Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Esmu Kalvis Baumanis, SIA “Hannu Pro” valdes priekšsēdētājs. Mūsu uzņēmums ir viens no vadošajiem sistēmu integrēšanas pakalpojumu sniedzējiem Eiropā ar birojiem vairākās valstīs un 30 gadu pieredzi televīzijas, radio, telekomunikāciju, apraides un multimediju risinājumu izveidē. Vēlos informēt, ka pašreizējā SIA “Latvijas televīzija” (LTV) vadība ir izsmēlusi nozares profesionāļu uzticības kredītu un pacietību.

Gadiem ilgi LTV vadība nav izstrādājusi ne īstermiņa, ne ilgtermiņa tehnoloģiskās attīstības plānu. Tehnikas iepirkumi tādēļ ir haotiski, nesaimnieciski, un, it īpaši pēdējā gada laikā, iepirkumu sagatavošanas kvalitāte ir nožēlojamā līmenī. Rezultātā “Iepirkumu uzraudzības birojs” ir izbrāķējis un apturējis nozīmīgus LTV sagatavotos tehnoloģiju iepirkumus 2022.-2023.gados.

LTV valdes locekles finanšu jautājumos Elīzas Bērziņas atlūgums apstiprina informāciju par samilzušajām problēmām LTV vadībā. Visticamāk, viens no skandalozākajiem iemesliem, kādēļ no amata atkāpās Elīza Bērziņa, bija Ivara Priedes (attēlā) mēģinājums steigā “izgrūst cauri" šādus pārvietojamo televīzijas staciju (PTS) iepirkuma nosacījumus - 15 dienu laikā noskaidrot uzvarētāju, ātri noslēgt 10 900 000 eiro vērtu līgumu un nekavējoties pārskaitīt uzvarētājam avansā 4 700 000 eiro jeb aptuveni 50% no līguma summas. Tā mūsu nozarē ir iepriekš neredzēta pretimnākšana uzņēmējiem. Pateicoties Elīzas Bērziņas protesta demaršam, Ivars Priede no šīs, LTV saimnieciski neizdevīgās un riskantās, ieceres bija spiests atteikties.

LTV valdes priekšsēdētāja Ivara Priedes amata aprakstā ietilpst atbildība par LTV tehnoloģijām. Par nožēlu jāsaka, ka viņš izvairās no jebkādiem kontaktiem ar industrijas profesionāļiem. Mēs esam gatavi dalīties pieredzē un ekspertīzē. Esam rakstījuši Ivaram Priedem neskaitāmas vēstules, bet nevienu atbildi no šīs, par tehnoloģijām tieši atbildīgās LTV amatpersonas divu gadu laikā neesam saņēmuši. Šis fakts norāda uz Ivara Priedes tiešu akceptu LTV notiekošajām nejēdzībām vai arī uz kuriozu neprofesionalitāti.

Nedaudz dīvaina ir arī Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) pasivitāte šo jautājumu risināšanā. Iespējams, to var izskaidrot ar to, ka tehnoloģiju pārzināšana nav šīs padomes locekļu stiprā puse. Negribētos pieļaut, ka SEPLP apzināti cenšas noslēpt aktuālās problēmas pašreizējās LTV pārvaldes darbībā.

Šobrīd aktuāla ir jauna sabiedriskā medija izveidošana, apvienojot LTV un Latvijas radio. Tas ir arī liels tehnoloģisks izaicinājums. Diemžēl pašreizējai LTV vadībai trūkst zināšanu un kompetences tehnoloģijās, lai veiksmīgi vadītu šādu tehniski sarežģītu projektu.

LTV ir vajadzīga jauna, profesionāla un arī tehnoloģiskos jautājumos kompetenta vadības komanda. Tādēļ es aicinu vērtēt amatpersonas rīcību un atbrīvot no amata LTV valdes priekšsēdētāju Ivaru Priedi. Par nolaidību, nekompetenci un savu darba pienākumu nepildīšanu. Par rīcību, ko grūti traktēt citādi kā LTV tehnoloģisko sabotāžu.

Pēdējais piliens, kas sagrāva nozares uzticības pašu minimumu, ir LTV organizētā divu pārvietojamo televīzijas staciju iegāde (PTS) 10 900 000.00 EUR vērtībā, kurai 20.10.2023 tika izsludināta iepirkuma apspriešana (https://www.eis.gov.lv/EKEIS/Supplier/Procurement/110753 ) ar plānoto iesniegšanas termiņu 08.11.2023.

Lūdzu nekavējoties rīkoties, apturēt šo iepirkumu un veidot to principiāli no sākuma, izstrādājot atvērtu un atbilstoši jaunā apvienotā sabiedriskā medija vajadzībām.

Aicinu jūs uz tik radikālu rīcību, jo Ivara Priedes “komandas” piedāvātais PTS iepirkuma plāns nav jēgpilni apspriežams un uzlabojams, - tas neatbilst nedz mūsdienu tehnoloģiju attīstības situācijai, nedz arī LTV reālajām vajadzībām.

Lūk, fakti:

1) PTS iepirkuma nolikumu ir “sagatavojis” bijušais LTV audiovizuālās ražošanas nodaļas vadītājs Dāvis Jaunzems, kuram nav vispār nekādu tehnisko zināšanu, lai veiktu šādu uzdevumu;

2) faktiski šī iepirkuma tehniskās specifikācijas ir izstrādājusi Itāļu PTS būvētāju kompānija https://aret-engineering.com/equipment/, kuras darbu pieminētais LTV darbinieks un LTV tehniskais direktors ir pasnieguši kā savu vai pat LTV darbinieku grupas izstrādātu. Cik mums zināms, tie LTV darbinieki, kuri tiešām pārzina PTS vajadzības un tehnoloģijas, netika pielaisti nolikuma izstrādei, lai netraucētu pieņemt “pareizos” lēmumus:

- iepirkumā tiek pieprasīts tehniski novecojis - “baseband" 12G SDI risinājums tajā pašā laikā, kad sabiedriskās televīzijas ERR (Igaunijā) un LRT (Lietuvā) izvēlas IP SMPTE ST2110 tehnoloģijas, kuras ir drošas investīcijas nākotnē, ļaujot TV attīstīties,

- iepirkumā tiek pieprasītas konkrētu ražotāju - Sony kameras, Ross video pultis, komutācija, infrastruktūra un grafika, ERECA video/audio transports, DBS bezvadu sistēmas, utml, kurus pārstāv tieši Itāļu ARET, tādējādi izslēdzot konkurenci, neļaujot piedāvāt citus tehniski un ekonomiski izdevīgākus nākotnē vērstus risinājumus,

- itāļu ARET savukārt, pirmie un vienīgie uzzinot par LTV iepirkuma vajadzībām, ir jau “rezervējuši” šos projektus pie minētajiem ražotājiem, tādējādi iegūstot par 30-40% labākas cenas uz šiem produktiem nekā jebkurš cits PTS būvētājs (piemēram, TVC Lietuva, Hannu Pro...), kas gribētu piedalīties šinī iepirkumā;

3) cik mums nācies dzirdēt, tad LTV bija iecerējusi ātri (līdz 2023.gada beigām) iztērēt Finanšu ministrijas piešķirtos 4 700 000 eiro, izsludinot vienu iepirkumu diviem PTS-iem, balstoties uz šīm “specifiski” sagatavotajām tehniskajām specifikācijām un pielietojamajām PTS būvniecības tehnoloģijām kā “fibre reinforced plastic” paneļi vai hidrauliskā piedziņa izbīdāmajām daļām - tās ir izdevīgas vienīgi itāļiem, lai gan vispār zināms, ka Baltijas un Skandināvijas klienti atzinuši tās par neatbilstošām mūsu reģiona apstākļiem.

4) šis divu PTS iepirkums ir plānots kā saīsinātā termiņa iepirkums – tas nozīmē, ka dotas tikai 15 (!) dienas, lai sagatavotu detalizētus piedāvājumus! Jebkurš speciālists saprot, ka tas nav iespējams. Kur nu vēl diviem PTS-iem…

Turklāt šādā iepirkumu procedūrā pietiek tikai ar viena Piegādātāja piedāvājumu, lai LTV nebūtu juridisku šķēršļu slēgt gandrīz 11 miljonu vērto līgumu!

5) kopumā šai PTS iepirkuma nolikumā ir vairāk nekā 50 profesionālas kļūdas.

Organizējot tehnoloģiju iepirkumus, LTV vajadzētu definēt darba uzdevumu - definējot PTS pielietojumu tā, kā to, piemēram, dara Igaunijas ERR un Lietuvas LRT.

Turpretī patlaban LTV, aprakstot atsevišķu ražotāju konkrētus produktus ar specifiskiem/unikāliem parametriem, izslēdz iespēju piedāvāt alternatīvas, tādējādi liedz pretendentiem iespēju piedāvāt, iespējams, daudz piemērotāku un laikmetam atbilstošāku tehnisko risinājumu. Šāda rīcība ierobežo gan aktuālajās tehnoloģijās ar nākotnes perspektīvu balstītas tehniskās idejas, gan vispārējo konkurenci.

Izvērtējot šo LTV vadības konkurenci izslēdzošo iegādes iniciatīvu, kurai paredzēts iztērēt 10 900 000 eiro Latvijas nodokļu maksātāju naudas, jāsecina, ka šis iepirkuma projekts satur tikai un vienīgi nepārprotamus korupcijas riskus, iespējas līdzekļu izsaimniekošanai bezjēdzīgiem tēriņiem un arī draudus valsts drošībai.

Jāpiebilst, ka šī nav pirmā reize, kad pašreizējās LTV vadības sagatavotajā PTS iepirkumā ir redzams itāļu “rokraksts”. Iepriekšējā 8 kameru PTS nolikuma apspriešanā (https://pvs.iub.gov.lv/show/741820 ), pat īpaši neslēpjot, bija iekļautas ARET gatavotās shēmas.

Vēl viens uzskatāms piemērs pašreizējās LTV vadības nekompetencei, ar neskaitāmām sastādītāju loģiskām, juridiskām, tehniskām un nolaidības kļūdām, ir 1,5 gadus ilgstošais iepirkums Media Asset Managemet (MAM) iegādei un ieviešanai. Kopš 2022 gada decembra ir bijuši 4 (3 iepirkumi un 1 apspriešana) neveiksmīgi mēģinājumi kvalitatīvi sagatavot un izsludināt šo iepirkumu. Jau 7 reizes ir veikta tā labošana, jo kopumā iespējamie piegādātāji ir norādījuši uz vairāk nekā 150 kļūdām/nepilnībām.

Un kā gan citādi, ja ne par kuriozi nesaimniecisku var saukt faktu par nopirktās, 70 000 eiro vērtās jaunās grafiskās sistēmas VizRT Trio norakstīšanu, to argumentējot ar pieņēmumu, ka attiecīgie LTV darbinieki to nespēs apgūt? Pieredze liecina, ka šādu sistēmu pamatfunkcijas var apgūt dažu dienu laikā, kā to veiksmīgi dara Lietuvas LRT un praktiski visas vadošās TV pasaulē lietojot tieši VizRT risinājumus.

Cits spilgts un sabiedrībai labi zināms LTV vadības neprofesionalitātes piemērs ir Latvijas hokeja izlases sagaidīšanas (ne)translācija no Brīvības pieminekļa.

Kvalitatīvs Latvijas televīzijas darba tehniskais nodrošinājums ir būtisks Latvijas sabiedrībai, valsts drošībai un demokrātiskas valsts pastāvēšanai. Liela apjoma iepirkumu atbilstība maksimālas atvērtības, lietderības, un saprātīgas līdzekļu izmantošanas principam ir ārkārtīgi svarīga, lai panāktu Latvijas nodokļu maksātāju uzticēšanos valstij un nepieļautu liela mēroga korupcijas riskus.

Ņemot vērā, ka esmu iepriekš nesekmīgi centies pievērst LTV vadības un arī SEPLP locekļu uzmanību manis minētajām svarīgajām problēmām, kas ietekmē Latvijas sabiedriskā medija nākotnes attīstību un skar vairāk nekā 10 miljonu eiro nodokļu maksātāju naudas izlietošanu, šīs vēstules kopiju nosūtu Latvijas Saeimas atbildīgajai komisijai, Latvijas valdības vadītājai Evikai Siliņai, kultūras, satiksmes un finanšu ministriem un arī Latvijas masu medijiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...