„Latvenergo” maksimizēt peļņu uz Latvijas rūpniecības eksporta un investīciju rēķina, kā arī uz savu ilgtermiņa investīciju rēķina ir amorāli
Gatis Ābele19.10.2023.
Komentāri (0)
Latvenergo 2023.gada peļņu Latvijas valdība uzskata par loterijas vinnestu? Tā ir peļņa uz Ukrainas kara rēķina un ietekmēs 2024.gada ekonomikas, bet jo īpaši rūpniecības eksporta un investīciju rādītājus, kā arī pāreju no dabasgāzes uz elektroenerģiju dažādos ražošanas procesos.
2023.gada pusgada peļņa finanšu pārskatā miljonis eiro patiešām ir liela, un, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir izteikts pieaugums:
2023 (tikai 6 mēneši, pārējiem pilns gads) – 228,2
2022 – 183,9
2021 – 71,6
2020 – 116,3
2019 – 94,4
2018 – 75,9
Daļa no peļņas ir budžeta dotācija par TEC uzstādīto elektrisko jaudu, kas joprojām tiek maksāta, neskatoties uz iepriekšējos gados saņemto OIK, ko jau ir samaksājusi Latvijas ekonomika. Šo izmaksu dēļ pie mums ir bankrotējuši uzņēmumi, kā arī nav radušies jauni.
Lai arī tas ir mazāk, nekā uzņēmums saņēma OIK laikos un terminēts ar 2028.gadu, Latvenergo no šīs budžeta dotācijas bija jāatsakās jau pagājušajā gadā, kad pilnībā mainījās tirgus situācija un paralēli tika saņemts dāsns budžeta finansējums dabasgāzes iepirkšanai LNG tirgos.
Aptuveni 25 miljonus EUR Latvenergo saņem subsīdijā par samazinātu pārvades pieslēgumu maksājumu no Augstsprieguma tīkla, kuru finansē visi patērētāji. Latvijas patērētāji joprojām maksā gan par savu pieslēgumu jaudu, gan lielā mērā arī par Latvenergo pieslēgumiem.
Taču vislielākā mērā uzņēmums ir ieguvējs no Ukrainas kara rezultātā izraisītās krīzes enerģijas tirgos, un vismaz puse no atlikušās peļņas ir Latvijas biznesa klientu - citu nozaru maksājumi. 2023.gadā šī peļņa negatīvi korelēs gan ar rūpniecības eksportu gan investīcijām.
Energointensīvo uzņēmumu daļā, kuru eksporta un finanšu rādītāji ir visjūtīgākie uz enerģijas tirgus izmaiņām, Latvenergo peļņa atspoguļosies riskos zaudēt konkurencē ASV, Ķīnas, Āzijas un citiem uzņēmumiem. Latvijas rūpniecības eksports jau ir sabremzējies, un tas kļūs vēl aktuālāk.
Pagājušajā gadā, kad Eiropas Savienības valdības meklēja veidus aizsargāt rūpniecību un nodrošināties pret kapitāla aizplūšanu uz ASV, tika iedarbināti korekcijas mehānismi. Piemēram, Francija panāca ka EDF uzņēmums samazina cenu noteiktām rūpniecības nozarēm. Taču šādu pieeju vēlāk nerekomendēja Eiropas Savienība.
Eiropas Komisija nolēma rekomendēt, ka dalībvalstis noteiktām energointensīvām nozarēm nodrošina izmaksu korekcijas pieeju, kompensējot līdz 70% no 2022.g izmaksu un 2021.gada divkāršotu izmaksu starpības. Ar nelielām izmaiņām tas ir spēkā arī 2023.gadam.
Latvija šo mehānismu ierobežotā apjomā izmantoja tikai 2022.gadā, un, visticamākais, šogad tas netiks izdarīts, - šāds korekcijas mehānisms ir terminēts ar 31.decembri. Ministru kabinets pirmdien slēgtā daļā lēma sadalīt Latvenergo peļņu budžeta un sociālajām vajadzībām,
Ja Latvenergo un tā īpašnieku neuztrauc, kā virspeļņa atsauksies tālākās piegāžu ķēdēs rūpniecībā un nākamā gada ekonomikā, varbūt uzņēmums izmantos investīcijās nākotnes jaudās? Publiski pieejamā informācija par to diemžēl neliecina.
Salīdzinājumā ar Ignitis un Eesti Energia Latvenergo jauno investīciju aktivitāte AER stacijās krietni iepaliek. Piemēram, Ignitis Renewables ir pabeigti vai noslēguma fāzē Baltijas valstīs atrodas 140MW vēja parku, bet Enefit Green jau 398MW!
Nacionālajai enerģijas kompānijai maksimizēt peļņu šodienas apstākļos uz Latvijas rūpniecības eksporta un investīciju rēķina, kā arī uz savu ilgtermiņa investīciju rēķina ir amorāli. Valdībai to akceptēt, apēst dividendes budžetā vai izdalīt nemērķētā atbalstā ir nekompetenti.
Pārpublicēts no Twitter
Attēlā - Latvenergo valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste