Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai zinājāt, ka Latvijā vidējā izglītība nav obligāta? No 1991.gada 19.jūnija obligātais mācību laiks bija līdz 15 gadu vecuma sasniegšanai vai pamatskolas beigšanai (likumu parakstījuši A.Gorbunovs un I.Daudišs), bet no 1999.gada 1.jūnija obligāta ir no piecu gadu vecuma bērnu sagatavošana pamatizglītības ieguvei un pamatizglītības iegūšana vai pamatizglītības iegūšanas turpināšana līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai (likumu parakstījis G.Ulmanis). Tas, protams, ir solis uz priekšu no ienīstā sociālisma, kur vidējā izglītība bija obligāta un tika ierobežota jaunā cilvēka brīvība izvēlēties nemācīties.

Tad arī kļūst saprotams no 1991.gada uzsāktais virziens uz skolu likvidēšanu. Pie kam tiek likvidētas ne tikai okupācijas režīma celtās skolas, bet arī tās skolas, kurss bija pastāvējušas vairāk nekā 100 gadus.

Skolu likvidēšana ir nosaukta skaistā vārdā - reformas. Katra nākamā reforma aiz sevis atstāj arvien vairāk tukšu ciemu un pat pilsētu, un vidējās izglītības apguves rādītāji Latvijā ir zem OECD vidējā līmeņa. Pēc visām šīm reformām gandrīz vai jāpriecājas, ka vidējā izglītība vēl nav par maksu.  

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD dati liecina, ka Latvijā 10% sieviešu un gandrīz 20% vīriešu 25-34 gadu vecumā nav ieguvuši vidējo izglītību. Valdība gan mums apgalvos, ka tā bija šo jauniešu brīva izvēle - neiegūt vidējo izglītību.

Mums pat tiek skaidroti iemesli, kādēļ jaunieši nevar iegūt vidējo izglītību – daļai to liedz veselības stāvoklis, komunikācijas problēmas vai mācīšanās traucējumi, kā rezultātā parastās skolas viņiem neesot piemērotas, bet citas netiek piedāvātas, jo valstij šādi “defektīvi” bērni acīmredzot nav vajadzīgi.

Protams, ir arī tādi, kuri ģimenes materiālo apstākļu dēļ nevar apmeklēt skolu, uz kuru jāmēro ļoti liels attālums, jo dzīvesvietai tuvākās skolas valdības veikto reformu rezultātā ir likvidētas. Tiešām, kāpēc valstij būtu jātērē nodokļu maksātāju nauda, lai uzturētu nelielas  lauku un pilsētas skolas ar nelielām klasēm, kur  Anniņai un Pēterītim divreiz skaidrotu kas ir decimāldaļskaitļi un šie bērni iegūtu izglītību, ja var tās skolas likvidēt un saspiest visus bērnus lielajās pilsētu skolās un atsijāt visus skolēnus, kam sagādā grūtības apgūt mācību vielu lielajās klasēs pašmācības ceļā?

Faktiski no 1991.gada valdību pieņemto lēmumu rezultātā 10% sieviešu un gandrīz 20% vīriešu 25-34 gadu vecumā nav ieguvuši vidējo izglītību. Tie ir mūsu bērni, kuri ir palikuši bez izglītības un izaugsmes iespējām nākotnē tikai tāpēc, ka pēdējos 28 gadus pie varas Latvijā bija cilvēki, kuriem nerūpēja mūsu bērnu nākotne, tikai savu maku biezums.

Mēs to visu pieņemam, jo mēs esam stipra tauta, mēs ne to vien varam paciest, jo tā ir mūsu izcīnīta brīvība, mēs sakožam zobus, sapakojam čemodānus un ar paceltu galvu dodamies robežām pāri.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mazās partijas būs spiestas pieņemt arī “oligarhu” ziedojumus

FotoGrozījumi politisko partiju finansēšanas likumā ir mēģinājums “iekonservēt” pašreizējo politisko eliti un izslēgt no spēles mazās partijas. Jaunais likumprojekts veicinās administratīvo resursu izmantošanu politiskajā cīņā, kas neizbēgami novedīs pie varas stagnācijas.
Lasīt visu...

21

Atraktīvā politiskā hronika: 10. oktobris

FotoPēc 2018.gada 6.oktobra sociāli politiskā dzīve ir ļoti intensīva. Tā tam ir jābūt. Atbilstoši tautas politiskajai gribai todien pie varas nāca manis dēvētā “6.oktobra paaudze”, un latviešiem šajā saulē sākās jauns laikmets. No 13. Saeimas deputātiem 65% tika ievēlēti pirmo reizi. Tas ir radikāls pagrieziens. Tas ir neapstrīdams pierādījums jauna laikmeta sākumam parlamentārā republikā. Un, lūk, jauns laikmets vienmēr sākas ar sociāli politisko procesu sakāpinātu intensitāti. Katru dienu ir kaut kas neparasti jauns un negaidīti jauns. Jaunie politiskie spēki vēlas pēc iespējas ātrāk visu piekārtot savam cilvēciskajam līmenim un profesionālajam līmenim. Viņi steidzas. Īpaši steidzas, apzinoties savu neleģimitāti visā sabiedrībā.
Lasīt visu...

21

Sarūgtināt Bordānu un atlikt partiju finansējuma pieaugumu līdz nākamās Saeimas ievēlēšanai

FotoAicināsim 13. Saeimas deputātus neatbalstīt sasteigtu likumprojektu, kas paredz būtisku valsts finansējuma palielinājumu politiskām partijām jau no nākamā gada!
Lasīt visu...