu virzību.

Krievija ik pa laikam paziņo par kādām jaunām militārām izstrādēm, tajā skaitā arī aviācijas jomā, tomēr būtiski nošķirt, vai tiek runāts par konceptuāli jaunām izstrādēm vai tomēr jau iepriekšējo modeļu modernizāciju. Tiesa, pēdējais ir visbiežāk. Tomēr arī aviācijas jomā Krievija ir veikusi jaunu izstrādni, proti, lai līdzinātos citām valstīm, izstrādājusi savu piektās paaudzes lidmašīnu (turpmāk tekstā PPI). Jāatzīmē, ka PPI prasa pavisam citu pieeju kā ar lidmašīnas būvēšanā izmantotajiem materiāliem un tehnoloģijām, tā ar elektronisko aprīkojumu.

Tad nu paskatīsimies, kāds un cik ilgs ir bijis Krievijas ceļš uz PPI. Attiecīgi pēc analoģijas paskatīsimies, vai tagad paustais vispār ir iespējams. Nelielai atkāpei: Krievijas valsts kompānija "Rostehnologii" paziņojusi, ka jaunās reaktīvās pasažieru lidmašīnas "MS-21" sērijveida ražošanas sākšana tiks atlikta līdz 2020.gada sākumam, ņemot vērā ASV noteiktās sankcijas kompozītmateriālu piegādēm.2 Hmm, izlasot šo atkāpīti jau rodas jautājums – par kādām augsto tehnoloģiju lidmašīnām mēs varam runāt, ja Krievija pati pat nevar uzbūvēt pasažieru lidmašīnu!? Nu, labi, tomēr skatīsim faktus.

2002.gada pavasarī „Sukhoi” konstruktoru birojs uzsāka PPI izstrādi. Tika plānots un paziņots, ka PPI jāpieņem bruņojumā 2009.gadā. Respektīvi, septiņu gadu laikā (te atgādinu, ka arī TA PAK tagad sola izstrādāt, uzbūvēt un pieņemt bruņojumā septiņu gadu laikā).

2004.gada rudenī bija izstrādāts skices projekts un saņemts apstiprinājums, ka lidmašīna atbilst prasībām.

2005.gadā tika publiskota koncepcija un piešķirts rūpnīcas indekss I-21 un T-50 (nedaudz aizsteigšos uz priekšu un pateikšu, ka tieši T-50 kļuva par PPI).

2008.gadā pats Gaisa spēku virspavēlnieks ģenerālpulkvedis A.Zeļins paziņoja, ka PPI izstrāde notiek pēc plāna.

2009.gada decembrī T-50 uzsāka pirmos izmēģinājumus (te jau nesakritība laikā, iepriekš tika runāts, ka 2009.gadā tiks pieņemts bruņojumā, bet realitātē tiek uzsākti tikai izmēģinājumi).

2010.gadā tika paziņots, ka pirmās desmit lidmašīnas uzsāks kaujas dežūras 2013. – 2015.gadā (faktiski tas nozīmē, ka lidmašīna kā jau būtu pieņemta bruņojumā, tā arī būtu uzsākta tās sērijveida ražošana).

Vēlāk, 2011.gadā tika jau paziņots, ka PPI bruņojumā tiks iekļauts 2016.gadā. Savukārt gadu vēl vēlāk, 2012.gadā Krievijas aizsardzības ministrs A.Serdjukovs paziņoja, ka PPI eksporta versiju sāks būvēt 2020.gadā.3

Realitātē izmēģinājumi vēl turpinājās ilgi, un 2017.gada 8.augustā PPI (11. izmēģinājuma modelis, bet kopumā uzbūvēti 13 izmēģinājuma modeļi) pacēlās gaisā.4

2018.gada jūlija sākumā Krievijas Aizsardzības ministra vietnieks Jurijs Borisovs televīzijā apgalvojis, ka "lidmašīna izrādījusies ļoti laba, tostarp Sīrijā, kur apstiprinājusi vadāmības un kaujas spējas". Viņš medijam "The Diplomat" vēlāk arī paskaidrojis, ka, lai gan PPI esot viena no labākajām lidmašīnām pasaulē, neesot pamata paātrināt modeļa masu ražošanu. Savukārt britu kaujas aviācijas eksperts Džastins Bronks "Business Insider" norāda, ka Borisova aizbildinājumi par to, ka lidmašīna esot tik ļoti laba, ka Krievijai tādu nav jābūvē, esot pārāk neticami.5

Tomēr 2019.gadā atkal jau bija ziņa, ka uzsākta sērijveida ražošana un noslēgts līgums par 76 lidmašīnu piegādi.6

Tikai 2020.gada 27.decembrī pirmais sērijveida PPI ar borta numuru 01 uzsāka savu lidojumu uz patstāvīgo dislokācijas vietu 929. Valsts lidojumu izmēģinājuma centru Ahtubinskā. Tika arī paziņots, ka līdz 2028.gadam tiks saņemti 75 PPI.7

Savukārt nedaudz agrāk, 2020.gada 7decembrī tika pausta cerība, ka otrās pakāpes dzinējs PPI tiks izstrādāts līdz 2022.gadam un pēc tam dažu gadu laikā tiks uzsākta arī to sērijveida ražošana.8

Īsais kopsavilkums par PPI būvēšanu:

Paziņoja, ka tiks izstrādāts, uzbūvēts, pieņemts bruņojumā un uzsāks sērijveida ražošanu septiņu gadu laikā.

Izstrāde uzsākta 2002.gadā.

Pirmais sērijveida modelis nogādāts vienībā 2020.gadā.

Bruņojumā vēl nav pieņemts.

Tikai līdz 2022.gadam cer izstrādāt īsto dzinēju, kuru sērijveida ražošanu uzsāks vēl pēc pāris gadiem. Optimistiskākā prognoze līdz 2024.gadam.

Secinājumi sanāk ne visai labvēlīgi, lai būtu pamats noticēt, ka plāni par TA PAK ir īstenojami septiņu gadu laikā. PPI izstrāde līdz pirmajam sērijveida modelim prasīja 18 gadus iepriekš apsolīto septiņu gadu vietā, un faktiski, kamēr lidmašīnai nebūs tai paredzētā dzinēja, nevar to saukt par pabeigtu, jo tādējādi tā nesasniedz tehniskajā specifikācijā minētos lidojuma parametrus. Savukārt dzinēju sērijveida ražošana tiek prognozēta ap 2024.gadu. Faktiski tikai tad varētu pateikt, ka PPI ir pabeigts. Respektīvi – 22 gadus pēc tā izstrādes uzsākšanas.

Te vēl jāatceras, ka PPI izstrādes un būvniecības sākuma daļā pret Krieviju vēl nebija noteiktas sankcijas. Savukārt, kā iepriekš jau pieminēju, sankciju rezultātā Krievija pat nespēja savlaicīgi uzbūvēt pasažieru lidmašīnu.

Viena lieta, ko sola, otra lieta, ko parāda reālie darbi. Putina Krievija tik tiešām ir pelnījusi apbalvojumi par Minhauzena cienīgiem izteikumiem.

1 https://ria.ru/20210113/bombardirovschik-1592746727.html

2 https://jauns.lv/raksts/arzemes/318933-asv-sankcijas-piespiez-krievijai-atlikt-jaunas-pasazieru-lidmasinas-serijveida-razosanu

3 https://lenta.ru/lib/14213071/

4 https://ria.ru/20170808/1500000200.html

5 https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievija-cies-sakavi-asv-un-kinai-piektas-paaudzes-iznicinataja-izstrade.d?id=50211309

6 https://sputniknewslv.com/Russia/20190730/12168953/Krievija-sakta-iznicinataju-su-57-serijveida-razosana.html

7 https://iz.ru/1104700/anton-lavrov-roman-kretcul/trudnyi-vzlet-minoborony-nakonetc-poluchilo-pervyi-seriinyi-su-57

8 https://ria.ru/20201207/su-57-1587961856.html

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

FotoKā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri.
Lasīt visu...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...