Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Gaļas patēriņš tieši iznīcina savvaļas sugas, veicina dzīvu radību nogalināšanu rūpnieciskā mērogā, piesārņo vidi, pārveido klimatu un rada paaugstinātus riskus cilvēkiem saslimt ar vēzi un asinsrites slimībām. Tas rada ievērojamas papildizmaksas sabiedrībai – taču šīs izmaksas netiek iekļautas gaļas cenā.

Tādējādi veidojas izkropļota pārtikas sistēma, kas veicina nevienlīdzību sabiedrībā un neilgtspējīgu, dabu degradējošu, klimatu mainošu un sabiedrības veselību apdraudošu dzīvesveidu. Šāda situācija ir pretrunā ar Latvijas saistībām bioloģiskās daudzveidības, ilgtspējīgas attīstības un klimata jomās.

Bonnas Universitātes pētnieki atklājuši, ka gaļas patēriņš būtu jāsamazina vismaz par 75%, lai pārtikas sistēma neapdraudētu bioloģisko daudzveidību un neradītu klimata pārmaiņas (Bonnas Universitāte, 2022.). Šādas izmaiņas nevar panākt tikai ar informēšanas kampaņām. Nepieciešams ieviest ekonomiskus stimulus – nodokli, lai rosinātu sabiedrību izvēlēties videi, klimatam un veselībai draudzīgāku pārtiku. Tāpēc aicinām jūs parakstīt diferencēta dabas resursu gaļas nodokļa ieviešanas iniciatīvu platformā manabalss.lv.

Līdzīgs dabas resursu nodoklis būtu jāievieš arī citiem pārtikas produktiem, piemēram, pienam un olām. Taču šoreiz fokuss ir uz gaļas patēriņu, jo tam starp pārtikas produktiem ir lielākā negatīvā ietekme uz vidi un klimata pārmaiņām. Diskusija par gaļas nodokli būtu labs katalizators plašākai diskusijai par pārtikas sistēmas attiecībām ar bioloģiskās daudzveidības mazināšanos, klimata pārmaiņām, vides piesārņojumu, ētikas izaicinājumiem un sabiedrības veselības riskiem.

Pieaugošais gaļas patēriņš ir kritiska problēma – tā dēļ tiek iznīcinātas savvaļas sugas, veicinātas klimata pārmaiņas, piesārņota vide un radīti būtiski veselības riski.

Globālais gaļas patēriņš ir dramatiski pieaudzis: pēdējo 60 gadu laikā tas palielinājies gandrīz piecas reizes – no 71 miljona tonnu 1961. gadā līdz 340 miljoniem tonnu 2021. gadā (FAO, 2021.; "Redefine Meat", 2021.). Šo pieaugumu veicinājis gan iedzīvotāju skaita pieaugums par 2,5 reizēm, gan vidējā individuālā patēriņa gandrīz divkāršošanās – no 24,2 kg līdz 41,1 kg gadā (FAO, 2021.). Prognozes liecina, ka nākamajos 30 gados šī tendence turpināsies, gaļas patēriņam kopumā palielinoties par 67% un sasniedzot 570 miljonus tonnu gadā jeb 58 kg uz vienu pasaules iedzīvotāju līdz 2050. gadam ("Redefine Meat", 2021.; autoru aprēķini). Latvijā gaļas patēriņš būtiski pārsniedz pasaules vidējo rādītāju, sasniedzot 68,7 kg uz vienu iedzīvotāju 2021. gadā, kas ir par 60% vairāk nekā vidēji pasaulē (CSP, 2023.; FAO, 2021.).

Šis pieaugošais gaļas patēriņš rada nopietnus draudus mūsu planētai un sabiedrībai, ko apliecina vairāki būtiski aspekti:

Bioloģiskās daudzveidības iznīcināšana un biotopu zaudēšana: mēs šobrīd piedzīvojam sesto masveida sugu izmiršanas vilni (IPBES, 2019.), ko veicina lopkopība. Tā samazina savvaļas dzīvotnes, aizņemot milzīgas teritorijas ganībām un lopbarības audzēšanai (piemēram, 80% Amazones mežu – WWF), globāli aizņemot ap 50% apdzīvojamās sauszemes ("Our World in Data", 2019.). Latvijā saglabājušies mazāk nekā 0,9% dabisko zālāju ("LatViaNature", 2022.), kas būtiski ietekmē putnu populācijas.

Klimata pārmaiņu veicināšana: liellopu audzēšana prasa plašas zemes platības un rada spēcīgas SEG (metāns: 28x CO₂ (IPCC, 2021.), slāpekļa oksīds: 270x CO₂ (FAO, 2024.)), kas to padara par neilgtspējīga uztura sastāvdaļu. Lauksaimniecība rada 34% no globālajām siltumnīcefekta gāzu emisijām, pārsvarā no lopkopības ("Crippa et al.", 2021.). Liellopu gaļas oglekļa pēdas ir ievērojami lielākas nekā augu valsts pārtikas (1 kg liellopu gaļas rada 60 kg CO₂ ekvivalenta, lēcas – 0,9 kg – "Our World in Data").

Vides piesārņojums: lopkopība būtiski ietekmē ūdeņu un augsnes kvalitāti, radot slāpekļa un fosfora piesārņojumu. Globāli lopkopība ir viens no lielākajiem slāpekļa emisiju avotiem, veidojot "mirušās zonas" okeānos (FAO, 2006). Latvijā lauksaimniecība ir nozīmīgs nitrātu piesārņojuma avots ūdeņos (LVĢMC, 2023).

Nopietni veselības riski: gaļas, īpaši sarkanās un pārstrādātās, patēriņš ir saistīts ar paaugstinātu vēža risku (PVO klasificē kā kancerogēnu vai iespējami kancerogēnu). Pētījumi liecina, ka pat neliels ikdienas patēriņš palielina vēža, sirds un asinsvadu slimību, mirstības un 2. tipa diabēta risku ("Farvid et al.", 2021.). Latvijā 2019. gadā 6600 nāves gadījumu bija saistīti ar nepietiekamu augļu/dārzeņu lietošanu (OECD, 2023). Pārmērīga antibiotiku lietošana lopkopībā veicina antibiotiku rezistenci, kas Eiropā izraisa vairāk nekā 33 000 nāves gadījumu gadā ("Cassini et al.", 2019).

Ētikas dilemmas un industriālā nogalināšana: mūsdienu gaļas ražošana balstās uz industriālu dzīvnieku audzēšanu un masveida nogalināšanu, radot nopietnas ētiskas dilemmas. Miljardiem jutīgu būtņu tiek turētas necilvēcīgos apstākļos pirms to nonāvēšanas, ignorējot dzīvnieku tiesības.

Šie draudi norāda uz steidzamo nepieciešamību risināt gaļas patēriņa jautājumu gan globālā, gan nacionālā līmenī. Mēs uzskatām, ka šo problēmu sakne ir tā, ka šobrīd gaļas produktu tirgus cenas neatspoguļo to patiesās izmaksas sabiedrībai un videi. Tiek ignorētas tā sauktās slēptās izmaksas, kas ietver bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, SEG emisijas, kā arī ūdens, augsnes un gaisa piesārņojumu.

Patiesās izmaksas ir plašākas par ekonomiskajām, ietverot arī ievērojamus vides un sociālos aspektus, kas saistīti ar produkta ražošanu un pārdošanu. Tā rezultātā gaļas patērētāji gūst labumu uz vides un sabiedrības kopīgā rēķina. Ja vides izmaksas tiktu iekļautas pārtikas cenās, liellopu gaļas cena varētu pieaugt pat par 146% (Augsburgas Universitāte, 2020.). Ilgtspējīgam dzīvesveidam ir nepieciešams, lai cenas atspoguļotu to reālo ietekmi – gan uz vidi, gan uz sabiedrību. Turklāt pētījumi ("Berland & Leroutier", 2025.) rāda, ka gaļu būtiski vairāk patērē vīrieši, kas nozīmē, ka esošā cenu struktūra netieši pastiprina dzimumu nevienlīdzību – gan vides sloga, gan veselības seku ziņā.

Gaļas produktu tirgus cenas, kas neatspoguļo to patieso ietekmi uz vidi un sabiedrību, rada pretrunu ar starptautiskajām un nacionālajām saistībām. Parīzes nolīgums, kura mērķis ir ierobežot globālo sasilšanu, tiek apdraudēts, jo lopkopības radītās siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas netiek iekļautas produktu cenās un pat tiek subsidētas, ignorējot fundamentālo "piesārņotājs maksā" principu. Tas mazina gan ekonomisko motivāciju izvēlēties ilgtspējīgākas alternatīvas, gan iespēju patērētājiem pieņemt informācijā balstītus lēmumus.

Līdzīgi, lai gan ES Klimata mērķi un Bioloģiskās daudzveidības stratēģija līdz 2030. gadam paredz ambiciozu pāreju uz klimatam un dabai draudzīgu ekonomiku, dzīvnieku izcelsmes produktu cenu subsidēšana un ietekmes neiekļaušana kavē bioloģiskās daudzveidības atjaunošanu un emisiju samazināšanu. Arī Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģija "Latvija 2030" un Dabas resursu nodokļa likums uzsver nepieciešamību saglabāt ekosistēmu pakalpojumus un piesārņotājiem segt izmaksas, taču pašreizējā sistēma, subsidējot piesārņojošus lauksaimniecības produktus, rada sistēmisku pretrunu starp mērķiem un praksi, mazinot bioloģiskās daudzveidības, klimata un vides politikas efektivitāti un sabiedrības uzticēšanos.

Pastāv acīmredzama divkosība tajā, kā mēs apliekam ar nodokļiem degvielu un kā atbalstām gaļas ražošanu, neskatoties uz to līdzīgo ietekmi uz vidi. Gan degvielas patēriņš, gan lopkopība būtiski apdraud dabu un veicina klimata pārmaiņas. Ir absurdi, ka degvielai tiek piemēroti patēriņa nodokļi, piemēram, akcīzes nodoklis, kamēr intensīvā lopkopība joprojām saņem ievērojamas subsīdijas. Šī nesaprotamā un divkosīgā pieeja nevar būt ilgtermiņā ilgtspējīga, jo veicina destruktīvus patēriņa paradumus un mazina motivāciju meklēt videi draudzīgākus risinājumus.

Risinājums: diferencēts dabas resursu nodoklis gaļas patēriņam

Lai novērstu pašreizējo gaļas produktu cenu neatbilstību to reālajai ietekmei uz vidi un sabiedrības veselību, mēs ierosinām ieviest diferencētu dabas resursu nodokli. Šis nodoklis tiks skaidri norādīts pirkuma brīdī un iekļauts produkta galīgajā cenā, tādējādi padarot atbildīgu un ilgtspējīgu produktu izvēli pieejamāku un saprotamāku ikvienam patērētājam. Nodokļa apmērs katram produktam tiks noteikts, ņemot vērā tā ietekmi uz vidi (SEG emisijas, ūdens un zemes patēriņš) un sabiedrības veselību.

Nodokļa aprēķins balstīsies uz vairākiem būtiskiem faktoriem, kas atspoguļo produkta ražošanas ietekmi uz vidi un sabiedrības veselību. Tiks ņemtas vērā SEG emisijas, kas saistītas ar dzīvnieku audzēšanu un citiem ražošanas posmiem, kā arī ūdens patēriņš, zemes izmantošana un zaudētie dabas pakalpojumi bioloģiskās daudzveidības samazināšanās rezultātā. Papildus tiešajiem vides aspektiem aprēķinā tiks iekļautas arī veselības sistēmas izmaksas, ko rada ar uzturu saistītas slimības, piemēram, sirds un asinsvadu saslimšanas vai dažādi vēža veidi, kuru izplatību ietekmē pārmērīgs dzīvnieku izcelsmes produktu patēriņš.

Nodokļa aprēķinā tiks iekļautas arī netiešās izmaksas – tostarp ietekme, ko rada ražošanas ķēdes, transports un produkta apstrāde, nodrošinot visaptverošu un taisnīgu izmaksu atspoguļojumu. Nodokļa aprēķins balstīsies uz uzticamiem datiem no Eiropas un Latvijas institūcijām, piemēram, Eiropas Vides aģentūras, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, kā arī Slimību profilakses un kontroles centra. Aprēķinu metodika tiks regulāri pārskatīta, pielāgojot to jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem un rādītājiem. Nodokļa mērķis ir izveidot datos balstītu, caurskatāmu un taisnīgu sistēmu, kas ļauj tieši sasaistīt konkrētu produktu ar tā radītajām izmaksām videi un sabiedrībai, tostarp veselības aprūpei. Šāda pieeja atbilst aprites ekonomikas principiem un veicina atbildīgāku ražošanu un patēriņu.

Produkti tiks iedalīti četrās kategorijās atkarībā no to vidējām dabas resursu izmaksām:

Ļoti augstas dabas resursu izmaksas – liellopu un pārstrādāta gaļa: liellopu audzēšana prasa lielas zemes platības, daudz ūdens, rada ievērojamas SEG emisijas un sabiedrības veselības riskus. Šiem produktiem paredzēta augstākā nodokļa likme.

Augstas dabas resursu izmaksas – cūkgaļa, pārzvejotu sugu zivis, mājdzīvnieku barība un akvakultūra. Cūkgaļas ražošana ietver ievērojamu ūdens un zemes patēriņu. Pārzveja apdraud okeānu bioloģisko daudzveidību.

Vidējas dabas resursu izmaksas – putnu gaļa, pārstrādāti zivju produkti un barība: putnu audzēšana un pārstrādāti zivju produkti no ilgtspējīgām zvejām rada mazāku ietekmi nekā cūkgaļas vai liellopu gaļas ražošana.

Zemas dabas resursu izmaksas – ilgtspējīga zivsaimniecība, liellopu, aitu un kazu gaļa, kas tiek audzēta, uzturot ilggadīgos zālājus un aizsargājamos biotopus.

Fiksētas nodokļa likmes (eiro/kg) atspoguļos katras kategorijas vidējās dabas resursu izmaksas. Produktiem ar lielāku dabas resursu slogu tiks piemērotas augstākas likmes, savukārt ilgtspējīgākām alternatīvām – zemākas likmes vai pat nodokļa atvieglojumi.

Nodoklis tiks automātiski iekļauts produkta cenā, nodrošinot, ka patērētājam nav jāveic papildu maksājumi vai aprēķini, – veikala plaukta cena būs gala cena ar jau iekļautu nodokli. Tas garantēs caurskatāmību un vienkāršos sistēmas piemērošanu. Papildus tam uz produkta iepakojuma būs skaidrs marķējums (simbols vai krāsa), kas norādīs tā vides ietekmes kategoriju – no zemas līdz ļoti augstai –, palīdzot patērētājiem ātrāk izdarīt informācijā balstītu izvēli.

Visi iegūtie nodokļa ieņēmumi tiks novirzīti mērķtiecīgiem vides pasākumiem: bioloģiskās daudzveidības atjaunošanai, SEG emisiju samazināšanai, ilgtspējīgas lauksaimniecības atbalstam un veselības aprūpes uzlabošanai. Tādējādi nodoklis kalpos kā efektīvs rīks sabiedrības kopējās labklājības uzlabošanai. Nodokļa administrācija tiks uzticēta esošajām iestādēm, piemēram, Valsts ieņēmumu dienestam, un datu pārbaudi atvieglos produktu izcelsmes uzraudzības sistēmas un sertifikācija. Šāda pieeja nodrošinās efektīvu un uzticamu sistēmas darbību.

Ārvalstu piemēri: diskusiju sākums par gaļas nodokļa ieviešanu

Daudzviet pasaulē jau tiek apsvērti risinājumi, lai mazinātu gaļas ražošanas negatīvo ietekmi. Šeit ir daži nozīmīgākie piemēri:

Vācija: Vācijas valdība apsver nodokļa ieviešanu gaļas produktiem, potenciāli sākot ar cūkgaļu un pakāpeniski paplašinot uz liellopu gaļu. Šī iniciatīva, ko atbalsta Zaļā partija, mērķē uz dzīvnieku labturības finansēšanu, ar gaļas patēriņu saistīto veselības problēmu risināšanu un lopkopības ietekmes uz vidi mazināšanu.

Zviedrija: Zviedrijas valdība jau 2013. gadā apsprieda plānu ieviest gaļas nodokli, taču toreiz tas nebija sekmīgs. Diskusijas tika atsāktas 2016. gadā, kad interesi par šo koncepciju atjaunoja vides kampaņas grupas "Swedish Food and Environment Information" (SMMI) petīcija, kas savākusi vairāk nekā 7000 parakstu.

Nīderlande: Nīderlandes valdība 2021. gada 22. aprīlī plānoja ierosināt "gaļas nodokli". Šis priekšlikums, ko 2021. gada 5. februārī apsprieda arī Eiropas Parlamentā, balstījās uz "True Animal Protein Price (TAPP) Collective" ziņojumu. TAPP koalīcija ierosināja paaugstinātu nodokli gaļai (daži ieteica līdz pat 30% pieaugumu), lai samazinātu PVN svaigiem produktiem un radītu aplēsto 32,2 miljardu eiro ikgadējo fondu ES dalībvalstīs 10 gadu laikā ilgtspējīgu lauksaimniecības prakšu atbalstam.

Jaunzēlande: 2022. gadā Jaunzēlandes iepriekšējā Leiboristu partijas valdība ierosināja "atgāzu nodokli" lopiem (pazīstamu kā "burp tax" jeb "atgāzu nodoklis"). Šis nodoklis tika izstrādāts, lai samazinātu siltumnīcefekta gāzu emisijas no valsts aitām un liellopiem, kas veido gandrīz pusi no Jaunzēlandes kopējām emisijām.

Lai arī daudzas no šīm iniciatīvām ir apstājušās vai iepauzētas, šie piemēri ilustrē pieaugošo interesi par gaļas nodokļa ieviešanu dažādās pasaules valstīs. Mūsuprāt, tas ir tikai laika jautājums (iespējams, 10–15 gadi), kad šādi nodokļi tiks ieviesti ES valstīs.

Ieguvumi: ilgtspējīgāks un veselīgāks dzīvesveids

Diferencēta dabas resursu nodokļa ieviešana sniegtu plašus ieguvumus, veicinot zaļāku, ekonomiski labāk attīstītu un veselīgāku Latviju:

Vides saglabāšana un klimata mērķu sasniegšana: atbildīgāks patēriņš samazinās pieprasījumu pēc produktiem, kuru ražošana visvairāk ietekmē biotopus un veicina sugu izzušanu. Tas palīdzēs saglabāt bioloģisko daudzveidību un dabiskos biotopus. Samazinoties pieprasījumam pēc resursu intensīviem un augstas ietekmes produktiem, mazināsies arī ar tiem saistītās SEG emisijas, nodrošinot resursu efektīvāku izmantošanu un palīdzot Latvijai sasniegt savus klimata mērķus saskaņā ar Parīzes nolīgumu un ES stratēģiju.

Sabiedrības veselības uzlabošana: gaļas nodoklis veicinās veselīgākus uztura paradumus, samazinot pārmērīgu gaļas patēriņu un palielinot augļu un dārzeņu lietošanu. Tas palīdzēs mazināt ar uzturu saistītos nāves gadījumus un būtiski samazinās tādu slimību risku kā sirds un asinsvadu slimības, 2. tipa diabēts un dažādi vēža veidi. Samazinoties intensīvi audzētas gaļas patēriņam, mazināsies arī antibiotiku lietošana lopkopībā, palīdzot saglabāt to efektivitāti. Ilgtermiņā tas samazinās slogu uz veselības aprūpes sistēmu un veicinās produktīvāku un veselīgāku darbaspēku.

Ekonomiskā attīstība un taisnīgums: gaļas nodoklis veicinās ilgtspējīgu patēriņu un palielinās pārtikas sistēmas caurskatāmību, jo patērētāji redzēs produkta cenā iekļautās ekoloģiskās izmaksas un veiks apzinātākas izvēles. Tas stimulēs ilgtspējīgu biznesu un inovācijas pārtikas ražošanas un pārstrādes sektorā, radot pieprasījumu pēc videi draudzīgiem produktiem un atbalstot vietējos bioloģiskos ražotājus. Nodokļa ieņēmumus varēs novirzīt sabiedrības labā, piemēram, atbalstot ilgtspējīgu lauksaimniecību, dabas resursu atjaunošanu, veselības uzlabošanas programmas un sociālos mērķus, tādējādi palielinot sociālo taisnīgumu. Nodoklis arī mazinās pārtikas atkritumu apjomu, veicinot apdomīgākus pirkumus.

Šo iniciatīvu atklāsim ar performanci "Animal hour / An Expanded Lecture with Interspecies Empathy Training: Understanding the 6th Mass Extinction" Rīgas performaču festivālā "STARPTELPA 2025" jau šosestdien, 31. maijā, plkst. 21.40 K.K. fon Stricka villā. Performanci veido Sandris Mūriņš, Kati Dudeja, Santa Igaune un Elias Dzimoloks.

Papildu informāciju par iniciatīvu "Par gaļas nodokļa ieviešanu" varat atrast vietnē manabalss.lv, iniciatīvas Facebook lapā un iniciatīvas paplašinātā prezentācijā.

Atsauces:

Berland O, Leroutier M (2025) The gender gap in carbon footprints: determinants and implications. Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment Working Paper 424. London: London School of Economics and Political Science

Cassini, A., Högberg, L. D., Plachouras, D., Quattrocchi, A., Hoxha, A., Simonsen, G. S., ... & ECDC. (2019). Attributable deaths and disability-adjusted life-years caused by infections with antibiotic-resistant bacteria in the EU and the European Economic Area in 2015: a population-level modelling analysis. The Lancet Infectious Diseases, 19(1), 56-66. https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(18)30605-4/fulltext

Crippa, M., Solazzo, E., Guizzardi, D. et al. (2021). Food systems are responsible for a third of global anthropogenic GHG emissions. Nature Food. https://www.nature.com/articles/s43016-021-00293-w

FAO (2006). Livestock's Long Shadow: Environmental Issues and Options. https://www.fao.org/3/a0701e/a0701e.pdf

FAO (2021). World meat output in 2021 is forecast to expand by 2.2. https://www.fao.org/fileadmin/templates/est/COMM_MARKETS_MONITORING/Meat/Documents/FO_Meat_June_21.pdf

FAO (2024). New UN report: Rise in nitrous oxide emissions endangers pathway to 1.5°C, the ozone layer, and human health. https://www.fao.org/newsroom/detail/new-un-report-rise-nitrous/en

FAOSTAT (Dažādi gadi). Meat statistics. https://www.fao.org/faostat/en/#data (Vispārīga saite uz FAO statistikas datubāzi, no kuras iegūti patēriņa dati).

Farvid, M. S., Chen, S. Z., Sun, Q., Chiu, S. Y., & Mozaffarian, D. (2021). Processed and unprocessed red meat consumption and risk of type 2 diabetes: A systematic review and meta-analysis of prospective cohort studies. Diabetes Care, 44(2), 522-530. https://diabetesjournals.org/care/article/44/2/522/35928/Processed-and-Unprocessed-Red-Meat-Consumption-and

IPCC (2021). Climate Change 2021 – The Physical Science Basis (AR6 Darba grupas I ziņojums). https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/

IPBES (2019). Summary for policymakers of the global assessment report on biodiversity and ecosystem services. https://zenodo.org/records/641733

LatViaNature (2022). Dabisko zālāju izplatība Latvijā. https://latvianature.daba.gov.lv/wp-content/uploads/2022/03/Baiba-Galniece.pdf

LVĢMC (2023). Pārskats par virszemes un pazemes ūdeņu stāvokli 2023. gadā. https://videscentrs.lvgmc.lv/files/Udens/udens_kvalitate/Parskats_par_virszemes_un_pazemes_udenu_stavokli_2023._gada.pdf

OECD (2023). Latvia: Country Health Profile 2023. https://www.oecd-ilibrary.org/docserver/ffb5030e-en.pdf?expires=1716757827&id=id&accname=guest&checksum=7B6A4C2E9C1C9F4E5A7A0C9A5B8A6E7D

Our World in Data (2019). Half of the world’s habitable land is used for agriculture. https://ourworldindata.org/global-land-for-agriculture

Poore, J., & Nemecek, T. (2018). Reducing food's environmental impacts through producers and consumers. Science, 360(6392), 987-992. [noņemts nederīgs URL]

Redefine Meat (2021). MEAT CONSUMPTION. https://www.redefinemeat.com/blogs/meat-consumption/

University of Bonn (2022). Meat consumption must fall by at least 75 percent. https://www.uni-bonn.de/en/news/082-2022

Universität Augsburg (2020). Climate Impacts of Food Production. https://idw-online.de/de/news760110

WWF. Unsustainable cattle ranching. https://wwf.panda.org/discover/knowledge_hub/where_we_work/amazon/amazon_threats/unsustainable_cattle_ranching/

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ne smieties, ne raudāt. Iespējams, dārgākā traģikomēdija Latvijas vēsturē

FotoDaži citāti: "Tad atkal turpinājās bēdu stāsts par ministrijām, kuru darbinieki nekādus mērķus noteikt neesot spējīgi. Vismaz “airBaltic” gadījumā mērķi neesot noteikti."
Lasīt visu...

21

Un tad uz skatuves uznāk meluškāni – sapuvušās sistēmas aizstāvji

FotoPievienoju tiešām smieklīgu tvītu, pats iesmēju. Pirmajā brīdī. „Guntars Meluškāns: Šlesers sola izvest ielās savus vēlētājus. Rīgas ieslodzījuma vietās valda patīkams satraukums.”
Lasīt visu...

10

Tiesiskais teātris 2025.gada. 7. jūnijā: vēlēšanas, kurās nestrādāja nedz sistēma, nedz atbildība

FotoLatvijā 2025. gada 7. jūnijā notika pašvaldību vēlēšanas. Precīzāk – notika vēlētāju gribas izteikšana, taču balsu skaitīšana pārvērtās par valsts funkcionalitātes sabrukuma laboratoriju. Šo notikumu tagad ierakstīsim hronikā kā "demokrātijas beta versiju ar automātisku atbildības apvedceļu".
Lasīt visu...

10

Gaidiet tankus Rīgas ielās, iespējams, jau rudenī

FotoRosļikovs visu acu priekšā gatavo augsni krievijas specoperācijai tautiešu aizstāvēšanai. Saku kā režisors, kurš kaut ko saprot no dramaturģijas likumiem. Ja viņu nenoņem no trases savlaicīgi (likuma pārkāpumi acīmredzami, un to var izdarīt legāli), tad gaidiet tankus Rīgas ielās, iespējams, jau rudenī.
Lasīt visu...

21

Dažas domas pašvaldību vēlēšanu sakarā

FotoGan jau arī šoreiz polittehnoloģi būs atraduši veidu kā lielākajai daļai pilsoņu uzlauzt apziņas kodus, apiet krititiskās domāšanas barjeras un panākt saviem klientiem vajadzīgos rezultātus. Visiem nevajag. Tikai vairākumam. Tātad grābekļi ir sagatavoti vajadzīgās krāsās un izlikti iepriekš aprēķinātās vietās. Vairākums ar garantiju uzkāps. Tas tā, ievadam.
Lasīt visu...

21

Nu traki ar tiem populistiem

FotoPēdējās nedēļas jau bija tik notikumu pilnas, ka ziņu atkarības sirdzējiem nebija laika ne normālai ēdienreizei, ne mierīgi uz poda pasēdēt. Tipiska aina – glaudāmrīks vienumēr rokā, nedaudz šķielējošs acu skats displeju nepamet ne uz mirkli. Un te nu sākās tādi trakumi, salīdzinājumā ar kuriem Holivudas pasakas sāka izskatīties garlaicīgas kā komjauniešu atskaites. Bet lai nu uguņošana, neticamie video skati un pārgudrā spriešana par ģeopolitiskajām sekām paliek citiem.
Lasīt visu...

21

Ulbrokas baseins sapelējis tāpat kā Ulbrokas vara

FotoVienā no “bagātākajām” pašvaldībām Latvijā – Ropažu novadā – sākusies pirmsvēlēšanu peldēšana.
Lasīt visu...

21

Kāpēc kolaboranti nīst partizānus? Par bailēm, nodevību un neērto patiesību

FotoPievērsiet uzmanību attēlam. 1952. gads. Šie vīri dzīvo mežā jau astoto gadu. Nevis kā dzērāji, plikadīdas vai “bandīti”, kā tos vēl šodien cenšas attēlot padomju laiku mantojuma sargi un čekas bērni, bet kā Latvijas partizāni – cilvēki, kuri, ziedojot savas dzīvības, līdz pēdējam elpas vilcienam pretojās okupācijai.
Lasīt visu...

21

Latvija – poligons ar vēja parkiem?

FotoIespējams, ka tuvā nākotnē skaistos dabas skatus, ar kuriem šodien lepojamies, indiešu bērneļi Latvijā varēs skatīt tikai bilžu grāmatās. Pie reizes arī uzzināt, ka kādreiz šeitan pie Baltijas dzīvojuši latvieši, kas labprātīgi izmiruši, bet aizejot izpostījuši visu aiz sevis. Rēzijas Kalniņas pravietojums, ka pastāv plāns iztīrīt šo zemi, lai tā būtu placdarms kaut kam citam, iegūst arvien skaidrākas aprises.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ar ko novērsīsim līdzīgus uzbrukumus?

Ukrainas veiksmīgais uzbrukums Krievijas stratēģiskajām aviobāzēm viennozīmīgi ir ļoti būtisks notikums un ne tikai notiekošajā Ukrainas – Krievijas karā, bet arī...

Foto

Neiespējamais konservatīvisms

Konservatīvisms ir pieeja politikai, kas paredz, ka sabiedrībā pastāvošajā kārtībā ir iekodētas konkrētas sabiedrības locekļu līdzāspastāvēšanai pielāgotas prakses un ka tās ir jāaizsargā pret...

Foto

Feminists Igors

Rīgā ir deputāts, kurš ir feminists un vārds. Viņš, šķiet, dzīvo no svaiga gaisa, "Roltoniem" un sociālistiski zaļajām idejām – vismaz, spriežot pēc viņa...

Foto

Eiropa, vai patiešām virzies pa pareizo ceļu?

Pāris komentāri par trim publikācijām attiecībā uz "zaļo" dienaskārtību, kas dažu pēdējo dienu laikā piesaistīja uzmanību un, manuprāt, labi...

Foto

Tie, kas atļaujas apšaubīt mūsu rīcību, apdraud Latvijas drošību!

Gaidot pašvaldību vēlēšanas, Latvijas Žurnālistu asociācija aicina politiķus un deputātu amata kandidātus saglabāt cieņu saziņā ar žurnālistiem....

Foto

Aicinu izmeklēt pārtikas iepirkumu Rīgas skolām

Es neko nevaru apgalvot droši, jo pēdējā laikā man nav laika plašiem pētījumiem. Tāpēc es tikai pastāstīšu, ko es darītu,...

Foto

VID bravurīgās pasaciņas

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Baibas Šmites-Roķes stāsts, ka X stundā (ar to parasti domā Krievijas pilna mēroga militāro iebrukumu) anštaltes darbība nerimsies,...

Foto

Tiesību pieejamības un taisnīguma nodrošināšanas izaicinājumi Latvijā: tiesiskās valsts īstenošana un sociālā nevienlīdzība

Tiesiskās valsts koncepcija, kas uzsver tiesību aizsardzības nodrošināšanu kā fundamentālu sabiedrības attīstības pamatu,...

Foto

Vai latviešu valodas nākotne ir apdraudēta?

Apdraudēta valoda ir tāda valoda, kurai draud izzušana, jo tās runātāji izmirst vai pāriet uz citas valodas lietošanu. Valodu izzušana...

Foto

Draudīgā numeroloģija

Uz bijušo Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) direktoru Džeimsu Komiju krīt aizdomu ēna par aicinājumu nogalināt Donaldu Trampu. Komijs ievietoja instagramā fotogrāfiju ar gliemežvākiem, izkārtotiem...

Foto

Brīvā griba kā cilvēka tiesiskās un garīgās autonomijas pamats

Cilvēka eksistence nav reducējama tikai uz ārējiem normatīvajiem ietvariem vai sabiedrības uzspiestām struktūrām. Jau kopš dzimšanas indivīdam...

Foto

"Vienotības" Agitas Zariņas-Stūres nulles izpratne par izglītību un tālmācību

Pēdējā laikā kļūst arvien redzamāka Agitas Zariņas-Stūres, Saeimas deputātes un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājas, nekompetence....

Foto

Ko jūs, mēs neiejaucamies mediju darbībā un vispār nekur neiejaucamies! Mēs spējam ietekmēt tikai policistes, kas piestrādā par apkopējām!

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) noliedz...

Foto

"airBaltic" un "Rail Baltica": Siliņas valdībai galva smiltīs un dupsis gaisā

Es te paklausījos Ivo Butkeviča podkāstu ar bijušo AirBaltic padomes priekšsēdētāju Klāvu Vasku. Doma bija saprast, kur...

Foto

Jo tuvāk vēlēšanas, jo vairāk bezjēdzīgu, populistisku ideju dzird vēlētāji

Zaļo un Zemnieku savienība atbalsta iespēju Latvijā izveidot musulmaņu mošejas. Partija paziņoja, ka tā aicinās partijas,...

Foto

Par ko balsot vai nebalsot pašvaldību vēlēšanās 7.jūnijā Salaspilī?

Par ko balsot pašvaldību vēlēšanās 7.jūnijā Salaspilī? Šāds jautājums nodarbina daudzu salaspiliešu prātus, un daudzi arī jautā...

Foto

Apvienotais saraksts Ropažu novadā – komanda vai tikai ilūzija?

Apvienotais saraksts Ropažos lepni sevi sauc par “komandu”. Spēcīgu, profesionālu, godprātīgu un ar augstāko cieņas līmeni. Taču...

Foto

Tauta skrien, bet valsts bremzē

Fiziskas aktivitātes nav tikai sports – tās ir arī veselības pamats. Aktīvs, sportisks dzīvesveids stiprina ķermeni un līdzsvaro prātu. Taču Latvijā šo vienkāršo...

Foto

Neviens nerunā par izrāvienu. Neviens nesaka: „Rīga būs instruments Latvijas izaugsmei!”

Mans draugs, šodien es centīšos kaut cik korekti ieskatīties dažās personībās un idejās, kas ne...

Foto

Klusēšana nav miers

Manā sirdī ir nemiers. Tāds, kas rodas nevis no pasaules trokšņiem vai politiskiem strīdiem, bet gan no Dvēseles klusuma, kur Svētais Gars elpo...

Foto

Mūsu viedās ministrijas viedie soļi un viedā rīcība

Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas reģionālās attīstības jautājumi vienmēr ir bijuši politiķu un valsts pārvaldes darba kārtībā. Uz tiem...

Foto

Kultūršoks vai Latvijas nodevēju saraksts?

Vai Latvijas sabiedrība neredz, kā „Latvijas sabiedriskais medijs” bieži izmanto to pašu, ko izmanto krievijas propaganda? Mēs Latvijā cieņpilni vienmēr esam...

Foto

Valsts kase ir tukša, naudas vienkārši vairs nav, ir politisks bankrots

Vai pusbeigtam zirgam nav vienalga kam līdzināsies Zaļā kursa remonts 2030. gadā: neliels komentārs par...

Foto

Dubultstandarti Latvijas varas retorikā: kad "attīstītās valstis" kalpo tikai algu celšanai

Latvijas politiskajā telpā bieži dzirdams arguments: “Attīstītajās valstīs ministri pelna vairāk – arī mums tas...

Foto

Vai katra ķēkša var vadīt valsti un lielus uzņēmumus? Viennozīmīgi - var, bet ne ilgi

Dīvainā Latvija. Zeme, kur iegulda (pagaidām gan vairāk sapņo un šķērdējas...

Foto

Eiropas Savienības pārsteidzošā klusēšana

Nezinu, ko jūs domājat, bet man personīgi ir diezgan slikti ar airBaltic ziņām. Tāpēc es aicinu Eiropas Savienību iejaukties situācijā ar Latvijas aviokompāniju, jo...

Foto

Kas ir latviešu nācija?

Pievērsīsimies vienam no pamatjēdzieniem nacionālisma domāšanā. Kad kāds saka, ka latviešu tauta ir nācija, kā to saprast? Vai “tauta” un “nācija” ir...

Foto

Par tiesisko pēctecību un mūžīgo taisnīgumu

Nekas nelikumīgs nevar radīt tiesiskas sekas. Šī patiesība ir tik vienkārša un vienlaikus tik dziļa, ka tā atbalsojas pāri laikiem,...

Foto

Esmu atradusi jaunu sili Sabiedrības integrācijas fonda vietā!

Kas Latviju padara stipru? Valsts amatpersonu uzrunās dzirdam, ka tie ir Latvijas cilvēki. Ik reizi jādomā – kas...

Foto

Aicinām likvidēt Klimata un enerģētikas ministriju

Apzinoties kritisko nepieciešamību rast papildu līdzekļus valsts aizsardzības spēju vairošanai, samazināt birokrātiju un administratīvo slogu, pārskatīt mūsdienu situācijai neatbilstošas politikas...

Foto

Nu laikam arī man pietiek!

Nu laikam arī man pietiek! Sakarā ar jaunievēlētā Latvijas Jātnieku federācijas (LJF) prezidenta A.Draudiņa paziņojumu par nepamatoti zemu cenu par boksu Kleistos ļoti...

Foto

Latvieši netic vadītāju spējām tikt galā un koordinēt visaptverošu dižķibeli

Latviešu dzīve vairs nav tik harmoniska kā vecos labos laikos, kad sabiedrības galvenie uzkarsumi bija problēma,...

Foto

Tiesa atzīst – Valsts kultūrkapitāla fonda lēmums ir prettiesisks

Mūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” ir guvis tiesas atzinumu par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) lēmuma prettiesiskumu....

Foto

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

Saeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres...

Foto

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

Daži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas....

Foto

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

Publiskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas...

Foto

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

Kad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar...

Foto

Cik patiesībā maksā birokrātija?

Birokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un...

Foto

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

Ir kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda...

Foto

Bez Amerikas. Ai un vai!?

Starptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau...

Foto

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā...

Foto

Valoda kā attieksme

Šogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72...

Foto

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

Šī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada...

Foto

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

Pavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda...

Foto

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

Latvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti...

Foto

Ko politiķi tev nestāsta

Kas ir kopīgs Ādolfam Hitleram un Donaldam Trampam? Pareizi – tā ir demokrātijas instrumentu izmantošana autokrātisma un savas varas nostiprināšanas interesēs....

Foto

No Trampa līdz Latvijai: kas notiek, kad demokrātijai kļūst par šauru?

Vēsture mums māca: pat šķietami “taisnīgs vadonis” iedibina sistēmu, ko kādu dienu var mantot daudz...

Foto

Ošlejs un viņa fufeļrunas

Tā, pievēršam uzmanību, Jānis Ošlejs ir mainījis naratīvu (skat. Twitter ierakstu zemāk*). Tagad stāsts norit pēc jaunas metoģičkas, acīmredzot saistībā ar jauno amatu pie briškeniem....

Foto

Divi “spēkavīru rekordi” gandrīz vienā laikā. Viens Ukrainā, otrs ASV

Pēc piektdien Krivijrihā Krievijas sarīkotā gaisa trieciena šobrīd jau gājuši bojā 10 bērnu. Tas esot “rekords”,...

Foto

Vai likumi mainīs dzīvnieku mazuļu apriti Latvijas patversmēs

Biedrības Dzīvnieku pansija Ulubele vadītāja Ilze Džonsone apliecina, ka pērn ar patversmē nonākušajiem mājdzīvnieku mazuļiem situācija tiešām bijusi...

Foto

Domu Bufalo spārniņi

Pirms nedēļas cēlu trauksmi par armijas lietām - ministrija malači, noreaģēja operatīvi, izskatās, ka tika izspiests sajūgs vai norauta roķene. Labi. Pamēģiniet tagad...

Foto

Ziņojums par pūšošo momentu

Sāksim ar vecām un jaunākām ārzemju ziņām. Pagājušajā gadā notika NATO ģenerālsekretāru maiņa. Jādomā, ar atvieglotu nopūšanos amatu beidza pildīt norvēģis Jenss...

Foto

Pastāstīšu 1. aprīļa joku par Stukāna prokuratūru

Vakar bija 1.aprīlis, tāpēc pastāstīšu joku: Latvija ir tiesiska valsts, kurā par prokuroriem strādā tikai rūpīgi atlasīti - zinoši...

Foto

Neredzu, ka kāds labprātīgi izvēlētos pārsēsties no privātās mašīnas trolejbusā

Mašīna uz ilgāku laiku remontā, tādēļ iemēģināju sabiedriskā transporta alternatīvas. Ar domu – varbūt pāriet pavisam....