Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kaspara Āboliņa (attēlā) vadītā Valsts kase, kuras programmatūras kļūmes dēļ 2244 pensionāri nesaņēma pensiju paredzētajā dienā, analizē kļūmes rašanās iemeslus, kā arī iespējamo programmatūras piegādātāju atbildību. Par pašas Valsts kases darbinieku atbildības noteikšanu tā nemin ne vārda.

Pietiek jau ziņoja, ka 13.augustā 2244 cilvēkiem Latvijas Pasta norēķinu sistēmas (PNS) kontos bija jāsaņem savas pensijas, taču tā tur netika ieskaitīta, jo Valsts kase, kas fiziski pārskaita pensijas un pabalstus uz kontiem, bija nesaskaņoti veikusi izmaiņas programmatūrā.

Jau tās pašas dienas laikā Valsts kase kopā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA) un Latvijas Pastu problēmas novērsa un līdz nākamās dienas rītam pensijas jau bija ienākušas saņēmēju kontos.

Tā kā kļūme operatīvi tika novērsta un pensijas kontos tika ieskaitītas paredzētajā datumā, lai arī tikai vēlu naktī, Valsts kase ir pārliecināta, ka nekāda pārkāpuma vispār neesot bijis. „Saskaņā ar Valsts kases rīcībā esošo informāciju kļūme Valsts kases informācijas sistēmās nevarēja radīt novirzes no VSAA noteiktajiem pensiju un pabalstu izmaksu datumiem,” uzsver Valsts kases biroja vadītāja Zanda Gintere.

Kā skaidro Valsts kase, VSAA un Valsts kases sadarbības nosacījumi pabalstu un pensiju izmaksā paredz tādu maksājumu aprites procesu, kurā VSAA nodrošina maksājumu iesniegšanu izpildei Valsts kasē trīs darba dienas pirms personai noteiktā pensijas vai pabalsta izmaksas datuma. Valsts kase visu no VSAA darba dienā saņemtos maksājumus apstrādā un nodrošina to nosūtīšanu izpildei saņēmējbankā nākamajā bankas darba dienā.

„Šāds process ir paredzēts, lai mazinātu Valsts kases un VSAA informāciju sistēmu un citus riskus, kas var ietekmēt maksājumu apstrādi un izpildi personai noteiktajā izmaksas datumā. Līdz ar to praktiski visos gadījumos persona tai paredzēto pensiju vai pabalsta maksājumu saņem vienu līdz divas dienas pirms tai noteiktā izmaksas datuma,” procesu skaidro Gintere.

Tomēr, atzīstot radušos sistēmas kļūmi, Valsts kase analizjotē tās rašanos, tai skaitā iespējamo programmatūras piegādātāja Lattelecom Technology un Exigen Services Latvia atbildību, kā arī pārskatīšot savas izmaiņu ieviešanas procedūras. Savukārt uz jautājumu par konkrētu Valsts kases darbinieku atbildību šajā kļūmēkas bija radījusi nepatīkamu pārsteigumu simtiem pensionāru, Valsts kase nekādu atbildi nesniedz. 

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...