Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šī raksta mērķis ir pārskatīt galvenos globālos notikumus pasaules klimata izmaiņu un sabiedrības veselības korelācijas un izpratnes jomā. Uzreiz norādīšu – Donalda Trampa rosība šajā jomā ievērojami apsteidz viņa aktivitātes pamiera slēgšanas imitācijā Krievijas un Ukrainas frontē.

Par klimata krīzes ietekmi uz veselību ir plaši diskutēts, visai labi ir zināmi un dokumentēti klimata krīzes draudi globālajai veselībai, bet politiķu izteikumos, presē, portālos un sociālajos tīklos klimata krīzes un veselības mijiedarbība palikusi nesaprasta. Iespējams, tādēļ, ka daļa argumentu par klimata pārmaiņu un veselības mijiedarbību aprobežojās ar kukaiņu areāla paplašināšanos, līdz ar to – to pārnēsāto slimību iespējamību tālāk no ekvatora.

Šķiet, vismazāk par klimata izmaiņu ietekmi uz veselību sapratis ir ASV prezidents Donalds Tramps, kurš savas otrās prezidentūras pirmās darbadienas vakarstundā pamanījās parakstīt dokumentu par ASV izstāšanos no Parīzes nolīguma.

Man atliek paskaidrot, ka Parīzes nolīgums ir juridiski saistošs starptautisks līgums par klimata pārmaiņām, kura galvenais mērķis ir ierobežot globālo vidējās temperatūras pieaugumu krietni zem 2°C atzīmes salīdzinājumā ar pirmsindustriālā laikmeta līmeni un tiekties temperatūras kāpumu iegrožot līdz 1,5°C salīdzinājumā ar pirmsindustriālā laikmeta līmeni. 2015. gadā pirmo reizi vēsturē valdības vienojās plaša mēroga kopīgai rīcībai, lai ierobežotu globālo sasilšanu un novērstu tās ietekmi. Nolīgums stājās spēkā 2016. gada 4. novembrī, kad bija izpildīts nosacījums, ka to ir ratificējušas vismaz 55 valstis, kuras ir atbildīgas par vismaz 55% no pasaules siltumnīcefekta gāzu emisijām.

Šo rindu autors Parīzes pušu konferencē piedalījās veselības jautājumu darba grupas sēdēs, taču noslēguma dokumentā veselības un klimata pārmaiņu mijiedarbības jautājumi tika apieti, bet nopietnā globālā diskusijā parādījušies tikai pēdējo trīs gadu laikā.

Klimata pārmaiņu un veselības mijiedarbība tikai nesen kļuva par centrālo jautājumu starptautiskās sarunās. Klimata pārmaiņu un veselības mijiedarbības rezolūcija tika pieņemta 77. Pasaules Veselības asamblejā (Ženēvā 2024. gada 27. maijā – 1. jūnijā). Rezolūcija ir nozīmīgs pagrieziena punkts, kurā uzsvērta nepieciešamība stiprināt veselības aprūpes sistēmu un integrēt veselības aizsardzību klimata politikā, izmantojot starptautisko sadarbību. Rezolūcijā ir izklāstīti konkrēti Pasaules Veselības organizācijai (PVO) un dalībvalstīm sasniedzamie rezultāti, koncentrējoties uz pielāgošanos klimata pārmaiņai.

Te gan uzreiz jāteic, ka rezolūcija ir viens no grūtāk lasāmajiem un izteiksmes formā sarežģītākajiem dokumentiem, turklāt guvusi pretrunas jau ceļā uz apstiprināšanu un pirmajos tulkojumos. Manas angļu valodas zināšanas ir gaužām vājas, tādēļ iztikšu bez dokumenta valodnieciskas kritikas (līdzīgās situācijās Latvijas Veselības ministrijas sagatavotu dokumentu recenziju parasti sāku ar vārdiem: "Kas jums ir ļāvis ņirgāties par latviešu valodu?"). Trampam PVO rezolūcijas lasīšanai nebija laika, jādomā, ka neko garāku par virsrakstiem ASV prezidents nelasa. Viņa padomdevējiem arī nebija laika (kaut gan tikai nepilnas sešas lapaspuses, atsauces ieskaitot), iespējams, Trampa padomnieki šajā dokumentā arī iestrēga un to lāga nesaprata.

Nemēģināšu izskaidrot, kāpēc radās sarežģījumi ANO Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām (UNFCCC) pušu konferencēs COP28 un COP29, kuras notika Dubajā un Baku –naftas ražotāju citadelēs. Tomēr šo konferenču uz veselību vērstās iniciatīvas deva UNFCCC mandātu veselības aizsardzības mērķiem, lai integrētu veselību globālajos pielāgošanās mērķos, ilgtermiņa zemu emisiju attīstības stratēģijās, valstu noteiktajos ieguldījumos un valstu pielāgošanās plānos. Vismaz šobrīd jautājumā par veselības un klimata pārmaiņu mijiedarbību notiek stīvēšanās un "galvenā" meklējumi starp UNFCCC, PVO, ANO vides programmām un dažām citām ANO aģentūrām. Es pieļauju, ka tieši šie neredzamie cīniņi starp dažādām globālām organizācijām un to līderiem arī bija iemesls, kāpēc ASV izstājās no Parīzes nolīguma, bet par to – vēlāk. Lielāku skaidrību nesīs COP30, kas šā gada novembrī notiks Brazīlijas ostas pilsētā Belenā, Paras upes krastā, Paras upe ir daļa no Amazones deltas sistēmas.

Autors saprot, ka arī viņa nule sarakstītie teikumi ir sarežģīti un, iespējams, pretrunīgi, tomēr vēlas uzsvērt, ka rezolūcija ir nozīmīga, tajā uzsvērta nepieciešamība stiprināt veselības aprūpes sistēmu, integrēt veselības aizsardzību klimata politikā un klimata politiku sabiedrības veselībā, izmantojot starptautisko sadarbību.

Rezolūcijā nav gana stipri vērsta uzmanība uz krīzes steidzamību, no rezolūcijas ir izslēgtas atsauces uz fosilo kurināmo un nepieciešamību pārtraukt tā izmantošanu. Lai nodrošinātu vispārēju veselības aprūpi, Pasaules Veselības organizācija aicina uz daudznozaru rīcību ar pieeju "Veselība visās politikās" (Health-in-All-Policies), lai aizsargātu veselību, kas lielā mērā atgādina rosības imitāciju.

Te ir liela līdzība ar COP28 pieņemto Veselības deklarāciju, kurā nav ne taisnīga, laika ziņā ierobežota pakāpeniska fosilā kurināmā izbeigšanas plāna, ne nepieciešamo finanšu, ne spēju veidošanas un tehnoloģisko resursu nodrošināšanas valstīm ar zemiem un vidējiem ienākumiem, – galvenā uzmanība ir pievērsta simptomu, nevis pamatcēloņu novēršanai. Vienkāršoti – visās rezolūcijās, kas pieņemtas pēdējos gados, ar veselību saistīti solījumi seko nepietiekamām saistībām klimata jomā.

Tomēr centīšos nedaudz komentēt Klimata pārmaiņu un veselības mijiedarbības rezolūciju, jo tā tomēr ir pats nozīmīgākais starptautiskais dokuments šajā jomā (https://apps.who.int/gb/ebwha/pdf_files/WHA77/A77_R14-en.pdf), un, iespējams, tieši šī rezolūcija kalpoja par trigeri Trampam vienlaikus izstāties no PVO un Parīzes nolīguma. Rezolūcija atzīst galvenos globālos nolīgumus, tostarp Parīzes nolīgumu, COP28 deklarāciju un PVO globālo stratēģiju, un uz tiem arī balstās.

Kā jau katrā jaunā globālā dokumentā arī šajā rezolūcijā ir bezgala daudz atsauču uz iepriekš pieņemtiem dokumentiem, īpaši tas attiecas uz definīcijām. ANO Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām (UNFCCC) 1. pantā klimata pārmaiņas definētas kā "klimata pārmaiņas, kas tieši vai netieši saistītas ar cilvēka darbību, kas izmaina globālās atmosfēras sastāvu un kas papildina dabisko klimata mainību, kura novērota salīdzināmos laika periodos".

Ja man jātulko rezolūcijas burts un saturs, es teiktu, ka uzsvars ir uz pielāgošanos faktiskajam vai gaidāmajam klimatam un tā ietekmei. Cilvēku sistēmās pielāgošanās mērķis ir mazināt kaitējumu vai izvairīties no tā (Latvijas gadījumā arī izmantot labvēlīgas iespējas, kad pārkarsušie Dienvideiropas iedzīvotāji meklēs rekreācijas iespējas Baltijas maigajā vasarā). Cilvēces iejaukšanās var veicināt pielāgošanos gaidāmajam klimatam un tā ietekmei. Parīzes nolīguma 7. pantā noteiktais globālais adaptācijas mērķis attiecas uz adaptācijas spēju uzlabošanu, noturības stiprināšanu, kā arī centieniem mazināt neaizsargātību pret klimata pārmaiņām, lai veicinātu ilgtspējīgu attīstību un nodrošinātu atbilstošu adaptācijas reakciju saistībā ar 2. pantā minēto temperatūras mērķi.

Te katrai valstij būtu izstrādājams savs veselības aizsardzības nacionālais adaptācijas plāns, kas būtu Veselības ministrijas pienesums valsts pielāgošanās politikai. Būtu izstrādājams arī ietekmes un pielāgošanās novērtējums, kas ļautu Ministru prezidentei un citiem Latvijas pilsoņiem novērtēt, kuras iedzīvotāju grupas un konkrētas ģeogrāfiskās teritorijas ir visvairāk neaizsargātas pret dažāda veida klimata pārmaiņu ietekmi uz veselību; noteikt trūkumus sistēmās, kurām būtu jāaizsargā šie iedzīvotāji; kā arī – precizēt intervences pasākumus, lai reaģētu.

Klimata pārmaiņu un veselības mijiedarbības rezolūcijas uzsvari no Latvijas skatpunkta

Klimata pārmaiņas ir būtisks globāls drauds sabiedrības veselībai. Klimata pārmaiņas saasina veselības slogu un padziļina dzimumu un sociālo nevienlīdzību, īpaši ietekmējot atstumtās grupas (vecāka gadagājuma, nabadzīgi, perifērijā dzīvojoši hroniski slimnieki ar mazāku pieejamību veselības aprūpei). Klimata pārmaiņas būtiski kavē ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu, jo tās saasina nabadzību, nevienlīdzību un veselības stāvokli, tādējādi apdraudot vispārējo ilgtspējīgas attīstības vīziju.

Šī iemesla dēļ valsts veselības aprūpes infrastruktūras stiprināšanai, neaizsargātības mazināšanai un sabiedrības veselības nodrošināšanai būtu jābūt klimata politikas prioritātei. Es saprotu, ka Arvils Ašeradens ar savu (valsts) cauro maku, Hosams Abu Meri ar savām zāļu tirdzniecības haosa reformām vai Andris Sprūds ar zobenu iepirkumiem neko par izdevumiem valsts drošībai pret klimata ietekmi uz iedzīvotāju veselību dzirdēt negrib (un patiesībā rakstu tik tālu nav izlasījuši). Visus tos, kas valstsvīrus mudina atzīt, ka klimata pārmaiņas attīstīsies ātrāk nekā mūsu spēja pielāgoties, ka ir nepieciešams spēcīgs zaudējumu un kaitējuma novēršanas mehānisms, piesmej kā ļaunprāšus un ienaidniekus valsts budžetam.

Un tomēr – Latvija nav ASV, kas izstājas no visām organizācijām, kas prezidentam ir netīkamas. Latvijai nāksies izstrādāt veselības aizsardzības sistēmu pieejai klimata pārmaiņām, kurā integrēta klimata pārmaiņu seku mazināšana un pielāgošanās tām. Ņemot vērā veselības apdraudējumu komplekso raksturu, no tukšiem saukļiem būtu jāpāriet uz reāli darbojošos stratēģiju "Viena veselība", kas sasaistītu rūpes par cilvēku, dzīvnieku un vides veselību.

Ar ko tad Latvijai vajadzētu sākt? Ar centieniem veicināt starpministriju sadarbību un mobilizēt valsts resursus ar klimatu saistītiem centieniem veselības jomā. Vismaz šobrīd man ir radies iespaids, ka Ministru kabinets ir grupiņa indivīdu, kas augu dienu velk budžeta deķīti katrs uz savu pusi, bet ierēdņi nododas citu ministriju izstrādātu dokumentu kritikai. Jebkāda starpministriju sadarbība vismaz šobrīd Latvijā ir grūti iedomājama. Bet jēga šai sadarbībai būtu – ieguldīt līdzekļus agrīnās brīdināšanas sistēmās un pētīt slimības, kas ir jutīgas pret klimata pārmaiņām.

Otrs būtu saistīts ar datu apstrādi, kas kopš brīža, kad Latvijā (ne)darbojas e-veselība, ir grūti iedomājama. Būtu nepieciešams iekļaut klimata datus veselības informācijas sistēmās, īpašu uzmanību pievēršot dzimuma, vecuma un invaliditātes rādītājiem. Lieta, par ko Latvijā pat neiespējami ieminēties, ir – nepieciešams izstrādāt un īstenot dekarbonizācijas stratēģijas veselības aprūpes sistēmām un piegādes ķēdēm. Diemžēl veselības aprūpes joma joprojām atstāj dziļu pēdu globālajā siltumnīcefekta gāzu izmešu jomā, kā arī planētas piesārņojumā ar ķimikālijām un plastmasas izstrādājumiem. Kaut kur starp 10 un 20% globālā okeāna piesārņojuma ir šļirces, sistēmas, maskas, vienreizlietojamie medicīnas cimdi un citi veselības aprūpes priekšmeti, tiesa, okeānā tie galvenokārt nonākuši no Āzijas, Āfrikas un Latīņamerikas valstīm.

Rezolūcijā noģiedamie Pasaules Veselības organizācijas mērķi un sasniedzamie rezultāti

PVO ir apņēmusies izstrādāt globālu rīcības plānu līdz 78. Pasaules Veselības asamblejas sanāksmei (šā gada maijā). Ļoti ambicioza apņemšanās. Ja PVO būtu lūgusi ekspertu grupai to radīt, es vēl spētu noticēt. Es nespēju noticēt rosībai, kurā piedalās bezgala plašs, slikti izglītots speciālistu skaits no dažādām pasaules valstīm un biznesa jomām. Gluži tāpat kā man grūti noticēt pieteikumam līdz 2030. gadam izstrādāt ceļvedi siltumnīcefekta gāzu samazināšanai līdz nulles emisijām. Pārējais izklausās salīdzinoši tukši un nenozīmīgi, piemēram, PVO gatavojas atbalstīt valdības stratēģiju izstrādi, nodrošināt veselības aprūpes speciālistu spēju veidošanu un apmācību, katru otro gadu ziņot par paveikto, vārdu sakot – veicināt Hosama Abu Meri un viņa globālo līdzinieku iknedēļas tūrismu.

Rezolūcijā daudzas lietas var izlasīt, ja grib, un var neatrast, ja vien nevēlas. Neuzrunā tukšvārdība par starpnozaru iesaisti, lai maksimāli palielinātu kopējo ieguvumu, koncentrējot veselības aizsardzību valstu pielāgošanās plānos, klimata komisijās un valstu nacionālajos rīcības plānos, izmantojot PVO instrumentus ieguvumu kvantitatīvai noteikšanai. Rezolūcijā nav ņemtas vērā unikālās problēmas, ar kurām saskaras bērni, migranti (bēgļi, patvēruma meklētāji un pārvietotās personas), cilvēki ar invaliditāti, ārzemju darbinieki, pamatiedzīvotāji un citas marginalizētās grupas.

Rezolūcija pārlieku maz norāda uz galveno iemeslu klimata izmaiņām un veselības jomas problēmu cēloni – fosilā kurināmā lietošanas pieaugumu vai vismaz nesamazināšanos. Kopīgās stratēģijas centrā būtu jābūt taisnīgai, vienlīdzīgai un laika ziņā ierobežotai fosilā kurināmā pakāpeniskai izņemšanai no aprites.

Problēma – gan Parīzes nolīguma, gan PVO rezolūcijas tekstā pārlieku iejaucies globālais fosilā kurināmā lobijs (fosilā kurināmā bizness globāli ir saplūdis ar globālo banku biznesu un globālo militārās ražošanas biznesu). Šis bizness ir iepircis daudzu mazu valstu pārstāvniecības kvotas COP pušu konferencēs, kur mazās salu valstis nereti pārstāv lielu globālo advokatūras kompāniju jaudīgi biedri, kuri patiesībā pārstāv naftas vai akmeņogļu biznesu. Bet allaž, ja zaļa domāšana gūst virsroku pār naftas ražotāju vai akmeņogļu racēju interesēm, atrodas kāds Donalds Tramps, kas visas labās klimata kontroles iniciatīvas torpedē.

PVO jau ir bijis labs precedents – tā bija nostāja pret tabakas nozari, atsakoties no finansējuma vai sadarbības ar struktūrām, kam ir finansiālas saistības un intereses. Līdzīga nostāja būtu jāpieņem, lai izslēgtu fosilā kurināmā nozares lobijus no sarunām par klimatu, tādējādi nodrošinot uz veselību vērstu bezkonfliktu klimata rīcību. Prioritāte būtu jāpiešķir riska grupu veselības vajadzībām. Politikas veidotājiem būtu jāpievēršas unikālajām problēmām, ar kurām saskaras tie, kas visvairāk pakļauti klimata pārmaiņu ietekmes riskam, iekļaujot pieredzi un uz cilvēktiesībām balstītas pieejas.

Donalda Trampa izstāšanās no Parīzes nolīguma un šīs rīcības konsekvences

Viens no ASV prezidenta Trampa pasākumiem pirmajā darba dienā bija paziņojums par ASV izstāšanos no Parīzes nolīguma. Atkārtošu pamatlietas par šo nolīgumu un tā nozīmi. Parīzes nolīgumu 2015. gada decembrī pieņēma 197 valstis, un gandrīz desmit gadus tas ir bijis pamatā starptautiskajai rīcībai klimata jomā. Tajā izklāstītās stratēģijas un mērķi ir ārkārtīgi svarīgi, lai saglabātu stabilu klimatu, kas ir veiksmīgas sabiedrības un ekonomikas pamats. Parīzes nolīguma pusēm ir juridisks pienākums ik pēc pieciem gadiem iesniegt nacionālos klimata plānus.

Parīzes nolīgums paredz, ka jebkuras valsts izstāšanās stājas spēkā vienu gadu pēc tam, kad ANO ģenerālsekretāram ir iesniegts oficiāls paziņojums. Tādējādi Amerikas Savienoto Valstu oficiālās izstāšanās datums pienāks 2026. gada janvārī. Pēc tam ASV nebūs jāievēro saistības, ko tās uzņēmušās saskaņā ar Parīzes nolīgumu, tām nebūs katrus piecus gadus jāiesniedz klimata plāni, nebūs jāsniedz pārskats par progresu saistību izpildē, nebūs reizi divos gados jāsniedz pārredzamības ziņojums un nebūs pienākuma nodrošināt finansējumu klimata pārmaiņu jomā. Bet tieši ASV līdz šim bijušas lielākais Parīzes nolīguma finanšu avots – apmēram trīs miljardi ASV dolāru gadā.

Amerikas Savienotās Valstis no nākamā gada zaudēs tiesības balsot par lēmumiem Parīzes nolīguma pārvaldībā, nevarēs izvirzīt locekļus Parīzes nolīguma apkalpošanas institūcijās un piedalīties emisiju tirdzniecībā saskaņā ar Parīzes nolīgumu. Atgādināšu, ka Amerikas Savienotās Valstis 2024. gada decembrī iesniedza jaunu plānu un divgadu pārredzamības ziņojumu, samaksāja savus gada maksājumus, tā ka vismaz formāli tās pašlaik pilda galvenos Parīzes nolīgumā noteiktos pienākumus.

Šķiet, ka Trampa izstāšanās no Parīzes nolīguma vairāk ir teatrāls žests. 2025. gada 21. janvāra rīkojums neatsauc ASV no ANO Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām (UNFCCC), proti, 1992. gada līguma, ar kuru tika izveidots starptautiskais klimata sarunu process. Rīkojuma formulējums norāda, ka tas ir apzināti – ASV saglabās tiesības balsot COP pušu konferencēs, kā arī ziņošanas pienākumus saskaņā ar UNFCCC. Iespējams, tas ir saistīts ar to, ka izstāšanās no UNFCCC – līguma, ko ASV Senāts ratificēja 1992. gadā, – prasa divu trešdaļu balsu vairākumu ASV Senātā. Zīmīgi ir arī tas, ka nav veiktas nekādas darbības, lai atsauktu Baidena administrācijas 2024. gada decembrī iesniegto plānu un rīkojumu par finanšu plūsmu, saistības pildot. Esmu lasījis vairākus nopietnus analītiskus ziņojumus, kur teikts, ka Trampa administrācija nolēmusi gada laikā panākt sev izdevīgākus maksājumus un siltumnīcefekta gāzu emisiju noteikumus, lai pēc tam ar uzvarētāja smaidu atgrieztos COP pušu konferencēs.

Amerikas Savienoto Valstu izstāšanās ievērojami apgrūtina globālos emisiju samazināšanas centienus, kas bija vērienīgāki nekā citur pasaulē. Ja lielākais emitents kaut ko neievēro, tas mazina pārējo dalībnieku motivāciju īstenot vērienīgus mērķus. Tomēr, lai gan ASV ir otrās lielākās siltumnīcefekta gāzu emisiju apjomā, tās vienmēr ir bijušas nozīmīgas globālās klimata sadarbības dalībnieces. Ir svarīgi atcerēties, ka 196 citas valstis, kas pārstāv aptuveni 86% no globālajām emisijām, nav izstājušās no Parīzes nolīguma. Šeit būtu mērķtiecīgi atgādināt, kas ir lielākie globālās oglekļa dioksīda emisijas radītāji 2023. gadā pa valstīm (2024. gada skaitļi vēl nav oficiāli apstiprināti). Tātad līdere ir Ķīna – 31%, seko ASV –14,4%, Indija – 9,5%, Krievija – 5,8%. Piebildīšu, ka oglekļa dioksīds nav vienīgā siltumnīcefekta gāze.

Vēl jāpiebilst, ka Donalda Trampa rīkojuma mērķis ir apturēt jebkādu ASV ieguldījumu klimata pārmaiņu finansēšanā. Tas nozīmēs, ka jaunais globālais klimata finansēšanas mērķis – 1,3 triljoni ASV dolāru līdz 2035. gadam, par ko tika panākta vienošanās Baku, – ir kļuvis daudz grūtāk sasniedzams. Tas tieši ietekmēs nabadzīgākās valstis, kā arī mazinās starptautiskās sabiedrības uzticību procesa efektivitātei.

Prezidents Tramps savas pirmās administrācijas laikā arī atsauca ASV no Parīzes nolīguma. Toreiz, tāpat kā tagad, viena no konsekvencēm bija – radās vakuums Parīzes nolīguma vadībā. Toreiz šo vakuumu lielā mērā aizpildīja citas valstis, kā arī štatu, pašvaldību un uzņēmumu vadītāji. Tādējādi radās pamatojums, kas deva impulsu, ko pārņēma Baidena administrācija, un ASV atkārtoti pievienojās Parīzes nolīgumam. Lai gan liela daļa no šī pamata joprojām ir spēcīga, tendences privātajā sektorā ir mainījušās un aizvien vairāk lielo korporāciju un finanšu iestāžu atkāpjas no savām saistībām klimata jomā. Arī globālā ģeopolitika ir mainījusies, radot jautājumus par to, kāda varētu būt citu valstu valdību, jo īpaši Ķīnas, loma, reaģējot uz ASV izstāšanos no starptautiskajām pārvaldības struktūrām.

Paraudzījos, ko saka amerikāņi par Trampa centieniem apturēt klimata kontroli. Lielākā daļa amerikāņu – tostarp lielākā daļa republikāņu – atbalsta pasākumu, lai apturētu klimata pārmaiņas vai pielāgotos tām. Vairums amerikāņu visās sabiedrības grupās atbalsta pasākumus, kas vērsti uz klimata pārmaiņu negatīvo seku novēršanu vai pielāgošanos tām, piemēram, ieguldījumus klimatnoturīgā infrastruktūrā (80%) un ASV saistību saglabāšanu attiecībā uz Parīzes nolīgumu (69%), taču republikāņi vismazāk atbalsta šādu politiku. Ņemot vērā, ka ASV ir vienas no lielākajām siltumnīcefekta gāzu emisiju radītājām pasaulē, lielākā daļa amerikāņu uzskata, ka tām būtu jāfinansē starptautiskie centieni risināt klimata pārmaiņu problēmas (63%), bet lielākā daļa republikāņu (57%) tam nepiekrīt. Četri no desmit amerikāņiem uzskata, ka klimata pārmaiņas ir nopietna un neatliekama problēma, kas jārisina tūlīt, pat ja tas saistīts ar ievērojamām izmaksām (43%), taču šajā viedoklī ir krasas atšķirības starp politiskajām partijām: 73% demokrātu piekrīt šim apgalvojumam, bet tikai 13% republikāņu ir pārliecināti par to pašu. Lielākā daļa amerikāņu uzskata, ka klimata pārmaiņas ir reālas (86%), četri no desmit (40%) amerikāņiem uzskata, ka klimata pārmaiņas ir izraisījusi gan cilvēka darbība, gan dabas procesi, savukārt trešdaļa (31%) uzskata, ka tās galvenokārt ir izraisījusi cilvēka darbība. Visbeidzot: tikai 15% respondentu uzskata, ka tās galvenokārt izraisa tikai dabas procesi.

2024. gadā ASV piedzīvoja 17 spēcīgas vētras, četrus tropiskos ciklonus, vienu meža ugunsgrēku un divas ziemas vētras, kuru rezultātā gāja bojā 418 amerikāņu un tika nodarīti vairāk nekā 1 triljona ASV dolāru zaudējumi. Toties 2025. gada sākumā ugunsgrēki Kalifornijā nodarīja vismaz 3 triljonos mērāmus zaudējumus.

Neraugoties uz partiju cīņām, kas notiek Kapitolija kalnā, amerikāņi visumā atbalsta centienus mazināt klimata pārmaiņu ietekmi. Tomēr dati liecina, ka klimata pārmaiņas republikāņiem ir perifēra problēma, jo viņi vairāk nekā pārējie politiķi ir nobažījušies par tādiem jautājumiem kā imigrācija un ekonomika. Sagaidāms, ka ar republikāņu atbalstu Kongresā Tramps atcels daudzus Baidena administrācijas ieviestos federālos klimata noteikumus – tostarp daļu no Baidena parakstītā klimata likuma.

Informācija no ASV nāk gūzmām. Šķiet, ka vismaz daļa no ASV prezidenta aktivitātēm ir paredzēta tikai iekšpolitiskam šovam. Neatkarīgi no Donalda Trampa rosības attiecībā uz klimata izmaiņu un sabiedrības veselības mijiedarbību izšķirošās rīcības laiks jau tuvojas noslēgumam. Pat bez ASV prezidenta klātbūtnes pasaules valstīm būtu jānodrošina nākamajām paaudzēm dzīvošanai piemērota un veselīga planēta. Tikai ar rezolūcijām un nolīgumiem to panākt neizdosies.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Biedri Švinka, kādā pozā Jūs sēžat pie sarunu galda?

FotoLatvijā ir viens pietiekoši zināms ekonomists, kurš (tviteris neļaus samelot) aicināja runāt par kaimiņvalstu iesaisti AirBaltic glābšanā. Es jau ne tikai skaidroju situāciju jau sen. Pa plauktiņiem. Kad man pārmet, ko tikai „kritizēju”, esmu konkrēti piedāvājis arī šo. Tas būtu loģiski - iesaistīt kaimiņvalstis. Vismaz gadu-divus atpakaļ. Zaudējumus nesošu biznesu loģiski būtu stiept uz pleciem trīs, ne vienai valstij. Viņi to var, protams, negribēt.
Lasīt visu...

21

Mums ir arhibīskaps un Sv. Meinardam – mantinieks!

FotoLatvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas 30. sinode ir noslēgusies un atstājusi dvēselē daudzveidīgu prieku. Prieku par to, ka ir ievēlēts jauns Rīgas un Latvijas arhibīskaps, un prieku par to, ka balsojums bija tik līdzīgs. Mūsu baznīca spēja izvirzīt bīskapa amatam divus tik godājamus un Svētā Gara pilnus vīrus, ka pašai bija grūti starp viņiem izvēlēties.
Lasīt visu...

21

Ne smieties, ne raudāt. Iespējams, dārgākā traģikomēdija Latvijas vēsturē

FotoDaži citāti: "Tad atkal turpinājās bēdu stāsts par ministrijām, kuru darbinieki nekādus mērķus noteikt neesot spējīgi. Vismaz “airBaltic” gadījumā mērķi neesot noteikti."
Lasīt visu...

21

Un tad uz skatuves uznāk meluškāni – sapuvušās sistēmas aizstāvji

FotoPievienoju tiešām smieklīgu tvītu, pats iesmēju. Pirmajā brīdī. „Guntars Meluškāns: Šlesers sola izvest ielās savus vēlētājus. Rīgas ieslodzījuma vietās valda patīkams satraukums.”
Lasīt visu...

10

Tiesiskais teātris 2025.gada. 7. jūnijā: vēlēšanas, kurās nestrādāja nedz sistēma, nedz atbildība

FotoLatvijā 2025. gada 7. jūnijā notika pašvaldību vēlēšanas. Precīzāk – notika vēlētāju gribas izteikšana, taču balsu skaitīšana pārvērtās par valsts funkcionalitātes sabrukuma laboratoriju. Šo notikumu tagad ierakstīsim hronikā kā "demokrātijas beta versiju ar automātisku atbildības apvedceļu".
Lasīt visu...

10

Gaidiet tankus Rīgas ielās, iespējams, jau rudenī

FotoRosļikovs visu acu priekšā gatavo augsni krievijas specoperācijai tautiešu aizstāvēšanai. Saku kā režisors, kurš kaut ko saprot no dramaturģijas likumiem. Ja viņu nenoņem no trases savlaicīgi (likuma pārkāpumi acīmredzami, un to var izdarīt legāli), tad gaidiet tankus Rīgas ielās, iespējams, jau rudenī.
Lasīt visu...

21

Dažas domas pašvaldību vēlēšanu sakarā

FotoGan jau arī šoreiz polittehnoloģi būs atraduši veidu kā lielākajai daļai pilsoņu uzlauzt apziņas kodus, apiet krititiskās domāšanas barjeras un panākt saviem klientiem vajadzīgos rezultātus. Visiem nevajag. Tikai vairākumam. Tātad grābekļi ir sagatavoti vajadzīgās krāsās un izlikti iepriekš aprēķinātās vietās. Vairākums ar garantiju uzkāps. Tas tā, ievadam.
Lasīt visu...

21

Nu traki ar tiem populistiem

FotoPēdējās nedēļas jau bija tik notikumu pilnas, ka ziņu atkarības sirdzējiem nebija laika ne normālai ēdienreizei, ne mierīgi uz poda pasēdēt. Tipiska aina – glaudāmrīks vienumēr rokā, nedaudz šķielējošs acu skats displeju nepamet ne uz mirkli. Un te nu sākās tādi trakumi, salīdzinājumā ar kuriem Holivudas pasakas sāka izskatīties garlaicīgas kā komjauniešu atskaites. Bet lai nu uguņošana, neticamie video skati un pārgudrā spriešana par ģeopolitiskajām sekām paliek citiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ulbrokas baseins sapelējis tāpat kā Ulbrokas vara

Vienā no “bagātākajām” pašvaldībām Latvijā – Ropažu novadā – sākusies pirmsvēlēšanu peldēšana....

Foto

Kāpēc kolaboranti nīst partizānus? Par bailēm, nodevību un neērto patiesību

Pievērsiet uzmanību attēlam. 1952. gads. Šie vīri dzīvo mežā jau astoto gadu. Nevis kā dzērāji, plikadīdas...

Foto

Latvija – poligons ar vēja parkiem?

Iespējams, ka tuvā nākotnē skaistos dabas skatus, ar kuriem šodien lepojamies, indiešu bērneļi Latvijā varēs skatīt tikai bilžu grāmatās. Pie...

Foto

Ar ko novērsīsim līdzīgus uzbrukumus?

Ukrainas veiksmīgais uzbrukums Krievijas stratēģiskajām aviobāzēm viennozīmīgi ir ļoti būtisks notikums un ne tikai notiekošajā Ukrainas – Krievijas karā, bet arī...

Foto

Neiespējamais konservatīvisms

Konservatīvisms ir pieeja politikai, kas paredz, ka sabiedrībā pastāvošajā kārtībā ir iekodētas konkrētas sabiedrības locekļu līdzāspastāvēšanai pielāgotas prakses un ka tās ir jāaizsargā pret...

Foto

Feminists Igors

Rīgā ir deputāts, kurš ir feminists un vārds. Viņš, šķiet, dzīvo no svaiga gaisa, "Roltoniem" un sociālistiski zaļajām idejām – vismaz, spriežot pēc viņa...

Foto

Eiropa, vai patiešām virzies pa pareizo ceļu?

Pāris komentāri par trim publikācijām attiecībā uz "zaļo" dienaskārtību, kas dažu pēdējo dienu laikā piesaistīja uzmanību un, manuprāt, labi...

Foto

Tie, kas atļaujas apšaubīt mūsu rīcību, apdraud Latvijas drošību!

Gaidot pašvaldību vēlēšanas, Latvijas Žurnālistu asociācija aicina politiķus un deputātu amata kandidātus saglabāt cieņu saziņā ar žurnālistiem....

Foto

Aicinu izmeklēt pārtikas iepirkumu Rīgas skolām

Es neko nevaru apgalvot droši, jo pēdējā laikā man nav laika plašiem pētījumiem. Tāpēc es tikai pastāstīšu, ko es darītu,...

Foto

VID bravurīgās pasaciņas

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Baibas Šmites-Roķes stāsts, ka X stundā (ar to parasti domā Krievijas pilna mēroga militāro iebrukumu) anštaltes darbība nerimsies,...

Foto

Tiesību pieejamības un taisnīguma nodrošināšanas izaicinājumi Latvijā: tiesiskās valsts īstenošana un sociālā nevienlīdzība

Tiesiskās valsts koncepcija, kas uzsver tiesību aizsardzības nodrošināšanu kā fundamentālu sabiedrības attīstības pamatu,...

Foto

Vai latviešu valodas nākotne ir apdraudēta?

Apdraudēta valoda ir tāda valoda, kurai draud izzušana, jo tās runātāji izmirst vai pāriet uz citas valodas lietošanu. Valodu izzušana...

Foto

Draudīgā numeroloģija

Uz bijušo Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) direktoru Džeimsu Komiju krīt aizdomu ēna par aicinājumu nogalināt Donaldu Trampu. Komijs ievietoja instagramā fotogrāfiju ar gliemežvākiem, izkārtotiem...

Foto

Brīvā griba kā cilvēka tiesiskās un garīgās autonomijas pamats

Cilvēka eksistence nav reducējama tikai uz ārējiem normatīvajiem ietvariem vai sabiedrības uzspiestām struktūrām. Jau kopš dzimšanas indivīdam...

Foto

"Vienotības" Agitas Zariņas-Stūres nulles izpratne par izglītību un tālmācību

Pēdējā laikā kļūst arvien redzamāka Agitas Zariņas-Stūres, Saeimas deputātes un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājas, nekompetence....

Foto

Ko jūs, mēs neiejaucamies mediju darbībā un vispār nekur neiejaucamies! Mēs spējam ietekmēt tikai policistes, kas piestrādā par apkopējām!

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) noliedz...

Foto

"airBaltic" un "Rail Baltica": Siliņas valdībai galva smiltīs un dupsis gaisā

Es te paklausījos Ivo Butkeviča podkāstu ar bijušo AirBaltic padomes priekšsēdētāju Klāvu Vasku. Doma bija saprast, kur...

Foto

Jo tuvāk vēlēšanas, jo vairāk bezjēdzīgu, populistisku ideju dzird vēlētāji

Zaļo un Zemnieku savienība atbalsta iespēju Latvijā izveidot musulmaņu mošejas. Partija paziņoja, ka tā aicinās partijas,...

Foto

Par ko balsot vai nebalsot pašvaldību vēlēšanās 7.jūnijā Salaspilī?

Par ko balsot pašvaldību vēlēšanās 7.jūnijā Salaspilī? Šāds jautājums nodarbina daudzu salaspiliešu prātus, un daudzi arī jautā...

Foto

Apvienotais saraksts Ropažu novadā – komanda vai tikai ilūzija?

Apvienotais saraksts Ropažos lepni sevi sauc par “komandu”. Spēcīgu, profesionālu, godprātīgu un ar augstāko cieņas līmeni. Taču...

Foto

Tauta skrien, bet valsts bremzē

Fiziskas aktivitātes nav tikai sports – tās ir arī veselības pamats. Aktīvs, sportisks dzīvesveids stiprina ķermeni un līdzsvaro prātu. Taču Latvijā šo vienkāršo...

Foto

Neviens nerunā par izrāvienu. Neviens nesaka: „Rīga būs instruments Latvijas izaugsmei!”

Mans draugs, šodien es centīšos kaut cik korekti ieskatīties dažās personībās un idejās, kas ne...

Foto

Klusēšana nav miers

Manā sirdī ir nemiers. Tāds, kas rodas nevis no pasaules trokšņiem vai politiskiem strīdiem, bet gan no Dvēseles klusuma, kur Svētais Gars elpo...

Foto

Mūsu viedās ministrijas viedie soļi un viedā rīcība

Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas reģionālās attīstības jautājumi vienmēr ir bijuši politiķu un valsts pārvaldes darba kārtībā. Uz tiem...

Foto

Kultūršoks vai Latvijas nodevēju saraksts?

Vai Latvijas sabiedrība neredz, kā „Latvijas sabiedriskais medijs” bieži izmanto to pašu, ko izmanto krievijas propaganda? Mēs Latvijā cieņpilni vienmēr esam...

Foto

Valsts kase ir tukša, naudas vienkārši vairs nav, ir politisks bankrots

Vai pusbeigtam zirgam nav vienalga kam līdzināsies Zaļā kursa remonts 2030. gadā: neliels komentārs par...

Foto

Dubultstandarti Latvijas varas retorikā: kad "attīstītās valstis" kalpo tikai algu celšanai

Latvijas politiskajā telpā bieži dzirdams arguments: “Attīstītajās valstīs ministri pelna vairāk – arī mums tas...

Foto

Vai katra ķēkša var vadīt valsti un lielus uzņēmumus? Viennozīmīgi - var, bet ne ilgi

Dīvainā Latvija. Zeme, kur iegulda (pagaidām gan vairāk sapņo un šķērdējas...

Foto

Eiropas Savienības pārsteidzošā klusēšana

Nezinu, ko jūs domājat, bet man personīgi ir diezgan slikti ar airBaltic ziņām. Tāpēc es aicinu Eiropas Savienību iejaukties situācijā ar Latvijas aviokompāniju, jo...

Foto

Kas ir latviešu nācija?

Pievērsīsimies vienam no pamatjēdzieniem nacionālisma domāšanā. Kad kāds saka, ka latviešu tauta ir nācija, kā to saprast? Vai “tauta” un “nācija” ir...

Foto

Par tiesisko pēctecību un mūžīgo taisnīgumu

Nekas nelikumīgs nevar radīt tiesiskas sekas. Šī patiesība ir tik vienkārša un vienlaikus tik dziļa, ka tā atbalsojas pāri laikiem,...

Foto

Esmu atradusi jaunu sili Sabiedrības integrācijas fonda vietā!

Kas Latviju padara stipru? Valsts amatpersonu uzrunās dzirdam, ka tie ir Latvijas cilvēki. Ik reizi jādomā – kas...

Foto

Aicinām likvidēt Klimata un enerģētikas ministriju

Apzinoties kritisko nepieciešamību rast papildu līdzekļus valsts aizsardzības spēju vairošanai, samazināt birokrātiju un administratīvo slogu, pārskatīt mūsdienu situācijai neatbilstošas politikas...

Foto

Nu laikam arī man pietiek!

Nu laikam arī man pietiek! Sakarā ar jaunievēlētā Latvijas Jātnieku federācijas (LJF) prezidenta A.Draudiņa paziņojumu par nepamatoti zemu cenu par boksu Kleistos ļoti...

Foto

Latvieši netic vadītāju spējām tikt galā un koordinēt visaptverošu dižķibeli

Latviešu dzīve vairs nav tik harmoniska kā vecos labos laikos, kad sabiedrības galvenie uzkarsumi bija problēma,...

Foto

Tiesa atzīst – Valsts kultūrkapitāla fonda lēmums ir prettiesisks

Mūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” ir guvis tiesas atzinumu par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) lēmuma prettiesiskumu....

Foto

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

Saeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres...

Foto

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

Daži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas....

Foto

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

Publiskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas...

Foto

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

Kad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar...

Foto

Cik patiesībā maksā birokrātija?

Birokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un...

Foto

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

Ir kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda...

Foto

Bez Amerikas. Ai un vai!?

Starptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau...

Foto

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā...

Foto

Valoda kā attieksme

Šogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72...

Foto

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

Šī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada...

Foto

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

Pavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda...

Foto

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

Latvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti...

Foto

Ko politiķi tev nestāsta

Kas ir kopīgs Ādolfam Hitleram un Donaldam Trampam? Pareizi – tā ir demokrātijas instrumentu izmantošana autokrātisma un savas varas nostiprināšanas interesēs....

Foto

No Trampa līdz Latvijai: kas notiek, kad demokrātijai kļūst par šauru?

Vēsture mums māca: pat šķietami “taisnīgs vadonis” iedibina sistēmu, ko kādu dienu var mantot daudz...

Foto

Ošlejs un viņa fufeļrunas

Tā, pievēršam uzmanību, Jānis Ošlejs ir mainījis naratīvu (skat. Twitter ierakstu zemāk*). Tagad stāsts norit pēc jaunas metoģičkas, acīmredzot saistībā ar jauno amatu pie briškeniem....

Foto

Divi “spēkavīru rekordi” gandrīz vienā laikā. Viens Ukrainā, otrs ASV

Pēc piektdien Krivijrihā Krievijas sarīkotā gaisa trieciena šobrīd jau gājuši bojā 10 bērnu. Tas esot “rekords”,...

Foto

Vai likumi mainīs dzīvnieku mazuļu apriti Latvijas patversmēs

Biedrības Dzīvnieku pansija Ulubele vadītāja Ilze Džonsone apliecina, ka pērn ar patversmē nonākušajiem mājdzīvnieku mazuļiem situācija tiešām bijusi...

Foto

Domu Bufalo spārniņi

Pirms nedēļas cēlu trauksmi par armijas lietām - ministrija malači, noreaģēja operatīvi, izskatās, ka tika izspiests sajūgs vai norauta roķene. Labi. Pamēģiniet tagad...

Foto

Ziņojums par pūšošo momentu

Sāksim ar vecām un jaunākām ārzemju ziņām. Pagājušajā gadā notika NATO ģenerālsekretāru maiņa. Jādomā, ar atvieglotu nopūšanos amatu beidza pildīt norvēģis Jenss...

Foto

Pastāstīšu 1. aprīļa joku par Stukāna prokuratūru

Vakar bija 1.aprīlis, tāpēc pastāstīšu joku: Latvija ir tiesiska valsts, kurā par prokuroriem strādā tikai rūpīgi atlasīti - zinoši...

Foto

Neredzu, ka kāds labprātīgi izvēlētos pārsēsties no privātās mašīnas trolejbusā

Mašīna uz ilgāku laiku remontā, tādēļ iemēģināju sabiedriskā transporta alternatīvas. Ar domu – varbūt pāriet pavisam....