Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ļoti skumji, nē - sāpīgi redzēt, kā pasaule jūk prātā. Burtiski! Romas pāvests sludina politisku vājprātu, psihopātu kliķe okupējusi Kremli Krievijā, draud pasaulei ar atomieročiem (!!!), Eiropas Savienība noslīkusi ciniskā reālpolitismā - sludina demokrātiju, bet ļauj agresorvalsts Krievijas izvarotajai Ukrainai noasiņot.

Šķiet, ka pasauli pārņēmis Aptumsības laikmets. Goda vārds! Jums pašiem tā nešķiet? Nudien apnicis kritizēt, atmaskot. Kritika ir laba lieta, bet tas ir tikai pusceļš. Tāpēc - jā, ķeros klāt pie savas politiskās pārliecības sludināšanas. Mums nepieciešams kopīgi veidot jaunu demokrātijas, 21. gadsimta Apgaismības stāsta izveidošanu. Tāpēc, jā, - te ir mans piedāvājums, uzruna, ierosme. Vienam man nekas nesanāks, bet kopīgi mums var izdoties.

Pievienoju paziņojumu FaceBook Lennartmerism lapā - tā izlasīšana nebūs ilga, centos neizplūst. Bet meklēju risinājumus šajā tik baisi satraucošajā laikā, kad psihopāti - diktatori cenšas uzspiest savu plānprātību visai pasaulei.

Kas ir Lenartmerisms? Tā ir politiskā filozijā, pārliecība, mācība, kas balstīta ievērojamā Eiropas demokrātijas domātāja, Igaunijas prezidenta, rakstnieka, zinātnieka Lennarta Meri rakstos, runās.

Meri pasaulē ir pazīstams ar to, ka slavenajā Hamburgas konferences runā 1994. gadā (!!!) precīzi paredzēja impēriskās agresijas atdzimšanu Krievijā. Runa bija tik tālredzīgi precīza, ka toreiz nevienam nezināmais Krievijas ierēdnis Putins demonstratīvi izgāja no zāles. Lenarts Meri bija ļoti precīzi uzminis jaunajai čūskai uz astes.

Skumji, ka toreiz Eiropas politiķi nespēja sadzirdēt brīdinājumu, kas šobrīd pārvērties par katastrofu.

Bet šī epizode nav vienīgā, kas apliecina Lenarta Meri domātāja un demokrātijas sludinātāja, izcila diplomāta un domātāja talantu.

Viņš ir arī viens no atslēgas politiķiem, kurš panāca Baltijas valstu starptautisko atzīšana 1991. gadā. Tieši Meri bija redzamākais Baltijas valstu atbalstītājs iekļaušanai Eiropas Savienībā un NATO.

Meri izmantoja katru iespēju, runājot ar pasaules lielvalstu vadītājiem, lai pārliecinātu pieņemt Baltijas valstis zem drošā NATO jumta. Šī neatlaidība pareizajā brīdi dāvāja mums izšķirošo lēmumu un iespēju.

1992. gadā kļūstot par Igaunijas valsts prezidentu, Meri atbalstīja tā dēvēto “Tīģera lēciena” programmu, kas palīdzēja Igaunijai izvairīties no demogrāfijas bedres, padarīja Igauniju par IT lielvalsti un valsti ar vienu no vislabākajām izglītības sistēmām pasaulē.

Igaunija šobrīd ir viena no vadošajām valstīm prestižajā PISA pētījumu reitingā par skolēnu zināšanu līmeni. Viņi sekmīgi konkurē ar pasaules līdervalstīm - Dienvidkoreju un Somiju. Bērni saņem visdrošāko nākotnes investīciju - izcilu izglītību, zināšanas, prasmes. Visi bērni - neatkarīgi no vecāku bagātības. Atkārtoju - visi. Tieši Igaunijā ir arī Baltijā spēcīgākā universitāte - Tartu universitāte.

Ar to nevēlos teikt, ka Lenarta Meri dzimtā valsts Igaunija ir perfekta parauga piemērs, ideāla un kristālskaidra. Protams, ka ne! Tur pietiek savu problēmu, savstarpēju strīdu, arī korupcija un skandāli. (Valstis, kuras izliekas, ka tā visa nav, vienkārši liekuļo un melo.) Bet pats galvenais Lenarta Meri valstī Igaunijā ir paveikts: ir ielikti stabili, droši pamati nākotnei - izglītība, drošībā, demogrāfijā, zinātnes atbalstā. Un tas lielā mērā balstās Lenarta Meri vīzijā, redzējumā.

Tāpēc jau gadiem ilgi uzturu FB lapu - Meri-Demokrāti. To esmu pieņēmis un pasludinājis par politisko platformu - Lennartmerismu. Kā cienījamu pretmetu, alternatīvu pārējiem politiskajiem -ismiem. Es esmu lennartmerists. MeriDemokrāts. Pievienojies šai FB lapai un vari apsvērt domu par atbalstu šim demokrātijas stāstam.

Nacionālisma, sociālisma idejas 19./20. gs. mums deva daudz, bet vēlāk tika neglābjami diskreditētas ar komunistu, nacistu maniaku, psihopātu radikalizāciju. Tas pilnībā un totāli diskreditēja sākotnēji vērtīgās kreisās un labējās politiskās platformas. Šobrīd labējās un kreisās politiskās nometnes ir ieslīgušas destruktīvā konfrontācija, nespējot sarunāties, sadzirdēt vienam otru. Ideju konkurence noslīkusi aizspriedumu, klišeju un lēta populisma purvā.

Tāpēc 21. gs ir nepieciešama jauna, laikmetam atbilstoša politiskā platforma - stingri balstīta demokrātijas, Apgaismības laikmeta ideālos un principos. Ārkārtīgi nopietni ņemot vērā pagātnes kļūdu mācības. Tam visam jākalpo par pamatu jaunam pamatam un redzējumam, vīzijai. Eiropas, Lielbritānijas, ASV ciniskais reālpolitisms nav bijis spējīgs novērst, efektīvi pretdarboties asiņainu diktatūru atdzimšanai, cilvēkēdaju režīmu renesansei - Krievijā, Irānā, Ķīnā, Ziemeļkorejā, Baltkrievijā un citur. Diemžēl arī vienā otrā korumpētu darboņu kontrolētā ES dalībvalstī.

Viens no pamata iemesliem - nav bijis pārliecinoša demokrātijas stāsta, kas iedvesmotu diktatoru, korumpētu kliķu paverdzinātās tautas, valstis, sabiedrības pretoties varmākām, politiskajiem psihopātiem, viltus - pseidorelģiozu fanātiķu un zagļu - korumpantu elitēm.

Lennartmerisms, MeriDemokrāti varētu būt politiskā platforma, ideja – stāsts, ap kuru vienoties cilvēkiem, kuri tic Apgaismības, demokrātijas pamatiem, ideāliem, principiem. Un pats, pats galvenais - aizstāvēt tos! Stingri, principiāli, neatlaidīgi, ar sirdsinteliģenci, mieru, pašcieņu. Domāju, ka tagad ir laiks uzrotīt piedurknes un radīt šo stāstu. Kopīgi. Balstoties izcila demokrātijas domātajā Lenarta Meri idejās un pārliecībā.

Vai esi gatavs pievienoties MeriDemokrātiem? Domubiedru grupai, kura sevi nepasludina par ideāliem, pareiziem, svētiem, kristālskaidriem un supergodīgiem. Bet tādiem, kuri tic demokrātijai, tiesiskumam kā pamatam, tādam, kurš sistēmiski dāvā cilvēkiem, mums visiem - tuviniekiem, draugiem, valstij, sabiedrībai, tautām - stabilitāti, drošību, labklājību un drošu nākotni mūsu bērniem - nākamajām paaudzēm. Protams, ar drošu un tīru vidu.

Tīru ūdeni, gaisu, zemi, savstarpējo cilvēcisko saskarsmi un mīlestību pret mazākajiem brāļiem - dzīvniekiem. Veselības aizsardzību, iespējami labāko veselīgas dzīves ilgtspēju un izcilu izglītību, universitātes, zinātni. Tie ir skaisti, bet sasniedzami mērķi, to ir apliecinājušas valstis, kur demokrātijas principi darbojas. Kur pilsoņi tos saprot, ciena un sargā. Stingri, principiāli un neatlaidīgi. Demokātija ir sūrs, rūpīgs ikdienas darbs. Bet tas ir tā vērts, jo sargā katra, ikviena pavardu, māju, jumtu, tuviniekus, pašcieņu. Burtiski.

Tās ir idejas, nākotnes redzējums, kas varētu vienot cilvēkus no Ziemeļkorejas līdz Krievijai, Baltkrievijai, Irānai, Irākai, Latvijai, Polijai, Ungārijai, Itālijai, ASV un visām, visām pasaules valstīm, kur cilvēki vēlas drošību, labklajību, veselību, vienādas iespējas un cieņu visiem. Tā nav utopija, tie ir sasniedzami mērķi, ko apliecinājis Lenarta Meri iedibinātās valsts mantojums. Balstīts Apgaismības laikmeta principos un arī pagātnes kļūdu, mācību izpratnē.

Tas ir stāsts par sabiedrībām, kuras patiešām vēlas radīt savām nākamības paaudzēm cieņpilnus pamatus mierīgai, stabilai, veselīgai un drošai nākotnes attīstībai. Kur nav vietas agresijai, korupcijai, ciniskam reālpolitismam, labumu gūšanai uz kaimiņvalstu apzagšanu, izvarošanu, okupāciju, agresiju.

Es ticu, ka kopīgi mēs varam radīt šo - jauno 21. gadsimta demokrātijas stāstu, kas balstās izcila demokrātijas domātāja Lenarta Meri formulētajos principos. Vai esi gatavs nākt domubiedru pulkā? Tevi nesagaida kristālskaidri, supergodīgi, perfekti ideāli cilvēki. (tādus var meklēt diktatoru propagandas melu stāstos).

MeriDemokrāti ir vienkārši cilvēki ar saviem trūkumiem, vājībām, kaislībām, aizrautībām. Bet arī ar veselo saprātu un spēju cienīt vienam otru, radoši meklēt kopīgus risinājumus drošai nākotnei, tīrai videi un cilvkēcieņai.

* lenartmerists pēc pārliecības, MeriDemokrātu kustības, domubiedru kopas rosinātājs

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...