Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Uz premjeru būs viegli izdarīt spiedienu,” – tā, raugoties uz Valda Dombrovska otrās valdības pirmajiem soļiem, saka sociologs Aigars Freimanis.

Valdība ir izveidota. Kas ir lielākie, smagākie darbi, kas šai valdībai jāizdara, kas ir tās pirmie lielākie pārbaudījumi?

Pirmais un patiesībā vienīgais ir budžets – ja viņi tam tiek pāri bez lieliem iekšējiem zaudējumiem un nesaplūcoties, tad valdība varbūt var pierādīt savu dzīvotspēju. Ja jautā, vai šī valdība spēs iznest budžeta smagumu, jāsaka - vairāk jā nekā nē. Viena iemesla pēc: es nedomāju, ka rindā stāv simt koalīcijas modeļu, kas būtu gatavi to izdarīt šīs valdības vietā.

Gatavībā pieņemt lēmumus par budžeta griešanu ir aiziets jau krietni vien tālu, vienojoties arī ar starptautiskajiem aizdevējiem, tādēļ ieslēgt atpakaļgaitu vai meklēt kaut kādu alternatīvu, uzstādot jaunus noteikumus aizdevējiem, mēģinot viņus piemānīt uz cita veida risinājumiem, manuprāt, nav iespējams.

Līdz ar to ir labi redzams, ka līderis lēmumu pieņemšanā neizbēgami būs Dombrovskis. Finanšu ministra Vilka lielā minstināšanās, pirms viņš piekrita pieņemt finanšu ministra amatu, liek domāt, ka stresa potenciāls pat ir lielāks par lēmumu smagumu. Galu galā, tās būs divas mutes, kurām par to būs jāvēsta, – finanšu ministra un premjera.

Tad, jūsuprāt, ja šī valdība spēs pieņemt budžetu, tai ir iespējas nostrādāt ilgāku laiku?

Nebūt ne, nebūt ne. Es domāju, tas ir tas pamata uzdevums, ko viņai ir uzkrāvuši visi citi, kas varbūt šo valdību neuzskata par labāko risinājumu. Tas ir veids, kā būtiski negatīvi ietekmēt šīs valdības reputāciju vai konkrētu politiķu reputāciju. Tā būs reputāciju konkurence – kuram mazāk sabojāta un, kurš parādījies kā lielāks cīnītājs, kas savu nozari aizstāvējis aktīvāk.

Manuprāt, arī Lemberga kunga šķendēšanās par to, ka Dombrovskis ir prasmīgi iesmērējis nepopulārākās ministrijas ZZS, nebija šķendēšanās tikai par pašu faktu, bet tā bija platformas radīšana tam, ka šajās nozarēs strādājošie ZZS ministri prasīs kaut ko vairāk kā kompensāciju par to, ka ir uzņēmušies šīs nozares vadīt. Uz premjeru būs viegli izdarīt spiedienu.

Tad jūs prognozējat, ka šī nebūs vienīgā valdība 10. Saeimas laikā, protams, ja nenotiks ārkārtas vēlēšanas?

Domāju, ka diez vai šī būs vienīgā valdība. Nedomāju, ka visam šim valdības kolektīvam ir tik spēcīga noturība pret stresu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Troļļi

FotoTroļļošana - tas nav tikai internets, tā ir sadzīvē sen izmantota metode kādu ietekmēt, kādu nosodīt, kādam sariebt. Tas notiek skolās, darba vietās un citos kolektīvos. Baumošana un nepatiesību izplatīšana par kādu vai kādiem ir troļļošanas pirmsākums.
Lasīt visu...

21

Vai Latvija izmantos vai izniekos jaunas biznesa iespējas post-COVID pasaulē?

FotoSavulaik vēl jaunā un naivā Latvija sapņoja kļūt par banku paradīzi – “tuvāk par Šveici”. Par banku paradīzi tā netapa, drīzāk – par banku likvidatoru paradīzi. Sekoja sapnis par “tiltu starp Austrumiem un Rietumiem”, kas arī palicis neizsapņots. Vīzija par miljoniem Rīgas šprotu visā Krievijā palojošajās Latvijas piena upēs pamanījās izplēnēt ne vienreiz vien, neraugoties uz Latvijas uzņēmumu spītīgo vēlmi pēc katras krīzes tirgū atgriezties no jauna.
Lasīt visu...

6

Pieprasu pārtraukt pārkāpt Satversmi un Saeimas Kārtības rulli: vēstule Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei

FotoSaskaņā ar Satversmes 15.pantu "Saeima savas sēdes notur Rīgā un tikai ārkārtīgu apstākļu dēļ tā var sanākt citā vietā". Satversmes 22.pantā ir noteikts, ka "Saeimas sēdes ir atklātas".
Lasīt visu...

3

Kā tagad pareizi vajadzētu „apgūt” Eiropas naudu

FotoEiropa gatavojas vērienīgai ekonomikas atjaunošanas programmai, plānojot tērēt simtiem miljardu, iespējams, pat triljonu eiro. Tā ir labā ziņa. Pats svarīgākais šajā ziņā ir tas, ka ES valstis tomēr ir gatavas vienoties un mēģināt pārvarēt šo krīzi kopā.
Lasīt visu...