Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Administratīvā apgabaltiesa pasludinājusi spriedumu prokurora Ulda Cinkmaņa skandalozajā plaģiāta lietā – īsumā var teikt, ja pagājis gana ilgs laiks, diploms, kaut iegūts prettiesiski, atņemams nav.

U. Cinkmanis vērsās tiesā pret Latvijas Universitātes (LU) lēmumu par viņa bakalaura darba anulēšanu, atzīstot to par plaģiātu. Spriedumā teikts: “Tiesa atzīst, ka U Cinkmanis, pieļaujot plaģiātu savā bakalaura darbā, ir veicis prettiesiskas darbības, kā rezultātā ir saņēmis labvēlīgu administratīvo aktu – bakalaura darbu, proti, U. Cinkmanis bakalaura grāda piešķiršanu panācis ar prettiesiskām darbībām.”

Pagājuši jau 13 gadi

Iepriekš arī pirmās instances tiesa lēma, ka plaģiāts ir bijis, taču atklāts pārāk vēlu, tādēļ augstskolas lēmums ir atceļams, un šo spriedumu U. Cinkmanis pārsūdzēja.

Nu līdzīgi lēmusi  arī apgabaltiesa, atzīstot: “Bakalaura grāds U. Cinkmanim tika anulēts 13 gadus pēc tā iegūšanas, viņa bakalaura darba ietekme uz zinātnes attīstību nevar tikt uzskatīta par vērā ņemamu, kā arī pārsūdzētā lēmuma pieņemšana neesot ietekmējusi prokurora piešķirto maģistra grādu un jurista kvalifikāciju. LU kopumā spēj nodrošināt akadēmisko godīgumu, turklāt būtiska nozīme ir pašam plaģiātisma konstatēšanas faktam – pārsūdzētais lēmums nav pieņemts saprātīgā termiņā, tāpēc tas ir atceļams.”

Tiesa nekonstatē pamatu pieteicēja atbrīvošanai no ieņemamā amata tā iemesla dēļ, ka viņš neatbilstu Prokuratūras likuma 33. pantā noteiktajām prasībām par maģistra grādu.

Reputācijas jautājums

Te gan jāatzīmē, ka šī nav vienīgā prasība prokurora amata kandidātam, un šā paša panta 5. punktā minēta arī “nevainojama reputācija” – grūti saprast, kā tas saskan ar prettiesisku darbību veikšanu. Tiesvedības materiālos redzams, ka U Cinkmanis arī šā procesa laikā tiesai ir melojis, apgalvojot, ka tas nemaz neesot viņa bakalaura darbs, un to pašu viņš vairākkārt paudis presei.

Ņemot vērā, ka akadēmiskā godīguma pārkāpumiem nav noilguma un Eiropas valstīs zinātniskos grādus pat ministriem bez šaubīšanas atņem arī par 30 līdz 40 gadus seniem pārkāpumiem, Latvijas Universitātes vadība ir vieglā šokā.

Augstskolas prorektore humanitāro un izglītības zinātņu jomā, profesore Ina Druviete šo spriedumu komentē ļoti īsi: “Tas ir pilnīgs ārprāts, un tam var būt ļoti tālejošas sekas!” Rektors Indriķis Muižnieks "Kas Jauns Avīzei" saka: “Tas ir zināms pārsteigums, un domāju, ka mēs šo spriedumu, visticamāk, pārsūdzēsim.”

Šaubas arī par maģistra darbu

Kā vienu no argumentiem U. Cinkmanim pozitīvajā lēmumā tiesa min: “Bakalaura diploma kā administratīvā prettiesiskuma pakāpe būtiski samazinās ar to brīdi, kad persona ir ieguvusi maģistra diplomu.”

Tolaik vēl Augstākās tiesas senatores Jautrītes Briedes vadītā U. Cinkmaņa darbu vērtēšanas komisija bakalaura darbu par plaģiātu atzina visai ātri un vienprātīgi. Maģistra darba vērtēšanu pavadīja dažādas dīvainības, proti, daļa nopietnu materiālu, kas nepārprotami norādīja uz plaģiātu, vispār netika izskatīti.

To intervijā Jauns.lv minēja arī Briede, atzīstot, ka šādi materiāli patiešām saņemti, taču, tā kā komisija savu vērtējumu jau bija pabeigusi, šie dokumenti nav vērtēti.

Jāpiezīmē, ka “neizskatītie materiāli” bija Latvijas Zinātnes padomes ekspertes, profesores Ingrīdas Veikšas, kura ir tieši specializējusies autortiesību nozarē, ekspertīze, kurā teikts, ka U. Cinkmaņa darbā ir saskatāms neapstrīdams plaģiāts un tāda ir visa 4.7 nodaļa, jo satur pārkopētu tulkojumu identiskā secībā no Pievienotās vērtības nodokļa asociācijas pētījuma.

Ekspertīzē norādīti vēl seši avoti, kurus U. Cinkmanis iekopējis maģistra darbā bez atsaucēm. Vēl vairāk, grāmatas "Nodokļi Latvijā" autore Ieva Kodoliņa-Miglāne pat vērsās Latvijas Universitātē ar iesniegumu, norādot konkrētus nozagtos citātus, taču bez rezultāta.

Zaļā gaisma līdzīgām situācijām?

Ja Latvijas Universitāte šo spriedumu pārsūdzēs, tas būs jāskata Augstākajā tiesā, kas nonāks pamatīgas dilemmas priekšā. Tiesu praksē pastāv judikatūras princips, proti, uz konkrētiem Augstākās tiesas spriedumiem ir pieņemts atsaukties līdzīgās lietās.

Ja tā administratīvās apgabaltiesas spriedumu atstās spēkā, tas var dot zaļo gaismu līdzīgu lēmumu pārsūdzēšanai arī citiem pagātnes un nākotnes plaģiatoriem. Vēl vairāk – var ietekmēt arī lietas par cita veida plaģiātismu, piemēram, radošo profesiju jomā.

Stradiņa universitātes profesore Ilga Kreituse "Rīga TV" ēterā paudusi: “Sauksim lietas īstajos vārdos – prokurors Cinkmanis ir nozadzis bakalaura darbu. Plaģiātisms ir intelektuālā īpašuma zādzība, un par zagšanu ir jāsoda. Eiropā to klasificē kā akadēmisko zagšanu. Paņemt cita darbu, tas ir tāpat kā paņemt cita mašīnu un aizbraukt. Vai tā būs aizņemšanās? Nē – tiks izsaukta policija.”

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

Aivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli....

Foto

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

Manu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas....

Foto

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne...

Foto

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu...

Foto

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

Godājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt...

Foto

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

Latvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs...

Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...