Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Republika (1.daļa)

Andris Briedis
07.03.2025.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Reiz runāju ar kādu Latvijas patriotu, kurš daudz darījis Latvijas labā. Viņš teica: “Vislabākā valsts pārvaldes forma ir absolūta monarhija.” Šķiet, ka, ja runa būtu tikai par valsts pārvaldi, es varētu viņam piekrist, taču, ņemot vērā, ka Latvijas lielākā problēma ir stagnējoša jeb, kā šobrīd redzams, lejupejoša ekonomika, tad esmu pārliecināts, ka ir vēl kāda cita pārvaldes sistēma, kuras nosaukums ir ietverts mūsu valsts oficiālajā nosaukumā. Tā ir Republika.

Lai izveidotu Republikas pārvaldi, vispirms jāveic trīs lietas:

1. Jāveic varas decentralizācija;

2. Jāizbeidz valsts iejaukšanās uzņēmējdarbībā;

3. Jāizbeidz valsts iejaukšanās sociālajā sfērā (pensijas, sociālā palīdzība, izglītība utt.).

Šī raksta ietvaros apskatīsim pirmo sadaļu - decentralizāciju.

Decentralizācija

Kā jau minēju iepriekš: varas un pārvaldes decentralizācija ir pasākumu komplekss, kas jāveic, lai beidzot novados sāktu attīstīties brīvais tirgus. Tam būtu jāietver:

- Teritoriāli administratīvās reformas pabeigšana;

- Nodokļu reforma (ieskaitot to maksāšanas reformu);

- Vēlēšanu reforma;

- Pilsoniskas sabiedrības izveidošana;

- Valsts un pašvaldību pārvaldes reforma.

Teritoriāli administratīvās reformas pabeigšana.

Uzskatu, ka reformas mērķim bija jābūt konkurentspējīgu teritoriju izveidošanai, kur būtu jābūt samērojamām teritorijām un pastāvīgo iedzīvotāju skaitam. Skatot 2024. gada statistikas datus, jākonstatē, ka ne viens, ne otrs uzdevums nav izpildīts. Ļoti mazas teritorijas ir Mārupes, Olaines, Ķekavas, Ādažu, Saulkrastu, Līvānu un Varakļānu novadiem. Arī iedzīvotāju skaits ir nevienmērīgs un attiecīgi ir 37 025, 20 658, 31 303, 23 281, 9 926, 10 215, 2 890 iedzīvotāji.

Ja pieņemam, ka pietiekams iedzīvotāju skaits būtu ap 20 000 novadā, tad Saulkrastu, Līvānu un īpaši Varakļānu novads ir ar nepietiekamu iedīvotāju skaitu. Es iesaku pārskatīt reformu un veikt dažu novadu apvienošanu. Pēc teritorijas/ iedzīvotāju skaita optimizēšanas, teritorijas robežas nedrīkst mainīt vismaz 50 gadus.

Nodokļu reforma, ieskaitot to maksāšanas reformu

Jālikvidē VID, jāatjauno novados nelielas nodokļu inspekcijas. Jāatceļ visi neredzamie nodokļi kā PVN, sociālie nodokļi, muitas nodokļi. Jāveido jauni, visiem saprotami nodokļi (piemēram, pārdošanas nodoklis). Nodokļi jāmaksā katram pašam gada beigās. Vairums nodokļu jāparedz lietošanai novadā. Nedrīkst būt nodoklis par vienīgo nekustamo īpašumu. Jāatceļ visas pašvaldību nodevas. Pašvaldībā jāstrādā par algu, ko veido no nodokļiem. Novads drīkst nodarboties ar izglītību, sociālo aizsardzību. Jo tuvāk cilvēka dzīves vietai lieto viņa maksātos nodokļus, jo tas ir saprotamāk.

Šai sakarā arī novadam būtu tiesības noteikt nodokļus un to atvieglojumus arī uzņēmējdarbībai.

Vēlēšanu reforma

Vēlēšanu sakarā tiek pieņemts, ka vislabāk darbojas brīvas, vispārējas vēlēšanu tiesības. Diemžēl šī sistēma nedarbojas, jo vairums cilvēku nespēj domēt ilgtermiņā. Tiem nav zināšanu par politiskiem procesiem, politiķiem, partiju programmām utt. Šķiet, būtu saprātīgi, ka vēlētājam būtu šīs lietas jāpārzina un tiem, ko ievēlē, jābūt vēl lielākai izpratnei par tām.

Šeit, mazliet aizsteidzoties uz priekšu, īsi par Saeimas vēlēšanām. Ierosinu izveidot divpalātu parlamentu ar:

- Apakšpalātu, kurā ir 50 deputāti. To vēlē tauta bez ierobežojumiem, par piemēru ņemot šādas kvotas: 1 deputāts no 20 000 iedzīvotāju, bet, kur tik daudz vēlētāju nav, kandidāti jānosaka, piemēram, diviem novadiem kopā. Vēlētājiem jābūt LR pilsoņiem.

- Augšpalātu, kurā ir 25 deputāti. Šo un prezidentu vēlē cilvēki, kas mēnesī pelna vismaz, piemēram, 5 minimālās algas. Šie vēlētāji var apvienoties partijās. Šie vēlētāji arī ir tie, kas pārsvarā maksā nodokļus valsts uzturēšanai.

Lēmumiem jābūt pieņemtiem abās palātās, tad likumprojektu drīkst izsludināt prezidents. Prezidentam jāpārstāv izpildvara.

Tā kā uzsvars pārvaldīšanai būs uz novadiem, tad būtu jāveic šādi pasākumi:

- Novadu vēlēšanās nedrīkst piedalīties partijas;

- Jānosaka deputātu maksimālais skaits novadā – piemēram, 5 deputāti, kuri katrs atbild par atsevišķām lietām;

- Deputātus vēlē novada iedzīvotāji. Valdība nedrīkst atsaukt ievēlētos deputātus, bet vēlētāji gan. Piemēram, 25% no deklarēto iedzīvotāju skaita;

- Novadu vadītāji pēc kāda laika darbošanās, piemēram, pēc 3 gadiem, var kandidēt uz Saeimu.

Pilsoniskas sabiedrības izveidošana

Būtu jāsāk no pagastiem ar sabiedrisku apspriešanu un lēmumu pieņemšanu pagastam svarīgos jautājumos. Piemēram, pagastmājas remonts. Pagastvecis izsludina saietu kādā sporta zālē, un tur var ierasties jebkurš no pagasta iedzīvotājiem. Risinājums darbiem tiek sagatavots jau iepriekš. Noteiktā laikā tiek uzsākta diskusija, kas jādara, kā un cik tas varētu maksāt. Tie, kuri ieradušies, izsaka dažādus viedokļus par remontiem, izmaksām, iepirkuma procedūru, varbūtējiem būvnieku kandidātiem utt. Nobeigumā balso par jautājumu, kā tiks aprēķināts, cik katram pagasta iedzīvotājam jāmaksā. Var tikt pieņemti jebkādi risinājumi. Vai nu vienādi no katra, vai kā procenti no nekustamā īpašuma vērtības utt. Balsošanā pieņemtais lēmums ir saistošs visiem pagasta iedzīvotājiem. ASV šādas kopienas vajadzībām gadā tiek maksāti 1-2 % no mājsaimniecības tirgus vērtības.

Līdzīga apspriešana būtu jārīko novados, kur šiem cilvēkiem jānosaka jau citādāki jautājumi: kādas šeit būs skolas; cik to būs; kādas būs to izmaksas; vai būs sociālās mājas; vai būs sociālie maksājumi; cik bieži jāremontē kāds novada galvenais ceļš utt. Pieņemu, ka skolu programmas drīkst savstarpēji atšķirties, tomēr jānosaka, kāds programmas minimums, kas obligāti jāietver skolu programmās: vēsture, dabaszinības, kāda ētikas mācība. Pagastā un novadā skolu izmaksas būs zināmas, tāpēc cilvēki varēs doties dzīvot uz to pagastu vai novadu, kur skoloties tiem patīk labāk. Dažādu vērtību dēļ pagasti varēs konkurēt savā starpā, tādējādi piesaistot vairāk iedzīvotāju. Šāds ir pilsoniskās sabiedrības veidošanas pamatprincips: pašpārvalde ar izaugsmes iespējām.

Neliels skaidrojums par esošo pensiju sistēmu.

Šobrīd no gan fiziskās, gan juridiskās personas iemaksātajām summām tikai aptuveni 40% tiek novirzīti pensijām pirmajā līmenī. Ar otrā pensiju līmeņa 6% no iemaksātajām summām valsts regulāri spekulē. Diemžēl neveiksmīgi. Vēl viens piemērs valsts nesekmīgām sociālajām manipulācijām.

Es neapgalvoju, ka valsts nedrīkst nodarboties ar pensijām. Kādu laiku tas vienalga būs jādara. Taču pēc pārejas perioda beigām cilvēkam jābūt izvēlei: es jums maksāju un pieņemu jūsu noteikumus vai es nemaksāju valstij nekādu sociālo nodokli un arī neprasu jums pensiju.

Diezgan līdzīgā veidā šādu īstenu pašpārvaldi jau vairāk nekā desmit gadus iepriekš tika paredzējis dr. Valdis Šteins.

Valsts un pašvaldību pārvaldes reforma

Vispirms jāizsludina pārejas periods, kuram varētu būt dažāds ilgums, piemēram 2-  15 gadu (dažās jomās, piemēram, pensijas).

Šeit ir paredzams tik daudz darāmā, ka iespējams paredzēt tikai dažus izmaiņu virzienus. Par Saeimas reformu jau rakstīju 3. sadaļā. Jāpārveido likumdošanas akti, lielu daudzumu anulējot. Jālabo Satversme. Jālikvidē valsts īpašumi. Latvijā īpašumiem jāpieder privātpersonām, kā arī tie var piederēt novadiem. Novadiem un valstspilsētām tie ir jāpārvalda. Nedrīkst būt kaut kādas zemes īpašumu jauktās formas, kā šobrīd ir valsts un pašvaldības īpašums. Kam tad tas īsti pieder? Kam tas jāpārvalda? Jālikvidē valsts īpašumi, tai skaitā tilti, autoceļi, mākslīgās būves utt. Valstij nav jāpārvalda īpašumi. Tas ir jādara novadiem. Respektīvi, ja valstij nepieciešama zeme tās funkciju veikšanai, tad tā valstij jāiznomā no novada vai valstspilsētas.

Kā jau rakstīju iepriekš, valstij jāatstāj specifiskas jomas, kuras vienmēr var veikt tikai valsts:

Iekšējā drošība. Pilnībā jāreorganizē policija (uzskatu, ka ar saprātīgu pienākumu pārdali vairs nebūtu vajadzīga pašvaldības policija);

Ārējā drošība. Ar to jāsaprot amija, pretgaisa aizsardzība, arī robežsardze;

Jurisprudence. Likumi, to sakārtošana;

Naudas stabilitāte. Jāatjauno Latvijas lats. Vai jāievieš kriptovalūta. Ņemot vērā, ka tā ir privāts projekts, var pieņemt, ka tā darbosies labāk nekā eiro.

Veicot šīs pārmaiņas, būtu iespējas fundamentāli samazināt valsts aparātu, likvidēt veselu virkni ministriju ar to aģentūrām, departamentiem, līdz ar to ievērojami samazināt korupciju.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...