Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pagājusi Skolotāju diena. Kā prasta ikdienība. Nekas no aizgājušo dienu dāsno mūžu un goda plākšņu salkanās godības nav mainījies. “Gada skolotājs”, “Zelta pildspalva” nav nekas jauns, tā ir tā pati vecišķā “godā celšanas” banalitāte, kas itin “mūsdienīgi” māca tev misijas, upurēšanās apziņu un piekodina, ka savs pašvērtējums ceļams tikai tev pašam un it kā tas raujams no zila gaisa. Vai pašapziņa neizriet no skaidri jaušamā, ka tevi atzīst un NOVĒRTĒ visaptveroši, mans skolotāj, nevis atzīšana jāmeklē prezidenta “apsveikuma” frāžainajā tukšrunībā?

Vai nebūtu jābūt tā: ja tu centies, pilnveido savu profesionalitāti, talantu, personību, radošumu, sevī atklājot agrāk nepazītus kodus, atslēgas uz bērna sirdi, tad tevi par to atalgo morāli un materiāli? Tieši no tā neceļas indivīda pašapziņa, skolas, skolotāja, izglītības prestižs? Tajā pašā nolūkā nav jātrīskāršojas skolotāja algai, ja nezaudējam būtību un negvelžam par atmesta kaula principu kaut kādas cēlas misijas vārdā?

Skumīgi – un sadrūvējos pavisam, domājot par nemitīgām sistēmiskām nedienām, par izglītības nožēlojamo eksistenci, par grūti ieraugāmu izeju. Neviens neskar cēloņa sakni. Skolotājs arī ne: viņam jāpietiek ar to, ka kaut ko atmet, pārāk neaiztiek un jābūt gatavam padancot pēc jebkuras “kompetenču stabules”, tā sakot, lai miers mājās…

Vai cēloņa sakne nav tur, ka izglītības politika pametusi novārtā trīs galvenos pedagoģijas resursus, pirmkārt, skolotāju, otrkārt, skolotāju, treškārt, skolotāju…? Jo kurš gudrs, talantīgs jaunietis būs gatavs apgūt pedagoga amatu (mākslu!), ja prestiža ziņā tas pielīdzināts mazkvalificēta darba profesijai ar nožēlojami zemu atalgojumu (70% no vidējās algas valstī, kādi 20% no Saeimas deputāta algas) un tik pārspīlēti augstu prasību, atbildības līmeni…? Kas notiks, ja šodienas skolotāju deficīta apstākļos pēc pāris gadiem pensionāri un tagad pensijai tuvu esošie pēkšņi uzteiks darbu?

Bet nav jau runa tikai par to: skolas jāpiepilda ar talantīgiem jauniem pedagogiem. No kurienes viņiem rasties, ja situāciju nelabo radikāli? Ar domāšanu - ka tik diena, gads vai deputātu sasaukums galā, ka tik prezidents krēslā, miers un Kariņš  –  neiet cauri!

Var jau mēģināt turēties uz jūsmīgas nots… Bet ko tāds pašapmāns var dot? Jā, priecājos par kolēģiem draugiem, par gana stalto, krietno bijušo audzēkņu pulku un ļoti piezemēti skatos uz savu lomu viņu izaugsmē: esmu rādījis tikai ceļu, gājuši viņi paši.

Jānāk jauniem talantīgiem skolotājiem. Bet pamata kvalitatīvai paaudžu maiņai nav…

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mazās partijas būs spiestas pieņemt arī “oligarhu” ziedojumus

FotoGrozījumi politisko partiju finansēšanas likumā ir mēģinājums “iekonservēt” pašreizējo politisko eliti un izslēgt no spēles mazās partijas. Jaunais likumprojekts veicinās administratīvo resursu izmantošanu politiskajā cīņā, kas neizbēgami novedīs pie varas stagnācijas.
Lasīt visu...

21

Atraktīvā politiskā hronika: 10. oktobris

FotoPēc 2018.gada 6.oktobra sociāli politiskā dzīve ir ļoti intensīva. Tā tam ir jābūt. Atbilstoši tautas politiskajai gribai todien pie varas nāca manis dēvētā “6.oktobra paaudze”, un latviešiem šajā saulē sākās jauns laikmets. No 13. Saeimas deputātiem 65% tika ievēlēti pirmo reizi. Tas ir radikāls pagrieziens. Tas ir neapstrīdams pierādījums jauna laikmeta sākumam parlamentārā republikā. Un, lūk, jauns laikmets vienmēr sākas ar sociāli politisko procesu sakāpinātu intensitāti. Katru dienu ir kaut kas neparasti jauns un negaidīti jauns. Jaunie politiskie spēki vēlas pēc iespējas ātrāk visu piekārtot savam cilvēciskajam līmenim un profesionālajam līmenim. Viņi steidzas. Īpaši steidzas, apzinoties savu neleģimitāti visā sabiedrībā.
Lasīt visu...

21

Sarūgtināt Bordānu un atlikt partiju finansējuma pieaugumu līdz nākamās Saeimas ievēlēšanai

FotoAicināsim 13. Saeimas deputātus neatbalstīt sasteigtu likumprojektu, kas paredz būtisku valsts finansējuma palielinājumu politiskām partijām jau no nākamā gada!
Lasīt visu...