Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Demisionējusī tieslietu ministre Baiba Broka (NA) pēc atgriešanās valsts akciju sabiedrības Latvijas Gaisa satiksme (LGS) valdes locekļa amatā jau ceturto mēnesi nevar pilnvērtīgi pildīt arī šos pienākumus, jo, līdzīgi kā atrodoties Tieslietu ministrijas vadībā, vēl nav saņēmusi pielaidi darbam ar valsts noslēpumu saturošu informāciju. 

Broka arī vairāk nekā divus mēnešus kavējusies aizpildīt dokumentus un vērsties Drošības policijā pielaides saņemšanai, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. LGS Broka atgriezās pusotru mēnesi pēc demisijas - 1. septembrī, tomēr dokumentus otrās kategorijas pielaides valsts noslēpumam saņemšanai viņa kavējusies aizpildīt vairāk nekā divus mēnešus.

LGS lūgums izskatīt Brokas atbilstību pielaides saņemšanai Drošības policijā (DP) saņemts tikai pirms aptuveni mēneša - novembrī. Satiksmes ministrijas (SM) pārraudzītā valsts kapitālsabiedrība pašlaik gaida DP lēmumu - vai nu pielaide Brokai ir piešķirta, vai DP lems pagarināt pārbaudes laiku. Līdz tam Broka nevar pilnvērtīgi pildīt savus LGS valdes locekles pienākumus.

Brokai kā katram no LGS valdes locekļiem nodota atbildība par konkrētu jomu, šajā gadījumā - juridiskajiem un iepirkumu jautājumiem. Lai gan Broka arī bez pielaides valsts noslēpumu saturošai informācijai var piedalīties valdes sēdēs un saņem atalgojumu, viņai ir liegts iepazīties ar sevišķajā lietvedībā esošiem dokumentiem. Līdz ar to Brokai ir liegts "otrā paraksta tiesības" uz dokumentiem, un viņa nevar būt atbildīga par viņas pārraudzībā nodoto lēmumu pieņemšanu, Pietiek noskaidroja no avotiem SM un LGS. Brokas vietā šos dokumentus jau ceturto mēnesi parakstot cits valdes loceklis - Elmārs Švēde.

Kā valsts kapitālsabiedrības valdes loceklei Brokai nepieciešama otrās kategorijas speciālā atļauja, kas dod pieeju slepenai informācijai. Šādas pielaides ir visiem LGS valdes locekļiem. Atšķirībā no pirmās kategorijas pielaides sevišķi slepenai informācijai, kāda Brokai bija nepieciešama ministres amatā un ko piešķir Satversmes aizsardzības birojs (SAB), otrās kategorijas pielaidi piešķir DP.

Tomēr arī SAB, lemjot par atteikumu Brokai saņemt pirmās kategorijas pielaidi, lielā mērā balstījās DP veiktās pārbaudes materiālos. Līdz ar to vairāki ar drošības dienestiem saistīti avoti jau vairākus mēnešus Pietiek ir pauduši šaubas, vai DP uzdrošināsies mainīt SAB praksi attiecībā pret Broku un piešķirt viņai zemākas kategorijas, bet tomēr pielaidi valsts noslēpumu saturošai informācijai.

Broka no tieslietu ministres amata bija spiesta demisionēt 28. jūlijā, jo saņēma atteikumu arī no ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera, kuram bija pārsūdzējusi SAB atteikumu saņemt pirmās kategorijas pielaidi valsts noslēpumu saturošai informācijai. Pirms dažām nedēļām valdība atbalstīja Brokas iecelšanu vēl vienā ienesīgā amatā - Rīgas brīvostas valdē, kur viņu virzīja partijas biedrs, jaunais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards. Tiek uzskatīts, ka šis jaunais amats Brokai ir "zelta izpletnis" gadījumam, ja viņa nesaņem pielaidi valsts noslēpumam arī no DP un būs spiesta pamest LGS valdes locekles amatu.

Foto no jekabpils.lv

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...