Vadošo speciālistu – ieskaitot pat Finanšu departamenta un Komercdepartamenta direktorus – aizplūšana, produkcijas kraušanās noliktavās Krievijā un citos kādreiz veiksmīgajos eksporta tirgos, jau šajās dienās gaidāmais Valsts ieņēmumu dienesta audits, „prudentistu” shēmas, kredītu atdošanas termiņu tuvošanās un, visbeidzot, pilnīga juridiska izgāšanās saistībā ar Latvijas Universitātes reiderisma plāniem, - sabiedrībai tas vēl nav manāms, bet, manuprāt, kādreiz izcilā uzņēmuma Olainfarm maksātnespēja pienāks drīzāk, nekā varētu domāt.
Uzņēmuma pašreizējā „vadība” tīši vai netīši dara visu, lai atbrīvotos no vēl pēdējiem „Maligina laiku” speciālistiem, kuri pārzināja uzņēmuma biznesu no A līdz Z. Pēdējie jaunumi ir tādi, ka durvis ir parādītas bijušajam valdes loceklim, Finanšu departamenta direktoram Mārtiņam Tambakam, un Komercdepartamenta direktoram Jevgeņijam Gončaram.
Paskaidrošu, ko tas nozīmē, - uzveļot vainu par uzņēmuma akciju kursa likumsakarīgo kritumu, no darba tiek atlaisti speciālisti, kuri vislabāk pārzina uzņēmuma finanses un pārdošanas specifiku.
Kā jau rakstīts, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Lauris Macijevskis ir labi apzinājies, kur ir iekūlies, taču viņam nav tādas iespējas kā Veronikai Dubickai, kura vakar paziņoja par nekavējošu valdes locekļa posteņa pamešanu. Macijevski var paglābt vienīgi izziņotais konkurss uz valdes priekšsēdētāja amatu, taču apšaubāms, vai tas nesīs rezultātus un vai šie rezultāti gaidāmi pirms uzņēmuma maksātnespējas.
Uzņēmums gan stāsta par apgrozījuma un peļņas palielināšanos, taču tā ir tikai dažādas izdomas pakāpes blēdība, - peļņa ir grāmatvediski „uzzīmēta”, savukārt it kā eksportētā produkcija patiesībā uzkrājas noliktavās ārvalstīs, jo pārdošana, „pateicoties” „busiņa sapulces” padomei un valdei, ir katastrofāli samazinājusies. Gončara aiziešanai šajā situācijā būs katastrofālas sekas.
Tas vēl nav viss. Domāju, ka jau vistuvākajā laikā uzņēmuma vadība sapratīs arī to, cik dramatiska var izrādīties situācija ar Eiropas Savienības fondu projektu realizāciju un jaunu iekārtu validāciju, darbu pametot vienam vai diviem speciālistiem.
Visticamākais, vairs aiz kalniem nav brīdis, kad SEB banka pieprasīs kredīta atmaksu – un uzņēmums to nespēs izdarīt. Sekos vainīgā meklēšana, iesniegumi par jauniem kriminālprocesiem utml., bet vilcienu apturēt vairs nevarēs – sekos tiesiskās aizsardzības process un pēc tam arī oficiāla maksātnespējas pasludināšana.
„Prudentistam” Kārlim Krastiņam un slavenajam Liepājas metalurga administratoram Haraldam Velmeram, kuri abi bēdīgi slavenajā aprīļa „busiņa akcionāru sapulcē” tika iecelti uzņēmuma padomē, šī situācija, protams, rada milzīgas iespējas.
Cita lieta – mantinieces un pirmām kārtām jau Valērija Maligina nepilngadīgā meita, kuras vietā „saimnieko” viņas māte Signe Baldere-Sildedze. Tiešām interesanti – vai šī kundze pati saprot, kas un kādu mērķu vārdā viņu līdz šim ir izmantojis, vai arī vēl nav apjēgusi, uz kurieni ar viņas rokām tiek stūrēts uzņēmums.
Tas var šķist nesaistīti, bet Olainfarm virzību uz maksātnespēju vēl paātrinās „bezkompromisa tiesiskuma” (kuru uzņēmuma padomē tiešā veidā pārstāv Latvijas Universitātes mācībspēks, plaģiātisma eksperts Gundars Bērziņš) speciālistu izgāšanās LU reiderisma shēmā.
Vakardienas administratīvās tiesas lēmums nozīmē, ka iecerētā roku pasildīšana pie universitātes simtmiljonu īpašumiem tiek vismaz atlikta uz nezināmu nākotni, tātad „prudentistiem” – maksātnespējas ekspertiem ir brīvs laiks un apetīte, lai ar visiem spēkiem ķertos klāt pie Olainfarm saplosīšanas.