Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Dienu pēc vēlēšanu rezultātiem, kas vieš pamatotas bažas par Latvijas nākotni, laikā, kad turpinās Krievijas vājprāta karš un vispārēja ekonomiska nedrošība – uz šāda fona mēs sākam ikgadējo ziedošanas kampaņu, sakot: "Mīlestībai pret Latviju nav vienas formulas. Ziedo patriotiskās audzināšanas portālam "Satori"!"

Galīgi varavīksni saostījušies tie sorosīti, vai ne? Uzrakstījis šo rindkopu, es iztālēm jau dzirdu gan smieklus, gan lamas, gan draudus. Tāpēc, lūdzu, ievelciet elpu un uzklausiet mani – it īpaši tad, ja gribat lamāt.

Šīgada notikumi turpina apšaudīt sirdsapziņu, pieprasot atbildes uz vairākiem eksistenciāliem jautājumiem. Cik daudz es esmu gatavs darīt citu labā? Kāda ir mana taktika – bēgt vai palikt, uzbrukt vai palīdzēt? Kāpēc man par to vispār jādomā, ja es vēsā mierā varu iekāpt lidmašīnā un dzīvot siltākā, mierīgākā vietā? Citiem vārdiem sakot – ko man nozīmē sabiedrība, kurā dzīvoju, un ko man nozīmē šī valsts? Šie jautājumi noved pie patriotisma jēdziena. Tāpēc šajā kampaņā gribam tam pievērst uzmanību, kritiski aplūkot un padarīt to par sarunu tematu jaunā gaismā.

Viena no svarīgākajām lietām, ko dzīvē esmu sapratis, – katrā jautājumā kāds ir gudrāks par mani. Savu temata atslēgu atradu intervijā ar Knutu Skujenieku, kurš saka šādi: "Kaut kā mums ir diezgan dīvains jēdzienu sajaukums. Izteikti nacionāli radikālus cilvēkus – es neesmu pārliecināts, ka viņi Latvijai darītu daudz laba – pie mums, teiksim, visos preses izdevumos un tamlīdzīgi dēvē par nacionālpatriotiem. Tas nosaukums jau pats par sevi ir jocīgs, bet es esmu pārliecināts, ka uz patriotismu nevienam nav monopola."

Savukārt Inese Zandere mūsu kampaņas intervijā stāsta: "Es uzskatu, ka patriotisms būtībā ir atbildība par to, kas tu pats esi. Jo no tā, kas tu esi, ir atkarīgs arī tas, kas ir – un kādi ir – tavi apkārtējie un zeme, kurā tu dzīvo, tā valsts, pie kuras tu piederi. Patriotisms nav pļurkstēšana, bet saprātīga strādāšana. To var definēt kā līdzekli, kā darbarīku vai arī – kā kaut ko ekspluatējamu. Man vienmēr ir licies, ka ir milzīgs skaits cilvēku, kas patriotismu vienkārši jāj. Un otrā pusē ir tie, kas to izmanto kā darbarīku un kaut ko dara, balstoties uz patriotismu.

"Satori" ir tipisks gadījums, kas meklē savu konkrēto attieksmi. Nevis tā, ka "Satori" jau ir kaut kāda gatava attieksme pret to, kas ir patriotisms, ko mēs darām Latvijas labā, bet – pēc maniem vērojumiem – tā ir vieta, kas meklē šo attieksmi, mēģina priekš sevis to atrast. Priekš sevis – tas ir priekš kā? Priekš tādiem cilvēkiem, kuri ir pietiekami izglītoti, pārsvarā diezgan jauni, ieinteresēti vēl garu dzīvi dzīvot šajā valstī, un tāpēc ir ļoti svarīgi, ka ir tāda vieta, kur šis katliņš vārās, kur, atmetot malā to nodrāzto, nelietojamo patriotisma nozīmi, tiek meklēta jauna, reālistiska nozīme – ko tas nozīmē mums, kas te tiešām reāli grib dzīvot, nevis vienkārši staigāt apkārt, vicinot kaut kādus saukļus."

Ar šo kampaņu mēs gribam piedāvāt apsvēršanai laikmetīgā patriotisma jēdzienu. Patriotismu, kuru veido intelektuāli dzidras, daudzpusīgas, iespējams, pretrunīgas balsis. Patriotismu, kas iztur laikmetīgas kultūras kritiku, meklē jaunas izpausmes formas un dzīvo neliekuļotā sasaistē ar mainīgo realitāti. Patriotismu, kas rada drošības, nevis varmācības atmosfēru.

No politikas filozofijas viedokļa par patriotismu šodien slejā raksta Artis Svece. Turpmākās divas nedēļas dažādos žanros un formātos turpināsim par to reflektēt, apskatot gan dažādus politiskus patriotisma veidus, gan militāru pacifismu, gan Latvijas kultūras skaistumu un īpatnības valodā, literatūrā, mākslā.

Tāpat es aicinu jūs ziedot "Satori", ja jums ir šāda iespēja. To šogad prasīt ir sarežģītāk nekā jebkad, ņemot vērā gaidāmos apkures rēķinus un vajadzību ziedot Ukrainas tautas atbalstam, un es apzinos, ka šajā vajadzību trijniekā mēs esam trešajā vietā. Taču šobrīd, redzot vēlēšanu rezultātus, rodas pārliecība – ar demokrātijas vērtību jautājumiem tuvāko gadu laikā vairāk būs jāstrādā aktīvistiem, pilsoniskajai sabiedrībai un nevalstiskajām organizācijām, jo politiskā skatuve šajos jautājumos labākajā gadījumā stagnēs un mediju nozīme caur to pieaugs. Šīs valdības darbs būs jāpēta, jāskaidro un jākritizē, būs jārīko protesti, būs jātur pirksti uz trauksmes zvanu pogām.

Solījums, ko mēs dodam līdz ar lūgumu ziedot – "Satori" turpinās būt pieejams visiem bez maksas, mūsu komanda turpinās rīkot diskusijas, lasījumus, kultūras notikumus, mēs turpināsim iestāties par estētiku, atjautību, empātiju un ētiku – meklēsim spožākos prātus, lai viņu skaidrojumus, komentārus un viedokļus nogādātu jums. To mēs, "Satori" redakcija, jūtam kā patriotisku pienākumu.

„Mums vajag jaunu sili!” – video apskatāms šeit: https://www.youtube.com/watch?v=TsVgaQOIAsk

* dzejnieks un interneta žurnāla "Satori.lv" galvenais redaktors. „Satori” ir pazīstams ar to, ka ilgus gadus barojies no nodokļu maksātāju naudas caur Pūču ģimenes kontrolētām struktūrām. Portālam nekad nav bijusi ne mazākā saistība ar patriotisko audzināšanu, drīzāk – pilnīgi pretēji.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...