Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Uz premjeru būs viegli izdarīt spiedienu,” – tā, raugoties uz Valda Dombrovska otrās valdības pirmajiem soļiem, saka sociologs Aigars Freimanis.

Valdība ir izveidota. Kas ir lielākie, smagākie darbi, kas šai valdībai jāizdara, kas ir tās pirmie lielākie pārbaudījumi?

Pirmais un patiesībā vienīgais ir budžets – ja viņi tam tiek pāri bez lieliem iekšējiem zaudējumiem un nesaplūcoties, tad valdība varbūt var pierādīt savu dzīvotspēju. Ja jautā, vai šī valdība spēs iznest budžeta smagumu, jāsaka - vairāk jā nekā nē. Viena iemesla pēc: es nedomāju, ka rindā stāv simt koalīcijas modeļu, kas būtu gatavi to izdarīt šīs valdības vietā.

Gatavībā pieņemt lēmumus par budžeta griešanu ir aiziets jau krietni vien tālu, vienojoties arī ar starptautiskajiem aizdevējiem, tādēļ ieslēgt atpakaļgaitu vai meklēt kaut kādu alternatīvu, uzstādot jaunus noteikumus aizdevējiem, mēģinot viņus piemānīt uz cita veida risinājumiem, manuprāt, nav iespējams.

Līdz ar to ir labi redzams, ka līderis lēmumu pieņemšanā neizbēgami būs Dombrovskis. Finanšu ministra Vilka lielā minstināšanās, pirms viņš piekrita pieņemt finanšu ministra amatu, liek domāt, ka stresa potenciāls pat ir lielāks par lēmumu smagumu. Galu galā, tās būs divas mutes, kurām par to būs jāvēsta, – finanšu ministra un premjera.

Tad, jūsuprāt, ja šī valdība spēs pieņemt budžetu, tai ir iespējas nostrādāt ilgāku laiku?

Nebūt ne, nebūt ne. Es domāju, tas ir tas pamata uzdevums, ko viņai ir uzkrāvuši visi citi, kas varbūt šo valdību neuzskata par labāko risinājumu. Tas ir veids, kā būtiski negatīvi ietekmēt šīs valdības reputāciju vai konkrētu politiķu reputāciju. Tā būs reputāciju konkurence – kuram mazāk sabojāta un, kurš parādījies kā lielāks cīnītājs, kas savu nozari aizstāvējis aktīvāk.

Manuprāt, arī Lemberga kunga šķendēšanās par to, ka Dombrovskis ir prasmīgi iesmērējis nepopulārākās ministrijas ZZS, nebija šķendēšanās tikai par pašu faktu, bet tā bija platformas radīšana tam, ka šajās nozarēs strādājošie ZZS ministri prasīs kaut ko vairāk kā kompensāciju par to, ka ir uzņēmušies šīs nozares vadīt. Uz premjeru būs viegli izdarīt spiedienu.

Tad jūs prognozējat, ka šī nebūs vienīgā valdība 10. Saeimas laikā, protams, ja nenotiks ārkārtas vēlēšanas?

Domāju, ka diez vai šī būs vienīgā valdība. Nedomāju, ka visam šim valdības kolektīvam ir tik spēcīga noturība pret stresu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mazās partijas būs spiestas pieņemt arī “oligarhu” ziedojumus

FotoGrozījumi politisko partiju finansēšanas likumā ir mēģinājums “iekonservēt” pašreizējo politisko eliti un izslēgt no spēles mazās partijas. Jaunais likumprojekts veicinās administratīvo resursu izmantošanu politiskajā cīņā, kas neizbēgami novedīs pie varas stagnācijas.
Lasīt visu...

21

Atraktīvā politiskā hronika: 10. oktobris

FotoPēc 2018.gada 6.oktobra sociāli politiskā dzīve ir ļoti intensīva. Tā tam ir jābūt. Atbilstoši tautas politiskajai gribai todien pie varas nāca manis dēvētā “6.oktobra paaudze”, un latviešiem šajā saulē sākās jauns laikmets. No 13. Saeimas deputātiem 65% tika ievēlēti pirmo reizi. Tas ir radikāls pagrieziens. Tas ir neapstrīdams pierādījums jauna laikmeta sākumam parlamentārā republikā. Un, lūk, jauns laikmets vienmēr sākas ar sociāli politisko procesu sakāpinātu intensitāti. Katru dienu ir kaut kas neparasti jauns un negaidīti jauns. Jaunie politiskie spēki vēlas pēc iespējas ātrāk visu piekārtot savam cilvēciskajam līmenim un profesionālajam līmenim. Viņi steidzas. Īpaši steidzas, apzinoties savu neleģimitāti visā sabiedrībā.
Lasīt visu...

21

Sarūgtināt Bordānu un atlikt partiju finansējuma pieaugumu līdz nākamās Saeimas ievēlēšanai

FotoAicināsim 13. Saeimas deputātus neatbalstīt sasteigtu likumprojektu, kas paredz būtisku valsts finansējuma palielinājumu politiskām partijām jau no nākamā gada!
Lasīt visu...