Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Priekšlikumu, ka 11 521 eiro lielā Leļļu teātra peļņa varētu palikt teātra rīcībā jaunu skatītāju krēslu iegādei, otrdien ir noraidījuši nevis vienkārši lielākā daļa Ministru kabineta locekļu, bet pilnīgi visi ministri ar Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu priekšgalā, izņemot vienīgi kultūras ministri Daci Melbārdi. Savukārt pret to, ka gūtā peļņa varētu tikt atstāta Nacionālajai operai un baletam, tāpat nobalsojuši visi ministri, izņemot vienīgi Melbārdi un vēl arī satiksmes ministru Anriju Matīsu un tieslietu ministru Dzintaru Rasnaču.

Lai gan otrdienas Ministru kabineta sēdes protokols vēl nav pieejams, Pietiek noskaidrojis, ka jautājumus par pērn gūtās peļņas atstāšanu vai neatstāšanu kultūras kapitālsabiedrību rīcībā ministri izskatīja diezgan ātri.

Kamēr vieni uzsvēra, ka katrs gadījums jāvērtē atsevišķi, Jāņa Reira vadītā Finanšu ministrija palika pie sava, ka visiem uzņēmumiem 90% peļņas jāieskaita valsts budžetā.

Pārresoru koordinācijas centrs gan rosināja izstrādāt vienotu metodiku, pēc kādiem kritērijiem atstāt peļņu uzņēmumu attīstībai, kā atbalstāmu minot faktu, ja uzņēmumam ir negatīvi kapitāla atdeves un pašu kapitāla rādītāji, taču tas netika ņemts vērā.

„Mēs strauji tuvojamies budžeta pārkāpumu procedūras ierosināšanai, un tagad mēs atstāsim visas peļņas, un tad mēs sēdēsim un domāsim, kur samazināt budžeta izdevumus un kā nodrošināt tās vajadzības, kas mums ir nākamā gada budžetā,” kā svarīgas minot aizsardzību un drošību, valdības sēdē argumentēja finanšu ministrs Reirs.

Tiesa, ugunsgrēka postījumu novēršana Rīgas cirkā, pārcelšanās uz jaunām telpām Liepājas simfoniskajam orķestrim un nepieciešamība Latvijas simfoniskajam orķestrim iegādāties trombonu, jo atšķirībā no citu instrumentu mūziķiem neviens trombonists neesot gatavs muzicēt pats uz sava iegādāta instrumenta, lika ministriem piekrist, ka šiem kolektīviem gan peļņa jāatstāj attīstībai.

 Tāpat ministri piekrita atstāt peļņu Valmieras teātra rīcībā, jo, pēc Pārresoru koordinācijas centra izvērtējuma, šim uzņēmumam ir nepietiekams pašu kapitāls, tādēļ nebūtu loģiski atņemt līdzekļus, kas nepieciešami ne tikai skatuves rekonstrukcijai, bet arī uzņēmuma finanšu rādītāju sakārtošanai.

Tomēr ne Nacionālā opera un balets, kurai nauda nepieciešama dekorāciju pacēlāja izbūvei, ne Leļļu teātris, kas peļņu būtu novirzījis jaunu un ērtāku skatītāju krēslu iegādei, šādu atbalstu neguva, un nelīdzēja arī kultūras ministres skaidrojums, ka teātriem peļņa radusies tādēļ, ka tie aktīvi strādājuši ar sponsoriem, kā arī iesaistījušies Eiropas Savienības projektos, tādēļ peļņas atņemšana likvidēs motivāciju gan ķerties pie ES projektu izstrādes piņķerīgā procesa, gan nodarboties ar sponsoru meklēšanu.

Neko  nelīdzēja arī tieslietu ministra Dzintara Rasnača atgādinājums, ka gadiem opera bija sāpju bērns, kuram regulāri bija nepieciešams piešķirt papildu finansējumu, bet tagad, kad beidzot uzņēmums ir finansiāli sakārtots un strādā ar peļņu, tam tā tiek atņemta. Līdz ar to valsts budžets no operas iegūs 113 840 eiro, bet no Leļļu teātra – 10 368 eiro.

Nākamajā valdības sēdē plānots izskatīt pelnošo veselības uzņēmumu peļņas jautājumus, un interesanti, ka veselības ministrs Guntis Belēvičs, kurš balsoja par Leļļu teātra un operas peļņas nodošanu valsts budžetam, jau preventīvi norādīja, ka uz viņa vadītās nozares uzņēmumiem gan prasībai par 90% peļņas nodošanu valstij gan nevajadzētu attiekties.

Paula Stradiņa klīniskajai slimnīcai gan esot aptuveni 100 tūkstošu eiro peļņa, tomēr uzņēmumam ir negatīvs pašu kapitāls. Savukārt Austrumu slimnīca vairākus gadus strādājusi ar zaudējumiem un normāls uzņēmums peļņu novirzītu iepriekšējo gadu zaudējumu segšanai, bet, ja 90% peļņas jāizmaksā dividendēs valstij, tad principā tiekot liegta iespēja šim uzņēmumam izķepuroties.

Ministru kabineta sēdē piedalījās visi ministri, izņemot zemkopības ministru Jāni Dūklavu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

21

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

FotoPar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā – tās vadītājs Jānis Siksnis) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

FotoŅemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula nosaka, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem;
Lasīt visu...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

12

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

Foto7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems izbijušais, bet joprojām slavu un uzmanību alkstošais “žurnālists” un vienlaikus politiķis Ansis Pūpols. Cilvēks, kurš kopš aiziešanas no svētdienas vakaru raidījumiem naudu pelna ar pasūtītām filmām, bet paralēli kandidējis arī vēlēšanās un nu arī ticis pie ilgi kārotā deputāta krēsla labi apmaksātajā EP kā Nacionālās apvienības kandidāts.
Lasīt visu...