Delfi: "Turklāt ir zināms, ka infrastruktūras uzturēšanai, līdz to sāks ekspluatēt jeb ar to varētu sākt pelnīt, būs nepieciešams finansējums no valsts budžeta."
"Rail Baltica" uzturēšana vienmēr prasīs no valsts budžeta daudzus miljonus eiro. Ja viena kilometra uzturēšanas un atjaunošas izmaksas būs, kā to vērtē Satiksmes ministrija, 330 tūkstoši eiro, tad, reizinot ar paredzēto trases garumu, iegūstam apmēram 85 miljonus eiro gadā.
Pretī mums ir 3,3 miljoni pārvestu pasažieru, turklāt nav zināms, cik daudz Latvijas teritorijā, kā arī mazāk par 800 tūkstošiem tonnu kravu pa visu "Rail Baltica" trasi. Klāt nāks vēl pasažieru un kravu pārvadātāju izmaksas, kas varētu būt apmēram līdzvērtīgas.
Runas par iespēju pelnīt ir maldinošas. Turklāt subsīdijas būs jāmaksā gan infrastruktūras uzturētājam finanšu līdzsvara nodrošināšanai, gan pasažieru pārvadātājam, lai vilciena biļetes cena būtu kaut cik konkurētspējīga ar alternatīvajiem pasažieru un kravu pārvadāšanas veidiem.
Klāt pie izmaksām vēl ir jārēķina procentu maksājumi par valsts aizņēmumu. Šobrīd apmēram 3% gadā. Tātad 30 miljoni eiro uz katru aizņemto miljardu gadā.
"Rail Baltica" projekts papildus milzīgajām investīciju izmaksām ir arī apņemšanās to daļēji uzturēt par valsts budžeta līdzekļiem.