Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Valsts amatpersonām Latvijas sabiedrība jāuzrunā latviski

Ināra Mūrniece, Saeimas priekšsēdētāja*
09.07.2015.
Komentāri (14)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

ASV vēstniecības rīkotajās Neatkarības dienas svinībās savu uzrunu sāku, latviešu valodā sveicot pasākuma viesus, kā arī to beidzu ar „Dievs, svētī Latviju!”. Tas bija slēgts pasākums, ko apmeklēja Latvijā akreditētie ārvalstu diplomāti, ASV pārstāvji, kā arī ASV vēstniecības Latvijā sadarbības partneri. Līdz ar to šajā starptautiskajā pasākumā uzrunu teicu angļu valodā, kas ir saprotama uzaicinātajiem viesiem.

Savu apsveikumu ASV vēstniecības Latvijā rīkotajā slēgtajā pasākumā teicu angliski kā atbildi ASV pilnvarotās lietvedes Šāronas Hadsonas–Dīnas latviešu valodā teiktajai uzrunai Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanās gadadienā šā gada 4.maijā Nacionālajā teātrī.

Ne Valsts valodas likums, nedz arī kāds cits normatīvs akts neparedz obligātu valsts amatpersonas valsts valodas lietošanu apsveikuma uzrunā slēgtā, ārvalstu diplomātiskās pārstāvniecības rīkotā pasākumā ar starptautisku auditoriju. To atzīst arī Valsts valodas centrs.

Esmu vienmēr uzsvērusi, cik svarīgi ir valsts amatpersonām mūsu sabiedrību uzrunāt, kā arī intervijas Latvijas medijiem sniegt latviešu valodā. Pati konsekventi pie šiem principiem esmu turējusies un aicinājusi arī citas amatpersonas, tajā skaitā Saeimas deputātus, rīkoties līdzīgi. Latviešu valoda ir Latvijas sabiedrības kopējās saziņas un arī   demokrātiskās līdzdalības valoda; turklāt tā sevī ietver arī kultūras un vēstures mantojumu.

Tomēr diplomātiskajā saziņā, piemēram, ārvalstu vizītēs, sarunās ar ārvalstu amatpersonām, vēstniekiem, kā arī ārvalstu medijiem bieži vien izmantoju arī angļu valodu.

Komiski, ka Saskaņas deputāts Ivars Zariņš, kurš regulāri Latvijas  medijiem sniedz intervijas krieviski, pēkšņi izrāda tādas pseidorūpes par valsts valodu. Zariņa kungam derētu šīs rūpes vērst savas partijas biedru virzienā. Tieši Saskaņas līderis Nils Ušakovs savus sekotājus 9.maija publiskā pasākumā uzrunāja krieviski, nenodrošinot tulkojumu valsts valodā, kas ir skaidrs Valsts valodas likuma pārkāpums. Zariņa kungam derētu vairāk paškritikas un kompetences.  

* Atbildot uz Saeimas deputāta Ivara Zariņa pārmetumiem par publiskas uzrunas teikšanu angliski, nenodrošinot latvisku tulkojumu

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Ezotēriķi bez atsaucēm – kā Gundariņš disertāciju rakstīja

Foto2019. gada janvārī pasauli pāršalca ziņa, ko varēja lasīt arī Latvijas ziņu slejās, ka “Indijas zinātnieku kopiena skarbi kritizējusi vairākus runātājus ikgadējā Indijas Zinātnes kongresā par neracionālu, galvenokārt reliģijā balstītu pieņēmumu izteikšanu”. Sašutumu izraisīja, piemēra, Āndhra Pradēšas centrālās universitātes vicekanclera Nagešvara Rao apgalvojums, ka “dēmonu dievam Rāvanam savulaik bijuši lidlauki mūsdienu Šrilankas teritorijā un 24 veidu lidmašīnas,” (“Vadošā Indijas zinātnieku konferencē vadību pārņem reliģisku teoriju sludinātāji”, Delfi, 2019, 7. janvāris).
Lasīt visu...

21

Vai iespējams iemācīt āzi dot pienu?

FotoPietiek vairākkārt publicēja Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (NĪLA) stāstus par "Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likuma" (Nr. 158.Lp13, turpmāk – Likumprojekts)[1] veidošanas gaitu[2][3][4]. 
Lasīt visu...

21

Protestu nebūs jeb tautas dekadence

FotoVai ir gaidāmi protesti – mītiņi, piketi, tautas sapulces vai citas protesta akcijas? Vai latvieši samierināsies, ka viņu valstī prezidents būs cittautietis? Vai latviešiem patiks, ka Valsts prezidents ir ļoti nekaunīgs un aprobežots ebrejs, no kura jau sen ir novērsusies ebreju tauta un kurš tagad, lai tiktu ievēlēts, demonstrē šausmīgu sava etnosa necieņu? Latvijā vēl nav bijis tik nekaunīgs un nelietīgs Valsts prezidenta kandidāts. Vai latvieši protestēs?
Lasīt visu...

21

Latvija gaida nākamo vadoni

FotoEsošais prezidents Raimonds Vējonis ir paziņojis, ka nekandidēs prezidenta vēlēšanās, kaut arī viņu atbalsta ZZS. Tas uzskatāms par racionālu un saprātīgu lēmumu, jo ir skaidrs, ka Saeimā trūkst balsu viņa ievēlēšanai.
Lasīt visu...