Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Vīrusi un cilvēki

Jānis Erlats
07.02.2020.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau vairāk nekā mēnesi sabiedrība ir satraukta par jauna vīrusa izplatību cilvēku vidē. Lielākie ziņu portāli katru dienu sniedz informāciju par šo notikumu, bet pietiek.com mājas lapā vēl nav ievietots neviens raksts. Tukšuma aizpildīšanas nolūkā ir tapis raksts no sērijas “kā bija agrāk”. Ļoti ceru, ka lasītājiem nebūs jānožēlo par veltīgi izniekoto laiku, kaut gan robeža starp ticamo un neticamo ir ļoti šaura, turklāt katram cilvēkam tā ir individuāla.

Rakstā attēlotie notikumi risinājās astoņdesmito gadu vidū, kad atpūsties uz Jūrmalu bija atbraukusi medicīnas studente no Maskavas. Viņa bija ļoti runīga, un varēja just, ka studenti patiesi satrauc gan viņas vectēva – akadēmiķa turpmākais liktenis, gan visas sabiedrības turpmākā nākotne. Spriežot pēc apkārtējo cilvēku uzvedības, zinātne bija saskārusies ar kādu līdz šim nezināmu problēmu. Tā esot tik nopietna, ka akadēmiskā elite bija atzinusies savā nespējā to risināt. Esot radies pamatīgs konflikts ne tikai starp varas un zinātnes pārstāvjiem, bet arī starp pašiem zinātniekiem.

Pagāja vairāki gadi, līdz raksta autors uzzināja, par kādu problēmu toreiz runāja medicīnas studente. Radās liela vēlēšanās precīzi atcerēties tās vasaras sarunas, taču laiks jau bija izdzēsis vārdus, atstājot tikai sajūtas. Pārāk apšaubāmo notikumu atstāstu atmiņa bija aizmirsusi, to vietā atstājot neticības sajūtu. Vienīgais, kas precīzi saglabājās atmiņā, bija cilvēku savstarpējo attiecību attēlojums, - tieši tās piešķīra viņas stāstītajam ticamību. Jaunas, emocionālas sievietes tā nestāsta par cilvēku attiecībām, viņas vairāk interesē atsevišķais, nevis vispārīgais. Konfliktā iesaistīto tēlu rīcības skaidrojumi varētu piederēt akadēmiķim, bet ne studentei.

Astoņdesmitajos gados vienam no lielākajiem valsts zinātniski pētnieciskajiem medicīnas institūtiem tika pavēlēts – turpmāk pētīt tikai problēmas, kuras ir saistītas ar cilvēka imunitāti. Visus līdz šim iesāktos pētījumus un eksperimentus pārtraukt vai nodot citiem institūtiem. Vislielākais pārsteigums bija par institūta vadības maiņu – no amata tika noņemts vispāratzīts zinātnes korifejs, vairākkārtējais sociālistiskā darba varonis, un viņa vietā iecelts cilvēks, kuru apkārtējie pat neuzskatīja par zinātnieku. Turklāt viņam tika dota neierobežota rīcības brīvība - pētījumu uzsākšanai vairs nevajadzēja kolēģu piekrišanu, pietika ar vienpersonisku lēmumu.

Negaidītā pavēle un vēl neparastākā vadības maiņa radīja augsni dažādām baumām. Lielu interesi izraisīja jaunais institūta vadītājs - apkārtējie nesaprata, kāpēc un par kādiem nopelniem viņu iecēla tik atbildīgā amatā. Akadēmiskajās aprindās viņu uzskatīja par cilvēku, kurš nekad nekļūs par īstu zinātnieku sava straujā un nesavaldīgā rakstura dēļ. Viņš nekautrējās publiski paust savus uzskatus, kas bieži vien izraisīja nepatīkamus pārpratumus.

Vienā no referātiem jaunais censonis runāja par cilvēka imūno sistēmu. Cilvēka organisms ir piemērots dzīvei ļoti netīros apstākļos. Cīņā pret apkārtējo apdraudējumu imūnsistēma tiek regulāri trenēta, un tas nodrošina organisma veselīgo reakciju pret draudiem no ārpuses. Ja cilvēks dzīvo sterilā vidē, tad imūnsistēma atrodas ilgstošā bezdarbībā, un tā neparasti spēcīgi var reaģēt uz mazāko puteklīti, izraisot smagu alerģiju. Sliktākajā gadījumā, neatrodot pretinieku, pret kuru cīnīties, imūnsistēma var uzbrukt kādai no organisma daļai, to uzskatot par svešķermeni.

Pēc nolasītā referāta uz Zinātņu akadēmiju piezvanīja par farmācijas nozari atbildīgais ministrs un pajautāja, vai tā esot taisnība, ka ražotās zāles novājina, nevis uzlabo cilvēka imūno sistēmu. Akadēmijā atbildēja, ka tas ir tikai viena cilvēka uzskats, kuru pārējie zinātnieki neatbalsta. Ministrs deva padomu zinātnieku iekšējās problēmas risināt savā vidē, bet publiski uzstāties ar viedokli, kuru atbalsta zinātnieku vairākums.

Nākamajā referātā jaunais censonis apgalvoja, ka šis mehānisms ir universāls un attiecas ne tikai uz imūnsistēmu. Cilvēka domāšana ir piemērota cīņai ar konfliktiem, kuri rodas no viņa dzīves sabiedrībā. Spējā atšķirt labo no ļaunā tiek trenēta domāšana, un veidojas cilvēka personība. Ja labo un ļauno pasludinātu par relatīviem jēdzieniem, tad domāšanai zustu spēja risināt konfliktus. Sterilā vidē domāšana uzbruktu paša cilvēka personībai, to veidojot par indivīdu. Sabiedrību tad varētu uzskatīt par sastāvošu no indivīdiem, nevis personībām, kas ļautu daudz precīzāk paredzēt visas sabiedrības reakciju uz attiecīgiem notikumiem. Sniedzot šķietami haotisku informāciju, kas balstīta uz precīzām prognozēm, indivīdus varētu motivēt veikt vajadzīgos uzdevumus.

Jaunā censoņa uzstāšanas laikā varēja vērot apkārtējo zinātnieku reakciju. Daži bija atlaidušies uz krēsla un sakrustojuši rokas uz krūtīm, citi ar ironisku smīnu skatījās uz runātāju, vēl citi ar plaukstām aizspieda ausis un skatījās sev priekšā. Zinātnieks akadēmiskajās aprindās netika pieņemts, un savstarpējās sarunās tie viņu dēvēja par ākstu. Lēmums šo ākstu iecelt par pētnieciska institūta vadītāju, turklāt piešķirot viņam neierobežotas pilnvaras, bija neuzticības izteikšana visam Zinātņu akadēmijas sastāvam.

Cilvēka psiholoģisko portretu varot raksturot vairākās plaknēs, kur attiecīgās plaknes galā atrodas viena īpašība, bet plaknes otrā galā tai pretēja īpašība. Atbilstība realitātei ir kaut kur pa vidu starp šīm abām īpašībām, vienam cilvēkam tā atrodas vairāk uz vienu pusi, otram – uz otru pusi. Kāda cilvēka veiksmi vai neveiksmi varot skaidrot ar to, kāda īpašība ir pieprasīta apkārtējā vidē. šajā gadījumā izšķirošā nozīme bija tai plaknei, kas sagādā cilvēkam prieku. Vienā plaknes galā prieku sagādā uzdevumu risināšana, otrā – attiecības ar cilvēkiem. Apkārtējā vidē vairs nebija pieprasījuma pēc cilvēkiem, kuri savstarpējos emocionālos kontaktos gūst prieku viens no otra, bet bija pieprasījums pēc uzdevumu risinātāja.

Uzdevumu risinātāju var salīdzināt ar futbolistu, kura mērķis ir gūt vārtus. Viņš cenšas neklausīties apkārtējos trokšņos, bet tiecas īstenot savu mērķi. Uz futbolistu raugās tūkstošiem emocionālu acu pāru, un viņš gūst baudu no tā, ka spēj valdīt pār šo psiholoģisko spriedzi. Negatīvie līdzjutēji cenšas izkliegt saukļus, lai pēc iespējas trāpīgāk norādītu uz futbolista trūkumiem un ietekmētu viņa emocionālo stāvokli, taču spēlētājam tas nav būtiski. Viņa priekšā ir ķermeņi, kuru pretestība ir jāpārvar, un viņam nav laika domāt, kā to izdarīt. Futbolists vienkārši tic tam, ka viņa ķermenis pieņems pareizo lēmumu un šis lēmums sagādās prieku. Tāpat uzdevumu risinātājs tic tam, ka viņa domāšana izvēlēsies pareizo metodi, pēc kuras uzdevums tiks loģiski izskaidrots. Vārti ir gūti, uzdevums ir atrisināts, un ir bezjēdzīgi jautāt, kāpēc ķermenis izvēlējās sist tieši tajā stūrī vai domāšana izvēlējās tieši to metodi.

Plaknes pretējā pusē atrodas cilvēks, kuram ir būtiski, lai viņš gūtu prieku no citu cilvēku atzinības. Kā piemēru studente minēja atbrīvoto pētniecības institūta vadītāju. Ievērojamais zinātnes spīdeklis nolasīja lekciju augstskolā, un viņa dalījās savos iespaidos par šo uzstāšanos.

Uzzinot, ka gaidāma tikšanās ar tik ievērojamu zinātnieku, daudzi studenti iegādājās jaunas burtnīcas, lai varētu atsevišķi konspektēt lektora sacīto. Daži pat iegādājās divas pildspalvas, lai nejaušu problēmu dēļ kaut kas svarīgs paliktu nepierakstīts. Zinātnieks atstāja ļoti labu iespaidu, precīzi un pārliecinoši atbildēja uz visiem jautājumiem un viņu bija interesanti klausīties. Lekcijas beigās viņš pajautāja, kā ir patikusi uzstāšanās un aicināja auditoriju nekautrēties un atklāti izrādīt savas emocijas. Rezultātā visi studenti piecēlās kājās un ar aplausiem pavadīja aizejošo zinātnieku. Tikai nopirktajā burtnīcā rēgojās virsraksts, bet zem tā nebija neviena uzrakstīta teikuma. Visā lekcijas laikā studente neuztvēra nevienu domu, kuru būtu vērts pierakstīt.

Mūsdienās daudz informācijas ir par vīrusiem, bet maz par cilvēkiem. Trūkst informācijas par to, kā ārējā sistēma – daba iedarbojas uz iekšējo sistēmu – civilizāciju. Agri vai vēlu iekšējai sistēmai ir jārisina problēmas, kuras tai sagādā ārējā sistēma, jo bez šī konflikta nebūtu iespējama civilizācijas attīstība. Runājam un rakstām par vīrusiem, bet domājam par cilvēkiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

IZM izstrādātie Augstskolu likuma grozījumi ir brāķis, kas būtiski jāuzlabo

FotoRektoru padome atklātā vēstulē vērsusies pie Saeimas deputātiem, kā arī Latvijas augstskolu mācībspēkiem un studentiem, informējot, ka likuma grozījumus, ko Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) izstrādājusi ar mērķi ieviest augstskolās padomes, uzskata par juridisku brāķi. Likumprojekta zemo kvalitāti apliecina fakts, ka dažādu institūciju iebildumi pret to izziņā apkopoti uz 570 lapām. Likumprojekts Saeimā ir būtiski jāuzlabo, un augstskolu pārstāvji aktīvi iesaistīsies šajā procesā.
Lasīt visu...

18

Tumsas spēki mēģina ierobežot mūsu iespējas tērēt nodokļu maksātāju miljonus tā, kā mēs vēlamies

FotoAr nekorektu un godprātīgas konkurences principiem neatbilstošu vēstuli Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) aicinājusi Latvijas Televīziju "savos redakcionālajos lēmumos neveidot papildus konkurenci komerciālajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem". LTV lūgusi Eiropas Raidorganizāciju apvienību (EBU) un Konkurences padomi sniegt savu vērtējumu par radušos situāciju. Latvijas Televīzija uzskata, ka NEPLP aicinājums ir ne vien nekorekts un liek domāt par mēģinājumiem ietekmēt sabiedriskās televīzijas redakcionālo neatkarību, bet arī uzskatāmi demonstrē NEPLP ieienteresētību komercmediju interešu aizstāvībā.
Lasīt visu...

21

Latvijā ar novadu reformu cenšas ievilkt un nostiprināt okupāciju radītās sekas – kam tas izdevīgi?

FotoLatvija kā novads, kā zeme gadsimtu gaitā bija dažādu okupācijas jūgu ietekmē. Ne mazums no jūras un sauszemes ieradās dažādi pirātiskie ieklejotāji. Un šo kungu valdīšanas vai ietekmes laikā izveidojās arī atsevišķu Latvijas zemes nostūru reliģiskās, kultūras un valodas tendences, ko tagad apzīmē par kultūrvēsturiskiem novadiem, ko saistībā ar novadu reformu izceļ, šķeļ un sadala Latviju un nu jau virza likumus un normas, lai ierādītu katra šī “novada” administratīvās robežas.
Lasīt visu...

13

Valdība plāno pieņemt ar nejēdzībām pārpilnas dzīvnieku labturības prasības

FotoŠajās dienās Ministru kabinets pieņem noteikumus „Dzīvnieku labturības prasības dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās”. Nosaukšu tikai lielākās projektā iestrādājamās nejēdzības.
Lasīt visu...

21

Tas apdraudēs dzīvības

FotoVeselības ministrijas tuvākajā laikā plānotā slimnīcu līmeņu pārskatīšana var būtiski samazināt ārstniecības pakalpojumu pieejamību reģionu iedzīvotājiem.
Lasīt visu...

8

Aicinu nepakļauties šauras personu grupas spiedienam un balsot par Varakļānu novada iekļaušanu Madonas novadā

FotoKā Varakļānu novada iedzīvotājs un viens no lielākajiem novada uzņēmējiem vēršos pie Jums saistībā ar Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) likumprojekta pieņemšanas gaitā Saeimā izvērsto dezinformācijas kampaņu, kurā esat tikuši aicināti balsot par Varakļānu novada iekļaušanu Rēzeknes novadā, nevis Madonas novadā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums. Un Jums un mums...

Foto

Troļļi

Troļļošana - tas nav tikai internets, tā ir sadzīvē sen izmantota metode kādu ietekmēt, kādu nosodīt, kādam sariebt. Tas notiek skolās, darba vietās un citos...

Foto

Vai Latvija izmantos vai izniekos jaunas biznesa iespējas post-COVID pasaulē?

Savulaik vēl jaunā un naivā Latvija sapņoja kļūt par banku paradīzi – “tuvāk par Šveici”. Par...

Foto

Pieprasu pārtraukt pārkāpt Satversmi un Saeimas Kārtības rulli: vēstule Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei

Saskaņā ar Satversmes 15.pantu "Saeima savas sēdes notur Rīgā un tikai ārkārtīgu apstākļu...

Foto

Kā tagad pareizi vajadzētu „apgūt” Eiropas naudu

Eiropa gatavojas vērienīgai ekonomikas atjaunošanas programmai, plānojot tērēt simtiem miljardu, iespējams, pat triljonu eiro. Tā ir labā ziņa. Pats...

Foto

Notiek valsts apvērsums: ja jūs tagad necelsieties, tad paši vainīgi

Saeimas Prezidijs ir sasaucis Saeimas attālināto ārkārtas sēdi 2020.gada 26.maijā pulksten 14.00 (e-Saeima platformā). Tas ir...

Foto

Tiek pārkāptas kaucošo motoru trokšņa ietekmes zonā dzīvojošo iedzīvotāju Satversmē noteiktās cilvēktiesības

Ne tikai jaunā koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 veicina nāves gadījumus, bet arī „...69 000 cilvēku...

Foto

Latvijā ir padevīga tauta, kas lieto vārdus, kuri "negriež" ausīs nevienam, un bāž galvu smiltīs

Mums Latvijā ir bijuši visvisādi "laiki". Vieni no senākajiem bija "vācu...

Foto

Izlaidums pandēmijas laikā: neviens tiesību akts neparedz vecāku tiesības piedalīties sava bērna izlaidumā

Tiesībsargs aicina IZM izstrādāt vadlīnijas par izglītības iestāžu izlaiduma pasākuma organizēšanu, ievērojot Covid-19...

Foto

Kad TAS beigsies?

Ārkārtas stāvokļa ieviešana ir ļoti būtisks solis, jo ietekmē visus valsts iedzīvotājus. Ņemot to vērā, būtu tikai normāli, ja valdība mūs informētu, kādiem...

Foto

Bondara situācijā būtu jāatkāpjas jebkuram

Progresīvie uzskata, ka pēc trešās instances nelabvēlīgā sprieduma maksātnespējīgās Latvijas Krājbankas lietā Mārtiņam Bondaram ir jāatkāpjas no Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja...

Foto

Kāpēc mūs uzskata par idiotiem?

Izskaidrojiet man. Es tiešām nesaprotu. 1. Epidemiologs (infektologs) Uga Dumpis neuzskata, ka visiem publiskās vietās obligāti sejas maskas būtu jānēsā. Un...

Foto

Aicinu mūsu gejus: jo vairāk palīdzēsiet aizsargāt daudzbērnu mammu un tēti, jo mazāk jums nāksies izmantot retoriku - mūs diskriminē

Ugunsdzēsēju un glābēju diena. Apsveicu! Taču...

Foto

Žurka Sparāns, JKP, Lembergs, valsts noslēpums un izzagšana, Kalnozola uzstājība, Pelēkie spēki un Tautas vara

Liels paldies M.Kučinska, J.Maizīša un N.Mežvieta kungiem, ka esat izķēruši žurku,...

Foto

Viendzimuma pāru kopdzīves regulējuma tiesībpolitiskā problemātika (pilnā versija, bez cenzūras)

2014. gada nogalē Latvijas juristu, politiķu un sabiedrisko darbinieku aprindās arvien biežāk sāka skanēt viendzimuma attiecību...

Foto

Kamēr pasaule cīnās pret netīriem miljardiem, tikmēr mums ir tikai “otkati” un nodokļu nemaksātāji

Cīņai pret nelegālās naudas legalizāciju pēdējo gadu laikā pasaulē pievērsta pastiprināta uzmanība....

Foto

Valsts naudu nedrīkst ieguldīt tur, kur nebūs pietiekamas atdeves

Igaunija, Latvija un Lietuva ir izveidojušas "mazo Šengenas" telpu Eiropā – telpu bez iekšējām robežām. No šodienas...

Foto

“Izdzīt četrgadīgu bērnu no tiesas zāles”: ieraksts no tiesas sēdes

Koronavīrusa pašizolācijas un attālinātā darba laikā bez ierobežojumiem turpinās Aivara Lemberga tiesāšana, kura norisinās pietiekami lielā...

Foto

Kāpēc jums jātic, ka mēs visu izdarījām ļoti laikus un ļoti labi, bet pie visa vainīgi tikai apstākļi

Ņemot vērā publiski izskanējušo informāciju, kas radījusi šaubas...

Foto

Vienkārši par sarežģīto: tikai tautiska, suverēna, pēc nacionālisma principiem veidota valsts var būt par pamatu īstas demokrātijas pastāvēšanai

Reizēm mēs pārāk sarežģīti runājam par vienkāršām lietām....

Foto

Par 2. Pasaules karu, 9. maiju, Latviju, latviešiem, krieviem un vēl šo to

Šodien ir divas aktualitātes - pasaules tautu celšanās cīņā pret "kovida" mega afēru,...

Foto

Kopā ar kinologiem un hipologiem mēs 9. maijā lieliski pastrādājām

“Ministru kabineta izdotais rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu neierobežo cilvēku tiesības individuāli apmeklēt jebkuru piemiņas vietu,...

Foto

Pārdomas par Covid - 19 afēru un ne tikai...

Mani draugi un tuvinieki var liecināt, ka sākotnēji, kad vēl nebija pietiekami daudz informācijas, es pret jauno...

Foto

Nepazaudēt Latvijas ekonomikas kodolu

COVID-19 krīze pasaules ekonomikā ienesusi krietnu devu nenoteiktības, sašūpojusi ierastās piegāžu ķēdes un patēriņa tirgus. Atsaukšos uz Alberta Einšteina teikto: “Kad tiek...

Foto

Bērniem invalīdiem nav naudas, 250 tūkstoši PR pakalpojumiem "APar" kampaņas veidotāja sievai gan ir

Tātad. C19 kļūst ļoti bīstams pēc 24.00, tad visam būs jābūt ciet....

Foto

Kurš normāls cilvēks dzird Dieva balsi un uzklausa aicinājumu glābt dzimteni no okupantiem?

Šorīt pa radio skanēja raidījums, kurā tika uzskaitītas visas iespējamās Žannas d'Arkas psihiskās...

Foto

Kam nāk smiekli, var pasmieties, bet šī ir mana prognoze par tuvāko nākotni

Kādreiz es izklaidējos ar troļļu kaitināšanu vienā no lielākajiem ziņu portāliem Latvijā. It...

Foto

Teorijā Latvija ir brīva valsts, praksē tā nav

Man nav nekādas saistības ar aktīvistiem, kas tika aizturēti pie Brīvības pieminekļa. Man nav skaidri šo cilvēku motīvi....

Foto

Koku ciršana Ziepniekkalnā ir ķecerīga rīcība: vēstule Rīgas Grebenščikova vecticībnieku draudzei

Daudziem Ziepniekkalnā viens no sāpīgākajiem notikumiem ir atļauja masveidā nocirst kokus, cik lasāms presē –...

Foto

Aicinu atcerēties, cik daudz pacietības ir mūsu tautā

Tautas vēsturiskajā likteņgaitā ir brīži, kuros summējas pašas būtiskākās, eksistenciālākās izvēles. Tad lemtais un paveiktais uz ilgiem laikiem...

Foto

Ko mums nozīmē 4. maijs?

Precīzākā un īsākā atbilde uz šo jautājumu iekodēta pašā svētku nosaukumā – "Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas diena". Tāds formulējums valsts kalendārā...

Foto

Vai tiešām vajag, par nākotni nedomājot, atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas?

Rakstu saistībā ar savu reālu sirdssāpi par valdības publiskoto informācija, ka ekonomiku sildīs ar 75 miljoniem...

Foto

Vienotā likteņkopībā un vienotā gribā pašnoteicās visa latviešu nācija

Mīļie draugi! Demokrāti! Sirsnīgi jūs visus sveicu šodien mūsu demokrātijas pirmā gadsimta svētkos! Šodien aprit tieši gadsimts,...

Foto

Kur Latvijas valstij ņemt naudu? No cilvēkiem, kuriem tā ir?

Mūsu valsts ir nabadzīga, jo tajā piekopj atņemšanas un represiju politiku. Uz šīm pārdomām mani pamudināja...

Foto

Kā krīzē klājas vienkāršajai tautai, un cik taisnīgi mūsu valdības aparāts palīdz cilvēkiem pārvarēt krīzi

Dīkstāves pabalstus atsaka nodokļu nemaksātājiem? Prēmijas maksā visiem par papildu darbu...

Foto

Man kā Saeimas loceklim ir nodarīts pāri

Latvijas Republika ir neatkarīga demokrātiska republika, kurā Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai, kura vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās...

Foto

Pasaka par loģiskās domāšanas attīstību

Pasakās, kuras paredzētas bērniem, labais vienmēr uzvar ļauno. Loģiskās domāšanas vidē izaugušais bērns kļūst par pieaugušo, kuram ir prasība, lai pareizais...

Foto

Krīze – iespēja drosmīgiem lēmumiem

Kā jau katra krīze, tā ir ne tikai lielāka vai mazāka ķibele, bet arī zināmā mērā iespēja. Šoreiz manas pārdomas par...

Foto

Globālās identitātes amoka skrējiens

Pandēmijai “Covid-19” lepni piestāv pārnestā nozīmē lietotas runas figūras. Tajā skaitā lepni piestāv alegorija “amoka skrējiens”. Alegorijas konkrētais tēls ir psihiskais traucējums vārdā...

Foto

Ekonomiskais vīruss

Ekonomikas izaugsmes bremzēšana, darbaspēka trūkums, algu lielāka izaugsme par darba ražīgumu - tie bija daži no jaunas ekonomiskās krīzes vēstnešiem, ko uzņēmēji un ekonomisti...

Foto

Dabas aizsardzības sistēmas reforma ir aizsegs nezaļu lobistu atbalstam

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministra Jura Pūces (A/PAR) steidzīgās reformas valstī izsludinātās ārkārtas situācijas laikā,...

Foto

Valdība, attopies

Neesmu nekāds profesors, esmu parasta "skrūvīte", kas strādā valsts pārvaldē un dzīvo no algas līdz algai. Bet vēlos padalīties ar dažām pārdomām par šodienas...

Foto

Vai var uzticēties Aigaram Strupišam kā Augstākās tiesas priekšsēdētāja amata kandidātam

Nododu publicēšanai pēdējos safabricēto disciplinārlietu tiesnešu disciplinārtiesas safabricētos lēmumus, no kuriem redzams, kā vienā gadījumā...

Foto

BVKB ietaupīja vairāk nekā 50%, uzstādot GPS, - paraksties par likumdošanas iniciatīvu

Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) 2018. gada sākumā lietoja 16 automašīnas un mēnesī patērēja 1600...

Foto

Kad Viņķele ļurina tukšu kā zariņu govs par savām orbītām

Noskatieties vēlreiz uzmanīgi Facebook publicēto video ar Viņķeli! Viņa vairākkārt saka, ka ministrijas ierēdņi no janvāra strādā “pastiprinātā...

Foto

Miljons eiro, lai korumpētu presi

Informācijas nozari ir būtiski skārusi Covid-19 krīze. Laikā, kad cilvēki paliek mājās, drukātās preses pārdošanas apjomi neglābjami samazinās. Lai ierobežotu epidēmiju,...

Foto

No kā vajadzētu mācīties mūsu politiķiem un ierēdņiem

“Unikāli! Tā kā Valkā mazturīgos, trūcīgos un daudzbērnu ģimeņu bērnus sākām ēdināt pirms MK noteikumiem, Izglītības un zinātnes...

Foto

Tas jaunais laiks, kas šalkās trīs... Pārdomas par zināmo nezināmajā

Dārgo lasītāj, ja vēlies viedokli par mūsu valdības pareizo/nepareizo rīcību epidēmijas laikā, infekcijas izplatības datu patiesumu/nepatiesumu...

Foto

Iebilstam pret Kalnciema kvartāla izpostīšanu

Rīgas domes Apstādījumu saglabāšanas komisijai, Rīgas pilsētas būvvaldei, RD Satiksmes departamentam no Āgenskalna iedzīvotājiem: lūdzam nelikvidēt kokus Āgenskalnā un rūpēties par...

Foto

Kas ir mana Galileja?

Dārgie brāļi un māsas Kristū. Jūdiem bija paraža pēc apbedīšanas vēl trīs dienas apciemot kapu, lai pārliecinātos, ka aizgājējs patiešām ir miris;...

Foto

Covid-19 pandēmijas aizsegā notiek mēģinājums iznīcināt iepakojuma depozīta sistēmu

Depozīta sistēma ir ražotāju atbildības sistēma – tas ir veids, kādā ražotāji nodrošina tiem uzlikto pienākumu izpildi...

Foto

Optimisma nomācošā aura

Sabiedrībā ir cilvēki, kuru amata pienākums ir izstarot optimismu. Sabiedrība no viņiem gaida vienīgi optimistiskus izteikumus. Taču tam nav jābūt sentimentāli šķebīgam optimismam...

Foto

Šis piebremzētais laiks un īpatnējās Lieldienas būs jauna, vienojoša pieredze mūsu likteņkopībā un iespēja apzināties garīgo brīvtelpu

Mīļie Latvijas cilvēki! Ir Lieldienu laiks. Mēs to sagaidām...