Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas Reģionu apvienība (LRA) vairākkārt uzsvērusi, ka AS "Sadales tīkls" (ST) sadales tarifi ir neadekvāti augsti, turklāt tie nav pamatoti. To, par ko LRA runā jau kopš pagājušā gada, ir apstiprinājusi arī Valsts kontrole (VK) savā ziņojumā. Revīzijā konstatēts, ka, lai gan ST elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifi aprēķināti atbilstoši Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas noteiktajai metodikai, nevar apgalvot, ka tarifos ir pilnībā nodrošinātas likumā noteiktās pakalpojuma lietotāju intereses.

Vēl šā gada martā tikšanā laikā ar Ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu, pēc kuras sekoja demisijas pieprasījums ministram, uzdeva jautājumu attiecībā uz ST tarifiem un revīzijas rezultātiem. Diemžēl Ašeradens nevarēja sniegt konkrētu atbildi par to, cik būtu iespējams ieekonomēt sadales tarifā, padarot efektīvāku uzņēmuma darbu. Ir vien noteikts, ka tarifs paliek "nemainīgs un nekustināms" līdz 2022. gadam. Tas realitātē nozīmējot, ka, pat ja ST strādās efektīvāk un līdz 2022. gadam samazinās izmaksas, uz tarifiem tas iespaidu neatstās.

VK ziņojums, kā arī Ekonomikas ministrijas nespēja risināt tik samilzušus un jau ieilgušus jautājumus kā OIK un sadales tarifi, atliek vien secināt, ka Arvils Ašeradens nespēj vadīt viņam uzticēto ministriju, risināt problēmas, kas ietekmē visu Latvijas tautsaimniecību, kā arī nespēj vai nevēlas domāt par Latvijas iedzīvotāju interesēm.

Latvija vairs nevar atļauties būt zemo algu darbaspēka valsts, jo tas novedīs pie vēl lielākas cilvēku emigrācijas. Lai nepieļautu šādu situāciju un lai cilvēki Latvijā varētu pelnīt cienīgas algas, jādomā par uzņēmējiem, kuri rada darbavietas. Viņu konkurētspējai kritisks faktors, īpaši ražošanā, ir elektroenerģijas cenas. OIK ir tikai viena no mūsu problēmām. Otra – elektroenerģijas sadales augstie tarifi.

Piemēram, divi uzņēmumi, kas darbojas vienā sfērā un Baltijas tirgū ir konkurenti, - pašmāju uzņēmuma AS "Latvijas Finieris" rūpnīca Furniers un Igaunijas rūpnīca Kohila Vineer. Diemžēl šī konkurence ir nevienlīdzīga tieši elektroenerģijas cenu dēļ. Furniers maksā 40 eiro par MWh, bet Kohila Vineer 28 eiro par MWh. Šādas cenas igauņiem dod iespēju piedāvāt savus ražojumus par daudz izdevīgākām cenām, nekā to var atļauties Furniers. Turklāt šo tarifu sadārdzinājumu veido nevis maksa par izlietoto elektroenerģiju, bet gan sadales tarifs un OIK daļa rēķinā.

Latvijā kā problēma tiek izcelta OIK, kas viennozīmīgi ir taisnība, jo šīs komponentes pielietošana paaugstina elektroenerģijas cenas, bremzē mūsu tautsaimniecību un konkurētspēju. Taču tikpat liela problēma ir sadales tarifs. LRA jau ilgstoši pieprasījusi rīcību saistībā ar sadales tarifa, kas ir viens no dārgākajiem Eiropā, pārskatīšanu. Jau iepriekš vairākkārt gaismā celti pierādījumi, ka ST tiek izsaimniekota nauda, par ko maksā visi elektroenerģijas patērētāji. Tagad to apliecina arī VK ziņojums.

Tāpat esam vērsuši uzmanību uz līdzekļu nepamatotu izsaimniekošanu, kas gala rezultātā tikai palielina sadales tarifus. Piemēram, vairākkārt uzpūstie iepirkumi elektrolīniju tīrīšanai mežos. Tāpat nav skaidrs, kāpēc ST uzbūvējuši paši savu elektrības stabu rūpnīcu, tādā veidā kropļojot konkurenci tirgū un radot neizsekojamas izmaksas.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tas ka, cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

FotoPazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara to dekādēm, dara to profesionāli, legāli un, pats galvenais, selektīvi (atšķirībā no 90% Latvijas mednieku) kuri šauj pa visu kas kustās.
Lasīt visu...