Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvija atkal nav izturējusi pārbaudes testu par varas struktūru darbības koordināciju un spēju ātri pārņemt kontroli kritiskās situācijās. Trūkst skaidra darbību algoritma, tiek izplatīti nesaskaņoti paziņojumi, nav saprotams, kuram un kā jāreaģē uz potenciāliem draudiem, notiek cilvēku maldināšana, un kā sekas iepriekš minētajam - vēl lielāka panika sabiedrībā. Par laimi, tie bija viltus apdraudējumi. Bet ko Latvija darīs reālu draudu gadījumā, atliek tikai minēt. Minēt un lūgties!

Gandrīz 300 skolu visā Latvijā nupat saņēma epasta vēstules ar draudiem par spridzināšanu, kas notikšot vienlaicīgi, mācībstundu laikā.

Vēstules tika nosūtītas naktī uz otrdienu. To stilistika, kas liek domāt par neadekvāta pusaudža rokrakstu, nav tas svarīgākais. Draudu fakts ir skaidri redzams: ziņojumā nepārprotami runāts par sprādzienu, norādot tā precīzu laiku, kā arī skan brīdinājums par daudziem upuriem.

Tagad iedomāsimies parastu darbadienu skolā. Kādā no tām pastu sekretārs/direktors/mācību pārzinis pārbauda jau 6.30, citā - 7.30, vēl kādā - 7.37 vai 7.45, un tā tālāk. Tikmēr bērni jau atnākuši uz pirmo stundu, ir sākusies mācību diena. Līdz brīdim "N", kad anonīmais autors "ieplānojis" sprādzienu, atlikušas dažas stundas.

Ko darīt direktoram? Pareizi - vērsties Valsts policijā! Policija nosūta ekipāžu, sāk nepieciešamās pārbaudes utt. Tikmēr skolu skaits, kas saņēmušas draudu vēstules, strauji pieaug. Ņemot vērā, kādā bēdīgā stāvoklī ir Valsts policija, varu pieļaut, ka vienā brīdī viņiem gluži vienkārši nepietiek ekipāžu - ne cilvēku, ne mašīnu. Pauze ievelkas. Stundas rit. Bērni ir skolās. Laiks līdz brīdim "N" sarūk.

Tālāk viss notiek pēc katra izpratnes. Un situācijas risinājums būtībā ir atkarīgs no direktora nervu stipruma. Daļa skolu, tā arī nesagaidot nedādas rekomendācijas, sāk skolēnu un skolotāju evakuāciju. Kādā skolā tas notiek mierīgā režīmā - stunda beidzas, apģērbjamies, dodamies ārā, varat doties mājās, nodarbību šodien nebūs. Citur ārkārtas režīmā kā mācībās par evakuāciju ugunsgrēka gadījumā - trauksmes signāls, trīs minūtēs pamest ēku bez virsdrēbēm, mazākie bērni sandalītēs, visiem pulcēties stadionā... Citu skolu direktori turpina mācības, gaidot augstāko instanču lēmumus. Laiks iet, visi nervozē.

Kad visi jau uz pacietības robežas, bet līdz "N" stundai paliek pārdesmit minūšu, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sociālo tīklu vietnē X (bijušais Twitter) publicē ziņu, ka skolas, kuras saņēmušas vēstules, evakuējas. Uzmanību! Nevis, ka tām noteikti jāevakuējas vai ka tām tiek rekomandēts evakuēties - tas pārliktu atbildību par evakuāciju uz ministriju. Bet vienkārši tiek konstatēts fakts - "evakuējas". Acīmredzot ministrijas ierēdņi nolēmuši, ka viņi ir tādi kā žurnālisti, kas sagatavojuši reportāžu no notikuma vietas!

Turklāt dažas minūtes pirms "reportāžas" parādīšanās IZM lapā uz skolu elektroniskajām adresēm Valsts policija nosūta paziņojumu, ka "draudu līmenis ir zems", "sabiedrībai nekas nedraud". Vārds "evakuācija" netiek lietots vispār. Taču tiek apgalvots, ka Valsts policija "konsultē skolu personālu par nepieciešamajām darbībām".

Es nezinu, par kādām "darbībām" Valsts policija konsultēja skolu personālu, taču haoss izglītibas iestādēs tikmēr turpinājās un pieņēmās spēkā, jo tam pievienojās arī vecāki, kuri, uzzinot, ka daļa skolu evakuējas, loģiski, satraucās par saviem bērniem, zvanīja uz skolām vai vienkārši izņēma bērnus no tām.

Pēc IZM "reportāžas" un pēc vecāku spiediena daļa direktoru, kas vēl nebija evakuējuši skolas, loģiski pieņēma, ka to tiešā priekšniecība - Izglītības un zinātnes ministrija - ir tām devusi norādījumu par evakuāciju, tāpēc steigā, pārtraucot stundas, izvāca bērnus no skolām. Taču citi direktori, spriežot ne mazāk loģiski, nolēma, ka par drošību valstī atbildīga ir nevis Izglītības un zinātnes ministrija, bet gan Iekšlietu ministrija, un tāpēc sekoja policijas rekomendācijām, atstājot bērnus skolās.

Pienāk "N" stunda. Par laimi, vēstules izrādās kāda ļauns un ļoti stulbs joks. Taču viss otrdien notikušais katram spriestspējīgam cilvēkam liek ļoti nopietni aizdomāties par civilo aizsardzību mūsu valstī un par Latvijas gatavību kritiskām situācijām, kas prasa visu valsts iestāžu saskaņotu rīcību. Nav skaidru algoritmu vertikālai un horizontālai saiknei ar sabiedrību; nav precīzu atbildības jomu sadalījumu; nav vienota sabiedrības informēšanas centra. Vissliktākais, kas var notikt kritiskās situācijās, ir panika. Un, ņemot vērā ļoti nestabilo un bīstamo situāciju pasaulē, saskaņotas un sabalansētas drošības sistēmas izveidei ir jābūt Latvijas prioritātei Nr.1!

Nav jābūt nekādam gudriniekam, lai saprastu, ka policijas, ugunsdzēsēju, medicīnas dienestu, glābēju loma jebkādā traģiskā situācijā mūsu valstī nebūs maznozīmīgāka kā robežsargu, karavīru un NATO sabiedroto loma! Tāpēc pašlaik, ieguldot milzu naudu žoga celtniecībā uz austrumu robežas, palielinot ieguldījumus NATO, ieviešot obligāto karadienestu, loģiski būtu ieguldīt līdzekļus arī tajos, kas atbild par iekšējo kārtību.

Tajā pašā Valsts policijā - lai viņiem elementāri pietiktu maiņu un ekipāžu, lai viņiem nebūtu jākaunas no aizturētajiem par to, kādā nožēlojamā stāvoklī ir policijas telpas, lai parasta policista alga kaut tuvotos parasta karavīra algai. Jāiegulda ugunsdzēsēju un glābēju dienestā, kas pašlaik nenodrošina savu posteni pat visās pilsētās, nemaz jau nerunājot par novadiem. Jāiegulda mediķos un slimnīcās, kas pašlaik balansē uz bankrota robežas.

Un nevajag teikt, ka nav naudas! Naudas ir mazāk, tas tiesa. Taču, jo tās ir mazāk, jo pārdomātāk tā ir jāiegulda. Jo pareizāk jāizvēlas prioritātes. Jo gudrāk ir jānotiek reformām prioritārajās jomās. Ja nepietiek naudas policijas iecirkņu uzturēšanai, apvienojiet tos ar pašvaldības policijas iecirkņiem! Būs ekonomija vismaz uz ēku apsaimniekošanas un aprīkošanas rēķina. Dodiet vairāk pilnvaru pilsētu un novadu varai, kas ir tuvāk cilvēkiem, labāk saprot situāciju uz vietas un spēs ātrāk sakārtot komunikāciju ar iedzīvotājiem.

Bet šodien es nevaru paskaidrot pilsētniekiem, kāpēc uz viņu skolu otrdien tā arī neatbrauca Valsts policijas ekipāža un nedeva rīkojumu par evakuāciju vai, gluži pretēji, nenomierināja skolotājus un vecākus. Es saprotu, ka viņiem gluži vienkārši nav cilvēkresursu. Taču man un visiem citiem iedzīvotājiem mūsu bērnu drošība ir augstākā prioritāte. Tāpēc Daugavpilī no trešdienas, 11.oktobra katrā skolā dežūrēs pašvaldības policists.

Daugavpils ir noteikusi prioritātes un izvirzīs tās arī turpmāk, operējot ar tiem līdzekļiem un tām pilnvarām, kādas mums ir. Bet varbūt valdībai vajadzētu vairāk uzticēties tiem, kuri ir cilvēkiem tuvāk?

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

Aivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli....

Foto

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

Manu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas....

Foto

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne...

Foto

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu...

Foto

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

Godājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt...

Foto

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

Latvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs...

Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...