Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sabiedrības attieksme pret lauksaimniecības nozari gan Latvijā, gan daudzviet attīstītajās valstīs ir neviennozīmīga. Viena daļa iestājas par aizstāvi lauksaimniekiem kā atbildīgajiem par cilvēces pārtikas nodrošinājumu, kuriem ir jāļauj darboties un jāatbalsta, Savukārt citi – par to, ka lauksaimnieki ir alkatīgi darboņi, kuri saņem nepamatotus labumus un sagandē vidi. Attiecīgi tad vēl ir daudzas un dažādas specifiskas izpratnes, kas ir pozitīvi un kas ir negatīvi šajā nozarē.

Pašam pārstāvot šo nozari, vēlējos paskatīties un pavērtēt to, kas notiek mūsdienu klasiskajā lauksaimniecībā, no cita skatu punkta. Lauksaimnieki ir daudzi un dažādi, katrs no tiem ir individuāls, katra saimniecība ir īpaša, un katram ir cita pašreizējā situācija, bet mēģināšu iztēloties vidējo, klasisko vidēji lielas saimniecības pašreizējo darbību.

Pie tā, ka lauksaimniekiem visu laiku iet grūti, ir daudzi un dažādi izaicinājumi atkarībā no laika apstākļiem, tirgus tendencēm, politiskām sankcijām un tarifiem un citi, jau esam pieraduši. Eiropas mērogā vismaz 30% no kopējā ES budžeta tiek novirzīti šai nozarei, un tas ir vairāk nekā 300 miljardi eiro (apgūstams apmēram 5 gadu laikā). Pēdējā laikā šeit tiek iestrādātas arī ievērojamas vides un klimata prasības, kas ietvertas ES Zaļā Kursa programmā.

Sabiedrībai tiek sniegts uzskats, ka lauksaimniecība nevar pati par sevi pastāvēt konkurētspējīga un vidi saglabājoša un, lai mums visiem būtu, ko ēst, un būtu iespēja dzīvot sakārtotā vidē, lauksaimniecība ir spēcīgi jāatbalsta. Tā tas arī notiek, gadu no gada, periodu no perioda, visu laiku ir grūtības, lauksaimnieku protesti (dažādu nozaru), vides aktīvistu protesti, cīņas par vienlīdzībām, cīņas par lielāku atbalstu un to godīgu sadali, bet neizskatās, ka situācija uzlabotos.

Kad mēs skatāmies uz lielām un vidējām saimniecībām, tad mēs redzam, ko tās pārsvarā ražo. Piemēram, mūsu valstī klasiskais lauksaimnieks augkopībā audzē galvenokārt kviešus un rapsi kā galvenās kultūras (60 – 90% platības) un nedaudz citas kultūras – tādas kā mieži, pākšaugi vai auzas. Savukārt piena lopkopības saimniecības savu aramzemi izmanto intensīvajiem zālājiem, kukurūzai un lopbarības graudu ieguvei. Pēc statistikas aptuveni 45 – 55% no Latvijas aramzemes aizņem kvieši un rapsis, ap 10% varētu būt intensīvie zālāji un kukurūza, un tad vēl aptuveni 10% - 15% graudaugi lopbarībai. Tātad pieņemsim, ka aptuveni 75% no Latvijas aramzemes tiek izmantoti tieši kviešu, rapša un piena ražošanai un tās ir mūsu lielākās saimniecības, lielākā saražotā produkcija, kuras eksportē. Tātad šīm nozarēm tiek novirzīti lielākie atbalsta maksājumi, un tām tiek pielāgotas prasības to saņemšanas kritēriju izpildē.

Atgriežoties pie sākotnējās tēmas par lauksaimniecības nozīmi sabiedrībai kā veselīgas pārtikas nodrošinātāju, paanalizēsim katru no galvenajām produktu grupām.

Kvieši aizņem vislielāko aramzemes (aptuveni 1/3) daļu Latvijā, pieļauju, ka arī daudzās citās valstīs, kur tiem ir atbilstoši apstākļi augšanai. No lauksaimnieku viedokļa šī nemaz nav vienkāršākā kultūra audzēšanai, tā pat ir ļoti prasīga un intensīva. Tā, piemēram, lai izaudzētu labu un kvalitatīvu ziemas kviešu ražu, ir nepieciešama labas kvalitātes aramzeme, no sējas līdz ražas novākšanai vismaz 5 – 6 reizes ir jālieto dažādi pesticīdi kā sēklu kodne, vairāki herbicīdi pret nezālēm, vairāki augšanas regulatori pret veldri, vairāki fungicīdi, lai apkarotu slimības. Papildus tam 3 – 4 reizes dod sintētiskos minerālmēslus, klāt vēl dažādus mikroelementus un citus produktus. Tas viss ir jāizdara pareizā augšanas stadijā, piemērotos laika apstākļos un pareizā devā. Lai novāktu ražu īstajā laikā un apstākļos, saimniekiem ir jābūt nodrošinātiem ar ražas novākšanas kombainiem, transportu, kaltēm un noliktavām. Tas viss veido kviešu graudu pašizmaksu, kas salīdzinoši ar citām graudaugu kultūrām ir daudz lielāka. Kā priekšaugs augu maiņā kvieši nav labi, tie sablīvē augsni, tie atstāj daudz salmu, pēc tiem ir grūti iesēt nākamo kultūru, bet tomēr tos faktiski visi zemnieki cenšas iesēt pēc iespējas vairāk.

Ja mēs uz kviešiem paskatāmies kā uz pārtiku, tad izrādās, ka pārtikā kviešus izmanto labi, ja pusi. Pārējais ir lopbarībā un enerģētikā kā izejviela. Turklāt Latvijā pārtikā izmanto aptuveni 200 000 t no kopējās 2,5 miljonu t ražas, kas ir tikai ap 8% no kopējās ražas. Tātad mēs uz vietas Latvijā apēdam 8% no visiem kviešiem, un tiem tiek izmantoti tikai 2,5% no aramzemes platības. Pārējais ir eksports vai lopbarība, bet ne vietējā pārtika. Dietologi, uztura speciālisti, mediķi gandrīz viennozīmīgi uzskata, ka kvieši ir drīzāk kaitīgi veselībai un tos iesaka uzturā samazināt. Mūsdienās izplatās arī dažādas slimības ko izraisa kviešu izmantošana pārtikā, bet to šoreiz neanalizēsim. Rodas secinājums, ka no visplašāk audzētās lauksaimniecības kultūras Latvijā tikai aptuveni 8% izmanto pārtikā, kura nemaz nav tik veselīga, drīzāk neveselīga, un kuras audzēšanai izmanto daudz pesticīdu un minerālmēslu, kuri nemaz neuzlabo, drīzāk kaitē apkārtējās vides stāvoklim. Tajā pašā laikā proporcionāli to audzēšanai tiek novirzīti vislielākie atbalsta maksājumi. Tātad mēs to visu atbalstām!

Līdzīgi ir ar rapsi. Lai gan tas aizņem ievērojami mazāku aramzemes platību, aptuveni 10 – 15%, tā audzēšana ir vēl intensīvāka. Ziemas rapsim jau rudenī parasti veic 3 – 5 apstrādes ar pesticīdiem, ieskaitot insekticīdus un limacīdus, jo rapsis garšo gan dažādiem kukaiņiem, gan gliemežiem. Tad vēl pavasarī kādas 2 – 3 reizes miglo herbicīdus, insekticīdus, fungicīdus. Arī mēslošana ir ļoti intensīva, un tie pat ir prasīgāki kā kvieši. Tā, piemēram, labai rapša ražai zemnieki iztērē aptuveni līdz 1000 kg/ha dažādu mēslojumu. Kāda tad ir rapša audzēšanas motivācija no zemnieka pozīcijām? Pirmkārt, tas ir labs priekšaugs ziemas kviešiem savlaicīgās novākšanas, augu atlieku un augu maiņas efekta dēļ. Otrkārt, to var (ja viss izdodas) viegli pārdot, un pastāv iespēja pārdot par labu cenu un labi nopelnīt.

Ja mēs paskatāmies uz rapsi kā pārtiku, tad tas nonāk uz mūsu galda tikai pastarpināti, kā piedeva, turklāt drīzāk neveselīga. No tā iegūst eļļu, to pievieno dažādiem pārstrādātiem pārtikas produktiem vai kā izejvielu un pat degvielu. Par rūpnieciski iegūta rapša eļļas kaitīgumu pārtikā ir daudz viedokļu. Tātad mūsu dzelteni ziedošajos laukos, ko mēs dāsni subsidējam, tiek iegūta pārtikas piedeva, iespējams, neveselīga, un to audzēšanai tiek izmantots liels daudzums minerālmēslu un pesticīdu. Latvijā pārstrādā un izmanto nelielu daļu no izaudzētā rapša, un tas līdzīgi kā kvieši tiek eksportēts.

Paanalizēsim arī, kāds mums ir sabiedriskais labums no piena lopkopības, kura tāpat ir viena no lielākajām nozarēm Latvijā un kurai tiek novirzīt nozīmīgs atbalsta apjoms. Mūsdienu piena lopkopībā govis netiek laistas ganos, tās koncentrētas lielās novietnēs, daudzas no tām ir ļoti modernas un robotizētas. Barības devas tiek sastādītas precīzi, lai iegūtu maksimālu piena daudzumi, to pieved klāt no skābbarības bedrēm, kombinēto koncentrēto barību no rūpnīcām, pievieno dažādus mikroelementus un medikamentus pēc nepieciešamības.

Pa vienu galu ved iekšā barību, bet pa otru galu iet ārā šķidrmēsli lielos apjomos. Ūdens nāk pa vienu trubu, piens aiziet pa otru. Lai govīm būtu labi izslaukumi, tām cenšas saražot augstražīgu zāles un kukurūzas skābbarību. Zāles skābbarību iegūst no intensīviem, speciāli selekcionētiem zālaugu maisījumiem, tos attiecīgi mēslojot ar škidrmēsliem vai digestātiem un minerālmēsliem, iegūst 3 līdz pat 6 pļāvumus sezonā. Zaļo masu nopļauj uz savāc no lauka, ved un blietē tranšejās, pievieno speciālus konservantus, lai barība nebojājas. Līdzīgi ir ar kukurūzu, tikai to vāc vienā reizē - rudenī.

Šāda intensīva zālāju un kukurūzas audzēšana neatstāj labu iespaidu ne uz zemes stāvokli ne uz apkārtējo vidi. Papildus tam zaļās masas un šķidrmēslu pārvadātais apjoms ir ļoti intensīvs, tam patērē daudz resursu, un tie rada slodzi publiskajai infrastruktūrai. Tā, piemēram, vidējā zaļās masas raža ir ap 35 – 50 t/ha gadā, ko aizved no lauka uz kūti, un izvestie šķidrmēsli arī ir 50 un vairāk m3 uz ha. Neskatoties uz to, piena ražotāji ir ļoti ieinteresēti nepārtraukti uzlabot savu ražošanu, jo motivācija ir piena realizācija, kura dod passtāvīgus ienākumus. Gada laikā Latvijā saražo aptuveni 800 – 900 tūkstošus tonnu piena, no kura uz vietas pārstrādā tikai apmēram pusi, bet pārējo eksportē. Piena nozarei tieši vai pastarpināti varētu tikt novirzīti 15 – 25% no kopējiem atbalsta maksājumiem.

Par piena kā pārtikas produkta vērtību arī ir dažādi viedokļi un uzskati. Ir pat atzinums, ka govs piens, īpaši industriālais, nav piemērots cilvēka pārtikā, un tāpat kā ar kviešiem ir vairākas slimības, kuras saistās ar piena izmantošanu uzturā. Tad rodas atkal jautājums, cik vērtīga ir šāda industrializēta piena nozare no sabiedriskā labuma, vides un veselības skatu punkta?

Tātad, šādi izvērtējot, sanāk, ka ievērojami lielākā daļa Latvijas aramzemes (pieļauju, ka līdzīgi ir arī daudzviet citur) un lauksaimnieku atbalsta finansējuma (publiskā) tiek izmantota tādu produktu ieguvei, kurus pārtikā (it īpaši vietējā) izmanto tikai nelielu daļu un par kuru veselīgumu var diskutēt, un ar to saistās daudzi, nopietni vides jautājumi.

Piemēram, manas ģimenes ikdienas pārtikas grozā izvairāmies no kviešu un rapša produktiem, piena produktus un gaļu meklējam no bioloģiskiem vai piemājas audzētājiem. Tādējādi secinot, ka pastāvošā lauksaimnieku atbalsta sistēma nesasniedz nevienu no iepriekš nosauktajiem mērķiem.

Papildus tam mēs aizvien biežāk dzirdam un ceļam trauksmi, ka klasiskā lauksaimniecības sistēma ir vidi degradējoša un nav ilgtspējīga. Tad kāds un kam ir tas labums, ka mēs pēc iespējas vairāk un visur cenšamies audzēt kviešus, rapsi un piena govis? Šīm nozarēm nepārtraukti ir nepieciešams liels atbalsts  visdažādākajos veidos, un bez tā tās vairs nav dzīvotspējīgas. Mēs lauksaimniekiem piemaksājam par katru hektāru kviešu un rapša sējumu, par katru govi, sedzam lielāko daļu apdrošināšanu, neņemam akcīzes nodokli par degvielu un dodam citas nodokļu atlaides, lai tik šīs nozares varētu turpināt darboties. Protams, ir valsts mēroga ekonomiskie rādītāji un saukļi kā eksports, IKP, budžets u.t.t., ko piemin ražotāju organizācijas, kad pamato atbalsta nepieciešamību, bet arī tie būtu jāizvērtē kritiski, vai tik beigās nav tā, ka patiesais labums nonāk kaut kur citur?

Piebildīšu, ka es pats esmu praktizējošs lauksaimnieks, kurš ikdienā nodarbojas ar šeit aprakstītajām aktivitātēm, kurš ir ierauts šajā nepārtrauktajā ražošanas ciklā, kur gadu no gada tiek veikta sēja un ražas novākšana ar mērķi iegūt pietiekami līdzekļu, lai samaksātu par iztērēto un lai varētu iepirkt atkal nepieciešamo nākamajai sējai, ar cerību uz labāku ražu, uz lielāku cenu, uz labiem laika apstākļiem, uz veiksmīgo gadu. Bet realitātē gadu no gada nāk savas grūtības, kuru pārvarēšanai ir jādara vairāk, jātērē vairāk un jāprasa vairāk piemaksu. Un tad, kad sāk aizdomāties, kādēļ tas tiek darīts, kādi ir mērķi, kāds ir rezultāts? Vai rezultāts ir vēlamais, kam tas ir vēlamais un kāds rezultāts no tā, ko es daru, ir citiem? Vai būt par lauksaimnieku ir labi vai slikti? Kāds esmu es?

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Biedri Švinka, kādā pozā Jūs sēžat pie sarunu galda?

FotoLatvijā ir viens pietiekoši zināms ekonomists, kurš (tviteris neļaus samelot) aicināja runāt par kaimiņvalstu iesaisti AirBaltic glābšanā. Es jau ne tikai skaidroju situāciju jau sen. Pa plauktiņiem. Kad man pārmet, ko tikai „kritizēju”, esmu konkrēti piedāvājis arī šo. Tas būtu loģiski - iesaistīt kaimiņvalstis. Vismaz gadu-divus atpakaļ. Zaudējumus nesošu biznesu loģiski būtu stiept uz pleciem trīs, ne vienai valstij. Viņi to var, protams, negribēt.
Lasīt visu...

21

Mums ir arhibīskaps un Sv. Meinardam – mantinieks!

FotoLatvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas 30. sinode ir noslēgusies un atstājusi dvēselē daudzveidīgu prieku. Prieku par to, ka ir ievēlēts jauns Rīgas un Latvijas arhibīskaps, un prieku par to, ka balsojums bija tik līdzīgs. Mūsu baznīca spēja izvirzīt bīskapa amatam divus tik godājamus un Svētā Gara pilnus vīrus, ka pašai bija grūti starp viņiem izvēlēties.
Lasīt visu...

21

Ne smieties, ne raudāt. Iespējams, dārgākā traģikomēdija Latvijas vēsturē

FotoDaži citāti: "Tad atkal turpinājās bēdu stāsts par ministrijām, kuru darbinieki nekādus mērķus noteikt neesot spējīgi. Vismaz “airBaltic” gadījumā mērķi neesot noteikti."
Lasīt visu...

21

Un tad uz skatuves uznāk meluškāni – sapuvušās sistēmas aizstāvji

FotoPievienoju tiešām smieklīgu tvītu, pats iesmēju. Pirmajā brīdī. „Guntars Meluškāns: Šlesers sola izvest ielās savus vēlētājus. Rīgas ieslodzījuma vietās valda patīkams satraukums.”
Lasīt visu...

10

Tiesiskais teātris 2025.gada. 7. jūnijā: vēlēšanas, kurās nestrādāja nedz sistēma, nedz atbildība

FotoLatvijā 2025. gada 7. jūnijā notika pašvaldību vēlēšanas. Precīzāk – notika vēlētāju gribas izteikšana, taču balsu skaitīšana pārvērtās par valsts funkcionalitātes sabrukuma laboratoriju. Šo notikumu tagad ierakstīsim hronikā kā "demokrātijas beta versiju ar automātisku atbildības apvedceļu".
Lasīt visu...

10

Gaidiet tankus Rīgas ielās, iespējams, jau rudenī

FotoRosļikovs visu acu priekšā gatavo augsni krievijas specoperācijai tautiešu aizstāvēšanai. Saku kā režisors, kurš kaut ko saprot no dramaturģijas likumiem. Ja viņu nenoņem no trases savlaicīgi (likuma pārkāpumi acīmredzami, un to var izdarīt legāli), tad gaidiet tankus Rīgas ielās, iespējams, jau rudenī.
Lasīt visu...

21

Dažas domas pašvaldību vēlēšanu sakarā

FotoGan jau arī šoreiz polittehnoloģi būs atraduši veidu kā lielākajai daļai pilsoņu uzlauzt apziņas kodus, apiet krititiskās domāšanas barjeras un panākt saviem klientiem vajadzīgos rezultātus. Visiem nevajag. Tikai vairākumam. Tātad grābekļi ir sagatavoti vajadzīgās krāsās un izlikti iepriekš aprēķinātās vietās. Vairākums ar garantiju uzkāps. Tas tā, ievadam.
Lasīt visu...

21

Nu traki ar tiem populistiem

FotoPēdējās nedēļas jau bija tik notikumu pilnas, ka ziņu atkarības sirdzējiem nebija laika ne normālai ēdienreizei, ne mierīgi uz poda pasēdēt. Tipiska aina – glaudāmrīks vienumēr rokā, nedaudz šķielējošs acu skats displeju nepamet ne uz mirkli. Un te nu sākās tādi trakumi, salīdzinājumā ar kuriem Holivudas pasakas sāka izskatīties garlaicīgas kā komjauniešu atskaites. Bet lai nu uguņošana, neticamie video skati un pārgudrā spriešana par ģeopolitiskajām sekām paliek citiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ulbrokas baseins sapelējis tāpat kā Ulbrokas vara

Vienā no “bagātākajām” pašvaldībām Latvijā – Ropažu novadā – sākusies pirmsvēlēšanu peldēšana....

Foto

Kāpēc kolaboranti nīst partizānus? Par bailēm, nodevību un neērto patiesību

Pievērsiet uzmanību attēlam. 1952. gads. Šie vīri dzīvo mežā jau astoto gadu. Nevis kā dzērāji, plikadīdas...

Foto

Latvija – poligons ar vēja parkiem?

Iespējams, ka tuvā nākotnē skaistos dabas skatus, ar kuriem šodien lepojamies, indiešu bērneļi Latvijā varēs skatīt tikai bilžu grāmatās. Pie...

Foto

Ar ko novērsīsim līdzīgus uzbrukumus?

Ukrainas veiksmīgais uzbrukums Krievijas stratēģiskajām aviobāzēm viennozīmīgi ir ļoti būtisks notikums un ne tikai notiekošajā Ukrainas – Krievijas karā, bet arī...

Foto

Neiespējamais konservatīvisms

Konservatīvisms ir pieeja politikai, kas paredz, ka sabiedrībā pastāvošajā kārtībā ir iekodētas konkrētas sabiedrības locekļu līdzāspastāvēšanai pielāgotas prakses un ka tās ir jāaizsargā pret...

Foto

Feminists Igors

Rīgā ir deputāts, kurš ir feminists un vārds. Viņš, šķiet, dzīvo no svaiga gaisa, "Roltoniem" un sociālistiski zaļajām idejām – vismaz, spriežot pēc viņa...

Foto

Eiropa, vai patiešām virzies pa pareizo ceļu?

Pāris komentāri par trim publikācijām attiecībā uz "zaļo" dienaskārtību, kas dažu pēdējo dienu laikā piesaistīja uzmanību un, manuprāt, labi...

Foto

Tie, kas atļaujas apšaubīt mūsu rīcību, apdraud Latvijas drošību!

Gaidot pašvaldību vēlēšanas, Latvijas Žurnālistu asociācija aicina politiķus un deputātu amata kandidātus saglabāt cieņu saziņā ar žurnālistiem....

Foto

Aicinu izmeklēt pārtikas iepirkumu Rīgas skolām

Es neko nevaru apgalvot droši, jo pēdējā laikā man nav laika plašiem pētījumiem. Tāpēc es tikai pastāstīšu, ko es darītu,...

Foto

VID bravurīgās pasaciņas

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Baibas Šmites-Roķes stāsts, ka X stundā (ar to parasti domā Krievijas pilna mēroga militāro iebrukumu) anštaltes darbība nerimsies,...

Foto

Tiesību pieejamības un taisnīguma nodrošināšanas izaicinājumi Latvijā: tiesiskās valsts īstenošana un sociālā nevienlīdzība

Tiesiskās valsts koncepcija, kas uzsver tiesību aizsardzības nodrošināšanu kā fundamentālu sabiedrības attīstības pamatu,...

Foto

Vai latviešu valodas nākotne ir apdraudēta?

Apdraudēta valoda ir tāda valoda, kurai draud izzušana, jo tās runātāji izmirst vai pāriet uz citas valodas lietošanu. Valodu izzušana...

Foto

Draudīgā numeroloģija

Uz bijušo Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) direktoru Džeimsu Komiju krīt aizdomu ēna par aicinājumu nogalināt Donaldu Trampu. Komijs ievietoja instagramā fotogrāfiju ar gliemežvākiem, izkārtotiem...

Foto

Brīvā griba kā cilvēka tiesiskās un garīgās autonomijas pamats

Cilvēka eksistence nav reducējama tikai uz ārējiem normatīvajiem ietvariem vai sabiedrības uzspiestām struktūrām. Jau kopš dzimšanas indivīdam...

Foto

"Vienotības" Agitas Zariņas-Stūres nulles izpratne par izglītību un tālmācību

Pēdējā laikā kļūst arvien redzamāka Agitas Zariņas-Stūres, Saeimas deputātes un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājas, nekompetence....

Foto

Ko jūs, mēs neiejaucamies mediju darbībā un vispār nekur neiejaucamies! Mēs spējam ietekmēt tikai policistes, kas piestrādā par apkopējām!

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) noliedz...

Foto

"airBaltic" un "Rail Baltica": Siliņas valdībai galva smiltīs un dupsis gaisā

Es te paklausījos Ivo Butkeviča podkāstu ar bijušo AirBaltic padomes priekšsēdētāju Klāvu Vasku. Doma bija saprast, kur...

Foto

Jo tuvāk vēlēšanas, jo vairāk bezjēdzīgu, populistisku ideju dzird vēlētāji

Zaļo un Zemnieku savienība atbalsta iespēju Latvijā izveidot musulmaņu mošejas. Partija paziņoja, ka tā aicinās partijas,...

Foto

Par ko balsot vai nebalsot pašvaldību vēlēšanās 7.jūnijā Salaspilī?

Par ko balsot pašvaldību vēlēšanās 7.jūnijā Salaspilī? Šāds jautājums nodarbina daudzu salaspiliešu prātus, un daudzi arī jautā...

Foto

Apvienotais saraksts Ropažu novadā – komanda vai tikai ilūzija?

Apvienotais saraksts Ropažos lepni sevi sauc par “komandu”. Spēcīgu, profesionālu, godprātīgu un ar augstāko cieņas līmeni. Taču...

Foto

Tauta skrien, bet valsts bremzē

Fiziskas aktivitātes nav tikai sports – tās ir arī veselības pamats. Aktīvs, sportisks dzīvesveids stiprina ķermeni un līdzsvaro prātu. Taču Latvijā šo vienkāršo...

Foto

Neviens nerunā par izrāvienu. Neviens nesaka: „Rīga būs instruments Latvijas izaugsmei!”

Mans draugs, šodien es centīšos kaut cik korekti ieskatīties dažās personībās un idejās, kas ne...

Foto

Klusēšana nav miers

Manā sirdī ir nemiers. Tāds, kas rodas nevis no pasaules trokšņiem vai politiskiem strīdiem, bet gan no Dvēseles klusuma, kur Svētais Gars elpo...

Foto

Mūsu viedās ministrijas viedie soļi un viedā rīcība

Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas reģionālās attīstības jautājumi vienmēr ir bijuši politiķu un valsts pārvaldes darba kārtībā. Uz tiem...

Foto

Kultūršoks vai Latvijas nodevēju saraksts?

Vai Latvijas sabiedrība neredz, kā „Latvijas sabiedriskais medijs” bieži izmanto to pašu, ko izmanto krievijas propaganda? Mēs Latvijā cieņpilni vienmēr esam...

Foto

Valsts kase ir tukša, naudas vienkārši vairs nav, ir politisks bankrots

Vai pusbeigtam zirgam nav vienalga kam līdzināsies Zaļā kursa remonts 2030. gadā: neliels komentārs par...

Foto

Dubultstandarti Latvijas varas retorikā: kad "attīstītās valstis" kalpo tikai algu celšanai

Latvijas politiskajā telpā bieži dzirdams arguments: “Attīstītajās valstīs ministri pelna vairāk – arī mums tas...

Foto

Vai katra ķēkša var vadīt valsti un lielus uzņēmumus? Viennozīmīgi - var, bet ne ilgi

Dīvainā Latvija. Zeme, kur iegulda (pagaidām gan vairāk sapņo un šķērdējas...

Foto

Eiropas Savienības pārsteidzošā klusēšana

Nezinu, ko jūs domājat, bet man personīgi ir diezgan slikti ar airBaltic ziņām. Tāpēc es aicinu Eiropas Savienību iejaukties situācijā ar Latvijas aviokompāniju, jo...

Foto

Kas ir latviešu nācija?

Pievērsīsimies vienam no pamatjēdzieniem nacionālisma domāšanā. Kad kāds saka, ka latviešu tauta ir nācija, kā to saprast? Vai “tauta” un “nācija” ir...

Foto

Par tiesisko pēctecību un mūžīgo taisnīgumu

Nekas nelikumīgs nevar radīt tiesiskas sekas. Šī patiesība ir tik vienkārša un vienlaikus tik dziļa, ka tā atbalsojas pāri laikiem,...

Foto

Esmu atradusi jaunu sili Sabiedrības integrācijas fonda vietā!

Kas Latviju padara stipru? Valsts amatpersonu uzrunās dzirdam, ka tie ir Latvijas cilvēki. Ik reizi jādomā – kas...

Foto

Aicinām likvidēt Klimata un enerģētikas ministriju

Apzinoties kritisko nepieciešamību rast papildu līdzekļus valsts aizsardzības spēju vairošanai, samazināt birokrātiju un administratīvo slogu, pārskatīt mūsdienu situācijai neatbilstošas politikas...

Foto

Nu laikam arī man pietiek!

Nu laikam arī man pietiek! Sakarā ar jaunievēlētā Latvijas Jātnieku federācijas (LJF) prezidenta A.Draudiņa paziņojumu par nepamatoti zemu cenu par boksu Kleistos ļoti...

Foto

Latvieši netic vadītāju spējām tikt galā un koordinēt visaptverošu dižķibeli

Latviešu dzīve vairs nav tik harmoniska kā vecos labos laikos, kad sabiedrības galvenie uzkarsumi bija problēma,...

Foto

Tiesa atzīst – Valsts kultūrkapitāla fonda lēmums ir prettiesisks

Mūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” ir guvis tiesas atzinumu par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) lēmuma prettiesiskumu....

Foto

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

Saeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres...

Foto

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

Daži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas....

Foto

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

Publiskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas...

Foto

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

Kad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar...

Foto

Cik patiesībā maksā birokrātija?

Birokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un...

Foto

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

Ir kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda...

Foto

Bez Amerikas. Ai un vai!?

Starptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau...

Foto

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā...

Foto

Valoda kā attieksme

Šogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72...

Foto

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

Šī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada...

Foto

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

Pavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda...

Foto

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

Latvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti...

Foto

Ko politiķi tev nestāsta

Kas ir kopīgs Ādolfam Hitleram un Donaldam Trampam? Pareizi – tā ir demokrātijas instrumentu izmantošana autokrātisma un savas varas nostiprināšanas interesēs....

Foto

No Trampa līdz Latvijai: kas notiek, kad demokrātijai kļūst par šauru?

Vēsture mums māca: pat šķietami “taisnīgs vadonis” iedibina sistēmu, ko kādu dienu var mantot daudz...

Foto

Ošlejs un viņa fufeļrunas

Tā, pievēršam uzmanību, Jānis Ošlejs ir mainījis naratīvu (skat. Twitter ierakstu zemāk*). Tagad stāsts norit pēc jaunas metoģičkas, acīmredzot saistībā ar jauno amatu pie briškeniem....

Foto

Divi “spēkavīru rekordi” gandrīz vienā laikā. Viens Ukrainā, otrs ASV

Pēc piektdien Krivijrihā Krievijas sarīkotā gaisa trieciena šobrīd jau gājuši bojā 10 bērnu. Tas esot “rekords”,...

Foto

Vai likumi mainīs dzīvnieku mazuļu apriti Latvijas patversmēs

Biedrības Dzīvnieku pansija Ulubele vadītāja Ilze Džonsone apliecina, ka pērn ar patversmē nonākušajiem mājdzīvnieku mazuļiem situācija tiešām bijusi...

Foto

Domu Bufalo spārniņi

Pirms nedēļas cēlu trauksmi par armijas lietām - ministrija malači, noreaģēja operatīvi, izskatās, ka tika izspiests sajūgs vai norauta roķene. Labi. Pamēģiniet tagad...

Foto

Ziņojums par pūšošo momentu

Sāksim ar vecām un jaunākām ārzemju ziņām. Pagājušajā gadā notika NATO ģenerālsekretāru maiņa. Jādomā, ar atvieglotu nopūšanos amatu beidza pildīt norvēģis Jenss...

Foto

Pastāstīšu 1. aprīļa joku par Stukāna prokuratūru

Vakar bija 1.aprīlis, tāpēc pastāstīšu joku: Latvija ir tiesiska valsts, kurā par prokuroriem strādā tikai rūpīgi atlasīti - zinoši...

Foto

Neredzu, ka kāds labprātīgi izvēlētos pārsēsties no privātās mašīnas trolejbusā

Mašīna uz ilgāku laiku remontā, tādēļ iemēģināju sabiedriskā transporta alternatīvas. Ar domu – varbūt pāriet pavisam....