Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Radio intervijas rosināta refleksija, braucot auto. „Mums nelaimējies piedzimt 21. gadsimta sākumā. Briesmīgs laiks”, vaimanā kādi intervējamie pa radio. Hmm…diskutējami.

Ja piedzimtu 13. gs. sākumā kaut kur, piemēram, tagadējā Vidzemē, ik gadu nāktos baidīties no igauņu, pleskaviešu, zobenbrāļu, Rīgas bīskapa vai lietuviešu sirotājiem. Ja vīriešu dzimuma – galva nost vai gūsts, ja sieviete – gūsts un sekojoša „piespiedu dzīve”.

Ja piedzimtu 14. gs. sākumā, nemitīgi ordeņa un bīskapu kari, lietuviešu iebrukumi, turklāt ap 1315. gadu briesmīgs bads ar kanibālisma elementiem. Varētu notiesāt savus mirušos radus vai pat bērnus. Savukārt mūžu bija iespēja noslēgt buboņu mēra epidēmijā (melni augoņi un 80% mirstība nedēļas laikā) un vēl pieredzēt savu radu un pēcteču bojāeju.

Ja piedzimtu 15. gs. sākumā, būtu tā kā mierīgāk, lai gan ik pa brīdim kāds lokāls militārs konflikts un kari ar Lietuvu vēl nebija beigušies. Vēstures avotu nelielā skaita dēļ diezgan maz zināms gadsimts.

Ja piedzimtu 16. gs. pašā sākumā un jaundzimušo neskartu Pletenberga kari ar Ivana III Maskaviju, tīri laba gadsimta pirmā puse. Ja nu vienīgi ņemšanās ar klosteriem, ikonām, grēksūdzēm un citām ticības lietām. Toties gadsimta vidū visas iespējas pabeigt savu dzīvi no tatāru-krievu zobena vai uzsēdinātam uz mieta, nonākt vergos un visi citi Livonijas kara „jaukumi”.

Tiem, kas piedzima 1600. gadā, „laimējās” uzreiz nonākt Zviedrijas-Zečpospolitas karā. Karā, kas kļuva slavens ar algotņu sadismu pret civiliedzīvotājiem. Saimniecību dedzināšana, masveida laupīšana, spīdzināšanas un kropļošanas, sieviešu un bērnu izvarošanas, nogalināšana. Un tā gandrīz 30 gadus.

Tas pats sakāms par 1700. gadā dzimušajiem – uzreiz Lielajā Ziemeļu karā. Tādas pašas dedzināšanas, laupīšanas, vergos aizvešanas. Un kur tad vēl baisā Lielā mēra epidēmija 1710.-1712. g., kurā izmira teju puse iedzīvotāju

Ja piedzimtu 19. gs. sākumā, izdzīvošanas iespējas gana labas, lai gan laiki būtu grūti – kontinentālā blokāde, turklāt vēl 1812. gada karš ar Napoleonu.

1900. gadā dzimušajiem arī nepaveicās – 1905.-1906. gada revolūcija, bet pēc 8 gadiem Pirmā pasaules kara ārprāts.

P.S. Ja, šo lasot, gribas priecāties, jāpiebremzē – mēs nezinām ar ko noslēgsies 2021. gads un kāds būs 2022. Vienlaikus jāatzīst, ka nelaimes un briesmu izjūta ir konstants lielums jebkurā laikmetā jebkurai paaudzei.

Pārpublicēts no Facebook

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kad valsts pārstāvji sāk rīkoties vienkārši pretīgi

Foto“Viņi bija divi, sievieti mēs neielaidām, jo viņa it kā bija aizmirsusi sertifikātu mašīnā.” Domājat, šis ir jauna spriedzes romāna pieteikums? Nē, tā ar dienas notikumiem vacapā dalās Zvaigznes grāmatnīcu darbinieki visā Latvijā.
Lasīt visu...

21

Ja zinātne tiek politizēta, mirst cilvēki!

FotoZinātnieki bioķīmijā un genomikā no pasaulē prestižām universitātēm un pētniecības institūtiem ir sākuši celt trauksmi par eksperimentos novēroto Covid vīrusa S proteīna RNS gēnu koda integrāciju cilvēka šūnu kodolā un tā rezultātā izraisītajiem bojājumiem cilvēka DNS jeb genomā. 
Lasīt visu...

21

Informatīvie tēli

FotoBieži par ticību mēs saucam to, kas patiesībā ir naids pret citas pārliecības, morāles un dzīvesziņas cilvēkiem. Bieži mūsu tā saucamā ticība ir nevis pašu pasaules skatījumā, pārliecībā un rīcībā, bet sektantiskā citu noliegšanā.
Lasīt visu...

3

Cik labprāt mēs pareizi sadalītu naudu, tikai neprasiet, kam mēs to atņemtu

Foto2022. gada budžets ir pēdējais valsts budžets, kuru pieņems 13. Saeimas sadrumstalotā valdība. Diemžēl arī “pēdējais budžets” nerisina Latvijas ieilgušās problēmas veselības aprūpes un sociālā atbalsta finansējumā. Tā vietā, lai ieguldītu Latvijas labklājībā un ilgtspējīgā attīstībā, tūkstošiem eiro liels atbalsts caur “deputātu kvotām” tiek novirzīts apšaubāmiem mērķiem un tiem pakļautiem nodibinājumiem.
Lasīt visu...

21

Prātā nāk "Suņa sirds" un iedzīvotāju sapulce ar Švonderiem un Šarikoviem

FotoNekomentēšu Vestardu Šimku. Tā ir viņa izvēle. Nekomentēšu par Covid-19 vakcīnām, jo neesmu ārsts vai eksperts. Nekomentēšu valdības darbības epidemioloģiskajā drošībā, jo kurš gan par to vēl nav izteicies...
Lasīt visu...

21

Sasparojoties Ministru prezidentam un nozares ministram kā ekonomistam, veselības aprūpes reformu varētu veikt relatīvi ātri

FotoVeselības aprūpes sistēma sasniegusi kritisko punktu un sabruks, ja turpmāk par prioritāti nekļūs ārstniecības personu kadru politika; reformas nebūs iespējamas, kamēr netiks aktualizēta gan privātpersonas (pacienta), gan ārsta līdzšinējā statusa neatbilstība starptautisko līgumu un Pacientu tiesību likuma normām un sakārtotas tiesiskās attiecības valsts finansēto pakalpojumu jomā.
Lasīt visu...