Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Vai gribam OIK-2?

Gunārs Valdmanis*
14.12.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šis gads kļuvis par pagrieziena punktu atjaunīgo energoresursu attīstībā Latvijā – elektroenerģiju Latvijā nu ražo jau vairāk nekā 11 500 mājsaimniecību, no kurām gandrīz 9500 saules paneļus ieviesa šogad. Ir milzīga interese par ģenerācijas jaudām saules un vēja parkiem, ko plāno slēgt gan pie AS Augstsprieguma tīkls (AT) gan AS Sadales tīkls infrastruktūras, un jau tuvākajos gados atjaunīgās enerģijas īpatsvars kopējā bilancē, pateicoties šiem projektiem, augs.

Šo pozitīvo stāstu nomākušas ražotāju bažas par pārvades un sadales tarifu celšanu, skaļi paužot, ka “jaunie tarifi būs beigas zaļo projektu attīstībai”. Pirmkārt, gribētu mazliet detalizētāk apskatīt šo pieņēmumu, atmetot emocijas un pavērtējot faktus. Turklāt ir būtiski nejaukt elektrostacijas ar mikroģeneratoriem, primāri tādēļ, ka gan to pamatmērķis, gan arī ietekme uz kopējo energosistēmu lielā mērā atšķiras.

Otrkārt, redzu, ka šai stāstā iezīmējies visnotaļ bīstams vēstījums – proti, ka atjaunīgās elektroenerģijas ražotāji būtu jānodala no citiem energosistēmas lietotājiem, paredzot kādu īpašu pieeju, jo viņi līdzdarbojas zaļās enerģijas ražošanā. Vai tas nozīmē, ka gribam OIK-2?

Atjaunīgo energoresursu un energoneatkarības kontekstā svarīgi izdalīt divas grupas – mikroģeneratori un elektrostacijas, jo to loma kopējā energosistēmas un energoneatkarības kontekstā atšķiras. Elektrostaciju, piemēram, saules vai vēja parku loma ir skaidra – ražot elektroenerģiju komerciāliem mērķiem jeb tirdzniecībai. Savukārt mikroģenerācija primāri paredzēta sava individuālā pašpatēriņa nodrošināšanai.

Konceptuālas neskaidrības par mikroģeneratoru būtību sabiedrībā iezīmējušas diskusijas un rezonanse par Sadales tīkla plānoto tarifa projektu – publiskos paziņojumos nereti pazudusi esence par to, ka mikroģenerators ir elektroenerģijas ražošanas iekārta paša vajadzību nodrošināšanai. Tāpēc, lemjot par labu mikroģeneratoram, iekārtas jauda jāizvēlas atbilstoša faktiskā patēriņa vajadzībām.

Nozarē nereti tiek izmantots pieņēmums, ka viena kilovata saules paneļu sistēmas jauda gada laikā spēj saražot aptuveni 1000 kWh elektroenerģijas. Tātad maksimālā 11,1 kW mikroģeneratora jauda faktiski būtu nepieciešama tikai mājsaimniecībām ar augstu elektroenerģijas patēriņu – apmēram 900 kWh mēnesī. Izvēloties savām vajadzībām atbilstošu mikroģeneratora jaudu, klients spēs uzkrāt (nodot kopējā tīklā) pietiekami daudz elektroenerģijas visam neto uzskaites periodam, ar siltajos mēnešos saražoto un sadales sistēmā nodoto elektroenerģiju nodrošinot sevi arī gada aukstajā laikā. Ja neto uzskaites gada beigās tīklā nodotās elektroenerģijas bilance ir liela, visticamāk, izvēlēta patēriņam neatbilstoša jauda.

Faktiski, tīklā nododot ļoti lielu elektroenerģijas pārpalikumu, kas krietni pārsniedz paša patērēto nodoto apjomu, mikroģenerators kļūst jau pielīdzināms elektroenerģijas ražotājam, kurš šo darbību veic profesionāli – šajā gadījumā rodas jautājums, vai atsevišķu lietotāju grupa, faktiski veicot saimniecisku darbību, nesaņem netaisnīgas privilēģijas attiecībā pret citiem līdzīgas saimnieciskās darbības veicējiem?

Šādām privilēģijām nav īsti pamatojuma, jo no sabiedrības ieguvumu viedokļa, profesionāla elektroenerģijas ražotāja saimnieciskā darbība elektroenerģijas tirgū nebūt nav mazāk nozīmīga vai atbalstāma nekā mājsaimniecības faktiskā darbība šajā tirgū. Piemērota analoģija varētu būt, piemēram, automašīnas remonts – ir ļoti atbalstāmi, ka atbildīgs auto īpašnieks savu spēkratu spēj daļēji remontēt saviem spēkiem, bet, kad tā kļūst par ieņēmumu avotu arī no citiem īpašniekiem, nepieciešams novilkt robežas, pie kurām šī darbība faktiski riskē kļūt par slēptu uzņēmējdarbību uz citu lietotāju rēķina.

Neto uzskaites sistēma – bubulis vai unikāls atbalsta mehānisms?

Neto uzskaites sistēma un tas, cik tā ir taisnīga, ņemot vērā, ka neto gada beigās kopējā tīklā nodotais elektroenerģijas apjoms nonullējas, kļuvis par vēl vienu aktīvu diskusiju tematu. Kas tad īsti ir neto uzskaites sistēma? Tā ir sadales operatora sniegtā iespēja izmantot kopējo tīklu kā milzu akumulatoru, kur klienti var “uzglabāt” pašu saražoto elektrību līdz brīdim, kad tā būs nepieciešama – piemēram, nodot tīklā vasarā, iztērēt ziemā. Ja neapmierina šī iespēja, ko var izmantot viena gada griezumā, no marta līdz nākamā gada februāra beigām – jau pašlaik var vienoties ar kādu elektroenerģijas tirgotāju par paša neiztērēto kWh pārdošanu.

Faktiski neto uzskaites sistēma ir unikāls atbalsta mehānisms, kāda, ja nemaldos, nav nekur citur Eiropā, jo tas nozīmē, ka pats vari nepirkt akumulatoru, kur nepatērēto elektroenerģiju uzkrāt. Turklāt atgādinu, ka neto sistēma tika ieviesta vēl pirms tirgus atvēršanas – laikā, kad elektroenerģijas cenas faktiski bija nemainīgas, un šīs sistēmas būtība bija un ir atbalstīt ražošanu pašpatēriņam, nevis veicināt elektrības ražošanu virs mājsaimniecībai nepieciešamā.

Pašreizējos apstākļos šī sistēma patiesībā zaudē efektivitāti, jo sanāk, ka tā tiek uzturēta uz Sadales tīkla un citu klientu rēķina, jo klasiski elektrība vasarā ir lētāka nekā ziemā. Tātad klients, kas elektrību nodod tīklā vasarā un tērē ziemā, ir ieguvējs (šis gads ar elektrības cenas lēcieniem vasarā ģeopolitiskās situācijas ietekmē, protams, bijis izņēmums). Bet faktiski jau nekāda fiziska akumulatora nav – sadales operators brīdī, kad elektroenerģija klientam jāatdod, to iepērk par biržas cenu. Attiecīgi sadales operatoram neto sistēmas uzturēšana diezgan droši rada papildu izmaksas, kuras gulstas uz citiem patērētājiem.

Vēl viens aspekts, kam gribu pieskarties – atvērta elektroenerģijas tirgus apstākļos neto uzskaites sistēmas pastāvēšana zināmā mērā vairs nav loģiska, jo liek sistēmas operatoram iesaistīties elektroenerģijas tirdzniecības darījumos ar elektroenerģijas sistēmas lietotājiem, kas pēc būtības ir tirgotāja funkcija. Ne velti jau tuvākajā laikā ikvienam interesentam būs pieejama arī neto norēķinu sistēma, kas paredzēs iespēju gan mājsaimniecībām, gan arī juridiskām personām pašsaražoto, bet nepatērēto elektrību “uzkrāt” eiro izteiksmē, bet par uzskaites sistēmas dalībnieku varēs kļūt tikai līdz 2026. gadam.

Joprojām mājsaimniecības varēs turpināt izmantot neto uzskaites sistēmu,  uzkrājot kWh un saņemot atpakaļ kWh, ja šāda sistēma patīk labāk. Un es personīgi zinu ne vienu vien saules paneļu īpašnieku, kas no uzskaites sistēmas nevēlas atvadīties, jo tās nosacījumi arī ar visiem iepriekš uzskaitītiem mīnusiem viņam ir ērti, paredzami un saprotami.

Valstī jāattīsta pārdomāta un efektīva mikroģenerācija

Mikroģenerācijas un izkliedētās ģenerācijas pamatideja ir ražot elektroenerģiju tādā apjomā, vietā un laikā, kas atbilst patēriņam, tādējādi tiek efektīvi koordinētas elektroenerģijas plūsmas kopējā tīklā. Faktiski mikroģenerators varētu būt katrā mājā, taču samērīgas jaudas apjomā. Publiskā telpā izskanējusī kritika par to, ka jaunais sadales tarifa projekts kavēs mikroģenerācijas attīstību, ir nepamatota. Toties šāds pieņēmums raisa emocijas un tāpēc arī izskan skaļāk nekā ekspertu skaidrojumi, ka sistēmas pakalpojumu daļa rēķinā nav saules paneļu atmaksāšanos virzošais faktors.

Galvenā pozīcija rēķinā, kas jāņem vērā, plānojot saules paneļu atmaksāšanos, ir elektroenerģijas cena – jo īpaši, ņemot vērā apstākļus, ka pieslēguma maksa ir identiska gan elektroenerģiju ražojošajām, gan tikai patērējošajām mājsaimniecībām. Proti, iepazīstoties ar sadales tarifa projektu, redzams, ka plānotā tarifa struktūra veidota līdzvērtīga pret visiem sistēmas lietotājiem – gan mājsaimniecībām, gan mikroģenerācijas klientiem, gan uzņēmējiem.

Tomēr no atsevišķiem mikroģeneratora īpašniekiem publiskā telpā ir izskanējis viedoklis, ka viņi būtu pelnījuši īpašu attieksmi, jo piedalās zaļās enerģijas ražošanā. Vai tiešām šāds uzskats ir pamatots, vai gadījumā nevelk mazliet uz OIK-2? Turklāt atgādināšu, ka ar mikroģeneratoru mājsaimniecība ražo elektrību sev, nevis citiem – tāda ir mazās ražošanas pamatideja. Savukārt nepamatoti lielas jaudas izvēle, kas var rezultēties ar lielāka tīklā nodotā elektroenerģijas apjoma nonullēšanos neto gada beigās, ir neatbilstošas jaudas izvēles sekas.

Ņemot vērā mikroģenerācijas būtību, svarīgi izvēlēties jaudu atbilstoši patēriņa paradumiem, tad arī investīcijas ražošanas iekārtā visātrāk atmaksāsies. Nereti lielākas jaudas izvēle tiek attaisnota arī ar enerģētiskās neatkarības veicināšanu, tomēr enerģētiskā neatkarība ir jāpanāk ar cita veida elektroenerģijas ražošanas metodēm. Samērīga mikroģenerācija, kuras mērķis ir sava patēriņa nosegšana, ir tikai viena no komponentēm ceļā uz šo neatkarību.

Tāpat jāapzinās, ka tikai ar saules paneļiem vien enerģētisko neatkarību sasniegt nevar, tāpēc elektroenerģijas ražošana jāattīsta kompleksi un, diversificējot kopējo portfeli, proti, ir jānodrošina vienlīdzīgi spēles noteikumi un ilgtspēja arī tiem ražotājiem, kuri spēj saražot elektroenerģiju arī patēriņam laikā, kad saules enerģijas ražotās jaudas nav pieejamas patēriņam. Jā, neapšaubāmi, saules enerģijas jaudu attīstība sniedz zināmu ieguldījumu kopējās valsts energobilances uzlabošanā, bet šī mērķa sasniegšanai tomēr nav pieņemami upurēt, piemēram, energoapgādes stabilitāti un izmaksas periodos, kuros saules enerģijas ir nepietiekami.

Vēl viens aspekts, kuru svarīgi pieminēt, – neatkarīgi no tā, vai klients ir ieviesis mikroģeneratoru, nepamatota jaudas uzturēšana pieslēgumam ierobežo citus klientus. Bez vajadzības aizņemtā jauda var nozīmēt, ka pie iespējas uzlikt saules paneļus netiks kaimiņš. Tāpēc es iedzīvotājus mudinātu izvēlēties pēc iespējas patēriņam atbilstošākus pieslēguma parametrus. Jo pieslēguma noslodze būs efektīvāka, jo klientam būs mazāks maksājums, un vienlaikus būs vairāk pieejamas brīvās jaudas tiem klientiem, kuriem tās tiešām ir nepieciešams. Jāatceras, ka nepamatoti lielas jaudas mikroģeneratora izvēle arī sadārdzina pašas iekārtas izmaksas un arī ieguldījumu atmaksāšanās periodu.

Sadales tīklam ar AT jārod risinājums zaļās komponentes samazinājumam elektrostacijām

Ja publiskā telpā izskanējis viedoklis par to, ka jaunā sadales tarifa projekts ir negodīgs pret mikroģenerācijas klientiem, nav pamatots tādēļ, ka tarifs ir veidots vienlīdzīgs gan pret mājsaimniecību, kas pati elektrību neražo, gan pret to, kas ražo, tad zaļās komponentes milzīgais pieaugums attiecībā uz elektrostacijām, kas slēgtos klāt sadales infrastruktūrai, nav korekts. Šūmēšanās par to ir pamatota un abiem operatoriem ir jāmeklē risinājums šīs komponentes samazināšanai.

Energoneatkarības kontekstā ir būtiskas gan tās elektrostacijas, kas slēgsies klāt AT, gan tās, kas slēgsies klāt Sadales tīklam, tāpēc pavisam nelielā zaļā komponente AT gadījumā un daudzkārt, dažos gadījumos, pat aptuveni 16 reizes lielāka, Sadales tīkla gadījumā – tas, pirmkārt, ir neloģiski! Esmu drošs, ka abiem operatoriem izdosies vienoties par šīs komponentes samazinājumu! Tomēr ir svarīgi saprast, ka tas nav lēmums, kuru uz savu galvu, bez konsultācijām ar iesaistītajām pusēm būtu pareizi pieņemt tikai pašiem sistēmas operatoriem, jo sistēmas operatori ir tiesīgi tarifus aprēķināt atbilstoši spēkā esošajai metodoloģijai un balstoties uz pierādāmām un pamatotām izmaksām. Savukārt šāds lēmums par pieejas maiņu noteiktai tīklu lietotāju grupai, uzskatu, nevar tikt pieņemts bez konsultācijām ar Regulatoru, kā arī ražotāju un lietotāju organizācijām.

Rezumējot – esam ārkārtīgi daudz šogad izdarījuši energoneatkarības stiprināšanai: Sadales tīkls nepilna gada laikā varējis sistēmā pieņemt jau gandrīz 9500 jaunus mikroģeneratorus. Šāds temps ir nudien zvērīgs. Jau tuvākajos gados sagaidīsim pirmo saules un vēja parku nodošanu ekspluatācijā. Mums ir jāturpina šis ceļš, taču savstarpēji sadarbojoties un neaizmirstot par samērību un vienlīdzības principiem starp visām energoapgādes sistēmas lietotāju grupām.

* Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors

Attēlā - AS Latvenergo valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...