Menu
Pilnā versija

"Separātisma rēgs" pār Latgali, jeb ko BBC neparādīja?

Juris Viļums, 12.Saeimas deputāts · 04.02.2016. · Komentāri (49)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Plašu sabiedrÄ«bas rezonansi, sevišÄ·i latgaliešu vidÅ« ir izraisÄ«jusi ziņa, ka telekanāls BBC nācis klajā ar jaunu raidÄ«jumu World War Three: Inside The War Room, kurā "spÄ“lÄ“jas" ar scenāriju modelÄ“šanu Krievijas vai tai lojālo spÄ“ku iebrukuma gadÄ«jumā. Pamatā raidÄ«jumā tiek analizÄ“ta iespÄ“jamā Lielbritānijas reakcija (to pavadošÄs diskusijas, amatpersonu argumentācija gatavÄ«bai rÄ«koties atbilstoši NATO 5. pantam lÄ«dz pat atomieroču pielietošanai).

Lielāko sašutumu rada tas, kā šie potenciālie notikumu attÄ«stÄ«bas scenāriji tiek vizualizÄ“ti. Video redzami krieviski runājoši separātisti, kas sadedzina valsts karogu un kuriem rokās ielikts Latgales karogs, tādÄ“jādi gan Latvijā, gan Eiropas ietvaros radot iespaidu par latgaliešiem kā Kremļa politikas atbalstÄ«tājiem un Latvijas valstiskuma noliedzÄ“jiem.

ViennozÄ«mÄ«gi, ka simbolikas parādÄ«šanās šÄdā gaismā ir uzskatāma par aizvainojumu Latgales reÄ£iona nacionālās identitātes aizstāvjiem. Šeit noteikti bÅ«tu kas sakāms gan karoga autoram Mārim Rumakam, gan latgaliešu nevalstiskajām organizācijām, iespÄ“jams, arÄ« Latgales Partijai, kas savos reklāmas materiālos lÄ«dz šim ir diezgan aktÄ«vi to izmantojusi.

TomÄ“r kopumā vÄ“los pateikties britu telesabiedrÄ«bai, ka pievÄ“rsusi uzmanÄ«bu Latgalei (pirmkārt, tās drošÄ«bai, pastarpināti arÄ« ekonomiskai situācijai un visām citām jomām, kas saistās ar sakārtotas reÄ£ionālās politikas trÅ«kumu Latvijas valstÄ«). Izveidotais raidÄ«jums atklāj vairākus bÅ«tiskus aspektus, kas ir jāatrisina gan NATO (ja tas vÄ“l nav izdarÄ«ts), gan arÄ« Latvijas valdÄ«bas lÄ«menÄ«.

Jāsaka, ka RÄ«gā joprojām nav izprasta situācijas nopietnÄ«ba uz Latvijas austrumu robežas un tas, cik svarÄ«gi ir stiprināt ārÄ“jo robežu ne tikai tur dzÄ«vojošo cilvÄ“ku dēļ, bet arÄ« pārÄ“jās valsts un visas Eiropas interešu labā. Šajā kontekstā ir jāatgriežas pie jau daudzkārt skatÄ«tā jautājuma par NATO 5. panta Ä«stenošanu ārÄ“ja iebrukuma gadÄ«jumā. Tas, ka sabiedroto spÄ“ki ieradÄ«sies pāris stundu laikā, iedzÄ«votājiem ZilupÄ“ un visā pierobežas joslā nedod lielu mierinājumu, jo Krievijas militārie spÄ“ki šo "pāris" stundu laikā, iespÄ“jams, bÅ«s tikuši ne tikai lÄ«dz Daugavpilij, bet arÄ« lÄ«dz Valmierai, Ogrei vai pat tālāk. SaistÄ«bā ar Krievijas Ä«stenotajām ārpolitikas aktivitātÄ“m Latvija nevar runāt par savstarpÄ“jo attiecÄ«bu normalizÄ“šanos.

Karš Gruzijā un notikumi Ukrainā ir tikai divi piemÄ“ri tam, ka retorikā, kas saistÄ«ta ar Krieviju, Latvijas valdÄ«bas nostājai bÅ«tu jābÅ«t ne tikai stingrai vārdos, bet arÄ« jāveic reāli pasākumi, lai par separātismu LatgalÄ“ (kā tas atspoguļots arÄ« BBC) vispār nebÅ«tu ne runas. SvarÄ«ga ne tikai sabiedroto spÄ“ku klātbÅ«tne, militārās apmācÄ«bas, kiberdrošÄ«ba un cīņa pret Krievijas propagandu, bet arÄ« ekonomiskā situācija Latvijas reÄ£ionos. CilvÄ“ki, kas vistiešÄk cieš no Latvijas valdÄ«bu pieļautās nevienlÄ«dzÄ«bas valsts reÄ£ionālajā ekonomikā, ir sevišÄ·i pakļauti ārÄ“jam spiedienam.

Pārāk ilgi Latgales reÄ£ions ir bijis kā labs fons, uz kā veidot savu politisko kapitālu, apņemoties uzlabot Latgales demogrāfiskos rādÄ«tājus, veicināt uzņēmÄ“jdarbÄ«bu, mazināt nevienlÄ«dzÄ«bu un veikt citus pasākumus, kas pirms vÄ“lÄ“šanām izklausās kā "piena upes Ä·Ä«seļa krastos". Jāuzsver, ka rÄ«cÄ«bpolitika teju pilnÄ«bā nesakrÄ«t ar šiem saldajiem solÄ«jumiem. Ja Latgales iedzÄ«votājiem netiek nodrošināti godÄ«gi ekonomiskās konkurences apstākļi, ja viņu kultÅ«ra, valoda, identitāte netiek diez ko augstu valstiski vÄ“rtÄ“ta, tad, tÄ«ri teorÄ“tiski, kādēļ lai šie iedzÄ«votāji bÅ«tu lojāli tādai valstij? PÄ“c bÅ«tÄ«bas šeit Latvijas valdÄ«bām varÄ“tu pārmest pat Kremlim izdevÄ«gas politikas Ä«stenošanu.

Jāsaprot, ka BBC kanālā parādÄ«tie inscenÄ“jumi, pat ja balstÄ«ti teorÄ“tiskā situāciju modelÄ“šanā, kopumā neveicina Latvijas (sevišÄ·i Latgales) pievilcÄ«bu ārvalstu investoru acÄ«s. Nav jābÅ«t Ä«paši apdāvinātam, lai saprastu, ka ekonomiskās attÄ«stÄ«bas viens no svarÄ«gākajiem priekšnosacÄ«jumiem ir drošÄ«ba. Latgales karoga un separātisma sasaiste vienā no pasaules populārākajiem televÄ«zijas kanāliem noteikti nerada iespaidu par valsts un konkrÄ“ti Latgales reÄ£iona iekšÄ“jo stabilitāti, kas ļautu piesaistÄ«t ārvalstu investÄ«cijas.

Neskatoties uz Saeimas atbalstÄ«tu plānu par Latgales speciālās ekonomiskās zonas izveidošanu un citiem valdÄ«bas (pagaidām gan tikai atsevišÄ·iem kampaņveidÄ«giem) pasākumiem, šÄdi BBC veidoti raidÄ«jumi nostāda Eiropas SavienÄ«bas ārÄ“jās robežas pavisam nepievilcÄ«gā gaismā. Jāuzsver, ka lielākais cietÄ“js ir Latgales reÄ£ions un tā iedzÄ«votāji, jo, kā jau minÄ“ju, tad Eiropas SavienÄ«bas perifÄ“rija noteikti nav uzskatāms par pievilcÄ«gāko investÄ«ciju vietu, sevišÄ·i, ja notiek paralēļu meklÄ“šana starp Latgales reÄ£ionu un notikumiem Ukrainas austrumos.

Ja reiz Latgale ir parādÄ«ta negatÄ«vā gaismā, tad gribÄ“tos aicināt, lai vismaz šÄ« paša kanāla ietvaros tiktu atspoguļota arÄ« reÄ£iona pozitÄ«vā puse, sākot ar latgaliešu viesmÄ«lÄ«bu un beidzot ar to, ka Latgales reÄ£ions, tomÄ“r nav Dieva pamests nostÅ«ris un ka investÄ«cijas šeit ir drošas, jo tām ir NATO apdrošināšana. No BBC puses tas bÅ«tu tikai korekti, jo demokrātiskā sabiedrÄ«bā neatkarÄ«ga un objektÄ«va masu medija uzdevums saistÄ«bā ar notiekošo piedāvāt dažādus skatÄ«jumus un kopumā daudzpusÄ«gu objektÄ«vu informāciju.

Novērtē šo rakstu:

0
0