Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Skaidrs, ka farmācijas firmām un ārstiem shēma, kad caur sabiedriskām organizācijām farmācijas firmu nauda tiek izmantota ārstu vajadzībām, ir abpusēji izdevīga. Ārsti tiek pie labas algas par pētījumu veikšanu vai uz konferencēm, farmācijas kompānijas iegūst sev interesējošus datus par Latvijas tirgu un konferencēs ārstiem stāsta, cik to ražotās zāles labas un vērtīgas. Vai šāda abpusēji izdevīga sadarbība ir arī sabiedrības interesēs un ko par to saka veselības sistēmas pārvaldnieks? Veselības ministrijas sniegtās atbildes uz Pietiek jautājumiem publicējam pilnībā.

Vai Veselības ministrijai ir pieņemami, ka gandrīz pie katras slimnīcas ir izveidots fonds, kurš saņem farmācijas kompāniju un medicīnas iekārtu ražotāju finansējumu, lai atbalstītu mediķu darbību?

Veselības ministrija uzskata - ir atbalstāms, ja pie mūsu vadošajām ārstniecības iestādēm (universitātes klīnikām un augstskolām) ir izveidoti fondi, kas paredzēti mediķu tālākizglītības un zinātnes atbalstam, kā arī konkrētās infrastruktūras uzlabošanai ārstniecības iestādēs (piem., vecāku mājas celtniecībai Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā), kas nav saistīti ar slimnīcas administrāciju. Jo ar šādu sabiedriskā labuma fondu līdzekļiem ir iespējams nosegt tās vajadzības, tajā skaitā veicināt konkrētas slimnīcas attīstību, personāla tālākizglītību, kolektīva motivāciju, lai darbinieki un topošie mediķi būtu motivēti strādāt šajā iestādē, kuras šobrīd nevar nosegt valsts budžets no nodokļu maksātāju līdzekļiem. Kopējais ieguvums, paaugstinoties ārstu zināšanām un profesionalitātei, ir ieguvums katram Latvijas pacientam.

Vai Veselības ministrija kontrolē šo fondu darbību un izvērtē, kā šī fonda aktivitātes ietekmē medicīnas iestādes darbību?

Šādu fondu darbību atbilstoši Latvijas likumdošanai par biedrībām un nodibinājumiem uzrauga Finanšu ministrija Valsts ieņēmumu dienesta (VID) personā, kur pēc auditora slēdziena saņemšanas tiek iesniegts ziņojums par fonda darbību iepriekšējā gadā, kā arī pārskats par tā ziedotājiem (tas tiek publicēts arī VID mājas lapā). VID arī katru gadu lemj, vai saglabājams Sabiedriskā labuma organizācijas statuss, ja tāds piešķirts. Veselības ministrija aicina šos fondus savā darbībā ievērot maksimālu caurspīdīgumu, lai neradītu nekādu pamatu jebkādām šaubām par fonda ziedotājiem vai darbības mērķiem. Veselības ministrija ir arī pastiprinājusi savu kapitālsabiedrību uzraudzību, bet jāatzīmē, ka ministrija nevar juridiski vērtēt pašvaldību un privāto ārstniecības iestāžu darbību, kurās pēc savstarpējā līguma darbības nosacījumiem ir iespējama tikai piešķirto valsts budžeta līdzekļu izlietojuma uzraudzība.

Vai, pēc Veselības ministrijas domām, šādi fondi nerada draudus, ka ārstniecības iestāde var nonākt ziedotāju ietekmē?

Šobrīd Veselības ministrijas rīcībā pieejamā informācija neliecina, ka kādā fondā ziedoto līdzekļu apjoms no kāda konkrēta ziedotāja varētu norādīt uz iespējām visai ārstniecības iestādei nonākt šī ziedotāja ietekmē. Ja ar jautājumu tiek domāti konkrētu farmaceitisko uzņēmumu vai medicīnas tehnikas ražotāju ziedojumi, tad jāatzīmē, ka šajās nozarēs pastāv arī samērā spēcīga savstarpējā konkurence un uzraudzība, kas nepieļaus šādu iespēju, kā arī pašu industriju ētikas kodeksi un noteikumi, kādiem mērķiem un kur ir atļauts ziedot. Bez tam šādi fondi ir arī iespēja pacientiem ziedot līdzekļus pēc veiksmīgas ārstēšanās slimnīcai vai arī konkrētai nodaļai. Ir arī zināmi vairāki privāti mecenāti (bieži ārzemju latvieši), kuri ziedo līdzekļus ārstu tālākajai apmācībai jau konkrētos profilos. Šo līdzekļu izlietojumu kontrolē valde, ne ziedotājs. Ziedotājs var slēgt arī ziedojuma līgumu, kam jāsaskan ar fonda mērķiem un jāatbilst sabiedriskā labuma organizācijas darbības principiem un gadījumā, ja ziedotājs ir ieguvis sabiedriskā labuma organizācijas statusu, jāatbilst arī sabiedriskā labuma organizācijas darbības principiem.

Kas attiecas uz korupcijas riskiem, tad tādi ir iespējami visur, kur rīkojas negodīgi cilvēki, tāpēc uzraugošām finanšu institūcijām aktīvi jāseko šiem jautājumiem.

Vai arī citās ES valstīs pie slimnīcām ir izveidoti fondi, kuros ieplūst farmācijas industrijas līdzekļi ar mērķi atbalstīt mediķus?

Fondi, nodibinājumi un biedrības, kas guvušas sabiedriskā labuma organizācijas statusu, ir populāri visā pasaulē kā viens no mecenātisma veidiem un demokrātiskas sabiedrības nevalstiskās darbības aktīvākajām formām, kas palīdz ne tikai sasniegt kādus konkrētus sabiedriskā labuma mērķus, bet, piemēram, krīzes laikā palīdz papildus piesaistīt līdzekļus konkrēto nozaru attīstībai, cilvēkresursu saglabāšanai, tālākizglītībai, zinātnei, arī veselības veicināšanai utt.. Ļoti populāri ir fondi pie augstskolām, operām, teātriem utt. Pirms pāris gadiem ar mērķi veicināt absolventu mūžizglītību un aktīvi popularizēt un atbalstīt savu augstskolu dibināta arī Rīgas Stradiņa universitātes Absolventu asociācija (http://www.rsu.lv/absolventi/absolventu-asociacija/absolventu-asociacija). Redzam, ka pasaulē dažādos atbalsta fondos turpina strādāt arī daudzi no kādreiz redzamākajiem pasaules politiķiem - Olbraita, Niksons, Fords vecākais, Kols utt.

Laikā, kad valsts finansējums medicīnai un veselības aprūpei samazinās, var redzēt, ka šo fondu ietekme arvien palielinās. Vai, jūsuprāt, nepastāv risks, ka, turpinot samazināt valsts finansējumu, Latvijas medicīna nonāks arvien lielākā farmācijas kompāniju atkarībā?

Kas attiecas uz riskiem, kas notiks, turpinot samazināt finansējumu veselības aprūpei, Veselības ministrija uzskata, ka tālāks veselības aprūpes budžeta samazinājums nav iespējams, lai nepasliktinātu veselības aprūpes kvalitāti, kas ietver arī mūsu nodrošinājumu ar kvalificētu ārstniecības personālu. Veselības ministrija uzskata, ka jebkuri pasākumi, kas līdzekļu racionālākas izlietošanas rezultātā var tikt ietaupīti kādā veselības aprūpes sektorā, ir novirzāmi citu veselības aprūpes sektoru finansēšanai, kur šobrīd līdzekļu ir nepietiekami.

Vai no mediķu nonākšanas farmācijas kompāniju atkarībā nepietiekama valsts finansējuma apstākļos ir iespējams izvairīties?

Farmācijas kompāniju lobijs nav tikai valstīs ar nepietiekamu valsts budžeta finansējumu. Šādi mārketinga elementi ir gan farmācijas, gan arī jebkuram citam uzņēmumam, kura darbības mērķis ir sava produkta pārdošana. Latvijā, zāļu patēriņu kompensējamo zāļu sistēmā un izrakstīšanas tendences apkopo Veselības ekonomikas centrs, bet kopējo zāļu patēriņa statistiku - Zāļu valsts aģentūrā. Līdz ar to, ja parādās kāda viena medikamenta izrakstīšanas paaugstināšanās salīdzinājumā ar kādu iepriekšējo periodu, tad arī Veselības inspekcija pārbauda šī medikamenta izrakstīšanas pamatotību. Bez tam ir arī Ministru kabineta noteikumi, kas regulē zāļu apriti slimnīcās, kā arī Veselības ekonomikas centra izstrādātās ārstēšanas vadlīnijas, kas nosaka, ka ārstēšana jāsāk ar lētāko medikamentu. Ja tomēr pacientam ir aizdomas, ka kāds medikaments tiek izrakstīts nepamatoti vai kāda iespējama lobija ietekmē, tad par to būtu jāziņo Veselības inspekcijai, kura šādus gadījumus detalizēti var izvērtēt.

Cik drošs var būt pacients, ka slimnīcās saņems vislabāko iespējamo medicīnisko aprūpi un zāļu izvēlē ārsts nebūs iespaidojies no farmācijas kompānijām, kuras ziedo šiem fondiem un nodrošina ārstiem gan ārvalstu braucienus, gan izklaides pasākumus?

Mēs nedrīkstam pat pieļaut, ka ārsta zināšanas un profesionālā atbildība pacienta veselības un dzīvības priekšā varētu likt pacientam nozīmēt vai ārstēt ar kādiem neatbilstošiem medikamentiem! Protams, pieejami ir vienādas ķīmiskās formulas dažādu ražotāju medikamenti, kuru cenas ir dažādas, bet pacienta tiesības ir interesēties un ārsta pienākums ir informēt par šīm vairākām iespējām izvēlēties pacientam arī finansiāli atbilstošāko ārstēšanas shēmu, it īpaši ambulatorajā posmā, ja par šīm zālēm pacientam ir pašam kompensējamo zāļu sistēmas ietvaros jāpiemaksā.

Tieši, lai akcentētu šīs izvēles iespējas, tuvākajā laikā Veselības ekonomikas centrs kopā ar Veselības ministriju uzsāks informēšanas kampaņu „Rūpējies par savu veselību nepārmaksājot”.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

20

Nē seksuālai vardarbībai!

FotoIzskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek ar attiecīgiem noturības solījumiem un liecinieku (eparaksta) klātbūtnē. Paga, nevaru atcerēties, nebija šitāda štelle jau iepriekš izgudrota?
Lasīt visu...

21

Latvijas Pastu ved uz maksātnespēju

FotoLatvijas Pasta pašreizējā valde (Beate Krauze-Čebotare, Andris Puriņš, Jānis Kūliņš un Pēteris Lauriņš) mērķtiecīgi gremdē Latvijas Pastu.
Lasīt visu...

21

Donalds Tramps, Ādolfs Hitlers un dzīve uz muļķu kuģa

Foto2016. gadā, pēc referenduma par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības un Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta velēšanās jēdziens “post patiesība” tik bieži un enerģiski tika lietots un analizēts visā Rietumu pasaulē, ka “Oxford dictionary” to atzina par gada vārdu. 
Lasīt visu...

21

Cik nopietnas ir Latvijas spējas pretoties Krievijas agresijai?

FotoNesenais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) paziņojums, ka “Latvijā drošības situācija ir tikpat stabila un līdzvērtīga tai, kāda ir citās NATO dalībvalstīs, kuras nerobežojas ar krieviju, piemēram, Spānijā, Francijā vai Itālijā”, tautu nevis nomierināja, bet gan lika vēl vairāk satraukties par to, kas īsti valstī tiek darīts aizsardzības spēju stiprināšanā. Tā vietā, lai mierinātu iedzīvotājus ar tukšpļāpību, Polija intensīvi bruņojas. Bet ko šajā jomā dara Latvija?
Lasīt visu...

6

Vai sabiedrība pieprasīja “cūkskandālu” un Gunāra Astras izsmiešanu?

FotoKļūdījos, domādama, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) ir jelkādas iespējas teikt savu “biezo vārdu”, vērtējot sabiedrisko mediju darbību. Padomes mājaslapā varam vien iepazīties ar 14 punktiem, kas vispārīgi iezīmē padomes darba jomas. Taču pēdējie skandāli un cilvēku neizpratne par sabiedrisko mediju izpausmēm liek uzdot daudzus jautājumus.
Lasīt visu...

20

Pēc spermas nolaišanas uz krūtīm* progresīvā kultūras ministre ir atradusi jaunu kultūras aktualitāti – iesaistīšanos kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupā

FotoValdība 19. marta sēdē izskatīja Kultūras ministrijas (KM) sagatavoto informatīvo ziņojumu „Par Latvijas Republikas pievienošanos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) 1992. gada 9. maija Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām** Kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupai” un atbalstīja šo iniciatīvu.
Lasīt visu...

21

Aivars Lembergs nekādus Kremļa naratīvus nav izplatījis, toties LSM darbojas Kremļa interesēs

FotoŠī gada 19. martā portāla lsm.lv publikācijā "Lembergs vaino Latvijas valdību "Krievijas provocēšanā"; viņa teikto lūdz vērtēt Saeimas komisijā” tās autors Ģirts Zvirbulis apgalvo:
Lasīt visu...

12

Uzmācīgie IRši

FotoPagājušas vien dažas dienas, kopš rakstīju par dažādiem “ķīmiskajiem elementiem”, kas pavada „Jauno vienotību”, un kā vecajā latviešu parunā: “Kā velnu piemin, velns klāt!”
Lasīt visu...

21

Tas ka, cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

FotoPazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara to dekādēm, dara to profesionāli, legāli un, pats galvenais, selektīvi (atšķirībā no 90% Latvijas mednieku) kuri šauj pa visu kas kustās.
Lasīt visu...